Log In
2013 Philadelphia Amateur Time Trials • Jun 1 2013
Clear, 87 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Kaplan Schuylkill Navy Racing 18:42.8
2 Dana Walton Team Alliance Environmental 19:56.3
3 Sabina Olenchock Lamprey Systems - St. Luke's Hospit 20:25.0
4 Hannah Hayduk Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell 20:52.7
5 Kristina Whelan 21:18.5
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jb Haglund AVC / Team Hagerstown-Washington Co 17:23.0
2 Michael Black Breakawaybikes.com - QCW Cycling 17:50.4
3 Brett Wachtendorf Tri-State Velo/Amoroso's racing tea 17:59.4
4 Erick Goncalves Caffeinated Cyclist Racing p/b Dent 18:04.7
5 Erik Mitchell SPINTECK CYCLING TEAM 18:19.5
6 Mike Barbone Equipe Vitesse 18:25.6
7 Byron Horgash Kelly Benefit Strategies/LSV 18:35.2
8 Jeremy Hunter Thru It All Body Shop 18:45.6
9 Matthew Dishart Thru It All Body Shop 18:51.9
10 Bill Ash Breakawaybikes.com - QCW Cycling 19:02.7 Teammate Top 5: Michael Black
11 Geoffrey Rezvani Philadelphia Ciclismo 19:07.0
12 Eric Fredericks MLC-Bikyle 20:23.3
Finishers: Cat 3: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Lambert Green Mountain Cyclery 17:01.0
2 Lee Sobotkin SPINTECK CYCLING TEAM 17:40.3
3 Chris Gonce Kelly Benefit Strategies/LSV 17:57.0
4 Thomas Waltz Breakawaybikes.com - QCW Cycling 18:10.2
5 Kenny Niernberg Breakawaybikes.com - QCW Cycling 18:14.2
6 William Hoff Unversity of Delaware 18:32.8
7 Joshua Deringer Breakaway Bikes.com - QCW Cycling 18:54.5 Teammate Top 5: Thomas Waltz
8 Derrick Swanson BCMultisport 19:00.0
9 Christopher Burns Team Integrity p/b Insight AV 19:03.6
10 Ryan Humes Lamprey Systems 19:04.6
11 Rich Carolan Liberty Cycles 19:07.8
12 Nicholas Pachuda Equpe Vitesse Cycling Club 19:15.6
13 Jeffrey Conrad Zen Masters Racing 19:18.9
14 Andrew Haughton Breakawaybikes.com - QCW Cycling 19:19.5 Teammate Top 5: Thomas Waltz
15 Matthew Bunting Team Integrity Cycling p/b Insight 19:33.2
16 Glenn Stephenson Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract 19:43.6
17 Ryan Stahnke Viking Yachts / Action Wheels / Cc 19:44.4
18 Ron Kriner Lamprey Systems/St. Luke's 19:52.3
19 Michael Grossman Zen Masters Racing 19:55.4
20 Joseph Yacono iv Drexel University Cycling 20:44.3
21 Brian Wacik Bike Line Racing 20:47.9
22 Max Knee Team Independence p/b phillycyclist 21:43.3
23 Andrew Schrantz 22:06.6
24 Timothy Day The Bell's Bike Shop Cycling Team 23:03.3
25 Sean Cabrey Tri State Velo 25:13.3
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 20   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristie Nichols james BreakawayBikes.com / QCW 20:50.1
2 Elizabeth Corredor 21:11.1
3 Heather Jones Team Integrity 21:56.2
4 Grace Glowka Guy's Bicycle Racing 22:26.8
5 Nicole Lagorga Sturdy Girl Cycling 22:41.5
6 Susan Horstmann 22:45.5
7 Mary Fanelli lund Sturdy Girl Cycling 22:57.0 Teammate Top 5: Nicole Lagorga
8 Karen Tourian Guy's Racing Club 23:14.4 Teammate Top 5: Grace Glowka
9 Dee anne Gavlick Sturdy Girl Cycling 23:47.7 Teammate Top 5: Nicole Lagorga
10 Lindsey Hetrick Wannabe Cancer Free Racing 25:27.8
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Quoc Ngo 18:05.8
2 Gregg Tinkham 18:43.4
3 Adam Terra Chester County Velo 19:02.2
4 Fred Tanjutco Rock It Riders 19:02.6
5 Timothy Scanlan 19:04.0
6 Zak Andrews 19:19.8
7 Wyatt Boughter Wannabe Cancer Free Racing 19:46.7
