Log In
MABRA Championship/Church Creek Time Trial - #2 • Aug 16 2014
Series: MABRA BAR 2014
Clear, 75 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennet Oregon 00:32:37
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Neumer Paralyzed Veterans Racing 00:35:19
2 C. David 00:36:48
3 Solomon Revils Paralyzed Veterans Racing 00:42:52 Teammate Win: David Neumer
4 Darrin Snyder Paralyzed Veterans Racing 00:53:50 Teammate Win: David Neumer
5 Becky Miller 01:06:26
6 Stanley Snyder Paralyzed Veterans Racing 01:09:34 Teammate Win: David Neumer
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Cook 00:35:08
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew English Team Novo Nordisk Juniors 00:27:13
2 Liam Panero GS CycleLife Development Cycling 00:28:32
3 Eric Voigt NCVC/UnitedHealthcare 00:29:02
4 Bryce Rosicky 00:30:22
5 Asa Rogers 00:31:12
6 Patrick Rice HPC 00:34:53
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Cox Chesapeake Wheelmen 00:29:48
2 James Hartnett South Mountain Velo Club 00:30:27
3 James Degoey Syn-Fit Race Team 00:31:58
4 Russell Loy 00:32:28
5 Myron Lehtman National Capital Velo Club/UnitedHe 00:32:49
6 James Wagner Team Beyer Auto 00:33:38
7 Philip Samawicz National Capital Velo Club/UnitedHe 00:34:07 Teammate Top 5: Myron Lehtman
8 Peter Swan National Capital Velo Club/UnitedHe 00:34:52 Teammate Top 5: Myron Lehtman
9 John Nathman HPC/LIST 00:35:16
10 Dennis Benson 00:37:06
11 Ray Morrison Bayside Velo/Bike Doctor 00:37:24
12 Myron Segal Arrow Bicycle 00:38:47
13 John Krehbiel Midwest Masters Cycling Team 00:48:26
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Kayne Dominion Cycling and Tri Club 00:32:10
2 Evan Goldberg Rock Creek Velo 00:32:11
3 Iain Mackeith NCVC/UnitedHealthcare 00:33:10
4 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 00:35:31
5 Tyler Mahone ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:37:49
6 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 00:38:35
7 Evan Roper National Capital Velo Club/UnitedHe 00:41:40 Teammate Top 5: Iain Mackeith
8 Connor Mahone ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:55:21 Teammate Top 5: Tyler Mahone
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blair Berbert Kelly Benefit Strategies/LSV 00:49:27
2 Peter Custer Team Bike Doctor 00:52:32
3 James Studebaker Bayside Velo/Bike Doctor 00:53:10
4 Scott Catanzaro BATTLEY DUCATI /Spokes Etc/District 00:53:22
5 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare 00:53:24
6 Stephen Robinson BATTLEY DUCATI /Spokes Etc/District 00:53:39
7 Robert Kelly District Velocity Racing 00:56:44
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Siegel C3-Twenty20cycling.com 00:52:43
2 Chris Grady 00:53:00
3 Michael Wagner ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:54:49
4 Vaughan O'Brien 00:55:49
5 Zheren Yang Columbia University-NYC 00:56:26
6 Daryl Grissom Celerity Cycling p/b Brooks Systems 00:57:01
7 Grant Mandsager District Velocity Racing 00:58:05
8 Thomas Simchak District Velocity Racing 00:58:42
9 Christopher Gould Whole Wheel Velo Club 00:59:27
10 Aaron Mongeau Team BBC 00:59:35
11 Bryan Jones NCVC/UnitedHealthcare 00:59:44
12 Chris Crane ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:01:08 Teammate Top 5: Michael Wagner
13 Chad Young Kelly Benefit Strategies/LSV 01:06:44
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:52:41
2 Mark Austin Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:54:40 Teammate Win: David Fuentes
3 Craig Snydal Kelly Benefit Strategies/LSV 00:55:20
4 Matthew Neigh ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:57:22
5 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:57:28 Teammate Win: David Fuentes
6 Garner Woodall Rock Creek Velo 00:57:49
7 Douglas Philippone 00:57:53
8 Alex Rapavi Gripped Racing p/b Racedots 00:58:17
9 Steve Owens ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:58:55 Teammate Top 5: Matthew Neigh
10 Will Wong NCVC/UnitedHealthcare 01:00:01
11 Spencer Seibert Annapolis Bicycle Racing Team 01:02:18 Teammate Top 5: Matthew Neigh
12 Andrew Harris 01:03:18
DNF Eric Boone Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Craig Snydal
13 Chris Voigt 01:10:15
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Wlodarczak Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:54:58
2 Steve Patterson Celerity Cycling p/b Brooks Systems 00:55:19
3 Nathaniel Altom 00:55:37
4 Darrell Marion 00:56:19
5 Kenneth Rowe All American Bicycle Center 00:57:02
6 Andrew Parker National Capital Velo Club/UnitedHe 00:57:46
7 Brad Ballard 00:58:00
8 Christopher Brianas 00:58:45
9 Richard Kennedy ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:59:21
10 Christopher Marrow Squadra Coppi 00:59:57
11 Andrew Crabb Kelly Benefit Strategies/LSV 01:00:42
12 Travis Skeel PTS Racing 01:00:42
13 Richard Wheeler 01:04:08
