Log In
Fayetteville Race • Mar 11 2018
Mostly Cloudy, 69 degrees, wind 14 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Scoville Northwest Cycling Club
2 Lucas Rose Northwest Cycling Club Teammate Win: Danielle Scoville
3 Caleb Barrows 787 Racing
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Lafleur Northwest Cycling Club
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Anderson Team CCR Roofing
2 Alan Guo
3 Dennis Lastochkin
4 Patton Sims Palmer Cycling
5 Jonathan Spangle Strike Cycling Elite Team
6 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling
7 James Day Shred Monster
8 Scott Crowley Bike Barn Texas
9 Christopher Hanson Giant Lakeside Audi McKinney pb Rok
10 John martin Bikesport Donkey Label
11 Said Assali Shama Cycles
12 Melvin Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team
13 Michael Hinds VooDoo Racing
14 Abdias Benjamin hernandez Blue Agave Racing
15 Jeremy Schwab Shama Cycles
16 Ryan Golbeck
17 John Taylor Bike World Racing
Finishers: Cat 2: 15   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Noe Fort Bend Kia Racing
2 Nathan Harris
3 Shane Poncik Strike Cycling Elite Team
4 Richard Hellberg Dallas Bike Works
5 Jordan Hester Volharden/WRA Development
6 Amilkar Ajinsurek
7 Simon Triaux
8 James Newsom Team Elevate Racing
9 Stuart Gardner Bike Barn Texas
10 Alan Barrows 787 Racing
11 Jakub Valigura
12 Matthew Mata-aguilar
13 Sid Law
14 David Moulton Pearland Cycling Race Team
15 Wesley Gass
16 Travis Crisman Pearland Cycling Race Team
17 Patrick Breen Dallas Bike Works Teammate Top 5: Richard Hellberg
18 Nicholas Turner Blue Agave Racing
19 Roberto Castano Blue Agave Racing
20 Thomas Fortier
21 Carlos Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team
22 Jennifer Wagner Shama Cycles
23 Jeffrey Contreras Blue Agave Racing
24 Corey Bounds Team Yacht Club
25 Thomas Deshaies
26 Brian Moynihan
27 Michael Anderson
28 Andrew Martin Bat City Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 25   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Bozarth-dreher
2 Guadalupe Ontiveros Sugar Cycles
3 Jason Rose Northwest Cycling Club
4 Matthew Heckeroth Bat City Cycling
5 Brian Luciano Northwest Cycling Club
6 Jeremy Osborn
7 Jeremy Wilson Violet Crown
8 Gian Vito Violet Crown
9 Adrian Campos Pearland Cycling Race Team
10 Patrick Simpson
11 Iszac Rose Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Jason Rose
12 Alan Bryson swcc
13 Brian Jenkins Steiner Ranch Cycling
14 Anthony Baldridge Bat City Cycling Teammate Top 5: Matthew Heckeroth
15 Andrew Struck Steiner Ranch Cycling
16 Eric Quiat Violet Crown
17 David Sandvig Violet Crown
18 Ken Corby Violet Crown
19 Sean Hale swcc
20 Carlos Landron Pearland Cycling Race Team
21 Swoad Rahman Mad Duck Cyclery
22 Scott Kuhlke Kissena Cycling Club
23 David Rosenthal swcc
24 Zachary Risher
25 Paul Porterfield Driveway Series Racing
26 Sean Bellinger Bat City Cycling Teammate Top 5: Matthew Heckeroth
27 Juan Marroquin Sugar Cycles Teammate Top 5: Guadalupe Ontiveros
28 Paul Negrete Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Jason Rose
29 Alexander Bartz Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Jason Rose
Finishers: Cat 4: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
2 Kory Williams
4 Alex Bowman Endurance House - Wichita Falls
5 Johannes Santen
6 Matheus Miraglia
7 Keenan Godburn
8 Eddie Gonzalez
9 Justin Ogden
10 Reese Bodde
11 Hunter Shelton
12 Alonso Vargas swcc
13 Josh Hawkins Blue Agave Racing
14 Christopher Colmenero Blitz Racing
15 Tripp Camp Bicycle Heaven / PVA
16 Phillip Torres
17 Dennis Robinson
18 Jorge Rodriguez
19 Jamie Stone
20 Andy Scott Northwest Cycling Club
21 Chau Nguyen Northwest Cycling Club
22 Michael Crabtree
23 Mark Watson Northwest Cycling Club
24 Brad Cartier
25 Paul Franco Violet Crown
26 Andrew Walters
27 Gary Head
Finishers: Cat 5: 24   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alisdair Craig Woodlands Cycling Club Race Team
2 Maurizio Topini Woodlands Cycling Club Race Team Teammate Win: Alisdair Craig
3 Benjamin Proko
4 John Maloney swcc
5 Scott Neyedli Woodlands Cycling Club Race Team Teammate Win: Alisdair Craig
6 Daniel Scoville Northwest Cycling Club
7 Russell Carawan
8 Nicholaus Thomas
9 Aaron Johnson
10 Brent Neal Northwest Cycling Club
11 Gerry Leutner Woodlands Cycling Club Race Team Teammate Win: Alisdair Craig
12 Greg Shotts Woodlands Cycling Club Race Team Teammate Win: Alisdair Craig
13 Shawn Chmil
14 Dario Vivas
15 Nery Hernandez
16 Louis Lafleur Northwest Cycling Club
17 Daniel Gaspard Northwest Cycling Club
18 Juan Sanchez
19 Matt Tynan
20 Jason Rose Northwest Cycling Club
21 James Griffis Woodlands Cycling Club Race Team Teammate Win: Alisdair Craig
22 Jose Chan
23 Virgil Skinner Fort Bend Kia Racing
24 Ahmed King Shama Cycles
25 Robert Stubbs
26 Brad Thompson Blue Agave Racing
27 Roger Jacobs
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marc Coppedge Chicken and Waffles Racing
