Log In
Houston Grand Crit • May 3 2015
Clear, 81 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alberto Cararrbias
2 Michael Homan
3 Ryan Tarkington Bayou City Racing
4 Loren Graham
5 Brandon O'neal Northwest Cycling Club
6 Jesse Johnson Bike Barn (Texas)
7 Nery Hernandez
8 Rod Colletti Cook Ford/Bay Area Cycling
9 Christopher Schneider swcc
10 Robert Heatley HD Cycling
11 Juan Rodriguez Bike Barn Texas
12 Jose Baker Ham Cycles
13 Ken Ervin Team Cycle Progression
14 Brian Payne Miami University-Oxford
15 David Moulton
16 Hugo Scala Matrix/RBM
17 Juan Marroquin Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
18 Tobias Fiedler
19 Chuck Terrell Texas Pro Health Racing
20 Nathan Chang
21 Jeffrey Contreras Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
22 Cruz Rivas Nick Lopez Tailoring Cycling Team
23 Fernando Martinez gomez
24 Michael baker Tbi - dedicated race team Team Bicycles inc
25 John Madden Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
26 Joshua Hines
27 Jerrick Juliette Texas Pro Health Racing
28 Nick Rider Rodeo
29 Cody Pedigo Bike Barn Texas
30 Paul Wakefield
31 Cesar M gomez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
32 Wilhelm Mwengi
33 Frank Schillaci Bike Barn Texas
34 Daniel Corey Bike Barn Texas
35 Paul Gerhardt Squadra Di Servitori
36 Kevin Franklin Bike Barn Texas
37 Cliffton Mangiola
38 Brian Stevens Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
39 Scott cryan Cook ford/bay area cycling Cook Ford/Bay Area Cycling
40 Brett Cole Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
41 Jay Lagrone
42 Alan Charley Southern Elite/Sun & Ski Sports
43 Akin Olaniyan swcc
44 Tom Zizka Bike Barn Texas
45 William Coffee 50x15 Cycling
46 Paul Negrete
47 Jeff Mohr
48 Kenneth Prine Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Brandon O'neal
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 32   Cat 5: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Minard Bayou City Racing
2 ? Bret Chicken and Waffles Racing
3 John Murazak Crest/RBM Racing
4 Scott Sharrar Bike Barn Texas
5 Mark Brown Bike Barn (Texas)
6 Brent Turner Bike Barn (Texas)
7 David Almanzan
8 James Murff
9 Jason Davis Chicken and Waffles Racing Teammate Top 5: ? Bret
10 Todd Mitchell Cook Ford/Bay Area Cycling
11 Carlos Ortiz
12 Chris Lowry Texas Pro Health Racing
13 Panayiotis Sotiriades Texas Pro Health Racing
14 Pedro Corarrubia-salinas
15 Ryan Crane
16 Brandon Cunningham Gulf Coast Cycling Association
17 Adolfo Arzante
18 Jason Bentley Bat City Cycling
19 Randy Warren
20 Rodney Rios Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: Scott Sharrar
21 Robert Heatley HD Cycling
22 Christopher Veum Gulf Coast Cycling Association
23 David Barron Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: Scott Sharrar
24 Brian Leib Team Super Awesome
25 Stephen Borski Watt Posse
26 Wallace Groda Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: Scott Sharrar
27 Chris Langley Bike Barn Texas Teammate Top 5: Scott Sharrar
28 Robert Diaz Bike Barn Texas Teammate Top 5: Scott Sharrar
29 Jon Lewis Texas Pro Health Racing
30 Rod Dittrick Bike Barn Texas Teammate Top 5: Scott Sharrar
31 Brett Faulk Bayou City Racing Teammate Win: Scott Minard
32 Alex Bernard Bayou City Racing Teammate Win: Scott Minard
33 Joseph Giardano GS Tenzing
34 Ronald Huijsman Bike Barn Texas Teammate Top 5: Scott Sharrar
35 Logan Hunn Bike Barn Texas Teammate Top 5: Scott Sharrar
36 Philip Shama Shama Cycles
37 Chris Prince
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 13   Cat 3: 12   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jorge Merle PARK PLACE DEALERSHIPS
2 John King Cook Ford/Bay Area Cycling
3 Michael Ereli A Bloc
4 Mike Herrick Dallas Bike Works
