Log In
Oak Ridge Velo Classic - RR • Jul 25 2015
Clear, 83 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fausto Crapiz Harper Auto
2 Matthew Robbins Village Volkswagen Cycling Team
3 Cody Mccoy Marx and Bensdorf Cycling Team
4 Scott Miller Team Dayton Bicycling
5 Jason Brasel I AM Racing
6 Matthew Baxter Clarksville Velo
7 Jeffrey Kauppi I AM Racing Teammate Top 5: Jason Brasel
8 Justin Lowe Hub City Bicycle - Lift Center Raci
9 Justin Schmidt Team Mission Source / NGCA
10 David Bradbury Treehouse Racing
11 Arvin Jansen Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Matthew Robbins
12 Mark Peet Harper Auto Teammate Win: Fausto Crapiz
13 Thomas Evans Harper Auto Teammate Win: Fausto Crapiz
14 Tracy Terpstra Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Matthew Robbins
DNF Randall Hoffpauir I AM Racing Teammate Top 5: Jason Brasel
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Robinson Johnson & Hayes Physical Therap
2 Blake Bennett Echelon
3 Jeremy Gruber Village Volkswagen Cycling Team
4 Eric Calder Upstate Junior Cycling/Calder Broth
5 Rod Yates BPC Cycling
6 Mason Caperton
7 Dannie Medlin BPC Cycling Teammate Top 5: Rod Yates
8 James Deane Harper Auto
9 Lee Yarbro Cookeville Bicycles
10 Kirk Gwaltney Team Bikers Choice
11 David Jensen I AM Racing
12 Richard Murphy Hub City Bicycle - Lift Center Raci
13 Christopher Granju Harper Auto
14 Derek Flynn
15 Marco Pigni Harper Auto
16 Stephen Albright Ride615 Development
17 Josiah Peterson Southern Performance
18 Dustin Antrican Harper Auto
19 Terrance Boxx Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Jeremy Gruber
20 Scott Baas Cookeville Bicycles
21 ?benjamin Rowland???
DNF Nicholas Stone Bicycles Plus Racing
DNF Jaques Palin Micro Metals/Bike Zoo
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Hunt
2 Ben Kettle The Peddler Bicycle Shop
3 Derek Morgan 901 Racing
4 Reuben Walize
5 Matt Campbell
6 Brent Basham
7 Christopher Morelock Harper Auto
8 David Jones Ride615 Development
9 Andrew Harrell Southern Performance
10 Larry Burch
11 Rodrigo Coelho
12 Lester Bale
13 Michael Helfer
14 Tom Davis Trace Bikes
15 Andrew Bryson Harper Auto
16 J Sroczynski Village Volkswagen Cycling Team
17 Paul Schwer
18 Matthew Bratcher
19 Theodore Burk Southern Performance
20 Kyle Mccoy Micro Metals/Bike Zoo
21 Matthew Torrence Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants
22 Larry Garrett Harper Auto
23 Taylor Coada
24 Roger Todhunter Southern Performance
25 Phil Graves
26 Benjamin Chambers
27 Randall Burk
Finishers: Cat 5: 23   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team
2 Noah Elkins
3 Shawn Watkins AYC Junior Development Race Team
4 Daeton Byars Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Bailey AYC Junior Development Race Team
2 Yukio Mariner Trace Bikes
3 Henry Daniel
4 Jacob Kuper Trace Bikes
5 Griffin Hickman 901 Racing
6 Zachary Lowe Hub City Bicycle - Lift Center Raci
7 Levi Dykes
8 Taylor Murphy Hub City Bicycle - Lift Center Raci
9 Jett Hardin 901 Racing Teammate Top 5: Griffin Hickman
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
2 Todd Hickman 901 Racing
3 Bradley Spears Provision PEAK Performance Team p/b
4 John Carr Treehouse Racing
5 Matthew Thompson I AM Racing
6 David Hixson Provision PEAK Performance Team p/b
7 Jason Tatum Red Kite Bicycle Studio
8 Nathan Stone I AM Racing Teammate Top 5: Matthew Thompson
9 James Buckingham Team Bikers Choice
10 Scott Elkins Johnson & Hayes Physical Therap
11 Trent Long Provision PEAK Performance Team p/b Teammate Top 5: Bradley Spears
12 Robert Watkins Amore & Vita-USA Racing
13 Joe Grubbs Team Bikers Choice
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Golden Village Volkswagen Cycling Team
2 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
3 Octavio Subia Hub City Bicycle - Lift Center Raci
4 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing
5 John Wilson I AM Racing
6 Jeffery Mastroleo I AM Racing
7 Craig Hoyme Tri-Cities Road Club
8 Thomas Mason Harper Auto
9 Randy Mckinnon Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Top 5: Octavio Subia
10 Kevin Mckinney Southern Performance
11 Joseph Lambert Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Top 5: Octavio Subia
12 John Hall
13 David Stewart Southern Performance
14 Mike Long Clarksville Velo
15 Omar Meer Southern Performance
