Log In
New Jersey State Criterium Championships Masters and Juniors • Jul 13 2014
Partly Cloudy, 81 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bram Carter Liberty Cycle 37:31:00
2 Matthew Parry Team Somerset 2:42
1
3 Benjamin Kravitz
2
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Jogodnik Colavita-Baci U19 37:13:00
2 Aidan Carter Liberty Cycle 4
3 Parker Chea Star Track NYC s.t.
4 Gregorino Cordasco Liberty Cycle 1:33
5 Leo Kirkpatrick baird Liberty cycle s.t.
6 David Do young medalists 1:38
7 Andrew Chu Star Track 1:45 Teammate Top 5: Parker Chea
8 Matthew Harrison Star Trac s.t. Teammate Top 5: Parker Chea
9 Alex Rishty Liberty Cycle 3:58 Teammate Top 5: Aidan Carter
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Jogodnik Colavita-Baci U19 37:34:00
2 Wyatt Goral Skylands Cycling s.t.
3 Parker Chea Star Track NYC 2
4 Anthony Marsilio Colavita Racing s.t.
5 Perry Andre Team Somerset 6
6 Daniel Szallai T-Town Express 19
7 George Harris Liberty Cycles 1:53
8 Pelle Nogueira Colavita-Baci U19 s.t. Teammate Win: Matthew Jogodnik
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Spiller Colavita Racing 37:33:00
2 Andreas Katehis CRCA Junior Development s.t.
3 Teddy Kozlowski GS CYCLE-LIFE s.t.
4 Noah Swanson Atlantic bicycle club/ Team Atl s.t.
5 Justin Strauss CRCA/Jr Development s.t.
6 Kaan Sarci CRCA/Jr Development s.t.
7 Patrick Casselberry Mid Atlantic Junior Cycling 5
8 Galen Xing CRCA/Jr Development 7 Teammate Top 5: Justin Strauss
9 Chris Wallenburg Pro Pedals/Team Express 1:54
10 Theodore Hobbie s.t.
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Loehner CRCA/Brands Cycle/Roslyn Porsch 54:02:00
