Log In
Corning Circuit Race @ The Glen • Jun 21 2014
Clear, 68 degrees, wind 0 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Vaughn 27:50.3
2 Tyler Bertram 27:50.5
3 David Do Young Medalists 28:40.6
4 William Walton 29:28.9
5 Matthew Crovella Onondaga Cycling Club 30:55.1
6 Madeline Smith 30:56.4
7 Dylan Anton Crystal City Cycling 30:58.5
8 Jordan M. pone' 32:19.4
9 Sarah Crovella Onondaga Cycling Club 32:22.7 Teammate Top 5: Matthew Crovella
10 Rylan Kelley 33:57.5
11 Annabella Meadvancort Genesee Valley Cycling Club 36:10.4
12 Isabel Crovella Onondaga Cycling Club Inc. 37:38.7
13 Tyler Travis WAS Labs Cycling 37:40.2
14 Holly Arrison 43:25.6
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Gerson ChrisCookies/SwanCycles 39:30.5
2 Volodymyr Spantchak Genesee Valley Cycling Club 39:30.6
3 John Lynch 39:31.4
4 Len Engel Minuteman Road Club 39:33.5
5 Matt Klemm 40:02.4
6 Peter Hoag Genesee Valley Cycling Club 40:27.5
7 Scott Wright 40:27.7
8 David Hoag 40:27.7
9 Gregory Low 40:27.8
10 Christopher Bushover 40:27.8
11 Michael Burri 40:28.0
12 Michael Traxler Canandaigua National Bank Cycling T 40:28.0
13 Mark Freed Racer Heads Sports and Leisure Club 40:28.1
14 Thomas Emrich Genesee Valley Cycling Club 40:28.2 Teammate Top 5: Volodymyr Spantchak
15 Brian Polhemus 40:28.3
16 David Hansen Audi 40:28.5
17 Jose Rosario Genesee Valley Cycling Club 40:28.9 Teammate Top 5: Volodymyr Spantchak
18 Robert Dietrick Genesee Valley Cycling Club 40:28.9 Teammate Top 5: Volodymyr Spantchak
19 Dan Fitch Empire Brewing - Syracuse Bicycle 40:28.9
20 Christopher Tirone 40:29.0
21 David Thornton 40:29.1
22 Randy Rhoads NoTubes/Corning Race Team 48:35.3
23 David Prugh 48:55.4
DNF Marcello Prattico Bike Loft East 49:26.3
24 David Grieves MaxPowerCycling.com 48:58.1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 12   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevan Edwards 35:13.7
2 Patrick Elliott 35:28.4
3 Chris Jensen 35:28.8
4 Douglas Mauro Park Ave Bike Shop 35:29.2
5 Marc Kingsley 35:29.2
6 Sean Meyer Park Ave Bike Shop 35:29.2
7 Michael Vincent 35:29.3
8 Edward King 35:29.3
9 Douglas Morrow Team Towpath 35:29.5
10 William Goodness Park Ave Bike Shop 35:29.5 Teammate Top 5: Douglas Mauro
11 Peter Pelychaty Genesee Valley Cycling Club 35:29.6
12 Geoff Lawrence 35:29.8
13 Merle Whitehead 35:29.8
14 Wilson Stevens Campus WheelWorks 35:29.9
15 Patrick Mcgovern 35:29.9
16 Troy Rutherford Team Towpath 35:30.0
17 Nate Foster NoTubes/Corning Race Team 35:30.0
18 Christopher Jones 35:30.4
19 Bob Canino Genesee Valley Cycling Club 35:30.7
20 Jonathan Baker 35:30.7
21 Kevin Howard 35:30.8
22 Peter Miner 35:30.8
23 Robert Wasch Sicklers Bike and Sport Shop 35:31.4
24 Andrew Auld 35:31.7
25 Glen Wallace 35:33.2
26 Steven Mongielo Campus WheelWorks 35:53.2
27 Michael Bohn 36:15.7
28 Wesley Hadzor 40:35.0
29 Daniel Santangelo Buffalo Bicycling Club Inc. 43:30.7
30 Jim Gorman Independent Health Cycling 43:30.8
31 Jonathan Benner 545 Velo 46:08.0
32 Tim Brundage Team Towpath 37:20.4
33 Benjamin Webster 39:13.2
DNF Daniel Kunz Independent Health Cycling 38:19.2
DNF Brad Helmetsie RUUD Racing Team 01:44.1
DNF Bryan Bonn Independent Health Cycling 27:42.5
DNF Garret Lucas 00:26.9
DNF Jason Bolt 34:54.4
DNF Richard Camping Team Towpath 34:55.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 30   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Webster 01:25.6
2 Rick Dalton Park Ave Bike Shop 01:25.6
3 Joe Olgin 01:25.6
4 Rene Geissler NoTubes/Corning Race Team 01:25.8
5 Jonathan Benner 545 Velo 01:25.9
6 Scott Parks Park Ave Bike Shop 01:25.9
7 Joshua Williams 01:26.0
8 Owen Wood Team ROG 01:26.0
9 Anthony Sylor Once Again Nut Butter Multi-Sport R 01:26.1
10 Eric Giehl EFP Rotenberg Cycling Team 01:26.2
11 Richard Brandon dennison Rogue Race Team-NY 01:26.3
12 Garret Lucas 01:26.3
13 Michael Serve Twin Line Velo / Dick Ide Family of 01:26.3
14 Samuel Pawlak 01:26.4