DNF Dan Dejager
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Daffin MOAB Masters Racing
2 David Carl jones 901 Racing
3 Blake Robertson 901 Racing
4 Gregory Palevo Clarksville Velo
5 Ronald Zannini Caney Fork Racing
6 Steve Lewis Village Volkswagen Cycling Team
7 Steve Fermanich Marx and Bensdorf Cycling Team
8 Jeff Ekoniak Southern Performance
9 Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci
10 Randy Miller Piney Flats Bicycles/Dean Endurance
11 Lee Clayton Riverside Bicycle Racing
12 Chris Stoll US Military Endurance Sports
13 Tony Adair MOAB Masters Racing Teammate Win: Chris Daffin
14 Vic Nurrenbrock Southern Performance
15 James Norris Micro Metals/Bike Zoo
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pete Loftis Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C
2 Thomas Ratajczak Downtown Asheville Racing Club (DAR
3 Jack Evans Southern Performance
4 Gary Jackson Velosports Racing
5 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci
6 Robert Gregory MOAB Masters Racing
7 Ronald Wilson Micro Metals/Bike Zoo
8 Vick Dyer Micro Metals/Bike Zoo
9 Thomas King Harper Auto
10 Richard Young I AM Racing
11 James Dunn Johnson & Hayes Physical Therap
12 Kenneth Wallace I AM Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Walle Village Volkswagen Cycling Team
2 Reid Beloni Greenlife-Organic Valley p/b Hiball
3 Miles Hubbard High Country Development Team
4 John Wofford Hearts Racing Club
5 David Neis Team Dayton Bicycling
6 Andrew Bailey Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants
7 Brandon Freyer High Country Development Team Teammate Top 5: Miles Hubbard
8 Zachary Hoover Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Patrick Walle
9 Jason Chatham Litespeed-BMW
10 Andy Prickett Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: David Neis
11 Devin Reavis High Country Development Team Teammate Top 5: Miles Hubbard
12 Nathan Robinson Toyota of Lexington
13 Cam Mancuso
14 Grayson Brookshire Greenlife-Organic Valley p/b Hiball Teammate Top 5: Reid Beloni
15 Zachary Lewis MatsonMoney
16 Timothy Killelea Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Patrick Walle
17 Eric Bair MatsonMoney
18 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
DNF Jonathan Taylor High Country Development Team Teammate Top 5: Miles Hubbard
DNF Nicola La motta Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: David Neis
DNF Kyle Stewart Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: David Neis
DNF Joshua lewis Team bikers choice Red Kite Bicycle Studio
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 13   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Desen Ozkan Hicks Orthodontics Women's Racing
2 Sally Landham Marx and Bensdorf Cycling Team
3 Rebekah Roberts Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Win: Desen Ozkan
4 Leigh Ruston Marx and Bensdorf Cycling Team
5 Mary Isaac Taco Mamacita
6 Cathi Swanson Taco Mamacita
7 Sybil Smith Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Win: Desen Ozkan
8 Rebecca Jackson Taco Mamacita Teammate Top 5: Mary Isaac
9 Mary Haizlip Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Sally Landham
10 Allison Falin Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Win: Desen Ozkan
11 Paige Harper Taco Mamacita Teammate Top 5: Mary Isaac
12 Patsy Mccory
13 Sally Chu Taco Mamacita Teammate Top 5: Mary Isaac
14 Dedi Williamson Taco Mamacita Teammate Top 5: Mary Isaac
15 Christy Mccartney Taco Mamacita Teammate Top 5: Mary Isaac
16 Blair Brown Taco Mamacita Teammate Top 5: Mary Isaac
17 Amy Mann Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Win: Desen Ozkan
18 Victoria Ursitti Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Win: Desen Ozkan
Finishers: Cat 4: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gracie Pendleton Team WE
2 Eleanor Israel Trace Bikes
3 Emma Peterson Southern Performance
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hallie Blunck
2 Jessica Christensen Team WE
3 Maria Danker Hicks Orthodontics Women's Racing
4 Martha Lowe Team WE
5 Jill Albright??? Team Belladium p/b Lane Motor Museu
6 Trevy Ramos
7 Kristi Whitten Team WE Teammate Top 5: Jessica Christensen
8 Stephanie Rynas Taco Mamacita
9 Emily Strange Marx and Bensdorf Cycling Team
DNF Morgan Miller Taco Mamacita
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8