Log In
Blueberry Circuit Time Trial • Jul 23 2016
Clear, 93 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Parry Team Somerset 57:00.26
DNF Justin Deangelis
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leo Kirkpatrick baird KMS: Killington Mountain School 37:10.96
2 Noah Jerris Team Somerset 40:53.34
3 Aidan Duffy Team Somerset 46:05.48
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Byrne BYRNE International LLC 1:13:14.98
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Gardner TorcUP/cyclefitters 34:29.39
2 Brian Lariviere Team Bulldog/Cycle Craft 35:10.67
3 Chris Yura Honey Stinger Hive 35:19.07
4 Michael Henasey PSRacing/BTB 36:04.49
5 Mark Curran Knapps Cyclery Racing P/B Endur 37:03.88
6 Mark Leusner Pro Pedals P/B Viking Racing 37:46.75
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andreas Runggatscher FinKraft Cycling Team 33:15.60
2 Mark Pohndorf FinKraft Cycling Team 34:38.00 Teammate Win: Andreas Runggatscher
3 Jeff Overstreet ActiveYards 34:59.16
4 David Hussey Cycles 54 / Five Four Sports 34:59.93
5 Ralf Warmuth Team SRG 35:10.71
6 Steven Goldman Westwood Velo 35:30.97
7 Neil Isola Mineola Bicycle Racing Team 35:36.83
8 Fred Rica High Gear/Trek/WW 36:06.18
9 Chuck Crocco Team Somerset 36:24.88
10 Patrick Grehan Kissena Cycling Club 38:49.29
11 William Mclaughlin Somerset Wheelmen/ Peaks Coachi 39:01.42
12 William Wisse DRV/RCS/DRISCOLL 48:51.40
DNF Mitch Sonies
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Newton Active Yards - Chester County V 35:10.02
2 Doug Hover CYCLES 54/ FIVE FOUR SPORTS 35:20.98
3 Sean Oreilly Guys Racing 35:31.61
4 Tim Borsetti Cycles 54/XRCEL 35:42.56
5 Paul Mcdonald The Velo Shop / Lehigh Wheelmen 36:12.66
6 Mark Cowin Pro Pedals P/B Viking Racing 36:59.70
7 Dana Fallon Team ProPower Coaching 37:16.60
8 Robert Maxted FIVE FOUR SPORTS / CYCLES 54 37:39.79
9 Andrew Buchanan Team Cycle Solutions 38:15.88
10 Kevin Greene QCW Cycling p.b. breakawaybikes 38:48.18
11 Albert Trank Liberty Cycle 38:53.83
12 Richard Maynard Amoroso's Racing Team/Tri State 39:22.43
13 Jim Kaeli Colavita Racing Inc 39:44.76
14 Don Cross Pro Pedals P/B Viking Racing 40:13.57
15 John Giordano pro pedals 40:51.04
16 Benedict Rocco PSRacing/BTB 41:08.22
17 Richard Bauch Colavita Midatlantic Regional T 41:18.75
18 Richard Biebel 42:10.11
19 Edward Peterson Pro Pedals Team Express & P2P 44:04.65
20 Mark Reilly Pro Pedals 44:57.39
21 Christopher Byrne BYRNE International LLC 45:24.43
22 Steve Barnes Guys Racing Club 47:06.05 Teammate Top 5: Sean Oreilly
23 Norman Valora 49:24.08
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Petouvis Liberty Cycle 37:49.05
2 Robert Casciato PA Masters 39:09.16
3 Joe Saling Team Somerset 43:47.57
4 Joseph Schiavo PSRacing/BTB 45:29.00
5 Jake Albert 58:58.71
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Fritz Pro Pedals p/b Viking Racing 36:22.68
2 Shawn Teske PRO Pedals P/B VIKING RACING 37:10.01 Teammate Win: Christopher Fritz
3 Richard Lavigne Crank Addicts p/b Jay's Cycle C 37:41.79
4 John Piper Pro Pedals P/B Viking Racing 38:17.28 Teammate Win: Christopher Fritz
5 Eric Wallenburg Pro Pedals P/B Viking Racing 38:19.77 Teammate Win: Christopher Fritz
6 Ron Short Pro Pedals P/B Viking Racing 38:34.85 Teammate Win: Christopher Fritz
7 Ryan Enschede CRCA/Team NYC Velo 39:32.72
8 Akim Akimov 39:34.95
9 Michael Franco Liberty Cycle 39:50.35
10 Quang Tran 40:39.43
