Log In
Eugene Celebration - McBeth Prologue • Sep 4 2010
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Mostly Cloudy, 68 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Denny Rowe iii Westwood Velo/Vertebrata 11:11
2 Jake Turner Broken Spoke Cycling 11:33
3 William Laubernds 11:47
4 Erik Hofland Artisan Family Racing 11:50
5 Zachary Utz Ruckus Test Team 11:56
6 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR 11:58
7 Adam Kaufman Recycled Cycles presented by Raleig 11:59
8 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood 12:07
9 Nicholas Alden Life Cycle Bike Shop 12:09
10 Travis Caldwell Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 12:10
11 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 12:20
12 Michael Palmer Veloce Racing 12:23
13 Cordino Longiotti Desalvo Custom Cycles Racing 12:31
14 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR 12:32
15 Justin La vigne Team Oregon presented by Laurelwood 12:34
16 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood 12:34
17 Kevin Johnson Adventure's Edge 12:36
18 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR 12:42
19 Kolben Preble Hammer Velo 12:42
20 Doug Laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Rac 12:53
21 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 12:55
22 Brian Scholl Life Cycle Bike Shop 12:55
23 Scott Goldstein EWEB Windpower 12:57
24 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 12:58
25 Andrew Utz HPChiro/Scott's Cycling of Salem 12:59
26 Dennis Petross Ten Guys Named Alex 12:59
27 Alex Telitsine IJM.org 13:03
28 Chris Johnson Adventure's Edge 13:04
29 Cole Hilton Pacific Power Blue Sky 13:19
30 Brian Walburn Hagens-Berman LLP Cycling 13:20
31 Alex Turpin Bike Newport 13:22
32 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood 13:24
33 Isaac Sullivan Life Cycle Bike Shop 13:30
34 James Jorgensen Life Cycle Bike Shop 13:37
35 Jurgen Fennerl Hutch's/ClearOne/Bend Dental 13:59
36 Scott Larson Willamette University Cycling Team 14:03
37 Jason Ford 14:11
38 Ian Taborsky Capitol Subaru Cycling 14:28
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 11   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calon Russell Bridgetown Velo 11:47
2 Evan Siroky Evan Siroky 11:57
3 Mckenzie Sampson Life Cycle Bike Shop 12:00
4 Kevin Williams Team Oregon presented by Laurelwood 12:20
5 Brock Rowley Flywheel Bicycle Solutions 12:21
6 Bennett Shane Crossniacs 12:28
7 Matt Keeler Life Cycle Bike Shop 12:28 Teammate Top 5: Mckenzie Sampson
8 Chris Schaper PAA/REMAX 12:29
9 Daniel Liberator Mayhem Racing 12:30
10 Kasra Shokat Team Oregon presented by Laurelwood 12:35 Teammate Top 5: Kevin Williams
11 Jack Rising Team Oregon presented by Laurelwood 12:44 Teammate Top 5: Kevin Williams
12 Aaron Davis Life Cycle Bike Shop 12:49 Teammate Top 5: Mckenzie Sampson
13 Matt Hawkyard Bike Newport 12:50
14 Doug Striley Cycle Sport 12:51
15 Ryan Champion Pacific Power Blue Sky 12:53
16 David Dimarco SLOCUM Rebound Racing 12:54
17 Mick Mcdonald 12:59
18 Rob Hartsock 13:01
19 Dan Shepherd Cycle Sport 13:04
20 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 13:18 Teammate Top 5: Brock Rowley
21 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood 13:21 Teammate Top 5: Kevin Williams
22 Tim Richter Hutch's-Eugene 13:22
23 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 13:34 Teammate Top 5: Brock Rowley
24 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky 13:40
25 Jordan Boutilier 13:41
26 Brandon Macemon Good Looking 13:43
27 Ahmed Zuhairy Artisan Family Racing 13:51
28 Kip Cantlay Ride Up Grades 13:59
29 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood 14:17 Teammate Top 5: Kevin Williams
30 Darrin Guitreau Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 14:23
31 Ken Rodgers Whitewater Designs 14:36
32 Jeff Jones 14:40
33 Kevin Bernstein Willamette Cycling Club 14:40
34 Juan Ramirez Trinity Bikes 14:42
35 Dennis Sibilia-young 14:44
36 Brian Fawcett Pistis 14:53
37 Andrew Neill Team Oregon presented by Laurelwood 14:54 Teammate Top 5: Kevin Williams
38 Andy Stahl Hutch's-Eugene 15:23
