Log In
Oak Ridge Velo Classic - TT • Jul 23 2016
Partly Cloudy, 88 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Lowe Lift Center Racing 00:17:29.300
2 Matthew Tebbetts Crosstown Velo 00:17:35.800
3 Steven Toby Southern Performance 00:17:52.900
4 Scott Schlapman Johnson & Hayes Physical Therapists 00:18:05.800
5 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing 00:19:45.900
6 Chris Beck Riverside Bicycle Racing 00:20:27.000
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cayce Tiesler??? MOAB Masters Racing 00:17:26.500
2 Marcus Jones Crosstown Velo 00:18:53.800
3 Thomas Evans Harper Auto 00:19:50.600
4 Riccardo Cannone MOAB Masters Racing 00:23:36.500 Teammate Win: Cayce Tiesler???
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emiliano Herran Harper Auto 00:17:28.600
2 Randal Warren Downtown Asheville Racing Club (DAR 00:17:59.500
3 Chris Daffin MOAB Masters Racing 00:18:34.100
4 Roger Whitlock Southern Performance 00:18:36.700
5 Adam Pinkston Downtown Asheville Racing Club (DAR 00:19:08.000
6 Steve Fermanich Marx and Bensdorf Cycling Team 00:19:27.600
7 Dale Chrystie Marx and Bensdorf Cycling Team 00:19:30.000
8 Octavio Subia Lift Center Racing 00:19:57.000
9 Michael Miller US Military Endurance Sports 00:22:22.100
10 Terry Pugh Southern Performance 00:22:30.800 Teammate Top 5: Roger Whitlock
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Baird Treehouse Racing 00:18:11.300
2 Joseph Fritz Team Loblolly Cycling 00:18:30.800
3 Jack Evans Southern Performance 00:19:12.700
4 Thomas Gee Lift Center Racing 00:19:26.600
5 Jeff Blevins Southern Performance 00:21:27.300
6 Joseph Weigel Southern Performance 00:21:49.500
7 Thomas King Harper Auto 00:23:03.000
8 Thomas Ratajczak Downtown Asheville Racing Club (DAR 00:23:30.000
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dustin Antrican Southern Performance 00:16:54.000
2 Jeffrey Kauppi Nashville Local Cycling 00:17:10.000
3 David Bradbury Treehouse Racing 00:17:18.600
4 Derek Morgan Marx and Bensdorf Cycling Team 00:17:21.400
5 Arvin Jansen I AM Racing p/b Escadrille 00:17:52.900
6 RL Hesson I AM Racing p/b Escadrille 00:17:55.200
7 Yukio Mariner MOAB Racing 00:18:06.500
8 Taylor Herron Marx and Bensdorf Cycling Team 00:18:54.000 Teammate Top 5: Derek Morgan
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Kalescky US Military Endurance Sports 00:16:59.000
2 Shawn Edwards Southern Performance 00:17:07.600
3 Chase Peeler Los Locos 00:17:48.600
4 Paul Carter Riverside Bicycle Racing 00:18:03.800
5 Christopher Morelock Harper Auto 00:18:15.700
6 Michael Wyrosdick Harper Auto 00:18:55.000
7 Max Tucker Dark Horse Racing 00:18:59.200
8 Nick Bartelt Nashville Local Cycling 00:19:02.100
9 Andrew Shankles I AM Racing p/b Escadrille 00:19:03.600
10 Thomas Firrone BPC Cycling 00:19:31.200
11 Jeffrey Lantz Virginia Polytechnic University 00:19:36.900
12 Kevin Mckinney Southern Performance 00:19:38.400 Teammate Top 5: Shawn Edwards
13 Gareth Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medi 00:19:44.600
14 ?benjamin Rowland??? Southern Performance 00:19:52.200 Teammate Top 5: Shawn Edwards
15 Ben Kettle Red Kite Bicycle Studio 00:20:05.200
16 David Stewart Southern Performance 00:21:19.300 Teammate Top 5: Shawn Edwards
17 Jacob Kuper I AM Racing p/b Escadrille 00:21:19.600
18 Kyle Dortch I AM Racing p/b Escadrille 00:21:25.800
19 Matthew Slavick BPC Cycling 00:21:33.500
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yann Le moine 00:18:13.410
2 Rodrigo Coelho Ride615 Development 00:18:44.700
3 Andrew Bryson Harper Auto 00:19:15.500
4 Justin Brown Rogues Racing 00:20:05.700
5 Rafael Ojeda Riverside Bicycle Racing 00:20:15.700
