Log In
Oak Ridge Velo Classic - Crit • Jul 24 2016
Clear, 83 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Tebbetts Crosstown Velo
2 Aaron Burleson Crosstown Velo Teammate Win: Matthew Tebbetts
3 Justin Lowe Lift Center Racing
4 James Buckingham Team Bikers Choice
5 Marco Pigni Harper Auto
6 Nathan Stone I AM Racing p/b Escadrille
7 Michael Lesmerises
8 Eric Carlile MOAB Masters Racing
9 Joe Grubbs Treehouse Racing
10 Nicholas Stone Rudy's Ritas BP Cycling Team
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cayce Tiesler??? MOAB Masters Racing
2 Marcus Jones Crosstown Velo
3 Shawn Hirt MOAB Masters Racing Teammate Win: Cayce Tiesler???
4 Riccardo Cannone MOAB Masters Racing Teammate Win: Cayce Tiesler???
5 Kenny Baker
6 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo
7 Michael Twigg Harper Auto
8 Gregory Miller Friends Great Smokies (FGS Cycling)
9 Thomas Evans Harper Auto
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Pinkston Downtown Asheville Racing Club (DAR
2 Chris Daffin MOAB Masters Racing
3 Randal Warren Downtown Asheville Racing Club (DAR Teammate Win: Adam Pinkston
4 Ivan Murdock US Military Endurance Sports
5 Shawn Hirt MOAB Masters Racing
6 Emiliano Herran Harper Auto
7 Jonathan Kinnick Norris Bicycles
8 Octavio Subia Lift Center Racing
9 Steve Fermanich Marx and Bensdorf Cycling Team
10 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo
11 Charles Cerny Micro Metals/Bike Zoo
12 Michael Miller US Military Endurance Sports Teammate Top 5: Ivan Murdock
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Evans Southern Performance
2 David Baird Treehouse Racing
3 Thomas Gee Lift Center Racing
4 Thomas Ratajczak Downtown Asheville Racing Club (DAR
5 Thomas King Harper Auto
6 Kenneth Wallace Nashville Local Cycling
7 Jeff Blevins Southern Performance Teammate Win: Jack Evans
DNF Kent Bostick Organic Valley - Hiball Energy bene
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Morgan Marx and Bensdorf Cycling Team
2 Jeffrey Kauppi Nashville Local Cycling
3 Andrew Shankles I AM Racing p/b Escadrille
4 Patrick Walford
5 Arvin Jansen I AM Racing p/b Escadrille
6 RL Hesson I AM Racing p/b Escadrille
7 James Buckingham Team Bikers Choice
8 Marco Pigni Harper Auto
9 Randall Hoffpauir I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: Andrew Shankles
10 Eric Carlile MOAB Masters Racing
11 Terrance Boxx Nashville Local Cycling Teammate Top 5: Jeffrey Kauppi
12 Matt Campbell I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: Andrew Shankles
13 Lee Yarbro
14 Taylor Herron Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Win: Derek Morgan
15 Zachary Harless
16 Colin Kalescky US Military Endurance Sports
17 Glen Schoenung Zephyr Wheel Sports
18 Dustin Antrican Southern Performance
19 Joe Grubbs Treehouse Racing
20 Yukio Mariner MOAB Racing
21 Kathleen Oneil Hicks Orthodontics Women's Racing
22 J Sroczynski Village VW p/b Erlanger Sports Medi
23 Nicholas Stone Rudy's Ritas BP Cycling Team
24 Gareth Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medi
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 14   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Shankles I AM Racing p/b Escadrille