5 Greg Binion Bike Barn Texas
6 Robert Coreale Bike Barn Texas
7 Jim Payne Tumult Racing
8 Larry Rairden
9 Hector Gonzalez Bike Barn Texas Teammate Top 5: Greg Binion
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Ross
2 John Wilmeth Bike Barn (Texas)
3 Eugenio Mirafuentes
4 Michael Krutak
5 Emiliano Mirafuentes
6 Beau Lee DNA Racing
7 Evan Bausbacher Matrix/RBM
8 Melvin Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team
9 Amilkar Ajinsurek
10 Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling
11 David Almanzan
12 Hugo Scala Matrix/RBM
13 Carlos Ortiz
14 Joshua Gibson Northwest Cycling Club
15 Robert Mcdonald 787 Racing
16 David Tolley
17 Adam Mccullough Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
18 John martin Bikesport Bayou City Racing
19 Alan Guo
20 Rob Gray Southern Elite/Sun & Ski Sports
21 Scott Boykin Texas Pro Health Racing
22 Alex Vogt PHENOM p/b AnalySys Laboratories
23 Alex Joseph Cook Ford/Bay Area Cycling
24 Scott Sharrar Bike Barn Texas Teammate Top 5: John Wilmeth
25 Troy Reynolds Reynolds Roofing/CRJ Racing
26 Connor Bazley Northwest Cycling Club
27 Jose Hernandez
28 Dylan Gray Shama Cycles
29 Israel Cararrbial
30 Todd Mitchell Cook Ford/Bay Area Cycling
31 Jason Roberts Bike World Racing
32 Jeremy Schwab Shama Cycles
33 Dirk Fruhling
34 Rody Arredondo Waterloo Racing
35 Alex Bernard Bayou City Racing
36 Pierce Young Rice University
37 Joseph laochaloenvanich River city market racing VooDoo Racing
38 Randy Warren
39 Connor Herrington Super Squadra pb AustinBikes
40 Robert Mercado Bicycle Heaven / PVA
41 David parker Bicycle-heaven Bicycle Heaven / PVA
42 Jim Payne Tumult Racing
43 Curtis George Nick Lopez Tailoring Cycling Team
44 Brian Handal Nick Lopez Tailoring Cycling Team
45 Carlos Ordaz Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: John Wilmeth
46 John Guidry
47 Scott Crowley Bike Barn Texas Teammate Top 5: John Wilmeth
48 Jacob Ingram Matrix Cycling Club
49 Lance Mooney Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
50 Philip Shama Shama Cycles
51 James Mccowen Southwest Cycling Club Racing
52 Norvel Alviza
53 Tony Miller Team Carytown Bicycle Company Power
Finishers: Cat 3: 46   Cat 4: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Fleming Bike Barn Texas
2 Ian Anderson Bicycle Heaven / PVA
3 Andrew Horvath VooDoo Racing
4 John Cascio
5 Loren Graham
6 Gabriel Porterfield Dark Horse Racing
7 Michael Homan
8 Christopher Hoover
9 Hunter Hinton Dark Horse Racing
10 Xavier Williams Southern Elite
11 Omar Espinoza Northwest Cycling Club
12 Dalton Walters Jesuit College Preparatory of Dalla
13 Rod Colletti Cook Ford/Bay Area Cycling
14 Philip Ruthstrom
15 Johnny Miranda swcc
16 Nery Hernandez
17 Thomas Whitaker Matrix Cycling Club
18 Jose Chan
19 Nicolas Hima
20 Chaz Mack Team West End Bikes
21 Brian Payne Miami University-Oxford
22 Juan Marroquin Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
23 Jerrick Juliette Texas Pro Health Racing
24 Brian Menegaz Ham Cycles
25 Greg Clark Athletes on Track
26 Scott cryan Cook ford/bay area cycling Cook Ford/Bay Area Cycling
27 Frank Schillaci Bike Barn Texas Teammate Win: Alexander Fleming
28 Jay Lagrone
29 Matt Iserman
30 Alan Bryason
31 Ryan Ruiz Empire Race Team
32 Tobias Fiedler
33 Alejandro Joglar Matrix/RBM
34 Angel Leal Bicycle Heaven / PVA Teammate Top 5: Ian Anderson
35 Robert Diaz Bike Barn Texas Teammate Win: Alexander Fleming
36 Jonathan Spangle Shama Cycles
37 Brandon Mckinney Violet Crown
38 Zachary Bishkin Matrix/RBM
39 James Ortego Southern Elite/Sun & Ski Sports
40 Daniel Corey Bike Barn Texas Teammate Win: Alexander Fleming
41 Stuart Gardner
42 Grant Coultas
43 Jose Martinez Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