8 Richard Lee Team Integrity 20:08.0
9 Robert O'donnell Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract 20:09.3
10 Joe Haney sunnybrook trek/limerick chiropract 20:27.9
11 Aaron Bilenky 20:37.9
12 Kermit Pannell Dirt Brothers 20:37.9
13 Bruce Lawrence Blue Suit Pacers 20:42.6
14 John Sargent Roland Park Place 20:43.1
15 Doug Heydt 20:43.2
16 James Horstmann 20:51.2
17 Matthew Albert Team TBB/Deep Blue 21:04.6
18 Christopher Power 21:13.0
19 Matthew Louie 21:14.0
20 Rob Magaw Christiana Care PT+/FSVS 21:17.3
21 Matt Hazzard Blue Mountain Velo 21:17.3
22 Tom Reeb 21:23.2
23 Bill Carpenter 21:26.3
24 Franklin Margolis 21:34.3
25 Demetrio Agustin-erasto 21:57.0
26 Mark Mcdonald World Cup Cycling 22:10.0
27 Sonny Do thru it all body shop 22:13.6
28 Mark Guntick Team TBB/Deep Blue 22:24.5
29 Brian Stone Team RWB 22:35.0
30 Stamatios Stamoulis 23:30.1
31 Steven Boughter 24:02.2
32 Michael Martin 24:28.1
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 22   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gerard Josulevicz Team Vortex 23:18.9
2 David Do young medalists 24:54.0
3 Joey Skrip 28:06.2
4 William Jackson Young Medalists 30:43.8
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cara King King's Cyclery 27:45.3
2 Brittany Bardman Sprinter'sEdge 28:10.8
3 Anja Thomas 33:29.1
4 Ersilia Marano 36:53.0
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Skrip JVR Sports 20:03.0
2 Samuel Margolis Team Vortex 20:41.4
3 Xavier Szigethy Team Citius 22:39.6
4 Joseph Clay QCW 22:56.1
5 Brandon Krasley JVR Sports 23:29.1 Teammate Win: Jacob Skrip
6 Austin Banks Young Medalists 24:02.8
7 Brian Oliver 25:12.1
8 Kai alvin Smith Blakkline B&S/power by smith n alvi 26:17.8
9 Benjamin Hahn Breakawaybikes.com/IFRACTAL 26:30.1
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kalie King Kings Cyclery 24:18.3
2 Marcy Bardman Young Medalists 25:53.1
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcello Cesario Young Medalists 18:42.1
2 Nathan Clair Team Citius 19:02.6
3 Alec Ratzell Young Medalists 19:44.7 Teammate Win: Marcello Cesario
4 Zach Prebosnyak Vortex 19:45.6
5 John Skrip JVR Sports 21:03.6
6 Noah Thomas JVR Sports 21:05.7
7 Andrew Dapper JVR Sports 21:48.1 Teammate Top 5: John Skrip
8 Alec Danielewicz Bike King Racing 23:07.7
9 Elizabeth Edwards Little Dog Racing Team 21:56.7
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Ratzell Young Medalists 17:31.7
2 William Pestcoe Young Medalists 18:34.3 Teammate Win: Greg Ratzell
3 Dakota Schaeffer Young Medalists 18:38.9 Teammate Win: Greg Ratzell
4 Zachary Houlik Young Medalists 19:21.5 Teammate Win: Greg Ratzell
5 John Clark Mid-Atlantic Juniors Cycling p/b KO 20:02.0
6 Patrick Casselberry Bike King Racing 21:25.9
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nadia Latzgo Exergy TWENTY16 19:52.9
2 Evelyn Korbich Young Medalist 20:33.9
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Whitaker Speed Sleev 17:17.0
2 Mark Gorman 17:39.2
3 Edward Krasnai Speedsleev 18:12.3 Teammate Win: Michael Whitaker
4 Greg Kaplan Schuylkill Navy Racing 18:21.7
5 Mike Blagden 18:43.0
6 Russell Blake Thru It All Cycling Team 18:46.5
7 Gale Hess Thru It All Body Shop 18:57.3
8 Fred Billet Alliance Environmental 18:59.0
9 Gregory Sherrick Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract 19:22.5
10 Warren Holzman Team Alliance Environmental 19:25.9
