Log In
The Bunny Hop 2011 • May 1 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pierce Schmerge The Bike Lane
2 Kimani Nielsen Squadra Coppi
3 Andrew Steele The Bike Lane Teammate Win: Pierce Schmerge
4 Vaughan O'Brien Freshbikes
5 Matthew Panzarella CRC/Fortuna Cycling
6 Jonathan Holl Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
7 Ana Novo Route 1 Velo/Arrow Bicycle
8 Manggon Comsan Evolution Cycling Club p/b Long & F
9 James Lees Syn-Fit Race Team
10 Eric Governo Squadra Coppi Teammate Top 5: Kimani Nielsen
11 Brad Walker NCVC/United Healthcare
12 Eric Griffin Route 1 Velo/Arrow Bicycle
13 Thomas Simchak District Velocity Racing p/b Bicycl
14 Landall Proctor Velo Works Spokes Etc. Racing
15 Isaac Kaplan Rock Creek Velo
16 Kenn Angelly All American Bicycle Club
17 George Branyan Route 1 Velo/Arrow Bicycle
18 Gary Anderson Route 1 Velo/Arrow Bicycle
19 Samuel Bell International Christian Cycling Clu
20 John Clark ARTEMIS
21 Nicholas Steber NCVC/UnitedHealthcare
22 Mykel Nahorniak GamJams / November Bicycles
23 Cesar Meaurio V DAY
24 Howard Tyndle Artemis
25 Harry Dhillon Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
26 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F
27 Jeffrey Nalls BikeWorks Racing
28 Michael Brindza NCVC/UnitedHealthcare
29 David Bender District Velocity Racing p/b Bicycl
30 Andrew Melick Syn-Fit Race Team
31 Adam Austin Squadra Coppi Teammate Top 5: Kimani Nielsen
32 Eugene Elsea HPC/List
33 Chris Carraway GamJams / November Bicycles
34 Kenneth Han Sportif Coaching Group/BPB
35 Raymond Dewire NCVC/UnitedHealth Group
36 Hans Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle
37 Michael Better Rock Creek Velo
38 Christopher Grengs Squadra Coppi Teammate Top 5: Kimani Nielsen
39 Chaz Turmon Kelly Benefit Strategies/LSV
40 James Kline ARTEMIS
41 William Hatcher Amp't-Racing, Inc
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 35   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tara Taylor Squadra Coppi
2 Lisa Jancy Syn-Fit Race Team
3 Courtney Chipouras ARTEMIS
4 Jodi Grant Rock Creek Velo
5 Sheila Frost NCVC
6 Sarah Crosskey Squadra Coppi Teammate Win: Tara Taylor
7 Unknown Rider NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Sheila Frost
8 Robyn Dalzen Team Sticky Fingers
9 Amanda Gilbert Artemis Teammate Top 5: Courtney Chipouras
10 Diane Harris Unattached
11 Kristine Wooten
12 Sarah Randolph District Velocity Racing p/b Bicycl
13 Patty Fulton NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Sheila Frost
14 Erica Stiev-caldwell Antietam Velo Club Inc
15 Katie Engeln
16 Alexandra Gilman GamJams / November Bicycles
17 Lisa Williams ARTEMIS Teammate Top 5: Courtney Chipouras
18 Carole Harris ARTEMIS Teammate Top 5: Courtney Chipouras
19 Sandy George ARTEMIS Teammate Top 5: Courtney Chipouras
20 Sandra Pashley Annapolis Bike Racing Team
21 Karen Lyons ARTEMIS Teammate Top 5: Courtney Chipouras
22 Jennifer Sample NCVC Teammate Top 5: Sheila Frost
23 L.a. Luebbert
Finishers: Cat 4: 18   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Rabadi Raw Talent Ranch / CycleLife Racing
2 Christopher Dougherty National Capital Velo Club/United H
3 Matthew Mchugh NCVC/UnitedHealthcare
4 Richard Seward Evolution Cycling Club p/b Long & F
5 Antony Barsi WWVC Racing
6 Eric Sorensen Raw Talent Ranch / CycleLife Racing Teammate Win: Christopher Rabadi
7 Alex Wyman Revolution Cycles
8 Jay Schrum Unattached
9 Joseph Harar C3-Athletes Serving Athletes
10 Mark Scott Unattached
11 Michael Kirby NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Christopher Dougherty
12 Jason Ray The Bike Lane
13 Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Richard Seward
14 Patrick Peoples TOMS Shoes p/b KindHuman Sports
15 Byron Pickard
16 Matthew Heiser Syn-Fit Race Team