2 Shawn Teske PRO PEDALS s.t.
3 Steven Ward High Gear/Trek/WW s.t.
4 Mark Light Cycle Solutions s.t.
5 Louis Schimmel DNK Cycling s.t.
6 Andrew Walsh CRCA/Sixcycle-RK&O s.t.
7 Mike Degeorge High Gear/Trek/WW s.t. Teammate Top 5: Steven Ward
8 Samuel Barker DNK CYCLING s.t. Teammate Top 5: Louis Schimmel
9 Ben Miller Guinness Cycling s.t.
10 Thomas Cipolla CRCA/Brands Cycle/Roslyn Porsch s.t. Teammate Win: Chris Loehner
11 Eric Noonan Team Marty's s.t.
12 Victor Caicedo Montecci Cycling s.t.
13 Todd Giese Pro Pedals s.t. Teammate Top 5: Shawn Teske
14 Christian Young Cycles 54 Cycling Team / Five F s.t.
15 Daniel Hauber Mid Atl Masters Bicycling Org s.t.
16 Otto Sanchez PSRacing/ Masterpiece Kitchens s.t.
17 Angel Martinez DRV/RCS/DRISCOLL s.t.
18 Rich Ross Mambo Kings Racing/D&Q s.t.
19 David Walker Liberty Cycle s.t.
20 Christopher Fritz Pro Pedals Team Express s.t.
21 Michael Borda Hobbie Corrigan & Bertucio
22 Marc Innella Somerville Bicycle Shop s.t.
23 Eric Danver PSRacing/Masterpiece Kitchens s.t.
24 Joseph Piscitello Pa Masters rc. s.t.
25 Juanpablo Jimenez Liberty Cycles Inc s.t.
26 Juan Aracena 2NMR p/b ESSEX Pharmacy & Stric s.t.
27 Scott Steward Team Cycle Solutions s.t.
28 Ron Short QCW Cycling p.b. Breakawaybikes s.t.
29 Tim Borsetti Cycles 54 s.t.
30 John Landino DRV/RCS/DRISCOLL s.t.
31 Aleksey Urusov 2NMR p/b ESSEX Pharmacy & Stric s.t.
32 Mark Cowin Pro Pedals Team Express s.t.
33 Doug Hover CYCLES 54 / FIVE FOUR SPORTS s.t.
34 Michael Flynn Liberty Cycle s.t.
35 Scott Demarzio Hobbie Corrigan & Bertucio P.C. 9
36 Kenneth Drake Team Somerset s.t.
37 Curtis Lightburn Liberty Cycle s.t.
38 Raul Galliano 2NMR p/b ESSEX Pharmacy & Stric s.t.
39 Marcello Rodio DNK cycling s.t. Teammate Top 5: Louis Schimmel
40 Paul Ziminski Metra /Cycles 54 Cycling Team s.t.
41 John Durso High Gear/Trek/WW s.t. Teammate Top 5: Steven Ward
42 Gregory Lee CRCA/Brands Cycle/Roslyn Porsch s.t. Teammate Win: Chris Loehner
43 Brandy Boyle Liberty Cycle s.t.
44 David Hussey Cycles 54 / Five Four Sports s.t.
45 Richard Gargiulo High Gear/Trek/WW s.t. Teammate Top 5: Steven Ward
46 Wade Hess Independence Cycling p/b Fujibi 14
47 Sonny Do thru it all body shop s.t.
48 Romel Campbell WestWood Velo 16
49 Eric Wallenburg Pro Pedals/Team Express 19
50 Robert Crescitelli 25
51 Ed Beamon High Gear/Trek/WW 32 Teammate Top 5: Steven Ward
52 Michael Novemsky DNK Cycling 33 Teammate Top 5: Louis Schimmel
53 James Eichvalds High Gear/Trek/WW s.t. Teammate Top 5: Steven Ward
54 David Margolin High Gear/Trek/WW 46 Teammate Top 5: Steven Ward
55 Vlad Preoteasa Kissena Cycling Club 50
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 20   Cat 3: 23   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Durso High Gear/Trek/WW 52:10:00