2 Zachary Harless
3 Colin Kalescky US Military Endurance Sports
4 Matt Campbell I AM Racing p/b Escadrille Teammate Win: Andrew Shankles
5 ?benjamin Rowland??? Southern Performance
6 Shawn Edwards Southern Performance
7 Harrison Klapheke Nashville Local Cycling
8 Nick Bartelt Nashville Local Cycling
9 Chase Peeler Los Locos
10 Nathan Pierce MOVEDADDY.COM RACING
11 D Aaron braswell??? BPC Cycling
12 Kyle Dortch I AM Racing p/b Escadrille Teammate Win: Andrew Shankles
13 Michael Wyrosdick Harper Auto
14 Brandon Orear Village VW p/b Erlanger Sports Medi
15 Max Tucker Dark Horse Racing
16 Rodrigo Coelho Ride615 Development
17 J Sroczynski Village VW p/b Erlanger Sports Medi
18 Ben Kettle Red Kite Bicycle Studio
19 Jeffrey Lantz Virginia Polytechnic University
20 Mason Caperton Tri-Cities Road Club
21 Connor Wright Harper Auto
22 Jonathan Kinnick Norris Bicycles
23 Rich Wu BPC Cycling
24 Matthew Slavick BPC Cycling
25 Gareth Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medi
26 Austin Williams Harper Auto
27 Justin Martinovich Village VW p/b Erlanger Sports Medi
28 George Droke Trace Bikes
29 Nick Evenson Village VW p/b Erlanger Sports Medi
30 Jack Brooks
31 John Smith Village VW p/b Erlanger Sports Medi
32 Thomas Firrone BPC Cycling
33 Sean Fagan BPC Cycling
34 Dennis Caskey Nashville Local Cycling
35 Jacob Kuper I AM Racing p/b Escadrille Teammate Win: Andrew Shankles
36 Charles Cerny Micro Metals/Bike Zoo
37 David Stewart Southern Performance Teammate Top 5: ?benjamin Rowland???
38 John Burkhart
Finishers: Cat 4: 27   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Burkhart
2 Rich Wu BPC Cycling
3 Nathan Pierce MOVEDADDY.COM RACING
4 Nick Evenson Village VW p/b Erlanger Sports Medi
5 Jack Brooks
6 Michael Wyrosdick Harper Auto
7 Brad Strange
8 Rodrigo Coelho Ride615 Development
9 Hays Patrick BPC Cycling Teammate Top 5: Rich Wu
10 Austin Williams Harper Auto
11 Sean Fagan BPC Cycling Teammate Top 5: Rich Wu
12 Bruce Boles
13 Justin Brown Rogues Racing
14 John Smith Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Top 5: Nick Evenson
15 Doug Sharp Ride615 Development
16 Tommy Gates
Finishers: Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arvin Jansen I AM Racing p/b Escadrille
2 Jacob Kuper I AM Racing p/b Escadrille Teammate Win: Arvin Jansen
3 Harrison Klapheke Nashville Local Cycling
4 Yukio Mariner MOAB Racing
5 Daeton Byars
6 Tanner Mcgruther
7 Griffin Hickman 901 Racing
8 Zachary Lowe Lift Center Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gareth Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medi
2 Bruce Boles
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Lowe Lift Center Racing
2 Wilson Israel
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Tiesler I AM Racing p/b Escadrille
2 Bryant Funston Marx and Bensdorf Cycling Team
3 Michaelee Bowes Nashville Local Cycling
4 Jason Chatham I AM Racing p/b Escadrille Teammate Win: Kyle Tiesler
5 Michael Potter High Country Development Team
6 Reid Beloni Organic Valley - Hiball Energy bene
7 Timothy Killelea Village VW p/b Erlanger Sports Medi
8 Will Stoffel Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Bryant Funston
9 Ryan Joyce
10 Matthew Robbins Village VW p/b Erlanger Sports Medi
11 Patrick Weddell Boone Area Cyclists
12 Jacob Hill Downtown Asheville Racing Club (DAR
13 Joshua lewis Team bikers choice Red Kite Bicycle Studio
14 Dustin Antrican Southern Performance
15 Jonathan Crowson Friends Great Smokies (FGS Cycling)
16 Erich Mesquita lima High Country Development Team Teammate Top 5: Michael Potter
17 Kenny Baker
18 Devin Reavis High Country Development Team Teammate Top 5: Michael Potter
19 RL Hesson I AM Racing p/b Escadrille Teammate Win: Kyle Tiesler
20 Derek Morgan Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Bryant Funston
21 Nathan Stone I AM Racing p/b Escadrille Teammate Win: Kyle Tiesler
22 Robert Berghel Village VW p/b Erlanger Sports Medi
23 Dale Sanford Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Bryant Funston
24 Christopher Winter Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Bryant Funston
25 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
26 Fausto Crapiz Village VW p/b Erlanger Sports Medi
27 Arvin Jansen I AM Racing p/b Escadrille Teammate Win: Kyle Tiesler
28 Ross Martin RAPHA CYCLING CLUB
29 Peter Reed Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Bryant Funston
30 Randall Hoffpauir I AM Racing p/b Escadrille Teammate Win: Kyle Tiesler
31 Taylor Herron Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Bryant Funston
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 12   Cat 3: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Eckelmann Taco Mamacita
2 Krystal Burnham Taco Mamacita Teammate Win: Susan Eckelmann
3 Ann Mallin Hicks Orthodontics Women's Racing
4 Melinda Spiva Hicks Orthodontics Women's Racing
5 Gracie Pendleton Team WE
6 Beth Lofgren Scenic City Velo - Taco Mamacita
7 Melanie Singer Taco Mamacita Teammate Win: Susan Eckelmann
8 Mary Isaac Taco Mamacita Teammate Win: Susan Eckelmann
9 Allison Falin Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Ann Mallin
10 Sally Chu Taco Mamacita Teammate Win: Susan Eckelmann
11 Kelly Phillips Taco Mamacita Teammate Win: Susan Eckelmann
12 Rebecca Millott Taco Mamacita Teammate Win: Susan Eckelmann
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor Israel
2 Hannah Oneil Hicks Orthodontics Women's Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor Israel
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Cucaz Finish Strong Elite Cycling Team p/
2 Trevy Ramos Hicks Orthodontics Women's Racing
3 Krystal Burnham Taco Mamacita
4 Ann Mallin Hicks Orthodontics Women's Racing
5 Susan Eckelmann Taco Mamacita
6 Emily Strange
7 Morgan Miller Taco Mamacita Teammate Top 5: Krystal Burnham
8 Martha Lowe Team WE
9 Maria Danker Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Trevy Ramos
10 Kathleen Oneil Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Trevy Ramos
11 Rebekah Roberts Micro Metals/Bike Zoo
12 Mary Isaac Taco Mamacita Teammate Top 5: Krystal Burnham
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 4