Log In
Air Force Association Cycling Classic • Jun 8 2014
Clear, 81 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Wheeler NCVC/UnitedHealthcare
2 James Studebaker Bayside Velo/Bike Doctor
3 Daniel Villaflor-drumwright NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Evan Wheeler
4 Paul Varga Team Beyer Auto
5 Mike Esmonde Evolution Cycling Club p/b Long & F
6 Taylor Pearman Virginia Polytechnic University
7 Brandon Knettel QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
8 Kris Stein Team Beyer Auto Teammate Top 5: Paul Varga
9 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Evan Wheeler
10 John Kruegler Cutaway - Felt p/b Angus Dentistry
11 Alexander Brown NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Evan Wheeler
12 Sigberto Garcia NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Evan Wheeler
13 Ranjodh Gill Bayside Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: James Studebaker
14 Stefan Zavislan US Military Cycling Team
15 Byron Horgash Kelly Benefit Strategies/LSV
16 Justin Yeash PTS Racing
17 Jose Nunez Kelly Benefit Strategies/LSV
18 Elliott Largent District Velocity Racing
20 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Evan Wheeler
23 Jason Acuna Whole Wheel Velo Club
24 Jeff Chun Team Bike Doctor
25 Dean Pierson Ocean Velo Club
26 Christopher Hair NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Evan Wheeler
27 Jim Smittkamp National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Evan Wheeler
28 Christopher Rabadi Battley Harley-Davidson
30 Stuart Louder Crosshairs Cycling
31 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Mike Esmonde
32 Jonathan Cucaz Finish Strong Endurance Team p/b GC
33 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing
34 Brian Rist Team Bike Doctor
35 Blain Reeves BikeStreet USA
36 Nicholas Goossen
37 David Miller PTS Racing
38 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: James Studebaker
40 Evan Glowiak US Military Cycling Team
Finishers: Cat 2: 21   Cat 3: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Browne GS CycleLife Development Cycling
2 Danny Gibney BATTLEY DUCATI /Spokes Etc/District
3 Charles Biro
4 Aidan Palmer Bayside Velo/Bike Doctor
5 Myles Matteson National Capital Velo Club/UnitedHe
6 Guy Tawney C3-Twenty20cycling.com
7 Andrew Friend District Taco Cycling p/b BicycleSP
8 Anwar Gorham Artemis
9 Jon Balatbat Whole Wheel Velo Club
10 Eric Schmidt
11 Douglas Philippone
12 Corey Anderson
13 Roman Semenov Arrow Bicycle
14 Nathan Graham
15 Luther Swift NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Myles Matteson
16 Dan Schwartz
17 Victor Pradel Kelly Benefit Strategies/LSV
18 John Sylvester NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Myles Matteson
19 Michael Angove Whole Wheel Velo Club
20 Derek Wilson
21 Spencer Cheng North American Velo/ClassBook.com
22 Brook Edinger NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Myles Matteson
23 Geraldo Peralta Santa Fe Trails Racing Team
24 Hans Manzke Arrow Bicycle
25 Clifton Chamberlin Bayside Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: Aidan Palmer
26 Benjamin Toll Arrow Bicycle
27 Mark Scott
28 Matthew English
29 Christopher Khanoyan National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Myles Matteson
30 Travis Skeel PTS Racing
31 Joshua Spokes Team BBC
32 Josh Doorley
33 Tyler Lulich V-DAY
34 David Stryffeler PTS Racing
35 Sam Nussenzweig Rock Creek Velo
36 Jason Acuna Whole Wheel Velo Club
37 Tony Goncalves
38 Christopher Shybut Bike Rack Racing
39 Dustin Dunsmore District Taco Cycling p/b BicycleSP
40 Devon Baummer CU Cycling-Boulder
41 Daghan Perker JLVelo NYC
42 Troy Alexander
43 Matthew Kasprzak NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Myles Matteson
44 Michael Brindza NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Myles Matteson
45 Tristin Suhonen US Military Cycling Team
46 Peter Steyaert PTS Racing
47 James Maiden ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
48 Tom Redpath US Military Cycling Team
49 Deanna Ratnikova Moment Bicycles
50 Spencer Seibert Annapolis Bicycle Racing Team
51 Randy Napiza NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Myles Matteson
52 Kyle Rohrbach Kelly Benefit Strategies/LSV
53 Matthew Even Bicycle Pro Shop Off-Road
54 Robert Dills KnoxVelo Club
55 Larib Laubach
56 Christopher Brennan
57 Chad Young
58 Adam Fulcher Rock Creek Velo
59 Drake Jordan
60 Thomas Arsenault VeloWorks-Spokes Etc
61 Iain Mackeith NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Myles Matteson
62 Aziz Elhallou DC Velo Limited
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 25   Cat 4: 31   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kiel Reijnen UnitedHealthcare*