17 Sebastian Sturges NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Christopher Dougherty
18 Jordan Leitma Kelly Benefit Strategies/LSV
19 Mike Faber ABRT
20 Brian Synowiec ABRT
21 Tony Dalessio NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Christopher Dougherty
22 Christopher M. jones University of Maryland
23 Sam Judson NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Christopher Dougherty
24 Mark Blacknell Unattached
25 William Swartz Route 1 Velo/Arrow Bicycle
26 Todd Hardin
27 Christopher James Bicycle Place Velo Club
28 Roger Picker Kelly Benefit Strategies/LSV
29 Robert George GamJams / November Bicycles
30 Douglas Keith NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Christopher Dougherty
31 John Dillon
32 Daniel Zenobia NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Christopher Dougherty
33 Mark Hagen Team Roaring Mouse
34 Sean Chisham
35 Francois Bru WWVC Racing Teammate Top 5: Antony Barsi
36 Steven Martin NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Christopher Dougherty
37 Philip Palley Bicycle Place Velo Club (BPVC)
38 Brian Mattern Revolution Cycles
39 Richard Kennedy
40 Omesh Agam Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Richard Seward
41 Anthony Wilhelm Team BBC
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 27   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clifton Gray ARTEMIS
2 Bruce Oliver NCVC/UnitedHealthcare
3 James Youngblood NVRC
4 Robert Phillips ABRT
5 David Nesler Main Line Cycling - BiKyle
6 John Olinski AVC/Team Hagerstown-Washington Co
7 Andy Dobson V DAY
8 Kevin Brown C/W King Prawn
9 Tony Allen-mills District Velocity Racing p/b Bicycl
10 John Cox CHESAPEAKE WHEELEMEN
11 Howard Tyndle Artemis Teammate Win: Clifton Gray
12 Robert Atkinson NCVC/UnitedHealth Group Teammate Top 5: Bruce Oliver
13 Scott Olson ABRT Teammate Top 5: Robert Phillips
14 Peter Swan NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Bruce Oliver
15 Thomas Oneil Squadra Coppi
16 John Dillon
17 D.b. Johnson NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Bruce Oliver
18 Jack Gardner AVC/Team Hagerstown-Washington Co
19 Giulio Porta King Pawn /Joe's Bike Shop/CW
20 Phil Hepburn Spokes Etc
21 Max Rogozinski Prince William Elite Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jose Nunez Haymarket Bicycles
2 Andreas Gutzeit NCVC/UnitedHealthcare
3 Eric Marshall WWVC Racing
4 Paul Varga Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
5 Steve Fife Bike Doctor
6 John Clark ARTEMIS
7 Victor Pradel
8 Shaw Fici Clean Currents p/b Don Beyer Volvo Teammate Top 5: Paul Varga
9 Robb Hampton Bike Doctor/Bayside Velo Teammate Top 5: Steve Fife
10 Mike Jinks BikeWorks Racing
11 Harry Dhillon Clean Currents p/b Don Beyer Volvo Teammate Top 5: Paul Varga
12 John Bowsher DC Velo Clean Currents/Don & Beyer
13 David Bodkin NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
14 Joseph Rudolph Clean Currents p/b Don Beyer Volvo Teammate Top 5: Paul Varga
15 Cesar Meaurio V DAY
16 Neil Schirmer Clean Currents p/b Don Beyer Volvo Teammate Top 5: Paul Varga
17 Dan Underwood Saroff Racing Team
18 Will Wong National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
19 Michael Zoeller NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
20 Jeffrey Nalls BikeWorks Racing
21 Paul De santis Kelly Benefit Strategies/LSV
22 Paul Montanus Clean Currents p/b Don Beyer Volvo Teammate Top 5: Paul Varga
23 Peter Henry Altius
24 Marc Klein NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
25 Karl Kensinger NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
26 Sean Price ARTEMIS
27 Kevin Gallo Squadra Coppi
28 Christian Sheridan CRC/Fortuna Cycling
29 Jonathan Halperin Team Roaring Mouse
30 Christopher Hall WWVC Racing Teammate Top 5: Eric Marshall
31 Daniel Hubbard Performance Bike
32 James Lees Syn-Fit Race Team
