Log In
Eagle Creek Park Criterium • Apr 8 2017
Clear, 58 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Burdzilauskas Dash Racing
2 Benjamin Weaver Zipp masters team
3 Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling Pb Stradall
4 Andrzej Banaszkiewicz Zipp Masters Team
5 Chris Richter Heroes
6 Kevin Gambill Schellers Racing
7 Karim Abdelkader Velocity Racing
8 Justin Kirk Phoenix Fitness & Training
9 John Puffer Dash Racing Teammate Win: Chad Burdzilauskas
10 Chris Kroll texas roadhouse Teammate Top 5: Curtis Tolson
11 Jamie Klein Clarksville Schwinn powered by Whay
12 David Park None
13 Sierra Siebenlist Women's Racing Project
14 Jeffrey Chambers schellers racing
15 Charles Crouse Indie Bike
16 Joe Fuller Clarksville Schwinn powered by Whay
17 Kelsey Devereaux Womens Racing Project
18 Jonathan Jacob Bissell-ABG-Giant
19 Tom Burridge schellers racing
20 Mary Penta WRP
21 Darin Marhanka Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Curtis Tolson
22 Stephen Spanbauer Texas Roadhouse Teammate Top 5: Curtis Tolson
23 Craig Baker Dash Racing Teammate Win: Chad Burdzilauskas
24 William Dolan Schellers Racing
DNF Joseph Bosemer Clarksville Schwinn powered by Whay
DNF Doug Robinson phoenix fitness
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 11   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Kirk Phoenix Fitness & Training
2 Bradley Hayes J's Bikes / Popeye's
3 Daniel Rasch Fitness Lab
4 James Beers Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
5 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
6 David Park None
7 Wayne Mckillip No Limit Racing
8 Ramon Vasquez No Limit Racing
9 David Dauricee
10 Glen Schoenung
11 Carl Ring No Limit Cycling
12 Alejandro Martinez Fitness Lab Teammate Top 5: Daniel Rasch
13 David Fouts ROLLFAST
14 Aaron Crawn J's Bikes
15 Mike Fowler None
16 Kevin Strawbridge
17 Carson Shadowen Team Heroes
18 Rodolfo Villalvir None
19 Gregory Hillman Phoenix Fitness and Training
20 Doug Robinson phoenix fitness
21 Joseph Bucksot None
DNF Brian Hansen Phoenix Training and Fitness
DNF William Prann Midwest Trek
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 4   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Kroll texas roadhouse
2 Kevin Gambill Schellers Racing
3 Darin Marhanka Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Chris Kroll
4 Jon Lazard Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Chris Kroll
5 Damianos Maggos Team Heroes - First Internet Bankin
6 Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling Pb Stradall Teammate Win: Chris Kroll
7 Jim Creamer Team Heroes / First Internet Bank C
8 Patrick Hirschfeld dash racing
9 John Schmitz Loke Bicycle Race Team
10 Jane Vanni-noone Element Cycles
11 Gary Palmer BC Bakehouse Cycling
12 Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health
13 Tom Burridge schellers racing Teammate Top 5: Kevin Gambill
14 Greg Youngen J's Bikes/IHOP
15 Glen Schoenung