Finishers: Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare 00:53:29
2 Marc Gwadz DCMTB 00:53:50
3 Roger Friend Monticello Velo Club 00:54:15
4 Michael Stearns SEAVS/Haymarket 00:54:34
5 Frank Ramos Team Bike Doctor 00:54:51
6 John Nelmes PTS Racing 00:54:53
7 Mario Zometa ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:55:41
8 Peter Fickinger Chester County Velo 00:56:02
9 Raymond Trentini National Capital Velo Club/UnitedHe 00:56:15 Teammate Win: Thomas Godfrey
10 Marc Klein NCVC/UnitedHealthcare 00:57:18 Teammate Win: Thomas Godfrey
11 Denzil Hathway ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:58:13
12 Anthony Lang Cambiamento D'Andaturo-Team Core Ha 00:58:15
13 John Baldwin All American Bicycle Center 00:58:19
14 George Sauter Kelly Benefit Strategies/LSV 01:00:22
15 Chas Ryan Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:01:22
16 Bob Gillespie 01:01:47
17 John Rogers DCMTB 01:13:36 Teammate Top 5: Marc Gwadz
18 Jordan O'neill 02:06:31
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Kendro 00:56:57
2 Adam Sopko 00:56:57
3 Patrick Burnett 00:57:27
4 Ryan Mcgrath 00:59:47
5 Knight Campbell ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:00:05
6 Nicholas Paul 01:00:18
7 Thaddeus Newnam 01:00:31
8 Chris Suter 01:00:35
9 Hans Ruppenthal Team BBC 01:00:59
10 Mike Emerson Bicycle Outfitters Racing Team 01:01:06
11 Sam Hoffberger 01:01:16
12 Richard Lee Team Integrity 01:01:54
13 Matt Klicka 01:02:11
14 Michael Ryan 01:02:12
15 Jacob Belyna 01:03:53
16 Quentin Welch 01:05:27
17 Stephen Esmacher Annapolis Bicycle Racing Team 01:06:43 Teammate Top 5: Knight Campbell
18 Robert Wood 01:06:55
19 Sam Maccherola 01:07:56
20 Chris Spurrier US Military Cycling Team 01:08:30
21 Joseph Mahach 01:12:02
DNF Bruce Lawrence Blue Suit Pacers 01:29:40
22 Alex Harisiadis Team BBC 01:12:42
DNF Kevin Jones 00:00:00
DNF Frederick Friedewald Tradewind Cycling Team 00:00:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 16   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 00:55:01
2 Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington Co 00:55:04
3 John Newton Equipe Vitesse 00:55:42
4 Mark Sommers Team Beyer Auto 00:55:56
5 Randy Thrasher Team Beyer Auto 00:56:00
6 Stuart Ross Team Beyer Auto 00:57:10
7 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:58:27
8 Eugene Elsea HPC/LIST 00:58:46
9 Steve Abbott 01:01:56
10 Thomas Tice The Bike Lane 01:02:33
11 Matthew Olson National Capital Velo Club/UnitedHe 01:03:20 Teammate Win: Curtis Southern
12 Temple Washington Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:04:26
13 Mk Tribbie San Diego Bicycle Club 01:08:26
14 Mike Copperthite 01:10:19
15 Rafael Torres 01:11:50
16 Chip Hill 01:14:59
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophie Mittelstadt Rock Creek Velo 00:32:37
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeanne Davis 00:42:42
2 Debbie Huff Somerset Wheelmen 00:43:54
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Newton ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:47:28
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Caldeira 00:59:25
2 Mary Breed NCVC/UnitedHealthcare 00:59:33
3 Kim Stepien amracing 00:59:58
4 Donna Kerby Globalbike Racing 01:03:10
5 Ainhoa Perez-diez ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:03:17
6 Claire Vanekdom Rock Creek Velo 01:05:34
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Schmerge The Bike Lane 01:04:02
2 Kaitlyn Mittan VeloWorks-Spokes Etc 01:06:50
3 Evelyn Egizi Artemis 01:21:54
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Mcquiston ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:02:41
2 Amanda Watson Annapolis Bicycle Racing Team 01:03:39 Teammate Win: Sue Mcquiston
3 Wendy Ulmer Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:04:10
4 Carole Harris Artemis 01:08:36
5 Erika Griffith CW/Aviation Velo 01:09:24
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Suzanne Komaromy Team BBC 01:04:10
2 Tracey Maccherola 01:04:20
3 Emily Gean 01:04:46
4 Christine Nicewonger Spin 90 01:06:44
5 Leonie Campbell ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:08:46
6 Rosalind Hain AVC/Team Hagerstown-Washington Co 01:09:51
7 Tiffany Wise Artemis 01:10:53
8 Kristen Janiszewski Team BBC 01:12:51 Teammate Win: Suzanne Komaromy
9 Sandra Pashley ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:14:08 Teammate Top 5: Leonie Campbell
10 Teresea Stiner 01:17:36
11 Angela Parrotta Team Sticky Fingers 01:17:37
12 Gina Grinstead Team BBC 01:19:48 Teammate Win: Suzanne Komaromy
13 Tiffany Henkel 01:30:12
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:03:04
2 Chris Kelley Midatlantic Colavita Women 01:04:09
3 Cynthia Johnson 01:05:24
4 Julie Rosicky 01:07:01
5 Gabrielle Redford 01:07:30
6 Deirdre Mullaly Team Sticky Fingers 01:12:37
7 Mary Cline Rock Creek Velo 01:13:16
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 3