33 Michael Davis Bike Doctor Teammate Top 5: Steve Fife
34 Todd Bickling Bike Doctor Teammate Top 5: Steve Fife
35 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & F
36 David Wilson Squadra Coppi
37 Drake Jordan PTuning/Descartes Cycling
38 Simon Kim WWVC Racing Teammate Top 5: Eric Marshall
39 Randall Buxbaum AVC/Team Hagerstown-Washington Co
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 15   Cat 4: 21   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Giles Bike Doctor
2 Charles Hutcheson Battley Harley-Davidson/Sonoma Rest
3 Charles Hoover BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS
4 Andreas Gutzeit NCVC/UnitedHealthcare
5 Andy Cicero HPC/List
6 Mario Zometa ARTEMIS
7 Dan Underwood Saroff Racing Team
8 Harry Fang NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
9 Michael Bradbury Evolution Cycling Club p/b Long & F
10 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
11 Robert Grimwood PA Masters RC
12 Peter Warner Bike Doctor Teammate Win: Scott Giles
13 Stephen Robinson BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS Teammate Top 5: Charles Hutcheson
14 Marc Klein NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
15 Bob Gillespie HPC/List Teammate Top 5: Andy Cicero
16 Michael Davis Squadra Coppi
17 David Scharff Kelly Benefit Strategies/LSV
18 Victor Pradel
19 Mark Scott Unattached
20 Ramon Benitez AVC/Team Hagerstown-Washington Co
21 Michael Satterfield Evolution Cycling Club p/b Long & F
22 Frank Ramos Bike Doctor/Bayside Velo Teammate Win: Scott Giles
23 Brian Rist Bike Doctor Teammate Win: Scott Giles
24 Mark Fraser Kelly Benefits Strategies/LSV
25 Peter Lindeman NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
26 Nate Seymour Evolution Cycling Club - Long and F
27 Raymond Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F
28 Carlos Cruz NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
29 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & F
30 David Officer WWVC Racing
31 Sean Price ARTEMIS
32 Thomas Dreyer World Cup Ski & Cycle Racing Team
33 Byron Pickard
34 Michael Satterfield Evolution Cycling Club p/b Long & F
35 Francois Bru WWVC Racing
36 Mitch Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & F
37 Brian Sjoberg Bay Side Velo/Bike Doctor Teammate Win: Scott Giles
38 Karl Kensinger NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
39 Scott Mearns
40 Thomas Meyer Kelly Benefit Strategies/LSV
41 Jeff Anderson NCVC/UnitedHealth Group Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
42 Gordan Van hook NCVC/UnitedHealth Group Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
43 Jonathan Halperin Team Roaring Mouse
44 Dwayne Lewis ARTEMIS
45 William Lucas NCVC/UnitedHealth Group Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
46 Michael Schneider Bike Doctor Teammate Win: Scott Giles
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 17   Cat 4: 19   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ainhoa Perez-diez NVRC/Cardio Sports Lab
2 Sonja Evers Team Sticky Fingers
3 Catherine Freck Syn-Fit Race Team
4 Robin Meidhof CAWES powered by Specialized
5 Janelle Hubbard Team Kenda
6 Renee Roth ARTEMIS
7 Emma Swatman Syn-Fit Race Team Teammate Top 5: Catherine Freck
8 Cheryl Osborne ARTEMIS
9 Jennifer Maxwell Team Kenda presented by Geargrinder
10 Janet Olney ABRT
11 Sue Mcquiston ABRT
12 Courtney Chipouras ARTEMIS
13 Chris Kelley Team Kenda presented by Geargrinder
14 Christine Fuentes ABRT
15 Sheila Frost NCVC/UnitedHealth Group
16 Mags Crilley Team TBB/Deep Blue
17 Marni Harker Team Kenda presented by Geargrinder
18 Jodi Grant Rock Creek Velo
19 Patty Fulton NCVC/UnitedHealthcare
20 Evelyn Egizi ARTEMIS
21 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & F
22 Nona Colburn ColburnCycle1
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Brew North Tek-Aria
