Log In
Tour of Tucker County • May 23 2015
Clear, 63 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Gardner Integrated Sports Medicine p/b Brow
2 Bradley Cramer Team Spin/Litzler Automation
3 Ian Spivack BIKE DOCTOR p/b North Tek
4 Lucas Mccollum BIKE DOCTOR p/b North Tek
5 Matias Palavecino BIKE DOCTOR p/b North Tek
6 Peter Warner BIKE DOCTOR p/b North Tek
7 Taylor Kruse Paradise Garage Racing
8 Connor Ryan BATTLEY H-D/SPOKES ETC p/b DISTRICT
9 Daniel Tokarczyk Spin/Litzler Automation
10 John Heffner Cleveland Brothers CAT - Big Bang B
11 Ryan Gamm Ohio Valley Velo Sports
12 Jesse Stauffer Kelly Benefit Strategies/LSV
13 Eric Lundgren JBV Coaching
14 Michael Tabasko BIKE DOCTOR p/b North Tek Teammate Top 5: Ian Spivack
15 Jacob Yundt Cleveland Brothers CAT - Big Bang B
16 Ben Rickey Integrated Sports Medicine p/b Brow Teammate Win: Sean Gardner
17 Joshua Teets ProMountain Outfitters
18 Michael Mihalik Jmac Cycling/Novacare
19 Michael Russo Integrated Sports Medicine p/b Brow Teammate Win: Sean Gardner
20 Danny Gibney BATTLEY H-D /Spokes Etc/District Ta
21 Shawn Litster NovaCare Cycling
22 Sam Winters Celerity Cycling p/b Brooks Systems
23 Benjamin Kuhlman Pro Mountain Outfitters
24 Michael Appel Cleveland Brothers CAT - Big Bang B
25 Samuel Kieffer Think Green-Pedal the Planet
26 Jonathan Martizez 0
27 Robert Kelly Properties on the Potomac Cycling T
28 Michael Altman 0
29 Kyle Mihalik 0
DNF Nathan Annon Pro Mountain Outfitters
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 18   Cat 3: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Collin Chartier District Taco Cycling p/b BicycleSP
2 Tom Bavin 0
3 Ian Baun 0
4 Ryan Collins Integrated Sports Medicine p/b Brow
5 David Miller 0
6 Thomas Borner 0
7 Adam Williams Rocktown Racing
8 Edward Wright 0 Teammate Top 5: Tom Bavin
9 John Proppe Lake Effect Racing
10 Adam Northup 0 Teammate Top 5: Tom Bavin
11 Daniel Lausin Team Lake Effect
12 Chris Reynolds Pro mountain outfitters
13 Peter Sotherland Kelly Benefit Strategies/LSV
14 Eric Ingalsbe TBS Racing
15 Richard Holzworth La Prima Espresso Co. Racing
16 Tony Goncalves 0 Teammate Top 5: Tom Bavin
17 Lee Sobotkin SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal
18 Michele Lisi SEAVS/Haymarket
19 Jake Thompson Integrated Sports Medicine p/b Brow Teammate Top 5: Ryan Collins
20 Nathan Graham Integrated Sports Medicine p/b Brow Teammate Top 5: Ryan Collins
21 Brian Shields 0 Teammate Top 5: Tom Bavin
22 David Galati La Prima Espresso Co. Racing
23 Brenden Leavitt 0 Teammate Top 5: Tom Bavin
24 Caleb Smith La Prima Espresso Co. Racing
25 Willem Deboer UPMC/ Pro Bikes
26 Scott Wisseman Foreign Auto Services Cycling
27 Bryan Beltran Bike Doctor/ Visit Frederick Cyclin
28 Anthony Wheeler Team Carytown Bicycle Company
29 Zheren Yang 0 Teammate Top 5: Tom Bavin
30 Nick Klosterman Ghisallo Cycling Team
31 Kristopher Macalinao C3-Twenty20 Cycling Co.
32 Marcus Wright Dire Wolf Racing
33 Ian Broadhead 0 Teammate Top 5: Tom Bavin
34 Mike Janeiro La Prima Espresso Co. Racing / Shar
35 Xavier Szigethy UPMC Cycling Performance Pro Bikes
36 Spencer Hackett 0 Teammate Top 5: Tom Bavin
37 Birk Mcgilvrey La Prima Espresso Co. Racing
38 Luis Infante Foreign Auto Services Cycling
39 Brian Whitesell 0 Teammate Top 5: Tom Bavin
40 Nathan Clair Dynamic Physical Therapy Cycling Te
DNF Jared Fenstermacher SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal
Finishers: Cat 3: 28   Cat 4: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Doyle WWVC Racing
