Log In
Crossroads Classic Day 4 • Aug 7 2016
Drizzle, 84 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Stearns Evolution Cycling Club p/b Long & F
2 Ryan Robinson Shalom House
3 Ted Hopkins spoke cycles2
4 Mike King Felt | Vee Tire | Turbine p/b Gluko
5 John James Trappe Door Racing
6 K Sakai Cycle Depot-Projekt 5
7 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Michael Stearns
8 Mitchell Hopkins Cycle Therapy
9 Rodney Dender Trappe Door Racing Teammate Top 5: John James
10 Tim Tobbe Crosstown Velo
11 Dariusz Tyborowski team spokes cycles/ Pb Carolina Ale
12 Brad Harman Shalom House Teammate Top 5: Ryan Robinson
13 Joe Hathcock Carolina Cycling Team
14 Carlos Zamarripa Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
15 Marcus Jones Crosstown Velo
16 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Michael Stearns
17 Charlie Putnal Crosstown Velo
18 Reuben Howden Race City Cycling
19 Bert Gutierrez hearts racing
20 Joseph Carpisassi Happy Tooth Elite Racing
21 Charles Kyle Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Michael Stearns
22 R Cameron holland Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Michael Stearns
23 Christopher Vigna Team Rize
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 9   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Darren Fuller Trappe Door Racing
2 Keith Johnson Atlantic Velo
3 Curtis Southern NCVC/UnitedHealthcare
4 Chris Knetsche Trappe Door Racing Teammate Win: Darren Fuller
5 Richard Creed Revolution Cycle Sport p/b Loneride
6 Gene Fowler Trappe Door Racing Teammate Win: Darren Fuller
7 Marcus Morgan ROCK&ROLL lube
8 Bill Gros PTS Racing
9 Bob Kubinski Team Simple Green/Cannondale
10 Rich Foley Cycle Haus Racing
11 Randy Parker Herbalife 24
12 Lee Reavis Carolina Cycling Team
13 Chris Steele Carolina Cycling Team
14 Robert Thomas Team Rize
15 Brian Conroy Faster Mustache
16 Joe Hutchins Cycle Therapy
17 Robert Wellmon QCW Cycling p/b Breakaway Bikes
18 Robert Steppe unattached
19 Alan White
20 Tim Woolford US Military Cycling Team
21 William Marcheck Triangle Velo
22 Greg Hilt CatUp Coaching
23 Andrew Gamble Carolina Cycling Team
24 Robert Brnilovich
25 Terrence Lanier Herbalife 24
26 Terry Forrest Atomic Cycles
27 James Berry Spinx
28 Daniel Potts Southeast Velo Racing
29 Dean Lyons BOONE BIKE
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 4   Cat 3: 14   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cliff Mueller Tumult Racing
2 Alex Jerome Cyclus Sports
3 William Hardin Ken's Bike Shop - Hearts Racing
4 William Sheftall Raising Cane's Racing
5 Alastair Pounder Dornier Racing
6 Max Kolisch
7 Merwin Davis Cyclus Sports Teammate Top 5: Alex Jerome
8 Tyler Dishmon High Country Development Team
9 Ryan Hayden Electric Banana Cycling Project p/b
10 Patrick Walford KrykiSports
11 Nate Sievers PA Lightning
12 David Stryffeler PTS Racing
13 Marcus Canady NCSU Cycling
14 John Fender Clemmons Bicycle
15 Emile Therrien Velobrew
16 Ian Broadhead
17 James Fender Clemmons Bicycle
18 Logan Jones-wilkins Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
19 Stephen Wilson Team M/S pb Herbalife
20 Charles Ramsbotham Appalachian State University
21 Richard Obriant NCSU Cycling
22 Charles Biro Evolution Cycling Club p/b Long & F
23 Clay Lanier Herbalife 24
24 Van Morales Cyclus Sports Teammate Top 5: Alex Jerome
25 Christopher Guepe PTS Racing
26 Nathan Graham PTS Racing
27 Michael Byrd Race City Cycling
28 Jim Payne Tumult Racing Teammate Win: Cliff Mueller
29 Matthew Cross Tumult Racing Teammate Win: Cliff Mueller
30 Matt Sloyer High Country Development Team
31 Rick Williams Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
Finishers: Cat 3: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Harless Piney Flats Racing - #GingerPower
2 Peter Steyaert PTS Racing
3 Daniel Cox Cone Health / Cycles de Oro
4 William Murray Merlo & Fahrney / FLY Racing
5 Gregory Jones Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
6 Elijah Shipp Rogue Velo Racing
7 Ian Witsaman Caraway Velo Club