16 Stephen Spanbauer Texas Roadhouse Teammate Win: Chris Kroll
17 Tom Saccone Scholars Inn Bakehouse
18 Jeffrey Chambers schellers racing Teammate Top 5: Kevin Gambill
19 Bryan Boggs Zipp Masters Team
DNF Allen Galloway Team Bicycle Outfitters Indy
DNF Ken Misch None
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ramon Vasquez No Limit Racing
2 Gregory Hillman Phoenix Fitness and Training
3 David Thole Team Dayton
4 Allen Galloway Team Bicycle Outfitters Indy
5 Brian Hansen Phoenix Training and Fitness
6 Carl Ring No Limit Cycling
7 Ken Misch None
8 Thomas Elliott Team Matthews Racing
9 Greg Youngen J's Bikes/IHOP
10 Elwin Green
11 Joel Harbaugh J's Bikes Racing
12 Terry Molewyk Scarlet Fire
13 G R hall None
DNF David Szazynski None
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Mclaughlin Texas Roadhouse
2 Jarret Oldham First Internet Bank Cycling Team
3 Robert Frangi Dash Racing
4 John Puffer Dash Racing
5 Andrzej Banaszkiewicz Zipp Masters Team
6 David Rose Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
7 William Burton Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
8 Collin Tellechea Amoroso's Racing Team
9 Conor Swan Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
10 John Woods Cycle Club
11 Ryan Shean Texas Roadhouse Teammate Win: Alex Mclaughlin
12 Thomas Torbik ABD Cycling Club
13 Chris Richter Heroes
14 Chris Carr First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Jarret Oldham
15 Seth Worthington Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
16 Benjamin Richardson Dan's Comp Factory Racing
17 Luke Manning Kreitler Racing Team
18 Beau Boggs None
19 Karim Abdelkader Velocity Racing
20 Andrew Beckman Clarksville Schwinn powered by Whay
21 Andrew Boyd Clarksville Schwinn powered by Whay
22 Sergejs Bowers Kreitler Racing Team
23 Vance Fletcher Dash Racing Teammate Top 5: Robert Frangi
24 Todd Lewis Clarksville Schwinn powered by Whay
25 Ben Souders Team Upland Brewing
26 Craig Baker Dash Racing Teammate Top 5: Robert Frangi
27 Terry Mcdonald Dash Racing Teammate Top 5: Robert Frangi
28 Chad Burdzilauskas Dash Racing Teammate Top 5: Robert Frangi
29 Tyler Conant Dash Racing Teammate Top 5: Robert Frangi
30 Jordan Fleming Bike Line
31 Eli House dash racing Teammate Top 5: Robert Frangi
32 Charles Crouse Indie Bike
33 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
34 Brian Sullivan RACE INC.
35 Benjamin Weaver Zipp masters team Teammate Top 5: Andrzej Banaszkiewicz
36 James Beers Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
37 William Dolan Schellers Racing
38 Scott Baumer Dash Racing Indianapolis
39 David Morse Cycle Club
40 Mark Ayala INTENT
41 Jonathan Jacob Bissell-ABG-Giant
42 Thomas Walsh Cycle Club
43 Joseph Bosemer Clarksville Schwinn powered by Whay
44 Charle Hook
DNF Cody Hardley Team Upland Brewing
DNF Matthew Kelley
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 14   Cat 3: 19   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Svenstrup Team Upland Brewing