6 Doug Sharp Ride615 Development 00:20:40.500
7 William Fruecht Harper Auto 00:20:52.600 Teammate Top 5: Andrew Bryson
8 Hays Patrick BPC Cycling 00:21:01.700
9 Harvey Liberman Micro Metals/Bike Zoo 00:24:43.600
Finishers: Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harrison Klapheke Nashville Local Cycling 00:19:43.500
2 Tanner Mcgruther 00:19:53.900
3 Griffin Hickman 901 Racing 00:23:15.400
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Lowe Lift Center Racing 00:25:25.200
2 Lee Chamberlin 00:30:11.100
3 Wilson Israel 00:37:28.500
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Brasel I AM Racing p/b Escadrille 00:16:09.600
2 Bryant Funston Marx and Bensdorf Cycling Team 00:16:15.400
3 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling) 00:16:20.400
4 Brent Ferrell Treehouse Racing 00:16:22.200
5 Peter Reed Marx and Bensdorf Cycling Team 00:16:26.200
6 Timothy Killelea Village VW p/b Erlanger Sports Medi 00:16:41.100
7 Reid Beloni Organic Valley - Hiball Energy bene 00:16:47.300
8 Ryan Joyce 00:16:58.100
9 Dale Sanford Marx and Bensdorf Cycling Team 00:17:06.300 Teammate Top 5: Bryant Funston
10 Devin Reavis High Country Development Team 00:17:13.400
11 Michaelee Bowes Nashville Local Cycling 00:17:18.000
12 Will Stoffel Marx and Bensdorf Cycling Team 00:17:28.100 Teammate Top 5: Bryant Funston
13 Matthew Robbins Village VW p/b Erlanger Sports Medi 00:17:39.100
14 Fausto Crapiz Village VW p/b Erlanger Sports Medi 00:17:55.000
15 Joshua lewis Team bikers choice Red Kite Bicycle Studio 00:18:08.600
16 Michael Potter High Country Development Team 00:18:29.300
17 Christopher Winter Marx and Bensdorf Cycling Team 00:18:51.700 Teammate Top 5: Bryant Funston
18 Jason Chatham I AM Racing p/b Escadrille 00:19:52.000 Teammate Win: Jason Brasel
19 Patrick Weddell Boone Area Cyclists 00:21:37.600
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 10   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Mallin Hicks Orthodontics Women's Racing 00:19:18.300
2 Krystal Burnham Taco Mamacita 00:20:23.300
3 Sarah Schlapman Johnson & Hayes Physical Therapists 00:20:31.400
4 Melinda Spiva Hicks Orthodontics Women's Racing 00:20:33.800 Teammate Win: Ann Mallin
5 Melanie Singer Taco Mamacita 00:20:40.500
6 Beth Lofgren Scenic City Velo - Taco Mamacita 00:20:55.900
7 Mary Isaac Taco Mamacita 00:21:07.100 Teammate Top 5: Krystal Burnham
8 Emily Tucker Hicks Orthodontics Women's Racing 00:21:26.600 Teammate Win: Ann Mallin
9 Susan Eckelmann Taco Mamacita 00:21:35.900 Teammate Top 5: Krystal Burnham
10 Allison Falin Hicks Orthodontics Women's Racing 00:21:40.400 Teammate Win: Ann Mallin
11 Gracie Pendleton Team WE 00:21:44.600
12 Sally Chu Taco Mamacita 00:22:34.400 Teammate Top 5: Krystal Burnham
13 Kelly Phillips Taco Mamacita 00:22:48.200 Teammate Top 5: Krystal Burnham
14 Victoria Ursitti Hicks Orthodontics Women's Racing 00:26:09.800 Teammate Win: Ann Mallin
15 Rebecca Millott Taco Mamacita 00:26:19.600 Teammate Top 5: Krystal Burnham
16 Karin Jessen 00:27:28.200
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Oneil Hicks Orthodontics Women's Racing 00:27:17.200
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor Israel 00:28:26.700
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maria Danker Hicks Orthodontics Women's Racing 00:18:35.200
2 Martha Lowe Team WE 00:19:24.600
3 Stephanie Cucaz Finish Strong Elite Cycling Team p/ 00:19:39.100
4 Kathleen Oneil Hicks Orthodontics Women's Racing 00:19:49.000 Teammate Win: Maria Danker
5 Rebekah Roberts Micro Metals/Bike Zoo 00:20:24.000
6 Morgan Miller Taco Mamacita 00:21:11.400
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4