11 Chris Peris Thru It All Body Shop 19:43.5
12 John Robson 21:23.9
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Orlin Howell T3 triathlon club 18:17.3
2 Richard Barton 18:46.6
3 Daniel Corredor 20:11.3
4 George Uhlir Sleigh Riders 24:22.9
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Grimwood World Cup Ski & Cycle Racing Team 17:31.8
2 Spencer Beckett Cecil County Cycling Club 17:36.2
3 Sean Mclaughlin Functional Endurance Concepts 17:51.2
4 Michael Csuy PA Masters RC 17:53.9
5 Gordon Stone Equipe Vitesse 18:01.8
6 Tom Cherney 18:16.4
7 Mark Light Liberty Cycle 18:46.9
8 Steven Fairchild Team Fuji 18:59.0
9 Joseph Yacono iii tccyclist.com 19:30.1
10 Kevin Greene Qcw Cycling p.b. Breakaway Bikes.co 21:13.1
11 Barry Murray Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 21:24.5
12 Ken Myers 22:49.4
13 David Stroebel Cycles 54 Team for Autism Awareness 23:25.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Newton Equipe Vitesse 17:53.6
2 Skip Rogers UPMC / Probikes 18:02.7
3 Paul Mcdonald Bike Line / Lehigh Wheelmen 18:21.8
4 John Dalzell PA Masters RC 18:25.4
5 Stuart Ross Clean Currents p/b Beyer Kia 18:37.4
6 Joseph Manacchio PA Masters RC 19:03.4
7 Chris Mcelhinny UPMC / PROBIKES 19:07.7 Teammate Top 5: Skip Rogers
8 Kevin Saint clair Main Line Cycling - Bikyle 19:10.5
9 Roger Rabey ERA Cycling 19:18.4
10 Mark Hastings Breakawaybikes.com - QCW Cycling 19:32.3
11 John Paproski PA Masters RC 19:33.5 Teammate Top 5: John Dalzell
12 Martin Lorenz Guy's Racing Club 19:34.7
13 Bill Fleming PA Masters RC 19:39.7 Teammate Top 5: John Dalzell
14 Rick Steele Tri State Velo - Amoroso Race Team 19:39.9
15 Mike Connair FSVS 19:50.9
16 Michael Ellis UPMC / Pro Bikes 19:56.7 Teammate Top 5: Skip Rogers
17 James Cox First State Velo Sport 20:28.7
18 Kevin Tuttle Main Line Cycling-BiKyle 20:30.0
19 David Frankford Main Line Cycling - BiKyle 20:48.7
20 Bill Roach Breakawaybikes.com - QCW Cycling 21:20.9
21 John Miller Breakaway Racing-PA 22:19.3
22 Steve Barnes Guy's Racing Club 23:31.6
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Mcclellan Outdoor Action Company 18:02.7
2 David Harwi The Bell's Bike Shop Cycling Team 22:06.3
3 Attila Neszmelyi 23:59.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Hanchin Peanut Butter & Co. Human Zoom 20:06.6
2 Beth Fayant North Point Women's Racing Team 20:22.7
3 Julie Mckenzie Lakeland Endurance Company LLC/Heal 20:58.9
4 Maria Gaasche Sunnybrook Racing 21:01.9
5 Barbara Statton Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell 21:04.1
6 Jody Twer Sturdy Girl Cycling 21:20.7
7 Candace Kennedy Sturdy Girl Cycling 22:04.7
8 Ida Figliuolo sunnybrook racing 22:50.2 Teammate Top 5: Maria Gaasche
9 Christine Pachuda 23:00.9
10 Marjorie Sherr Sunnybrook Racing 24:43.2 Teammate Top 5: Maria Gaasche
11 Peggy Pergolese 26:12.2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan D'alba Kelly Benefit Strategies/LSV 16:36.2
2 Ross Marklein Breakawaybikes.com - QCW Cycling 16:42.9
3 Brett Kielick Breakawaybikes.com p.b. Vie 13 17:02.4
4 Matt Waller Integrated Sports Medicine p/b Pyra 17:06.9
5 Thomas Detwiler Breakawaybikes.com - QCW Cycling 17:34.8
6 Jeremy Shirock Peanut Butter Human Zoom 17:37.9
7 Ryan Rapolas Breakawaybikes.com - QCW Cycling 17:55.2 Teammate Top 5: Ross Marklein
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat ?: 1