2 John Korioth
3 Ruarri Day-stirrat 787 Racing
4 P.j. Rabice Mellow Johnny's Cycling Team
5 Daniel Piercy Velo Roussillon
6 Jason Codianne Donkey Label
7 David Richardson Mellow Johnny's Cycling Team Teammate Top 5: P.j. Rabice
8 Doug Zell Intelligentsia-Allied
9 Nathan Lesniewski Shama Cycles
10 Tim Granshaw DNA Cycling pb Onion Creek Volkswag
11 Jose Hernandez
12 Gregory keshishian ?
13 Bryan Mcvey ATC Racing
14 Robert Biard 787 Racing Teammate Top 5: Ruarri Day-stirrat
15 Jason Guzak
16 Jeff Kohn Northwest Cycling Club
17 Alex Rodriguez ATC Racing
18 Chris Prince Shama Cycles
19 Travis Turner 787 Racing Teammate Top 5: Ruarri Day-stirrat
20 Carlos Ortiz
21 Todd Mitchell Bike Barn (Texas)
22 Pete Marrs
23 John Lasorsa
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Munroe A Bloc
2 Herman Verhoeven
3 Darrell Hull A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
4 Jeffry Fene McKinney Velo
5 Tom Warren A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
6 Rod Colletti
7 Scott cryan Cook ford/bay area cycling Texas Pro Health Racing
8 Joseph Szeremet Crest/RBM Cycling
9 Scott Giancola McKinney Velo Teammate Top 5: Jeffry Fene
10 Joseph Noack swcc
11 Michael Todd Crest/RBM Racing
12 Brian Handal Nick Lopez Tailoring Cycling Team
13 Charles Cox
14 Ralph Ramirez
15 Manuel Alba B & B Trek Racing
16 Albert Koszarek McKinney Velo Club
17 Hector Saldarriaga
18 Charlie Waskey McKinney Velo Club
19 Gary Hudson A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Harrison McKinney Velo
2 Doug Schwegel A Bloc
3 George Heagerty Geri Atrix
4 Charlie Johnson swcc
5 Peter Aubin Shama Cycles
6 Whitney Fanning Geri Atrix
7 Val Lincecum Spirit Of The Pack
8 Joe Haas Violet Crown
9 William Neale Violet Crown
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Strickland
2 Evan Bausbacher Gateway Harley-Davidson
3 Michael Sheehan
4 Michael Pincus Team CCR Roofing
5 Justin Stanley ELBOWZ Racing
6 Kyle anderson Park place dealerships Team CCR Roofing
7 Corey Meeks Shama Cycles
8 Fred Vincent Palmer Cycling
9 Nick Torraca
10 Mark Niiro Giant Lakeside Audi McKinney pb Rok
11 Stefan Rothe ELBOWZ Racing Teammate Top 5: Justin Stanley
12 Tice Porterfield ELBOWZ Racing Teammate Top 5: Justin Stanley
13 Brady Reed Strike Cycling Elite Team
14 Alex Carmona Giant Lakeside Audi McKinney pb Rok
15 Tyler stewart Dallas bike works Giant Lakeside Audi McKinney pb Rok
16 Zach Stein Team CCR Roofing Teammate Top 5: Michael Pincus
17 Grayson Keppler Giant Lakeside Audi McKinney pb Rok
18 Beau Edwards Team CCR Roofing Teammate Top 5: Michael Pincus
19 Justin Mcquerry Giant Lakeside Audi McKinney pb Rok
20 Paul Carty Giant Lakeside Audi McKinney pb Rok
21 Emiliano Morales Team CCR Roofing Teammate Top 5: Michael Pincus
22 Christopher Lutz Bicycle Heaven / PVA
Finishers: Cat 1: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natalie Pruitt
2 Jolanda Straathof
3 Noni Bertagnoli Dallas Racing
4 Claudia Smith Shama Cycles
5 Joy Brott Gritty Teeth Racing p/b Tri-City Bi
6 Ashley Lesniewski Shama Cycles
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Koon Team Cadence Cyclery p/b Audi McKin
2 Kate Thomson Violet Crown
3 Yen Nguyen Violet Crown
4 Jacqueline Howard Violet Crown
5 Marci Hamburger Pandemonium Cycling p/b Hodges Bend
6 Irene Benavides perez Northwest Cycling Club
7 Rola Daaboul Violet Crown Teammate Top 5: Kate Thomson
8 Yesenia Flores
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marjorie Monroy Southwest Cycling Club Racing
2 Helen Scott Northwest Cycling Club
3 Kerilyn Scoville Northwest Cycling Club
4 Kathy Garrett Northwest Cycling Club
5 Sonya Manson Violet Crown
6 Roz Theesfeld McKinney Velo Club
7 Betty Chang Violet Crown Teammate Top 5: Sonya Manson
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Solymar Rivera Sun & Ski Women Racing
Finishers: Cat 1: 1