11 Charlie Muller Cycles 54 40:47.86
12 Jorge Arias 41:10.12
13 Bob Jaggard Pro Pedals P/B Vilking Racing 41:10.46
14 Gary Kershner Pro Pedals P/B Viking Racing 41:16.66 Teammate Win: Christopher Fritz
15 Dan Marion Team Marty's 41:35.81
16 Robert Clark Team B3 Cycling 41:37.65
17 Perry Andre Team Somerset 41:40.02
18 Drew Davala Pro Pedals p/b Viking Racing 41:56.79 Teammate Win: Christopher Fritz
19 Bill Glenn 43:26.25
20 Ronald Garofalo DNK Cycling 43:31.48
21 Joe Deangelis 44:14.14
22 Daniel Iachetta Team B3 Cycling 46:30.90
23 Bryan Szablewski Cycles 54 / Five Four Sports 48:58.14
24 Nicholas Paul BYRNE International LLC 50:15.99
25 Peter Marsden Byrne International Racing Team 52:22.09
26 Tom Mccarrick 55:43.88
DNF Kevin Summers Pro Pedals P/B Viking Racing Teammate Win: Christopher Fritz
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 7   Cat 5: 10   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Baris Aytan CRCA/e2Value 32:42.89
2 Patrick Walter Guy's Racing Club 33:20.82
3 Toby Hanna Knapp's Cyclery Racing P/B Endu 34:07.54
4 Brian Norling Shore Cycling Sports 34:09.28
5 Mark Detweiler Blue Bell Private Wealth Manage 34:10.42
6 Vlad Preoteasa IRL 37:30.97
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Phimsipasom Westwood Velo 36:48.74
2 Chris Dawson Redline Racing 37:26.44
3 Mark Morales FIREHOUSE CYCLES 37:37.54
4 Alberto Garibi QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 37:59.41
5 Hunter Simpson Team Somerset 38:11.05
6 Ryan Lee 38:12.73
7 Nicholas Tsapatsaris ORIGIN Performance Training Sys 38:27.85
8 Fred Tanjutco Pro Pedals P/B Viking Racing 38:35.36
9 Ryan Larson Pro Pedal 38:35.96
10 James Griffin Team B3 Cycling 38:44.04
11 Kevin Eng Cycle Craft 39:04.11
12 Brett Albright 39:33.84
13 Joseph Donahue 39:40.82
14 James Carter Liberty Cycle 40:09.74
15 Jacob Lane 42:26.24
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Cotero Team EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 53:01.57
2 Kaiya Reimer 58:24.49
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michaela Tsapatsaris ORIGIN Performance Training Sys 1:08:15.39
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Tormey EECT/Live Love Velo 41:12.80
2 Julia Franco Liberty Cycle 41:42.88
3 Tamara Fellows Team Somerset 43:53.01
4 Samantha Sampson Pro Pedals p/b Viking Racing 45:03.12
5 Diane Sagnella Team FEC p/b Trek Bikes 45:28.83
6 Rebecca Feldman Team Marty's 48:45.26
7 Stacie Gustray Pro Pedals Bike Shop 51:05.62
8 Ellen Hardy BYRNE International LLC 1:03:45.49
DQ Sarah Mellies
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Rinderer Beachwood Bicycles 37:56.57
2 Michele Bernich Redwood Realty Advisors 41:18.90
3 Leisha Johnson Beachwood Bicycles 41:55.17 Teammate Win: Amanda Rinderer
4 Victoria Mather QCW Cycling p.b. BreakawayBikes 42:02.49
5 Michele Reimer 42:03.10
6 Jaymi Cook Trolley Racing Team 42:04.68
7 Allison Lee Sturdy Girls 45:13.82
DNF Diane Elmore Sturdy Girl Cycling
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann marie Miller CRCA/NY Vision Group-Fuoriclass 38:52.75
2 Andrea Maher Team EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 39:00.99
3 Elizabeth Bonilla Team EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 39:27.22
4 Pamela Wahl Guy's Racing Club 39:37.88
5 Elizabeth Tyrell Team Somerset 39:38.48
6 Gabrielle Czernik Team Elite Endurance 39:58.93
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1