Log In
Max Gander Memorial Criterium • May 7 2016
Clear, 80 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradley Spears Sonic Cycling
2 Jason Tatum Red Kite Bicycle Studio
3 David Koonce MOAB Racing
4 Joe Grubbs Treehouse Racing
5 Noah Hendrix MOAB Masters Racing
6 James Buckingham Team Bikers Choice
7 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
8 James Grant MOAB Racing Teammate Top 5: David Koonce
9 Eric Carlile MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Noah Hendrix
10 Craig Evans Team Bikers Choice
11 Ryan Jones Johnson & Hayes Physical Therapists
12 Todd Huber MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Noah Hendrix
13 Chris Daffin MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Noah Hendrix
14 Neil Fronheiser Treehouse Racing Teammate Top 5: Joe Grubbs
15 Jesse Lawler MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Noah Hendrix
16 John Carr Treehouse Racing Teammate Top 5: Joe Grubbs
17 Brian Robinson Johnson & Hayes Physical Therapists
18 Chris Beck Riverside Bicycle Racing
19 Nick Reyes
DNF Nathan Stone I AM Racing p/b Escadrille
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 10   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cayce Tiesler??? MOAB Masters Racing
2 Christopher Cundiff US Military Endurance Sports
3 David Briggs Red Kite Bicycle Studio
4 Rick Harris Team Bikers Choice
5 Joel Vowell CoreTechs Cycling TwT
6 Tim Duvall ChristianCycling
7 Jeffrey Kauppi Nashville Local Cycling
8 Patrick Harkins Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: David Briggs
9 Michael Twigg Harper Auto
10 Stephen Albright Ride615 Development
11 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
12 Riccardo Cannone MOAB Masters Racing Teammate Win: Cayce Tiesler???
13 Thad Dehart MOAB Masters Racing Teammate Win: Cayce Tiesler???
14 Tony Adair MOAB Masters Racing Teammate Win: Cayce Tiesler???
15 Marshall Bassett MOAB Masters Racing Teammate Win: Cayce Tiesler???
16 Shawn Hirt MOAB Masters Racing Teammate Win: Cayce Tiesler???
17 David Hack Dan's Comp Factory Racing
18 Kevin Hinson MOAB Masters Racing Teammate Win: Cayce Tiesler???
19 Emiliano Herran Harper Auto
DNF David Hoffman MOAB Masters Racing Teammate Win: Cayce Tiesler???
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 11   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Hirt MOAB Masters Racing
2 Tim Duvall ChristianCycling
3 David Hoffman MOAB Masters Racing Teammate Win: Shawn Hirt
4 Rick Harris Team Bikers Choice
5 Octavio Subia Lift Center Racing
6 Tony Adair MOAB Masters Racing Teammate Win: Shawn Hirt
7 Emiliano Herran Harper Auto
8 Ivan Murdock US Military Endurance Sports
9 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo
10 Scott Chen US Military Endurance Sports
11 Timothy Taylor Lift Center Racing Teammate Top 5: Octavio Subia
12 Paul Renard Riverside Bicycle Racing
13 Greg Casteel Cycology Bicycles
14 David Perreault Ride615 Development
15 Chris Stoll US Military Endurance Sports
16 Jon Conte
17 Darren Sherkat Team Mack Racing Assoc. LTD
18 Edward Mcclarty G S Adams Avenue Bicycles
19 Chris Daffin MOAB Masters Racing Teammate Win: Shawn Hirt
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Gregory MOAB Masters Racing
2 John Reimbold Heckawee
3 Kenneth Wallace Nashville Local Cycling
4 James Dunn Johnson & Hayes Physical Therapists
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Howe Treehouse Racing
2 Tim Duvall ChristianCycling
3 Ben Gramling SBC Cycling
4 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
5 Jeffrey Kauppi Nashville Local Cycling
6 David Bradbury Treehouse Racing Teammate Win: David Howe
7 James Buckingham Team Bikers Choice
8 Richard Hardin DNA Cycling p/b K4
9 Micheal Hardin Cumberland Transit p/b 3 Bros Coffe
10 Madison Joiner Marx and Bensdorf Cycling Team
11 Andrew Shankles I AM Racing p/b Escadrille
12 Joe Grubbs Treehouse Racing Teammate Win: David Howe