2 Demis Aleman UCI CT: Jamis Hagens Berman
3 Bobby Lea UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
4 Michael Stoop Starlight Custom Apparel
5 Jake Sitler Van Dessel Factory Team
6 Jonathan Clarke UnitedHealthcare* Teammate Win: Kiel Reijnen
7 Carlos Alzate escobar UnitedHealthcare* Teammate Win: Kiel Reijnen
8 David Guttenplan SeaSucker / Guttenplan Coaching
9 Matt Moosa Stan's NoTubes P/b Proferrin
10 Ruben Companioni UCI CT: Jamis Hagens Berman Teammate Top 5: Demis Aleman
11 Martyn Irvine
12 Adam Myerson UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Teammate Top 5: Bobby Lea
13 Catallo Ulloa
14 Jonathan Cantwell
15 Benjamin Renkema Stan's NoTubes P/b Proferrin
16 Donald Brew Team Beyer Auto
17 Edwin Bull Van Dessel Factory Team Teammate Top 5: Jake Sitler
18 Orlando Garibay Incycle-Predator Components Elite T
19 William Guillen Happy Tooth Racing
20 Paul Mica National Capital Velo Club/UnitedHe
21 Matt Mcloone BATTLEY DUCATI /Spokes Etc/District
22 Curtis Winsor UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Teammate Top 5: Bobby Lea
23 Zeb King Stan's NoTubes P/b Proferrin
24 Garrett Olsen
25 Nicholas Taylor
26 Daniel Jaramillo diez
27 Jared Nieters SEAVS/Haymarket
28 Antony Barsi Kelly Benefit Strategies/LSV
29 Wesley Kline
30 Sean Barrie BATTLEY DUCATI /Spokes Etc/District
31 Christopher Meacham
32 Ryan Shebelsky Team Alliance Environmental
33 Glenn Ferreira Team Metra / Cycles 54
34 Colton Valentine QCW Cycling
35 Benjamin Fogle Kelly Benefit Strategies/LSV
36 Jeffry Louder UnitedHealthcare* Teammate Win: Kiel Reijnen
37 Dean Haas
38 Ryan Dewald
39 Travis Livermon UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Teammate Top 5: Bobby Lea
40 Michael Stone
41 Barry Miller
42 Benjamin Dilley UCI PCT: Team Novo Nordisk
43 Greg Capelle
44 Timothy Jenkinson Starlight Custom Apparel Teammate Top 5: Michael Stoop
45 Gavriel Epstein UCI CT: Champion System - Stans NoT
46 Jose Escobar
47 Jacob Tremblay Kelly Benefit Strategies/LSV
48 Bernard Sulzberger
49 Jason Meidhof Team Beyer Auto
50 Ryan Rapolas Breakawaybikes.com-Vie13 pb Felt Bi
51 Ryan Mckinney Team Beyer Auto
52 Pat Raines
53 Jacob King UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
54 Nick Rogers
55 Jeremy Shirock Breakawaybikes.com-Vie13 pb Felt Bi
56 Jonathan Hamblen UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Teammate Top 5: Bobby Lea
57 Jamie Clinton Chester County Cycling Foundation
58 David Bozak Team Beyer Auto
59 Ian Spivack Bayside Velo/Bike Doctor
60 Unknown Rider
61 John Woods
Finishers: Cat 1: 43   Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tina Pic Fearless Femme*
2 Kendall Ryan TIBCO/To the Top*
3 Laura Van gilder Mellow Mushroom Pizza Bakers
4 Olivia Dillon Colavita-Fine Cooking
5 Christy Keely Asheville Bicycle Racing Club
6 Holly Matthews TIBCO/To the Top*
7 Tracey Cameron Stan's NoTubes p/b enduranceWERX
8 Lenore Pipes CARE4CYCLING powered by Solomon Cor
9 Vanessa Drigo Garneau Factory Team
10 Lindsay Bayer Colavita Racing
11 Michelle Miller
12 Colleen Hayduk Fearless Femme* Teammate Win: Tina Pic
13 Whitney Schultz Colavita-Fine Cooking Teammate Top 5: Olivia Dillon
14 Laura Jorgensen Mellow Mushroom Pizza Bakers Teammate Top 5: Laura Van gilder
15 Kate Kirkpatrick The November Bicycles Road Trip
16 Erica Zaveta FCS|Zngine p/b Mr. Restore
17 Julie Kuliecza Pepper Palace Pro Cycling
18 Amie Krasnozon PainPathways Cycling Team
19 Amanda Miller TIBCO/To the Top* Teammate Top 5: Kendall Ryan
20 Sara Clafferty TIBCO/To the Top* Teammate Top 5: Kendall Ryan
21 Arley Kemmerer MIDATLANTIC BZH/HILLTOP
22 Sue Mcquiston ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
23 Amy Phillips Pepper Palace Pro Cycling
24 Erin Silliman Fearless Femme* Teammate Win: Tina Pic
25 Alexis Zink FCS|Zngine p/b Mr. Restore
26 Mindy Simmons Midatlantic Colavita Women
27 Michelle Scherer
28 Meaghan Bryan Mellow Mushroom Pizza Bakers Teammate Top 5: Laura Van gilder
29 Laura Brown
30 Colleen Gulick Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
31 Kristen Lasasso Mellow Mushroom Racing Teammate Top 5: Laura Van gilder
32 Ainhoa Perez-diez ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
33 Sierra Siebenlist Scarlet Fire presented by Matthews
34 Christina Birch Fearless Femme* Teammate Win: Tina Pic
35 Mary Breed NCVC/UnitedHealthcare
36 Caroline Moakley PainPathways Cycling Team
37 Julie Hunter
38 Deborah Leedalebrown Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
39 Avenell Schmitz
40 Stephanie Cucaz
41 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F
42 Kaitlyn Lawrence
43 Marni Harker Midatlantic Colavita Women
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 17   Cat ?: 5