Log In
Treasure Coast Cycling Classic • May 17 2014
Clear, 78 degrees, wind 15 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicolas Raffinengo Interactive Metronome p/b Mega Cycl
2 Clayton Zinnert Wizard Racing Development Team P/B
3 Mason Mook Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Nicolas Raffinengo
4 Isaac Wallace Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Nicolas Raffinengo
5 Isaiah Wallace Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Nicolas Raffinengo
DQ Colin Wilson AAA Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary West Advanced Cycles pb/Topview Sports
2 Hunter Smith Wizard Racing Development Team P/B
3 Nicholas Tabares BOOM Development Team
DQ Cavan Wilson AAA Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sandor A. jr. delgado Interactive Metronome p/b Mega Cycl
2 Giancarlo Tassi
3 Dylan Carmenini
4 Chad Mow
5 Ian Hall Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Sandor A. jr. delgado
6 Chris Sarkar
7 Dominique Mcconnell Wizard Racing Development Team P/B
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Mow
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Sharrit Colavita Racing
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Mapple TeamBlanko.com
2 Kevin Clark
3 Anthony Maisto FloridaVelo
4 Alan Korhonen FloridaVelo
5 Roman Paczka Sarasota Cycling Club
6 Christopher Olson VeloBrew Cycling Club
7 Brian Davis Treasure Coast Racing
8 Peter Carlos Velo Masters of Miami, Inc
9 Michael Adams Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
10 Paul Lincoln Cycle Depot Racing Team
11 Milton Behrens Pink Panthers Cycling Team
12 Graham White FloridaVelo Teammate Top 5: Anthony Maisto
13 Bruce Keno zMotion Cycling Team/Club
14 Julius Aulisio Treasure Coast Racing
15 Christopher Glenn Cool Beans Racing
16 Michael Rhoades Treasure Coast Racing
17 Alfonso Castellanos Pink Panthers Cycling Team
18 Clay Wilson
19 Jorge Leon
20 Andrew Macfarlane Patches Race Team
21 Steven Kurth Treasure Coast Racing
22 Howard Tyndle Artemis
23 Paul Perry Cycle Depot Racing Team
24 James Clossick Velo Masters of Miami, Inc
25 Gary Gardner Miami Magpies
26 Derek Wanliss Bill Bone Racing Team
27 Kirk Wilstermann Treasure Coast Cycling Association
28 Roger Phanord Cycle Depot Racing Team
29 Earl Henry FloridaVelo Teammate Top 5: Anthony Maisto
DNF Jose Maldonado zMotion Cycling Team/Club
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 16   Cat 4: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Randolph FloridaVelo
2 Dale Showell Relentless Bicycles
3 Michael Frenette Sarasota Cycling Club
4 Frank Mullen FloridaVelo Teammate Win: John Randolph
5 Bill Brewer Hilton Head Cycling/Robson Forensic
6 Manuel Aguilera Relentless Bicycles
DNF Michael Rowe Pink Panthers Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Schofield BikeStreet USA
2 Garret Moore Cycle Depot Racing Team
3 Pedro Medina Advanced Cycles pb/Topview Sports
4 Yampier Herrera Advanced Cycles pb/Topview Sports
5 Paulo Silva Outcast Racing Team
6 Grant Potter Colavita-Stradalli Cycle
7 Amir Wexler Pink Panthers Cycling Team
8 Jose Hernandez Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Pedro Medina
9 Ryan Saylor Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
10 Jason Simnowitz Outcast Racing Team Teammate Top 5: Paulo Silva
11 Kevin Abbate GS Palm Beach
12 Almo Cattani Outcast Racing Team Teammate Top 5: Paulo Silva
13 Nate Adler Cool Beans Racing
14 Nelson Angulo
15 Ashton Hulscher Cool Beans Racing
16 Dan Valdes Cool Beans Racing
17 Jonet Hernandez
18 Jose Armas Pink Panthers Cycling Team
19 Ernie Pena FloridaVelo
20 Victor Rodriguez Aginity Cycling
21 Gabriel Larrea Outcast Racing Team Teammate Top 5: Paulo Silva
22 Greg Cousins Morgan Stanley Cycling Team
23 Ivan Franco
DNF David Munoz Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Pedro Medina
DNF Jose Rodriguez
DNF David Gay San Tan Racing
DNF Rigoberto Rielo Aginity Cycling
DNF Guillermo Suarez FloridaVelo
DNF Conrad Gomez Outcast Racing Team Teammate Top 5: Paulo Silva
DNF Armando Hernandez Aginity Cycling
DNF Kevin Abbate GS Palm Beach
DNF Didier Fresne FloridaVelo
DNF Francisco Hernandez Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Pedro Medina
DNF Jose Casas Aginity Cycling
DNF Todd Sanders BikeStreet USA Teammate Win: Ken Schofield
DNF Adam Baskin Synergy Racing Team
DNF Michael Dwyer Cool Beans Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 20   Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Enrique Lopez TTR
