Log In
Oak Ridge Velo Classic - TT • Jul 25 2015
Clear, 83 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Brasel I AM Racing 00:16:08.730
2 Matthew Baxter Clarksville Velo 00:17:12.130
3 Justin Lowe Hub City Bicycle - Lift Center Raci 00:17:13.490
4 Matthew Robbins Village Volkswagen Cycling Team 00:17:16.760
5 Cody Mccoy Marx and Bensdorf Cycling Team 00:17:20.090
6 Justin Schmidt Team Mission Source / NGCA 00:17:37.070
7 Jeffrey Kauppi I AM Racing 00:17:55.170 Teammate Win: Jason Brasel
8 Scott Miller Team Dayton Bicycling 00:18:10.040
9 Fausto Crapiz Harper Auto 00:18:10.130
10 Arvin Jansen Village Volkswagen Cycling Team 00:18:18.210 Teammate Top 5: Matthew Robbins
11 Thomas Evans Harper Auto 00:18:36.030
12 Randall Hoffpauir I AM Racing 00:18:47.320 Teammate Win: Jason Brasel
Finishers: Cat 3: 11   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Robinson Johnson & Hayes Physical Therap 00:17:08.010
2 Dannie Medlin BPC Cycling 00:17:26.890
3 James Deane Harper Auto 00:17:37.950
4 Rod Yates BPC Cycling 00:18:00.420
5 Eric Calder Upstate Junior Cycling/Calder Broth 00:18:02.430
6 Josiah Peterson Southern Performance 00:18:03.050
7 Jeremy Gruber Village Volkswagen Cycling Team 00:18:15.370
8 Nicholas Stone Bicycles Plus Racing 00:18:28.800
9 Richard Murphy Hub City Bicycle - Lift Center Raci 00:18:47.900
10 Jason Torrence I AM Racing 00:18:48.120
11 Terrance Boxx Village Volkswagen Cycling Team 00:19:24.600
12 Kirk Gwaltney Team Bikers Choice 00:19:36.870
13 David Jensen I AM Racing 00:19:50.210
DNF Lukas Hooper 901 Racing
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Hunt 00:17:04.100
2 Derek Morgan 901 Racing 00:17:50.700
3 Christopher Morelock Harper Auto 00:18:21.150
4 Geoffrey Milanovich 00:18:27.040
5 Paul Schwer 00:18:32.420
6 Rodrigo Coelho 00:19:01.590
7 Jeff Cashdollar Team Bikers Choice 00:19:22.680
8 Andrew Bryson Harper Auto 00:19:27.400 Teammate Top 5: Christopher Morelock
9 Glen Turner 00:19:30.340
10 Larry Burch 00:19:30.710
11 Mike Dotson Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants 00:20:31.250
12 David Jones Ride615 Development 00:20:42.490
13 Doug Sharp 00:21:12.660
14 Randall Burk 00:21:18.200
15 Benjamin Chambers 00:23:09.930
Finishers: Cat 5: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team 00:20:06.880
2 Daeton Byars Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants 00:21:09.000
3 Noah Elkins 00:27:22.140
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Bailey AYC Junior Development Race Team 00:19:36.420
2 Yukio Mariner Trace Bikes 00:20:17.440
3 Henry Daniel 00:22:06.070
4 Jacob Kuper Trace Bikes 00:23:52.690
5 Levi Dykes 00:25:23.690
6 Griffin Hickman 901 Racing 00:25:34.500
7 Zachary Lowe Hub City Bicycle - Lift Center Raci 00:26:46.520
8 Taylor Murphy Hub City Bicycle - Lift Center Raci 00:27:23.840
9 Jett Hardin 901 Racing 00:31:25.030
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal 00:16:24.060
2 Jason Tatum Red Kite Bicycle Studio 00:16:37.660
3 Todd Hickman 901 Racing 00:17:40.410
4 John Carr Treehouse Racing 00:17:42.850
5 Sanford Webster Harper Auto 00:18:03.150
6 Scott Elkins Johnson & Hayes Physical Therap 00:19:41.420
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Wilson I AM Racing 00:17:45.520
2 Jeffery Mastroleo I AM Racing 00:17:53.160 Teammate Win: John Wilson
3 Steven Toby Southern Performance 00:18:13.420
4 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing 00:18:21.920
5 Paul Carter Riverside Bicycle Racing 00:18:39.870
6 Joseph Lambert Hub City Bicycle - Lift Center Raci 00:18:46.520
7 Kevin Mckinney Southern Performance 00:18:56.680 Teammate Top 5: Steven Toby
8 Thomas Mason Harper Auto 00:18:57.930
9 Octavio Subia Hub City Bicycle - Lift Center Raci 00:19:21.780
10 Tony Roberts Harper Auto 00:19:23.760
11 David Stewart Southern Performance 00:20:24.270 Teammate Top 5: Steven Toby
12 Mike Long Clarksville Velo 00:20:30.620
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Daffin MOAB Masters Racing 00:17:38.940
