Log In
Poolesville Road Race • May 10 2014
Series: MABRA BAR 2014
Partly Cloudy, 79 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Johnson National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Ace Mcdermott Annapolis Bicycle Racing Team
3 Mario Zometa Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
4 Ramon Benitez Unattached
5 Dean Pierson Ocean Velo Club
6 John Nelmes PTS Racing
7 Chris Hayes SEAVS/Haymarket
8 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: James Johnson
9 Michael Kingery The Bike Lane
10 Frank Ramos Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike
11 David Wilson Squadra Coppi
12 Joseph Baremore DC Velo Limited/Team Beyer Auto
13 Paul Tyrrell Ocean Velo Club/Culver & Pierso Teammate Top 5: Dean Pierson
14 Brook Edinger National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: James Johnson
15 Paul Varga DC Velo Limited/Team Beyer Auto
16 Jeff Boswell DC Velo Limited/Team Beyer Auto
17 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F
18 Harry Fang National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: James Johnson
19 Brian Dietz All American Bicycle Club Inc./All
20 Carlos Goncalves Unattached
21 William Mchenry Unattached
22 Andrew Shaw National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: James Johnson
23 Michael Stearns SEAVS/Haymarket
24 Stewart Waring Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT Teammate Top 5: Ace Mcdermott
25 Paul Silvestri Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
26 Mark Hagen Route 1 Velo
27 Bill Gros PTS Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 15   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Mittelstadt Team Bicycle Outfitters Indy
2 Ad Bax DC Velo Limited/Team Beyer Auto
3 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
4 Ted Harris Ocean Velo Club
5 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe
6 Mark Scott National Capital Velo Club/UnitedHe
7 William Cusmano Squadra Coppi
8 Michael Spinnler Antietam Velo Club Inc
9 John Newton Equipe Vitesse
10 Stuart Ross DC Velo Limited/Team Beyer Auto Teammate Top 5: Ad Bax
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Wheeler National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Christopher Hair National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Evan Wheeler
3 Aaron Hotaling District Velocity Racing
4 Ana Novo Charm City Cycling LLC
5 Alexander Brown National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Evan Wheeler
6 Michael Tabasko Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike
7 Scott Mearns Whole Wheel Velo Club
8 James Miceli Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
9 Eric Griffin SEAVS/Haymarket
10 Michael Russo PTS Racing
11 Lucas Farr Bicycle Outfitters Racing Team
12 David Miller PTS Racing
13 Michael Kirby VeloWorks-Spokes Etc
14 Justin Yeash PTS Racing
15 Erik Steudle Whole Wheel Velo Club
16 Matthew Albanese Annapolis Bicycle Racing Team
17 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing Teammate Top 5: Aaron Hotaling
18 William Hluchan VeloWorks-Spokes Etc
19 Tyler Waldron Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
20 Roscoe Leslie Ocean Velo Club
21 Patrick Hogan Annapolis Bicycle Racing Team
22 Nathan Gazzetta District Velocity Racing Teammate Top 5: Aaron Hotaling
23 Patrick Green PTS Racing
24 Bryan Jones National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Evan Wheeler
25 Grayson Church District Velocity Racing Teammate Top 5: Aaron Hotaling
26 Eric Schmidt National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Evan Wheeler
27 Guy Tawney Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c
28 Charles Biro Route 1 Velo/Arrow Bicycle
29 Nicholas Parlato All American Bicycle Club Inc./All
30 Stokely Samuel Artemis
31 Dan Schwartz National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Evan Wheeler
Finishers: Cat 3: 29   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Owen National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Collin Chartier District Taco Cycling p/b BicycleSP