2 Tyler Hunter Naples Cyclery p/b Airport Kia
3 Cliff Kugler N+1
4 Josue Perez BOOM Development Team
5 Jose Avila
6 Robert Comfort Wizard Racing Development Team P/B
7 Nelson Rolo TTR Teammate Win: Enrique Lopez
8 Mike Ferreiro BOOM Development Team Teammate Top 5: Josue Perez
9 Jordan Hoover Hoovers Market
10 Jason Lopez 352 Racing p/b Bikes and More
11 Alfredo Pineda TTR Teammate Win: Enrique Lopez
12 Daryle Glaser Cycle Sport Concepts Tampa
13 Samuel Sanchez TTR Teammate Win: Enrique Lopez
14 Sandor A. jr. delgado Interactive Metronome p/b Mega Cycl
15 Leonard Hall Colavita Racing, Inc.
16 Michael Calabria Big Wheel Sunrise
17 German Arango TTR Teammate Win: Enrique Lopez
18 Andrew Axmacher Hoovers Market
19 Julio Revoredo BOOM Development Team Teammate Top 5: Josue Perez
20 Vitor Alexandre Colavita Racing
Finishers: Cat 3: 18   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dustin Brody Interactive Metronome p/b Mega Cycl
2 Jason Davis
3 Roger Brodhead Patches Race Team
4 Samuel Barnagaud Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Dustin Brody
5 Miki Paulauskas LCTrainsmart Sports Club
6 Edgar Maldonado Colavita Racing
7 Francisco Ruiz
8 Jonathan Poisson Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Dustin Brody
9 Miguel M bryon BOOM Development Team
10 Zachary West Advanced Cycles pb/Topview Sports
11 Tate Harper Wizard Racing Development Team P/B
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Damian Paulete
2 Carlos Fuentes
3 Jason Douglas Cycle Depot Racing Team
4 Dave Severn R & M
5 Christian Avila Cycle Depot Racing Team
6 Greg Platt Compass Cycling Team
7 Bret Whitman
8 Claudio Macieira Team Kyles Bike Shop
9 Abdel Osorio
10 Chris Tricoli Team Kyles Bike Shop
11 Michael Green FloridaVelo
12 Robert Dejose Cycle Sport Concepts Tampa
13 Fernando Dominiquez
14 William Fell Treasure Coast Racing
15 Kyle Markel Team Kyles Bike Shop
16 Robert Meeks Sons of SeaSucker
17 Jeff Leonard Compass Cycling Team
18 Carlos Pagan
19 Alexis Fernandez West Coast Cycling
20 Dennis Holmquist
21 Mark Rose
22 Allan Kozich Hammer Nutrition
23 Robert Marchello Team Kyles Bike Shop
24 Richard Benson
25 Leonardo Miranda
26 Tom Redpath US Military Cycling Team
27 Orelvis Martinez
28 Edwin Calderon sr Advanced Cycles pb/Topview Sports
29 Leszek Wnuk
30 Jesus Angel
31 Esteban Lettieres
32 Peter King VeloBrew Cycling Club
33 John Goings Treasure Coast Racing
34 David Wubbenhorst LCTrainsmart Sports Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 18   Cat 5: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ricardo Romay
2 Tommy Allore
3 Zach Wolz
4 Jorge Mila Pio Pio Latin Cuisine
5 Daniel Ranchurejee
6 Mark Doyle Sons of SeaSucker
7 Omar Machiste Colavita Racing, Inc.
8 Gaston Diaz LCTrainsmart Sports Club
9 Eddy Chacon
10 Chris Diaz
11 Paul Bayne
12 Douglas Wallace
13 William Thayer
14 Aaron Van gelder
15 Renato Mu
16 Ricardo Almonte Sons of SeaSucker
17 Lou Carmenini
18 Luis Llanos LCTrainsmart Sports Club
19 Cody Selman
20 Samuel Lapeyre
21 Harrison Gold Team Kyles Bike Shop
22 Sebastian Rodriguez LCTrainsmart Sports Club
23 Bill Belliard
24 David Gee
25 Erick Orozco
26 William Sabayrac
Finishers: Cat 5: 22   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Giancarlo Bianchi SeaSucker / Guttenplan Coaching
2 Jose Frank rodriguez Colavita-Stradalli Cycle
3 Coulton Hartrich SeaSucker / Guttenplan Coaching Teammate Win: Giancarlo Bianchi
4 Steven Perezluha SeaSucker / Guttenplan Coaching Teammate Win: Giancarlo Bianchi
5 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
6 Fredd Matute Performance Team by Rossetti
7 Yosvany Falcon Colavita-Stradalli Cycle Teammate Top 5: Jose Frank rodriguez
8 Yip Tsang Performance Team by Rossetti
9 Kevin Eggart Recio Racing
10 Shane Braley Finish Strong Elite Cycling Team p/
11 Frankie Gonzalez Interactive Metronome p/b Mega Cycl
12 Sebastian Morfin Interactive Metronome p/b Mega Cycl
13 Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports
14 Andres Alayon Interactive Metronome p/b Mega Cycl
15 Alexander Gil SeaSucker / Guttenplan Coaching Teammate Win: Giancarlo Bianchi
DNF Jeremy smith Hoover's essential health market Hoovers Market
DNF Victor Sepulveda
DNF Michael Cedeno SeaSucker / Guttenplan Coaching Teammate Win: Giancarlo Bianchi
DNF Juan Merlos
DNF Andre Vandenberg High Country Development Team
DNF Henry Willis Pioneer Mortgage pb Yourkey.com Teammate Top 5: Rolly Weaver
DNF Andy Mapple TeamBlanko.com
DNF Anthony Yaques Outcast Racing Team
DNF Ricardo Hernandez
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 11   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriella Dixon Triton Multisport Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeanine Seeger
2 Kelly Serafim Bicycle Generation Team
3 Marjolein Pawlus Sarasota Cycling Club
4 Lisa Schneider Vanderkitten VIP
5 Diane Pantel Treasure Coast Racing
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Cooper Wizard Racing Development Team P/B
2 Julia Fresne FloridaVelo
3 Tara Smith Team Kyles Bike Shop
4 Roxanne Coates R & M
5 Rita Toutounji Team Kyles Bike Shop
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Good Colavita-Fine Cooking
2 Sheila Cousins Morgan Stanley Cycling Team
Finishers: Cat 2: 2