44 Chris Tissues Ham Cycles
45 Sam Olden Jesuit College Preparatory of Dalla
Finishers: Cat 4: 43   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Proctor
2 Cesar M gomez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
3 Jesse Johnson Bike Barn (Texas)
4 Lambert Dasilva swcc
5 David Moulton
6 Alexander Parsons
7 Ademir Vazquez
8 Ryan Tarkington Bayou City Racing
9 Juan Rodriguez Bike Barn Texas Teammate Top 5: Jesse Johnson
10 Fajar Hassan Cougar Cycling
11 Jonathan Rekieta Ham Cycles
12 Travis Crisman
13 John Ketterhagen 787 Racing
14 Kenneth Prine Northwest Cycling Club
15 Jeffrey Watson
16 Geoffrey Bent Bayou City Racing
17 Aurlander Allen
18 David Bazley Northwest Cycling Club
19 Joseph Emmons
20 Walter Robles
21 Nicholas Turner
22 Nick Gray
23 Doogie Roux Ham Cycles
24 Akin Olaniyan swcc Teammate Top 5: Lambert Dasilva
25 Christopher Haerr
26 Christopher Saldana Ham Cycles
27 Michael Pendleton Ham Cycles
28 Jake Wilson Jesuit College Preparatory of Dalla
29 Juan Pena Northwest Cycling Club
30 Edward Rodriguez
31 Charles Ingram Matrix Cycling Club
32 Samuel Diaz
33 Matthew Schmid Dark Horse Racing
34 Lee Ramos
35 Eddie Robinson jr
36 Justin Rex Northwest Cycling Club
37 Bryan Sunday River Valley Cycling
38 Adam Kissee Jesuit College Preparatory of Dalla
39 Alex Kowalske Jesuit College Preparatory of Dalla
40 Waqid Janjua swcc Teammate Top 5: Lambert Dasilva
41 Travis Jolly
42 Igor Jaramillo Northwest Cycling Club
43 Brian Symcox
44 Jr Pabualan
45 Matthew Kocian Ham Cycles
46 Chuy Benitez Ham Cycles
47 Javier Guerci
48 Andrew Coupe
49 Antonio Bardales
50 Casey Lesar
51 Francis Cole michel Matrix Cycling Club
52 Toshiaki Ansai
53 Hunter Courtney
54 Paul Porterfield Dark Horse Racing
55 Francisco Lopez
56 Alex Gonzales
57 Paul Carson Ham Cycles
58 Juan Cardenas
59 Kolbe Surran Matrix Cycling Club
60 Iszac Rose Northwest Cycling Club
61 Mautai Odongo Dark Horse Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 5: 54   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael sheehan Elbowz racing ELBOWZ Racing
2 Julio Padilla
3 Devin Carroll Super Squadra
4 Alberto Covarrubias
5 Scott Veggeberg Chicken and Waffles Racing
6 Allen Abell Bicycle Heaven / PVA
7 Gabriel Baca ELBOWZ Racing Teammate Win: Michael sheehan Elbowz racing
8 John Trujillo
9 Dan Ajer
10 Kenneth Day GS Tenzing
11 Colin Strickland ELBOWZ Racing Teammate Win: Michael sheehan Elbowz racing
12 Andrew Gonzales Elbowz Racing Teammate Win: Michael sheehan Elbowz racing
13 Mat Stephens Elevate Elite Cycling Team
14 Jaime Olmo Shama Cycles
15 James Day Shred Monster
16 Corey Meeks Shama Cycles
17 Jimmy Montreuil 787 Reality/Mobil 1 Racing
18 Alex Vasquez Texas Pro Health Racing
19 Benjamin Pollack Cook Ford/Bay Area Cycling
20 John Donovan Shama Cycles
21 Pablo Martinez
22 Sergio Zamudio rocha
23 Joao Pedro morrade akeida
24 Tyler stewart Dallas bike works
25 Ryan Wohlrabe Bicycle Heaven / PVA
26 Phil Wikoff Super Squadra Teammate Top 5: Devin Carroll
27 Henk Calderon Nick Lopez Tailoring Cycling Team
28 Ricky Randall Team Arapahoe Resources
29 Tyler Cloutier Matrix/RBM
30 Abdias Benjamin hernandez
31 Kevin Girkins ELBOWZ Racing Teammate Win: Michael sheehan Elbowz racing
32 Luis Galaviz Fayetteville Wheelmen
33 Mark Rawlings GS Tenzing
34 Felipe Nava Bicycle Heaven / PVA
35 Chris Wright Cadence Cyclery
36 James Perrin Bike Barn Texas
37 Mitchell Sides Elevate Elite Cycling Team
38 Justin Stanley ELBOWZ Racing Teammate Win: Michael sheehan Elbowz racing
39 Chad Hardt Austinbikes/Revenant
40 Tak Makino Cook Ford/Bay Area Cycling
41 Brent Turner Bike Barn (Texas)
42 John Taylor Bike World Racing
43 Joseph Long 4D Racing
44 James Dubois Bicycle Heaven / PVA
45 John Ashe DNA Cycling p/b Austinbikes