13 RL Hesson I AM Racing p/b Escadrille
14 Noah Hendrix MOAB Masters Racing
15 Brian Robinson Johnson & Hayes Physical Therapists
16 Ben Elkins??? Halcyon Bike Shop
17 Blake Adams Cumberland Transit p/b 3 Bros Coffe
18 Paul Halupka I AM Racing p/b Escadrille
19 Arvin Jansen I AM Racing p/b Escadrille
20 Taylor Herron
21 Joseph Kruger Dan's Comp Factory Racing
22 Jeff Buse Marx and Bensdorf Cycling Team
23 Eric Bateman Treehouse Racing Teammate Win: David Howe
24 Don Fields Treehouse Racing Teammate Win: David Howe
25 Michael Edens Nashville Local Cycling Teammate Top 5: Jeffrey Kauppi
26 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo
27 Joshua Walliser MOAB Racing
28 Kevin Hinson MOAB Masters Racing
29 Carter Jackson I AM Racing p/b Escadrille
30 Kevin Rarick I AM Racing p/b Escadrille
DNF Riccardo Cannone MOAB Masters Racing
DNF Jason Sullivan Team Bikers Choice
DNF Jameson Simms Nashville Local Cycling Teammate Top 5: Jeffrey Kauppi
DNF Paul Carter Riverside Bicycle Racing
DNF Jonas Wood
DNF Chris Beck Riverside Bicycle Racing
DNF Mike Long Clarksville Velo
DNF Dustin Nemes Nashville Local Cycling Teammate Top 5: Jeffrey Kauppi
DNF John Speight I AM Racing p/b Escadrille
DNF Terrance Boxx Nashville Local Cycling Teammate Top 5: Jeffrey Kauppi
DNF Brandon Orear Village VW p/b Erlanger Sports Medi
DNF John Gore
DNF Rick Harris Team Bikers Choice
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 24   Cat 4: 15   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chase Porter Nashville Local Cycling
2 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
3 Yukio Mariner MOAB Racing
4 Joshua Walliser MOAB Racing
5 Ben Kettle Red Kite Bicycle Studio
6 Brandon Orear Village VW p/b Erlanger Sports Medi
7 Edward Reyes Nashville Local Cycling Teammate Win: Chase Porter
8 John Speight I AM Racing p/b Escadrille
9 Jonathan Jenkins MOAB Racing Teammate Top 5: Yukio Mariner
10 Kevin Rarick I AM Racing p/b Escadrille
11 Chris Beck Riverside Bicycle Racing Teammate Top 5: Paul Carter
12 Terrance Boxx Nashville Local Cycling Teammate Win: Chase Porter
13 Paul Renard Riverside Bicycle Racing Teammate Top 5: Paul Carter
14 George Droke Trace Bikes
15 Dustin Nemes Nashville Local Cycling Teammate Win: Chase Porter
16 David Jensen I AM Racing p/b Escadrille
17 Brandon Mcknight
18 John Marr Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Ben Kettle
19 Shane Giardino Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Ben Kettle
20 Andrew Grooms I AM Racing p/b Escadrille
21 Thomas Firrone BPC Cycling
22 Kyle Mundhenke
23 Nickolaus Lytle Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Ben Kettle
24 Kyle Jones
25 Mike Long Clarksville Velo
26 Tyler Porter Lift Center Racing
27 Nick Reyes
28 Jeremiah Stoller Nashville Local Cycling Teammate Win: Chase Porter
29 Michael Tregelles Rush Bicycle Messengers
30 Kenneth Wallace Nashville Local Cycling Teammate Win: Chase Porter
DNF Matt Fisher Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Ben Kettle
DNF Jacob Kuper I AM Racing p/b Escadrille
DNF Greg Casteel Cycology Bicycles
DNF John Fentress Halcyon Bike Shop
DNF Charles Jones
DNF James Dunn Johnson & Hayes Physical Therapists
DNF David Crumpton Halcyon Bike Shop
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremiah Stoller Nashville Local Cycling
2 Matt Fisher Red Kite Bicycle Studio
3 Jimmy Shepard
4 Tyler Porter Lift Center Racing
5 Thomas Firrone BPC Cycling
6 Bob Kay Dan's Comp Factory Racing
7 Joseph Conrad
8 Jack Smith Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Matt Fisher
9 Frank Martin Dan's Comp Factory Racing
10 Charles Jones
11 Michael White
12 Judsen Schneider Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Matt Fisher
13 Chris Korbey Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Matt Fisher
14 Vsevolod Shchepanovskyy xXx Racing
15 John Fentress Halcyon Bike Shop
16 David Crumpton Halcyon Bike Shop