15 Bruce Wolcott Genesee Valley Cycling Club 01:26.5
16 Noel Bonk MaxPowerCycling.com 01:26.6
17 Daniel Pone MaxPowerCycling.com 01:26.7
18 Gregg Griffo Team ROG 01:27.2
19 Charlie Johnson 01:27.3
20 Glen Wallace 01:27.4
21 David Dimmick 01:27.6
22 Christopher E larson 01:27.8
23 Clayton Travis WAS Labs Cycling 01:27.8
24 Richard Dennison 01:28.0
25 Craig Thaler Iron Bridge / Tarmac Cycling 01:28.1
26 Jonathan Capozzi Buffalo Bicycling Club Inc. 01:28.2
27 Shawn Farwell 01:28.2
28 Daniel Rivers MaxPowerCycling.com 01:28.3
29 Jon Murray RUUD Racing Team 01:28.9
30 Daniel Wiggins 01:29.3
31 Spencer Perry Capital Bicycle Racing Club 01:49.6
32 Gregory Knox Genesee Valley Cycling Club 02:23.3
33 Christopher Bookman Once Again Nut Butter Multi-Sport R 02:57.2
34 Michael Duke 04:44.2
35 Timothy Paul 06:05.1
36 Gregory Farrell Team Towpath 07:44.7
37 Matthew Costuros Campus WheelWorks 08:32.4
38 Patrick Mcneil spacergif.org 08:34.4
39 Patrick Meszler Nickel City Cycles 09:37.6
40 Christopher Remick Sicklers Bike and Sport Shop 09:38.6
41 John Anthony 09:43.8
42 Steve Sawyer 12:08.0
43 Todd Relyea MaxPowerCycling.com 14:13.9
44 Paul Brady 14:30.6
45 Frederick Dufel 16:27.5
DNF Tim Stevens Capital Bicycle Racing Club 34:51.2
46 Unknown Partic. 292 22:14.1
DNF Brad Helmetsie RUUD Racing Team 26:02.6
DNF Sam Ferrara 23:40.0
DNF Scott Daniels 06:07.2
DNF Walter Bindulsky Sicklers Bike and Sport Shop 28:57.7
DNF Ellison Andrew 01:55.5
DNF Michael Gorzynski Bike Loft East 03:28.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 16   Cat 5: 29   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Abbott 01:26.0
2 Kevin Mccracken 01:27.0
3 James Dix 01:27.1
4 Luis Rodriguez 09:37.1
5 Jim Landis 10:12.2
6 Todd Hertzog 11:28.1
7 Jack Chaney 11:29.4
8 Terrence Reed 15:44.2
DNF Mike Cendoma 59:48.1
DNF Bryan Morgan 34:51.4
DNF Nick Kline 41:27.8
DNF Mark Gee 59:12.6
DNF Bill Anderson 03:52.8
DNF Kurt Lucas 03:52.8
DNF Charles Stefan 05:36.2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Campbell 56:53.9
2 John Hunter 56:53.9
3 Dylan Pudiak Nalgene Cycling Team p/b Mt Borah 56:57.0
4 Cory Kuhns Team Towpath 56:57.1
5 Ryan Joyce Rust Belt Racing 56:57.5
6 Thomas Goetz 57:00.1
7 Jonah Meadvancort 58:55.0
8 Wacek Godycki 58:55.1
9 Andrew Melnychenko Crystal City Cycling 59:31.3
10 Michael Cormier 59:32.9
11 Ryan Smolko 59:33.9
12 Stefan Zavislan US Military Cycling Team 59:34.2
13 David Bertram 59:34.7
14 Erik Markewich Farm Team Cycling 59:42.7
15 Kevin Emr NoTubes/Corning Race Team 00:15.3
16 Dan Timmerman 01:07.9
17 Benjamin Patton Central New York Cyclist-CNYC 01:17.9
18 Daniel Barney Team Towpath 03:22.3 Teammate Top 5: Cory Kuhns
19 Gianni Polhemus Capital Bicycle Racing Club 42:08.4
20 Eric Curtis Emblem Racing/RealtyUSA 44:52.6
DNF Scott Hannan 50:42.1
DNF Walid El-sayed 51:38.9
DNF Steven Wells 02:16.4
DNF John Compton Empire Brewing - Syracuse Bicycle 50:40.3
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laine Sefick Team ROG 00:26.9
2 Traci Cummings Tom's Pro Bike 00:27.0
3 Ruth Sherman NoTubes/Corning Race Team 00:28.3
4 Jennifer Bushover Queen City Cyclists 08:40.7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandi Bashor Nickel City Cycles 00:45.7
2 Janae Holley Once Again Nut Butter Multi-Sport R 00:46.0
3 Kelly Dietrick MAC5Bikes/McAllister Sign 00:46.2
4 Melany Arrison Nickel City Cycles 04:38.5 Teammate Win: Brandi Bashor
5 Michelle Beyler NoTubes/Corning Race Team 07:02.3
6 Alisa Mertens Nickel City Cycles 07:03.0 Teammate Win: Brandi Bashor
7 Riley Burns Crystal City Cycling 09:03.6
8 Melissa Merlin Nickel City Cycles 09:52.2 Teammate Win: Brandi Bashor
9 Tammy Foley Nickel City Cycles 09:53.9 Teammate Win: Brandi Bashor
10 Lex David 11:35.1
11 Librada Rinaldo Onondaga Cycling Club Inc. 29:01.4
12 Jennifer Cohen Bike Loft East 10:59.2
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daphne/trevor Holland Sparky 52:56.2
Finishers: Cat ?: 1