46 Brian Odonnell Bayou City Racing
47 Jaxson Appel
48 Mauricio Villarreal-mendez
49 Erique Williams Cook Ford/Bay Area Cycling
50 Justin Leighton GS Tenzing
51 Victor Madera
52 Ian Dille Super Squadra Teammate Top 5: Devin Carroll
53 Michael Pincus UCI CT: Astellas Cycling Team
54 Sol Ethan frost Austinbikes/Revenant
55 Carlo Villarreal Volharden
56 Roberto Rai-munoz
57 Heath Blackgrove Elevate Elite Cycling Team
58 Andrew Beres Chicken and Waffles Racing Teammate Top 5: Scott Veggeberg
59 Paul Carty 787 Reality/Mobil 1 Racing
60 Steven Wheeler Super Squadra Teammate Top 5: Devin Carroll
61 Christopher Lutz Bicycle Heaven / PVA
62 Felix Guardado
63 Nick Torraca Elevate Elite Cycling Team
64 ? Bret Chicken and Waffles Racing Teammate Top 5: Scott Veggeberg
65 Beau Edwards Bicycle Heaven / PVA
66 Alejandro Padilla
67 Stefan Rothe ELBOWZ Racing Teammate Win: Michael sheehan Elbowz racing
68 Unknown Rider
69 Emiliano Morales
70 Grant Koontz Super Squadra Teammate Top 5: Devin Carroll
71 Geoff Godsey
72 Jason Davis Chicken and Waffles Racing Teammate Top 5: Scott Veggeberg
Finishers: Cat 1: 37   Cat 2: 21   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Lewis sirianni gacki Matrix/RBM
2 Lisa Stone BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
3 Marjorie Monroy swcc
4 Melissa Kuliska
5 Erin Urban
6 Debra Bailey River City Market Racing p/b Bike L
7 Kim Chesler Northwest Cycling Club
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cynthia Cararrabias
2 Natalie Pruitt swcc
3 Lori Francis Bicycle Heaven / PVA
4 Estefy Gonzalez ATC Racing
5 Rebecca Forsyth Southern Elite/Sun & Ski Sports
6 Katrine Waterman October Three Racing
7 Caroline Gaynor Athlete Architecture
8 Sarah Jordan
9 Sarah Startz FCS|Cycling: p/b Visit Dallas Cycli
10 Clare Gardner
11 Miroslara Andrade
12 Amy Manuel BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
13 Elizabeth Gardner Colavita Racing, Inc.
14 Venny Alub Bike Barn Texas
15 Guadalupe Gonzalez
16 Zuzana Baranova
17 Shelby Bean
18 Haleigh Smith
19 Kara Bazley Northwest Cycling Club
20 Rebecca Cohen PHENOM p/b AnalySys Laboratories
21 Hillary Hayden Team West End Bikes
22 Laura Mathews
23 Courtney Scott KindHuman Cycling Team
24 Katherine Lanehughes Northwest Cycling Club
25 Paige Zizka Northwest Cycling Club
Finishers: Cat 4: 23   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirsten Fee River City Market Racing p/b Bike L
2 Kathleen Hattaway Team Cycle Progression
3 Michelle Montoya October Three Racing
4 Mina Pizzini ATC Racing
5 Diana Penuela PARK PLACE DEALERSHIPS
6 Samantha Runnels ATC Racing
7 Jenny Park River City Market Racing
8 Meredith Bunkers Bike Barn (Texas)
9 Brenda Villarreal
10 Courtney Bach October Three Racing Teammate Top 5: Michelle Montoya
11 Chelsea Smith ATC Racing Teammate Top 5: Mina Pizzini
12 Flora Yan Dallas Racing
13 Cathryn Josefina merla-watson
14 Eryn Wike Athlete Architecture
15 Carolyn Defoore Athlete Architecture
16 Rheannon Cunningham River City Market Racing p/b Bike L Teammate Win: Kirsten Fee
17 Leigh Ganzar Athlete Architecture
18 Kate Sherwin River City Market Racing p/b Bike L Teammate Win: Kirsten Fee
19 Christie Tracy ATC Racing Teammate Top 5: Mina Pizzini
20 Andrea Flores
21 Grace Chappell Happy Tooth Women's Racing
22 Pamela Ferguson BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
23 Melissa Kuliska
24 Ash Duban Portland Bicycle Studio
25 Allison Atkinson ATC Racing Teammate Top 5: Mina Pizzini
26 Leila Kasprzyk River City Market Racing p/b Bike L Teammate Win: Kirsten Fee
27 Nadia Barrera River City Market Racing p/b Bike L Teammate Win: Kirsten Fee
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 7   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat ?: 3