2 Paul Mica NCVC/UnitedHealthcare
3 Joshua Frick Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
4 Charles Hoover BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS
5 Mike Esmonde Raw Talent Ranch / CycleLife Racing
6 Matthew Latyszonek NCVC/UnitedHealthcare
7 Marc Frazer Kelly Benefit Strategies/LSV
8 Alexander Butterfield Clean Currents p/b Don Beyer Volvo Teammate Top 5: Joshua Frick
9 Michael Cordova Chico Corsa
10 Andrew Shaw NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Paul Mica
11 Peter Warner Bike Doctor
12 Jorge Marccenaro ARTEMIS
13 Eric Boone Kelly Benefits Strategies/LSV
14 Scott Giles Bike Doctor
15 Bruno Neto Haymarket Bicycles
16 Robert Kelly NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Paul Mica
17 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Paul Mica
18 Joseph Pelz
19 David Osborne ARTEMIS
20 Lance Ohlsson Velo Works Spokes Etc. Racing
21 Brian Rist Bike Doctor
22 William Evans BikeWorks Racing
23 Stephen Wahl Annapolis Bicycle Racing Team
24 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Paul Mica
25 Nick Turner Squadra Coppi
26 Jacob Vellaccio Revolution Cycles
27 Steve Walker BikeWorks Racing
28 Ramon Benitez AVC/Team Hagerstown-Washington Co
29 Brian Beckmann Team Carytown Bicycle Company
30 Andy Mount HPC/List
31 Thomas Blonkowski NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Paul Mica
32 Aaron Horvath Clean Currents p/b Don Beyer Volvo Teammate Top 5: Joshua Frick
33 Michael Stearns Battley Harley-Davidson Masters Teammate Top 5: Charles Hoover
34 Christopher Price C3-Athletes Serving Athletes
35 Andrew Armstrong NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Paul Mica
36 Clifton Chamberlin Bike Doctor/Bayside Velo
37 Win Elliot Clean Currents p/b Don Beyer Volvo Teammate Top 5: Joshua Frick
38 Mario Zometa ARTEMIS
39 Jonathan Baggett Saroff Racing Team
40 Eli Hengst BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS Teammate Top 5: Charles Hoover
41 Sigberto Garcia NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Paul Mica
42 Greg Abbott NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Paul Mica
43 Charles Hutcheson Battley Harley-Davidson/Sonoma Rest Teammate Top 5: Charles Hoover
44 Brigham Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle
45 Harry Fang NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Paul Mica
46 Robb Hampton Bike Doctor/Bayside Velo
47 Clifton Gray ARTEMIS
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat 3: 25   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colleen Gulick Team Kenda presented by Geargrinder
2 Ainhoa Perez-diez NVRC/Cardio Sports Lab
3 Ye Yang Syn-Fit Race Team
4 Sara Clafferty ABRT
5 Emma Swatman Syn-Fit Race Team
6 Judith Wexler ARTEMIS
7 Jessica Berry Team Sticky Fingers
8 Catherine Freck Syn-Fit Race Team Teammate Top 5: Ye Yang
9 Dana Hanchin Sturdy Girl Cycling
10 Robin Meidhof CAWES powered by Specialized
11 Sue Mcquiston ABRT Teammate Top 5: Sara Clafferty
12 Janet Olney ABRT Teammate Top 5: Sara Clafferty
13 Sonja Evers Team Sticky Fingers
14 Kelley Bethoney PAthene Women's Cycling Team
15 Amy Kendall Annapolis Bicycle Racing Team (ABRT Teammate Top 5: Sara Clafferty
16 Catherine Miller NCVC/UnitedHealthcare
17 Tara Taylor Squadra Coppi
18 Marni Harker Team Kenda presented by Geargrinder Teammate Win: Colleen Gulick
19 Chris Kelley Team Kenda presented by Geargrinder Teammate Win: Colleen Gulick
20 Jennifer Maxwell Team Kenda presented by Geargrinder Teammate Win: Colleen Gulick
21 Christina Briseno Team Sticky Fingers
22 Melissa Tabas NCVC/UnitedHealth Group
23 Janelle Hubbard Team Kenda
24 Christine Fuentes ABRT Teammate Top 5: Sara Clafferty
25 Keri Hatley Unattached
26 Brooke Henderson Artemis
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 11   Cat ?: 1