2 Michael Novemsky DNK Cycling 2
3 Eric Danver PSRacing/Masterpiece Kitchens s.t.
4 David Walker Liberty Cycle 4
5 Eric Anderson Somerset Wheelmen s.t.
6 Scott Steward Team Cycle Solutions s.t.
7 Glenroy Griffith Major Taylor Iron Riders Racing s.t.
8 Wayne Lumkong Skylands Cycling s.t.
9 Chris Tarnowski FinKraft Cycling Team s.t.
10 David Margolin High Gear/Trek/WW s.t. Teammate Win: John Durso
11 Greg Cordasco Liberty Cycle s.t. Teammate Top 5: David Walker
12 Curtis Lightburn Liberty Cycle s.t. Teammate Top 5: David Walker
13 Joseph Piscitello Pa Masters rc. s.t.
14 Andrew Buchanan Team Cycle Solutions s.t.
15 Tim Borsetti Cycles 54 s.t.
16 John Muoio Westwood Velo s.t.
17 Richard Gonzalez MID ATL MASTERS BICYCLE ORG s.t.
18 Romel Campbell WestWood Velo s.t.
19 Pascal Sauvayre CRCA/BH-Comedy Central s.t.
20 Marcello Rodio DNK cycling s.t. Teammate Top 5: Michael Novemsky
21 William Brunner Colavita Racing s.t.
22 Ron Short QCW Cycling p.b. Breakawaybikes s.t.
23 Stephen Charron Cycle Craft s.t.
24 Robert Kowal Team Somerset s.t.
25 Raul Galliano 2NMR p/b ESSEX Pharmacy & Stric s.t.
26 Tony Deorio cycle 54 s.t.
27 Ronald Koller Team Somerset s.t.
28 Albert Trank Liberty Cycle s.t. Teammate Top 5: David Walker
29 Steve Goodell Hobbie Corrigan Bertucio/CC Eve s.t.
30 Jason Jones Watchung Wheelmen s.t.
31 Drew Davala Viking Racing s.t.
32 Haluk Sarci Deno's Wonder Wheel s.t.
33 Wade Hess Independence Cycling p/b Fujibi s.t.
34 Jeff Gottesman Deno's Wonder Wheel s.t.
35 Stephen Cochrane MAMBO KINGS s.t.
36 Wasyel Danysh US Military s.t.
37 Michael Shapanka Watching Wheelmen s.t.
38 Tim Doherty Colavita racing s.t.
39 Marco Espin Montecci Cycling s.t.
40 Scott Demarzio Hobbie Corrigan & Bertucio P.C. s.t.
41 Juan Aracena 2NMR p/b ESSEX Pharmacy & Stric s.t.
42 David Hussey Cycles 54 / Five Four Sports s.t.
43 Michael Franco Liberty Cycle s.t. Teammate Top 5: David Walker
44 Rich Ross Mambo Kings Racing/D&Q 12
45 Eric Wallenburg Pro Pedals/Team Express 14
46 Richard Gargiulo High Gear/Trek/WW 17 Teammate Win: John Durso
47 Rick Woods Liberty Cycle s.t. Teammate Top 5: David Walker
48 Joseph Brennan Century Road Club of America s.t.
49 Ed Troianello High Gear/Trek/WW s.t. Teammate Win: John Durso
50 Dusan Strika Kissena Cycling Team s.t.
51 James Eichvalds High Gear/Trek/WW 20 Teammate Win: John Durso
52 John Olsen Deno's Wonder Wheel s.t.
53 David Hudson Mambo Kings Racing/D&Q s.t.
54 John Landino DRV/RCS/DRISCOLL s.t.
55 Ed Beamon High Gear/Trek/WW 23 Teammate Win: John Durso
56 Michael Karr Team ProPower Coaching 26
57 Jim Kaeli Colavita Racing Inc s.t.
58 Brian Gristick Team Cycle Solutions 42
59 Ken Plundeke Brauer / Mick mgmt. s.t.
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 18   Cat 3: 31   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Gristick Team Cycle Solutions 42:02:00
2 Jeff Johnson DRV Shimano s.t.
3 Lee Mestres MAMBO Kings Racing s.t.
4 Albert Trank Liberty Cycle s.t.
5 Michael Maclaga Colavita Racing s.t.
6 Ed Troianello High Gear/Trek/WW s.t.
7 William Brunner Colavita Racing Teammate Top 5: Michael Maclaga
8 Doug O'Neill Deno's Wonder Wheel s.t.
9 John Muoio Westwood Velo s.t.
10 Andrew Buchanan Team Cycle Solutions s.t. Teammate Win: Brian Gristick
11 Lawrence Towner Team ProPower Coaching s.t.
12 Stephen Cochrane MAMBO KINGS s.t. Teammate Top 5: Lee Mestres
13 Joseph Zuppa Firefighters Cycling Associatio s.t.
14 Steve Goodell Hobbie Corrigan Bertucio/CC Eve s.t.
15 Thomas Simpson Summit Cycling / D&Q s.t.
16 James Dao CRCA/Breakaway Courier-NSX-Carv s.t.
17 Richard Kazimir Century Road Club of America s.t.
18 Michael Patrick liam smith Pro Pedals s.t.
19 Robert Kowal Team Somerset s.t.
20 Peter Rizzo Watchung Wheelmen - High Gear s.t.
21 Daniel Mitchell Team Cycle Solutions s.t. Teammate Win: Brian Gristick
22 James Mauroff Pro Pedals Team Express 6
23 Thomas Bowmaster s.t.
24 Vince Moran ZENBERRYMIX.COM s.t.
25 Michael Shapanka Watching Wheelmen s.t.
26 John Bertolini Liberty Cycle 9 Teammate Top 5: Albert Trank
27 Jim Kaeli Colavita Racing Inc s.t.
28 Edward Bertucio Hobbie Corrigan & Bertucio
29 Stephen Gerard Atlantic Bike Club s.t.
30 Ed Beamon High Gear/Trek/WW 19
31 Ed Peterson Pro Pedals Team Express
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 17   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Saling Team Somerset 43:24:00
1
2 Richard Bradley Team Altantic
2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rory Chea Star Track NYC 37:32:00
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Kravitz 31:54:00
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeleine Hanley Mid-Atlantic Junior Cycling 37:43:00
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lori Romero High Gear Cyclery-Trek-WW 42:04:00
2 Dorothy Ramsey DRV/RCS/DRISCOLL s.t.
3 Sarah Sauvayre CRCA/BH Comedy Central 1:20
4 Elizabeth Tyrell Team Somerset s.t.
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3