2 Benjamin Wright Dire Wolf Racing
3 Nathaniel Hall 0
4 Colin Eustis Sons United Racing Team
5 Hassan Beydoun East End Cycling Club
6 James Braswell PATHFINDER of WV
7 Daniel Rabe Truefit Racing
8 Ken Ray 0 Teammate Top 5: Nathaniel Hall
9 Michael Henasey Summit Cycling Club
10 Mark Jorgensen PSRacing/BTB
11 Nathanial Manchin Thick Bikes
12 Holbrook Hayes 0 Teammate Top 5: Nathaniel Hall
13 Tyler Chapman Bike Rack Racing
14 Sebastian Bjoerkheim 0 Teammate Top 5: Nathaniel Hall
15 Christopher Burns Team Integrity
16 Robert Eom Squadra Coppi
17 An Ha C3-TWENTY20 CYCLING CO.
18 Brian Mejia n+1 Cycling
19 Russell Boyd 0 Teammate Top 5: Nathaniel Hall
20 Marc Tremblay NCVC/UnitedHealthcare
22 Scott Coblentz 0 Teammate Top 5: Nathaniel Hall
23 Peter Steyaert Integrated Sports Medicine p/b Brow
24 Edward Doughty Beaver Valley Velo
25 Matthew Brady 0 Teammate Top 5: Nathaniel Hall
26 Alex Dye 0 Teammate Top 5: Nathaniel Hall
27 John Mclaughlin NovaCare Cycling
28 Cameron Neujahr 0 Teammate Top 5: Nathaniel Hall
DNF Stephen Ketcham 0 Teammate Top 5: Nathaniel Hall
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Chaney unattached
2 Paul Westhart 0
3 Patrick Linn Truefit Racing
4 Dale Moss n+1
5 Eric Kirouac 0
6 Nate Forshey Marietta Adventure Co Gamut USA
7 Jason Aytes Bike Doctor / Visit Frederick
8 Jason Conn n+1 Cycling
9 Markus Bjoerkheim 0 Teammate Top 5: Paul Westhart
10 Edward Dipilla 0 Teammate Top 5: Paul Westhart
11 Michael Fuller 0 Teammate Top 5: Paul Westhart
12 John Hoyt Route 1 Velo
DNF James Freire 0 Teammate Top 5: Paul Westhart
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grayson Church District Velocity Racing p/b Bicycl
2 Michael Stearns US Military Endurance Sports
3 Nathan Goates RHR p/b Shirk's Bike Shop
4 David Stealy NCVC/UnitedHealthcare
5 John Blumenauer NCVC/UnitedHealthcare
6 Scott Mearns WWVC Racing
7 Michael Lavengood Pro Mountain Outfitters
8 Eric Dempster Bicycle Outfitters Racing Team
9 Francisco Covas NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: David Stealy
10 Christopher Woltemade AVC / Team Hagerstown-Washington Co
11 Chris Helbling east end cycling club
12 Donald Powers Pro Bikes
13 James Mock Dynamic Physical Therapy Cycling Te
14 Chris Jones 0
15 Scott Thompson Squadra Coppi
16 Florian Lungu NovaCare Cycling
17 Daniel Manges Railey Realty
18 Charles Kyle US Military Cycling Team Teammate Top 5: Michael Stearns
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren Pathfinder of WV p/b Real Juice Bar
2 Jay Moglia Raw Talent Ranch Racing
3 Brad Ober Thru It All Body Shop
4 James Railey Railey Realty
5 Michael Angove WWVC Racing
6 John Spittal Thru It All Body Shop inc.
7 Randy Miller Piney Flats Racing
8 Paul Silvestri Kelly Benefit Strategies/LSV
9 Ken Mowry East End Cycling Club
10 Jeff Palm Flood City Velo
11 Carlos Goncalves 0
12 David Mccormick New River Bikes
13 Jeffrey Paul Rare Disease Cycling
14 James Sota Flood City Velo
15 David Hersh Flood City Velo
16 Greg Blanton Ghisallo Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Ehler UPMC / ProBikes
2 Steve Gallagher Syn-Fit Racing Team
3 William Care Thru-It-All
4 Paul Critser Flood City Velo
5 Andreas Felschow Potomac Velo Club
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tarah Cole Team Ghisallo
2 Michele Scherer Bike Stop Velo Femmes p/b BMC
3 Stephanie Swan Rare Disease Cycling
4 Gray Patton Top Gear Racing/ 321 Ride
5 Melanie Brown Bicycle Outfitters Racing Team
6 Samantha Brode VeloFemme p/b Litzler
7 Kellie Strang 0
8 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Nicole Dorinzi Pathfinder of West Vriginia
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calah Schlabach
2 Kelly Paduch
3 Kristin Seibert
4 Alexandra Campbellforte
5 Andrea Williams
6 Misty Tilson
7 Shequaya Bailey
8 Line Lauritsen
9 Colleen Grygier
10 Heather Slater
DNF Elise Rowe
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 1