8 Grayson Wickel upstate junior cycling
9 Tim Dinger Merlo & Fahrney / FLY Racing Teammate Top 5: William Murray
10 Sean Noonan Southeast Velo Racing
11 Sean Mckeever Giordana
12 Javier Zamarripa Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale Teammate Top 5: Gregory Jones
13 Allen Duquette
14 Cody Buford
15 Jeff Safrit Southeast Velo Racing
16 Ross Handy
17 Alan Sanfilippo Triangle Velo
18 Evan Kimbro Greensboro Velo Club
19 David Twomley Team M/S pb Herbalife
20 Seth Jones Tumult Racing
21 Devin Jones Cool Breeze Trek Bike Store
22 James Lloyd Rogue Velo Racing
23 Keith Koontz Monster Media/Spy Racing p/b Fight
24 Eric Winebarger Clemmons Bicycle
25 Nicholas Able Race City Cycling
26 Neil Singh SEAVS/Haymarket
27 David Burstein Greensboro Velo Club
Finishers: Cat 4: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Gregg
2 Henrik Kragerup Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
3 Benedikt Schiermeyer Live it Xtreme
4 Marc Sawicki
5 Lawrence Lauderman iii Marietta Adventure Company
6 Tyler Labelle Live it Xtreme
7 Joshua Quinn Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
8 Martin Houlihan
9 Eric Flowe Cinelli PBR
10 Frederic Monti PreGel Cycling Team
11 Wayne Holden Bikesource/JGRMX
12 Lonnie Clouse
13 Richard Johns
14 Alex Casper Constellation Cycling
15 Paul Lucha
Finishers: Cat 5: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Renkema Team Finish Strong Elite
2 Thomas Brown Litespeed- BMW
3 Alder Martz Attaque Team Gusto
4 Charlie Hough Holowesko-Citadel
5 John Delong Ken's Bike Shop - Hearts Racing
6 Matt Moosa Team Finish Strong Elite Teammate Win: Benjamin Renkema
7 Winston David UCI CT Lupus Racing Team
8 Greg Wittwer
9 Brais Dacal Team Novo Nordisk
10 Charkie Huegel Nine Lives Carbon Repair
11 Johnny Mitchell Team Finish Strong Elite Teammate Win: Benjamin Renkema
12 Nathan Ward High Country Development Team
13 Jeffrey Hennessee
14 Colin Cavaliere Cyclus Sports
15 Zachary Felpel High Country Development Team
16 Justin Meade Team Finish Strong Elite Teammate Win: Benjamin Renkema
17 Patrick Raines Ken's Bike Shop - Hearts Racing Teammate Top 5: John Delong
18 Fabio Calabria Team Novo Nordisk
19 Jordan Villella Cyclus Sports
20 Ian Baun Cyclus Sports
21 Alex Winnicki Cyclus Sports
22 Michael Mulvihill Electric Banana Cycling Project p/b
23 Erich Mesquita lima High Country Development Team
24 Chad Capobianco
25 Michael Gearren ii Cyclus Sports
26 Sam Brand Team Novo Nordisk
27 Thomas Borner Cyclus Sports
28 David Duquette Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
29 Michael Potter High Country Development Team
30 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk
31 Reid Mcclure Team Novo Nordisk
32 Emanuel Mini Team Novo Nordisk
33 Umberto Poli Team Novo Nordisk
34 Kenny Cox Velobrew
35 Frank Cundiff unattached
36 Dylan Lawson Cyclus Sports
37 Nate Berry Happy Tooth Elite Racing
38 Chris Goguen Race CF
39 Lucas Livermon Cyclus Sports
40 Dillan Juul PTS Racing
41 Dustin Greer Maxxis/First Endurance
42 Noah Kinney Team Dayton Bicycling
43 Caleb Smith High Country Development Team
44 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare
45 Ulugbek Saidov Team Novo Nordisk
46 Devin Reavis High Country Development Team
Finishers: Cat 1: 20   Cat 2: 16   Cat 3: 3   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keren Bennett Evolution JR Devo
2 Tanya Harris Cycletherapy / Ride Fast Gear
3 Riley Gallagher Evolution JR Devo Teammate Win: Keren Bennett
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Mckinnon
2 Stephanie Cucaz Finish Strong Elite Cycling Team
3 Kate Kirkpatrick
4 Danielle Nelson Uptown Cycles
5 Kaitlyn Mittan VeloWorks Spokes Etc
6 Jacqueline Blair Ken's Bike Shop - Hearts Racing
7 Teresa O sullivan
8 Sarah Guilbert Uptown Cycles Teammate Top 5: Danielle Nelson
9 Diana Ramos
10 Amelia Kirby SweetSpot Cutaway
11 Merrill Thierman Dornier Racing
12 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F
13 Alexandra Christofalos JETCycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 7