17 David Blessington
18 Joshua Barba Team Bikers Choice
19 Kyle Mundhenke
20 Brandon Mcknight
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arvin Jansen I AM Racing p/b Escadrille
2 Harrison Klapheke Nashville Local Cycling
3 Yukio Mariner MOAB Racing
4 Joshua Barba Team Bikers Choice
5 Jacob Kuper I AM Racing p/b Escadrille Teammate Win: Arvin Jansen
6 Henry Daniel Nashville Local Cycling
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Tiesler I AM Racing p/b Escadrille
2 Simon Lewis I AM Racing p/b Escadrille Teammate Win: Kyle Tiesler
3 Jeremiah Stoller Nashville Local Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Troy Fields
2 Baden Brown MOAB Racing
3 Zenar Hayden
4 Jett Hardin
5 Ethan Butler
6 Julian Azpeitia-gonzalez
7 Ryan Lee
8 Devan Reilly
9 Jackson Lee
10 Myles Macdonald
Finishers: Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Walle I AM Racing p/b Escadrille
2 Jason Chatham I AM Racing p/b Escadrille Teammate Win: Patrick Walle
3 Bradley Spears Sonic Cycling
4 Brent Ferrell Treehouse Racing
5 Kyle Tiesler I AM Racing p/b Escadrille Teammate Win: Patrick Walle
6 Simon Lewis I AM Racing p/b Escadrille Teammate Win: Patrick Walle
7 Jason Tatum Red Kite Bicycle Studio
8 Alex Wieseler Team Upland Brewing
9 John Carr Treehouse Racing Teammate Top 5: Brent Ferrell
10 Ben Gramling SBC Cycling
11 Cayce Tiesler??? MOAB Masters Racing
12 James Grant MOAB Racing
13 Christopher Cundiff US Military Endurance Sports
14 Matt Schupp Red Kite Bicycle Studio
15 Dustin Greer
16 Joel Vowell CoreTechs Cycling TwT
17 Stephen Albright Ride615 Development
18 Joshua lewis Team bikers choice Red Kite Bicycle Studio
19 Nathan Stone I AM Racing p/b Escadrille Teammate Win: Patrick Walle
20 Madison Joiner Marx and Bensdorf Cycling Team
DNF Tim Henry Litespeed-BMW
DNF Micheal Hardin Cumberland Transit p/b 3 Bros Coffe
DNF Richard Hardin DNA Cycling p/b K4
DNF Arvin Jansen I AM Racing p/b Escadrille Teammate Win: Patrick Walle
DNF Ross Martin RAPHA CYCLING CLUB
DNF RL Hesson I AM Racing p/b Escadrille Teammate Win: Patrick Walle
DNF Neil Fronheiser Treehouse Racing Teammate Top 5: Brent Ferrell
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 11   Cat 3: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Krystal Burnham Taco Mamacita
2 Ann Mallin Hicks Orthodontics Women's Racing
3 Gracie Pendleton Team WE
4 Mary Isaac Taco Mamacita Teammate Win: Krystal Burnham
5 Ines Cooper
6 Faith Powell
7 Emma Bellamy Tennessee Women's Cycling Project p
8 Madison Gramling Central Arkansas Velo/CARVE
9 Christy Mccartney Taco Mamacita Teammate Win: Krystal Burnham
10 Roxanne Fields
11 Morgan Yeager Halcyon Bike Shop
12 Maureen Sanderson Tennessee Women's Cycling Project p
13 Emily Griswold Tennessee Women's Cycling Project p
14 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Project p
15 Cathy Morgan Tennessee Women's Cycling Project p
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gracie Pendleton Team WE
2 Roxanne Fields
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carson Everman
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Makenna Reilly
2 Lucy Rutherford
3 Maya Reilly
4 Ruth Giblin
5 Searcy Mooney
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirsten Sass Team WE
2 Kailin Acheson Team Belladium p/b Lane Motor Museu
3 Catherine Dewberry Team Belladium p/b Lane Motor Museu
4 Kelly Kowalczyk Taco Mamacita
5 Karen Gauthier Johnson & Hayes Physical Therapists
6 Rebekah Roberts Micro Metals/Bike Zoo
7 Kathy Mead Tennessee Women's Cycling Project p
8 Stephanie Bowes Team WE Teammate Win: Kirsten Sass
9 Paige Vinson Tennessee Women's Cycling Project p
10 Jen Cook Team WE Teammate Win: Kirsten Sass
11 Amy Kruger
12 Chrysa Malosh Tennessee Women's Cycling Project p
DNF Jill Albright??? Team Belladium p/b Lane Motor Museu Teammate Top 5: Kailin Acheson
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat ?: 1