2 Collin Tellechea Amoroso's Racing Team
3 Thomas Torbik ABD Cycling Club
4 Will Coleman Phoenix
5 Andrew Beckman Clarksville Schwinn powered by Whay
6 Eli House dash racing
7 Zach Deitch Team Upland Brewing Teammate Win: Thomas Svenstrup
8 Charles Campbell Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
9 Evan Zehr Fort Wayne Outfitters
10 Mark Ayala INTENT
11 Terry Mcdonald Dash Racing
12 Abel Barrera duran Phoenix Teammate Top 5: Will Coleman
13 Jordan Fleming Bike Line
14 Eric Knackmuhs Scholars Inn Bakehouse
15 Ben Souders Team Upland Brewing Teammate Win: Thomas Svenstrup
16 Aaron Banks Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
17 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
18 Nathaniel Ganger No limit racing
19 Shelby Gibbs Dash Racing
20 Tyler Conant Dash Racing
21 Brian Sullivan RACE INC.
22 Adam Downs K&G Bike Center
23 Marek Hayes J's Bikes Racing
24 Eddie Krillenberger Indiana University - Bloomington
25 Rhys Edwards Team Upland Brewing Teammate Win: Thomas Svenstrup
26 Ethan Wilson
27 Trevor Jahn Purdue
28 Mark Hoffman Team indiebike p/b Angie's List
29 Neal Ward The Fitness Lab
30 Troy Stratford Dash Racing
31 David Fouts ROLLFAST
32 Cody Hardley Team Upland Brewing Teammate Win: Thomas Svenstrup
33 Joe Fuller
34 James Beers Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
35 Charlie Hook
36 Andrew Boyd Clarksville Schwinn powered by Whay Teammate Top 5: Andrew Beckman
37 Charles Dell Team Upland Brewing Teammate Win: Thomas Svenstrup
38 Scott Baumer Dash Racing Indianapolis
39 Glen Schoenung
40 Andrew Truemper Team Upland Brewing Teammate Win: Thomas Svenstrup
41 Aaron Crawn J's Bikes
42 Hassan Najfi Intent
43 Jake Hreha Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
DNF Bradley Hayes J's Bikes / Popeye's
DNF Joe Blommel Phoenix Teammate Top 5: Will Coleman
DNF Tyler Hardin K&G Bike Center
DNF Matthew Thomas NoLimit Cycling
Finishers: Cat 3: 30   Cat 4: 15   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ean Pugh Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
2 Nate Lake Dash Racing
3 Johnathan Timm Columbus Cycling and Fitness
4 Ethan Wilson
5 Mike Hopkins US Military Endurance Sports
6 Logan Miller None
7 Shelby Gibbs Dash Racing Teammate Top 5: Nate Lake
8 Joshua Richards Bakehouse Cycling
9 Marek Hayes J's Bikes Racing
10 Adam Lock Trailhouse Village Bicycles/ KCV
11 Tyler Hardin K&G Bike Center
12 Kyle Goris Nebo Ridge
13 Chaz Crays Loke Bicycles
14 Kevin Johnson Middletown Cycling
15 Joseph Eiler None
16 Daniel Bartholomew The Fitness Lab
17 Kurtis Greer Indiana University
18 Ryan Bauer No Limit Racing
19 Andres Urrego Purdue University
20 James Rutan None
21 Jacob Richards
22 Nathan Damm Columbus Bicycle Station
23 Kris Clason Bicycle Outfitters Indy
24 Jacob Thompson None
25 Noah Reckers None
26 Aaron Banks Yokohama Racing p/b BikeLine/Single Teammate Win: Ean Pugh
27 Mike Fowler None
28 Jake Hreha Yokohama Racing p/b BikeLine/Single Teammate Win: Ean Pugh
29 Rodolfo Villalvir None
30 Bryan Downs World Bicycle Relief
31 Stephan Gregoire None
32 Igal Flegmann None
33 Edwin Marrugo Gray Goat Sports
34 David Bradway None
35 John Yoder None
36 Carson Shadowen Team Heroes
37 Mathew Emborsky None
38 Thomas Peters None
39 Neal Ward The Fitness Lab
40 Unknown Rider
DNF Zach Berend Team Neighborlink
DNF Joe Blommel Phoenix
DNF Justin Floyd None
DNF Nick Hagemeyer Middletown Cycling
DNF Jack Harbaugh None
DNF Daniel Majors Four2One Coaching
DNF Alejandro Martinez Fitness Lab
DNF Joshua Morris Trailhouse Village Bicycles
DNF Samuel Short None
DNF Cole Smith Phoenix
DNF Nathan Villiger Phoenix Fitness and Training
DNF Timothy Baker Middletown Cycling
DNF Leo-anthony Orte BOI
DNF Ryan Bredemeyer Bakehouse Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 17   Cat 5: 32   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelsey Devereaux Womens Racing Project
2 Sierra Siebenlist Women's Racing Project Teammate Win: Kelsey Devereaux
3 Mary Penta Womens Racing Project Teammate Win: Kelsey Devereaux
4 Eliza Gregoire None
5 Marissa Doner Scarlet Fire Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zuzana Birova Phoenix
2 Eliza Gregoire Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
3 Britta Miller Phoenix Teammate Win: Zuzana Birova
4 Arielle Coy Phoenix Teammate Win: Zuzana Birova
5 Courtney Fletcher None
6 Marissa Doner Scarlet Fire Racing
7 Heather Pickey Phoenix Teammate Win: Zuzana Birova
8 Anna Turner st vincent sports performance
9 Emily Bradway Team NeighborLink
10 Tina Childress-brown
11 Caroline Ken Butler University
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 3