39 Geoff Chabre Team Novara Eugene 15:27
40 Matthew Erdelt Hutch's-Eugene 15:27
41 Bukie Mabayoje 17:06
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 13   Cat 5: 7   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven R holland United Finance 12:18
2 Ivan Meadors United Finance 12:27 Teammate Win: Steven R holland
3 John Obrien Echelon Gran Fondo/ZteaM 13:06
4 Clint Ebert bicycleattorney.com 13:52
5 Evan Cumpston Team Rose City 14:12
6 Rod Underhill Bridgetown Velo 14:48
7 Mike Adams United Finance 16:25 Teammate Win: Steven R holland
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Quirk Veloce Racing 11:45
2 Scott Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM 11:46
3 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM 11:49
4 Karsten Hagen Echelon Gran Fondo/ZteaM 12:06
5 Michael Walsh Echelon Gran Fondo/ZteaM 12:10
6 Dave Campbell Hutch's-Eugene 12:27
7 Greg Shepherd Hutch's-Eugene 12:30
8 Eric Schuman Lenovo 12:43
9 John Slawta Land Shark 13:47
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob English Hutch's-Eugene 10:16
2 Nathan Mcdonald Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Ho 10:26
3 Davis Shepherd Hutch's-Land Shark 10:54
4 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 11:06 Teammate Win: Rob English
5 Christopher Dubois Team Oregon presented by Laurelwood 11:10
6 Zach Winter Guinness Cycling Team 11:10
7 Dan Bechtold Team Bobs-bicycles.com 11:16
8 David Wells Life Cycle Bike Shop 11:22
9 Mike Hone Lenova 11:27
10 Dustin Hahn Godspeed 11:28
11 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood 11:29 Teammate Top 5: Christopher Dubois
12 Joel Wilson SLOCUM Rebound Racing 11:35
13 Shawn Ongers Lenova 11:42
14 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood 11:47 Teammate Top 5: Christopher Dubois
15 Benjamin Kubas POC Racing (MTN) Therapeutic Associ 11:51
16 Michael Brunelle Life Cycle Bike Shop 12:05
17 Marcel Delisser Team Oregon presented by Laurelwood 12:09 Teammate Top 5: Christopher Dubois
18 Cory Domingues Hutch's-Eugene 12:10 Teammate Win: Rob English
19 William O'donnell Westwood Velo/Vertebrata 12:10
20 Travis Venalde Lenovo 12:13
21 Maikey Lopera Life Cycle Bike Shop 12:25
22 Robb Floth Broken Spoke Cycling 12:25
23 Carl Hoefer Cyclesoles/Sagebrush Cycles 12:26
24 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 12:46 Teammate Win: Rob English
25 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood 12:51 Teammate Top 5: Christopher Dubois
26 Emiliano Jordan Team Oregon presented by Laurelwood 13:57 Teammate Top 5: Christopher Dubois
27 Jason Dykstra Guinness Cycling Team 14:07
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 9   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 12:20
2 Mackenzie Madison Therapeutic Associates Cycling/GENR 13:05
3 Martha Walsh Echelon Gran Fondo/ZteaM 13:14
4 Jenny Slawta Land Shark 13:26
5 Cheryl Thonney Keller Rohrback Cycling Team 13:42
6 Leia Tyrrell CAPA Cycling Team 14:09
7 Karey Swan Therapeutic Associates Cycling/GENR 14:27 Teammate Top 5: Mackenzie Madison
8 Lana Atchley Milani/Albabici 14:41
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Atwill Hammer Velo 14:04
2 Sarah Tisdale Sorella Forte 14:37
3 Maire Osborn Veloforma 14:46
4 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/GENR 15:05
5 Jan Moss Sorella Forte 15:07
6 Ruth Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 15:10
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tawnie Mcdonald 13:18
2 Kristina Lackner Hutch's-Eugene 13:56
3 Stefanie Rimel 14:15
4 Amy Champion Pacific Power Blue Sky 14:36
5 Erin Goodall Showers Pass 14:48
6 Erica Loder Veloforma 14:55
7 Maureen Kavanagh Hammer Velo 15:10
8 Emily Ohlin bicycleattorney.com 16:01
9 Nora Cary 16:10
10 Kim Frank 16:53
11 Deven Smith 17:43
12 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 18:09 Teammate Top 5: Amy Champion
13 Kelly Sandow Poplollies 18:11
14 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 19:04 Teammate Top 5: Amy Champion
15 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 19:43 Teammate Top 5: Amy Champion
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 10