2 Tony Adair MOAB Masters Racing 00:17:40.380 Teammate Win: Chris Daffin
3 David Carl jones 901 Racing 00:18:00.450
4 Roger Whitlock Southern Performance 00:18:18.680
5 Chris Stoll US Military Endurance Sports 00:18:30.290
6 Blake Robertson 901 Racing 00:18:33.520
7 Steve Fermanich Marx and Bensdorf Cycling Team 00:18:51.550
8 Ivan Murdock US Military Endurance Sports 00:19:05.660 Teammate Top 5: Chris Stoll
9 Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci 00:19:07.390
10 Gregory Palevo Clarksville Velo 00:19:22.680
11 Mickel Kobeck MOAB 00:19:34.130
12 David Durbin Harper Auto 00:19:35.390
13 Lee Clayton Riverside Bicycle Racing 00:19:43.110
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Gregory MOAB Masters Racing 00:18:04.230
2 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci 00:18:33.790
3 Jack Evans Southern Performance 00:19:30.650
4 James Dunn Johnson & Hayes Physical Therap 00:20:09.340
5 Pete Loftis Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C 00:20:24.590
6 Thomas King Harper Auto 00:21:38.150
7 Harvey Liberman Micro Metals/Bike Zoo 00:23:56.720
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling) 00:16:00.710
2 Eric Bair MatsonMoney 00:16:17.580
3 Reid Beloni Greenlife-Organic Valley p/b Hiball 00:16:27.060
4 Nicholas Nichols Friends Great Smokies (FGS Cycling) 00:16:35.550 Teammate Win: John Hart
5 Patrick Walle Village Volkswagen Cycling Team 00:16:36.190
6 Timothy Killelea Village Volkswagen Cycling Team 00:16:42.270
7 Nathan Robinson Toyota of Lexington 00:17:33.150
8 Devin Reavis High Country Development Team 00:17:35.770
9 David Neis Team Dayton Bicycling 00:17:36.780
10 Jason Chatham Litespeed-BMW 00:17:42.260
11 Andy Prickett Team Dayton Bicycling 00:17:46.320
12 Nicola La motta Team Dayton Bicycling 00:17:48.290
13 Joshua lewis Team bikers choice Red Kite Bicycle Studio 00:17:53.970
14 Brandon Freyer High Country Development Team 00:17:58.590
15 Jonathan Taylor High Country Development Team 00:18:12.710
16 Cam Mancuso 00:18:18.520
17 Miles Hubbard High Country Development Team 00:18:19.490
18 John Wofford Hearts Racing Club 00:18:25.810
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 11   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sally Landham Marx and Bensdorf Cycling Team 00:19:19.560
2 Elizabeth Brucken Hicks Orthodontics Women's Racing 00:19:31.070
3 Leigh Ruston Marx and Bensdorf Cycling Team 00:19:38.970 Teammate Win: Sally Landham
4 Rebekah Roberts Hicks Orthodontics Women's Racing 00:20:22.900
5 Lana Burl 00:20:31.610
6 Mary Isaac Taco Mamacita 00:20:59.610
7 Sybil Smith Hicks Orthodontics Women's Racing 00:21:09.480 Teammate Top 5: Elizabeth Brucken
8 Allison Falin Hicks Orthodontics Women's Racing 00:21:11.000 Teammate Top 5: Elizabeth Brucken
9 Karah Lewis Team Belladium p/b Lane Motor Museu 00:21:19.210
10 Dedi Williamson Taco Mamacita 00:21:26.430
11 Katie Dotson Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants 00:21:40.780
12 Mary Haizlip Marx and Bensdorf Cycling Team 00:21:45.530 Teammate Win: Sally Landham
13 Cathi Swanson Taco Mamacita 00:21:55.610
14 Sharon Deane Hicks Orthodontics Women's Racing 00:22:28.000 Teammate Top 5: Elizabeth Brucken
15 Sally Chu Taco Mamacita 00:23:17.780
16 Sharon Baxter Clarksville Velo 00:24:16.050
17 Victoria Ursitti Hicks Orthodontics Women's Racing 00:24:22.270 Teammate Top 5: Elizabeth Brucken
Finishers: Cat 4: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gracie Pendleton Team WE 00:23:22.330
2 Eleanor Israel Trace Bikes 00:25:39.720
DNF Avery Long Clarksville Velo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hallie Blunck 00:18:05.460
2 Jessica Christensen Team WE 00:18:47.050
3 Maria Danker Hicks Orthodontics Women's Racing 00:19:01.140
4 Martha Lowe Team WE 00:19:31.260
5 Kathleen Oneil Hicks Orthodontics Women's Racing 00:19:33.320
6 Stephanie Rynas Taco Mamacita 00:20:30.870
7 Kristi Whitten Team WE 00:21:06.650 Teammate Top 5: Jessica Christensen
8 Morgan Miller Taco Mamacita 00:21:43.770
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6