3 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Jay Owen
4 Tyler Lulich V-DAY
5 Nicholas Lamb SEAVS/Haymarket
6 Michael O'hara National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Jay Owen
7 Tyler Chapman The Bike Rack/Bike Rack Racing
8 John Switzer Unattached
9 David Bender District Velocity Racing
10 Dereck Franklin National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Jay Owen
11 Myles Matteson National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Jay Owen
12 Christopher Marrow Squadra Coppi
13 Matthew Mcdonald Bicycle Outfitters Racing Team
14 John Mead The Bike Lane
15 Sean Mckee District Velocity Racing
16 Brian Markley Bicycle Outfitters Racing Team
17 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Jay Owen
18 Stephen Ketcham Unattached
19 William Kruse National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Jay Owen
20 Chris Malone SEAVS/Haymarket Teammate Top 5: Nicholas Lamb
21 Jason Luttrell Bicycle Outfitters Racing Team
22 James Stroud Evolution Cycling Club p/b Long & F
23 Chris Stone Bicycle Outfitters Racing Team
24 Justin Tetlow National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Jay Owen
25 Christopher Chapel National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Jay Owen
26 Ryan Tomeny Squadra Coppi
27 Kenneth Rowe All American Bicycle Club Inc./All
28 Randy Napiza National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Jay Owen
29 Tom Merce Evolution Cycling Club p/b Long & F
30 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c
31 Jason Ray The Bike Lane
32 Dan Petalas District Velocity Racing
33 Scott Kaplan National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Jay Owen
34 Elliott Collins National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Jay Owen
35 Alisdair Craig Unattached
36 Robert Eom Squadra Coppi
37 Dustin Dunsmore District Taco Cycling p/b BicycleSP Teammate Top 5: Collin Chartier
38 Spencer Cheng North American Velo/North American
39 Chris Branagan National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Jay Owen
40 Eric Blomquist Squadra Coppi
41 Christopher Brianas Unattached
42 J Butler Unattached
43 Eric Brooks The Bike Rack/Bike Rack Racing
44 Rasheed Jabr District Velocity Racing
45 Mark Hemhauser All American Bicycle Club Inc.
46 Willio Jeanpaul National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Jay Owen
47 Matthew Kasprzak National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Jay Owen
48 David Jenkinson SEAVS/Haymarket Teammate Top 5: Nicholas Lamb
49 Kevin Hays Crosshairs Cycling
50 Andrew Friend District Taco Cycling p/b BicycleSP Teammate Top 5: Collin Chartier
51 Michael Epshteyn National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Jay Owen
52 Andy Giordano Bicycle Outfitters Racing Team
53 Howard Hayes Artemis
54 Christopher Grengs Squadra Coppi
Finishers: Cat 4: 49   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Eustis Unattached
2 Will Mitchell V-DAY
3 John Sylvester National Capital Velo Club/UnitedHe
4 David Dorn District Taco Cycling p/b BicycleSP
5 Tim Kelley Unattached
6 Brendan Marnell National Capital Velo Club/UnitedHe
7 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: John Sylvester
8 Phil Barnes All American Bicycle Club
9 Marco Scuriatti Unattached
10 Christian Zegal District Taco Cycling p/b BicycleSP Teammate Top 5: David Dorn
11 William Mikolajczak NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: John Sylvester
12 Eric Voigt National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: John Sylvester
13 Peter Siestrzewitowski District Taco Cycling p/b BicycleSP Teammate Top 5: David Dorn
14 Daniel Gohlke BIKE DOCTOR / VISIT FREDERICK
15 Ken Ray The Bike Rack
16 Adam Hoey District Taco Cycling p/b BicycleSP Teammate Top 5: David Dorn
17 Ethan Greenberg Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
18 Daniel Evers National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: John Sylvester
19 Chris Christakis Bike Doctor Frederick p/b Business
20 Kyle Thornton Route 1 Velo/Arrow Bicycle
21 Michael Lewis US Military Cycling Team
22 Michael Hysong Squadra Coppi
23 Michael Mccarraher The Bike Rack/Bike Rack Racing
24 Christopher Guepe PTS Racing
25 Brandon Long Squadra Coppi
26 Todd Kinkead Evolution Cycling Club p/b Long & F
27 Matt Pruitt Bike Doctor Frederick p/b Business
28 Paul Bayne Unattached
29 Mark Madden Evolution Cycling Club p/b Long & F
30 Mark Dickas Unattached
31 John Dooris Unattached
32 Paul Gerber National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: John Sylvester
33 David Duvall Evolution Cycling Club p/b Long & F
34 David Trybus Unattached
35 Mike Bonafide Unattached
36 Esteban Sancho Unattached
37 Serge Kulyk Unattached
38 David Webber All American Bicycle Club Inc./All
39 Gilbertace Apacible National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: John Sylvester
40 Billy Culleton Unattached
41 Mk Tribbie San Diego Bicycle Club
42 Glenn Stevens Artemis
43 Adam Fife Zanconato Racing
44 Ted Baker National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: John Sylvester
45 Brendan Gilligan Unattached
46 Lex Turner Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 40   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Felpel Battley Harley-Davidson
2 Kevin Gottlieb UCI CT: Airgas Cycling
3 Jason Meidhof DC Velo Limited/Team Beyer Auto
4 Mark Hyatt National Capital Velo Club/UnitedHe
5 Ryan Mckinney DC Velo Limited/Team Beyer Auto
6 George Ganoung Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
7 Clarke Lind Battley Harley-Davidson/BATTLEY DUC Teammate Win: Zachary Felpel
8 Sigberto Garcia National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Mark Hyatt
9 Ben Rickey PTS Racing
10 David Bozak DC Velo Limited/Team Beyer Auto Teammate Top 5: Jason Meidhof
11 Sean Barrie Battley Harley-Davidson/BATTLEY DUC Teammate Win: Zachary Felpel
12 Danny Gibney Battley Harley-Davidson/BATTLEY DUC Teammate Win: Zachary Felpel
13 Jared Nieters SEAVS/Haymarket
14 Matthew Mchugh National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Mark Hyatt
15 Matthew Neigh Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
16 Stephen Robinson Battley Harley-Davidson/BATTLEY DUC Teammate Win: Zachary Felpel
17 Connor Ryan SEAVS/Haymarket
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Kirkpatrick The November Bicycles /The November
2 Melissa Hiller QCW Cycling/QCW Cycling p.b. Breaka
3 Shelley Devereaux The Bike Rack/Bike Rack Racing
4 Mary Schmerge The Bike Lane
DNF Clio Dinan National Capital Velo Club/UnitedHe
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joanna Gomez Unattached
2 Kristin Seibert Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
3 Leonie Campbell Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
4 Tiffany Wise Artemis
5 Erin Conner Team Sticky Fingers
6 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe
7 Anna Clark V-DAY
DNF Sarah Lowery Artemis Teammate Top 5: Tiffany Wise
DNF Julia Linfors National Capital Velo Club/UnitedHe
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Breed National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Michelle Miller Artemis
3 Adelaide Tillinghast VeloWorks-Spokes Etc
4 Michele Scherer Unattached
5 Marni Harker Colavita Racing Inc./Midatlantic Co
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2