Log In
Joe Martin Stage Race - Amateur - Stage 2 • Apr 15 2018
Overcast, 34 degrees, wind 17 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Anderson Borah Factory Racing 00:00:00
2 Matthew Eberly 00:00:15
3 Scott Williamson 00:00:41
4 Matt Ledbetter 00:19:56
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patton Sims 00:00:00
Off The Front
2 Cole Limpach Above & Beyond Cance 00:00:25
Off The Front
3 Tyler Reynolds Above & Beyond Cance 00:00:34
Off The Front
4 Frederick Junge BaseMediaRacing 00:00:40
5 Ian Anderson 00:00:42
6 Matthew Ricketts Team MACK Racing Ass 00:00:46
1
7 Joseph Pardue Breakaway Cycling Cl 00:00:46
2
8 Jacob Slosar Quantum Solutions In 00:00:46
3
9 Hunter Adams 00:00:46
4
10 Luke Feuerhelm Above & Beyond Cance 00:00:46
5
Teammate Top 5: Cole Limpach
11 Lucas Muniz Palmer Cycling 00:00:46
6
12 Alexis Cespedes Silcarbon Racing Tea 00:00:46
7
13 Anton A smirnov 00:00:46
8
14 Logan Mclain LUX CYCLING P/B SPEC 00:00:46
9
15 Mike Ferreiro Silcarbon Racing Tea 00:01:17
Off The Back
16 Geoffrey Albert INTENT 00:01:27
Off The Back
17 Dustin Drewes 4D Racing 00:02:52
Off The Back
18 Taylor Hanegan LaS'port Elite 00:02:54
Off The Back
19 John C mooney Velovit/601Racing 00:19:24
Off The Back
20 John Bowie INTENT 00:19:30
Off The Back
21 Anibal Garcia Silcarbon Racing Tea 00:19:30
Off The Back
22 Conor Swan Team Upland Brewing 00:19:48
Off The Back
23 Felipe A costa Silcarbon Racing Tea 00:20:00
Off The Back
24 Max Bien Dornier 00:20:06
Off The Back
25 Steven Bromiel INTENT 00:24:09
Off The Back
26 Michael Morriss 360 Racing 00:24:16
Off The Back
27 Rick Schopp INTENT 00:24:16
Off The Back
28 Hassan Najfi INTENT 00:24:51
Off The Back
29 Max Tucker 00:25:19
Off The Back
DNF Mark Ayala INTENT
Finishers: Cat 2: 14   Cat 3: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Freund BRF-Apex 00:00:00
Off The Front
2 Will Peterson GP Velotek 00:00:26
3 Chris Carr Team Upland Brewing 00:00:26
4 Blake Brown Experience Fayettevi 00:00:26
5 Bryce Ward University of Arkans 00:00:34
1
6 Samuel Meullenet Breakaway Cycling 00:00:36
2
7 Chase Negley N/A 00:00:36
3
8 Conner Bernstein Northstar Junior Dev 00:00:36
4
9 Drew Cardoza Hodges Bend Racing 00:00:36
5
10 Elliott Petterson 00:00:36
6
11 Matt Ampleman Yale Bulldog Cycling 00:00:39
12 Luke Skov Harvest Racing 00:00:47
13 Timothy Palyukh Bicycles Plus Racing 00:00:51
14 Alan Barrows Midwestern State Uni 00:01:46
Off The Back
15 Adam Mahar 00:02:22
Off The Back
16 Adam Barnes City Title & Closing 00:02:26
Off The Back
17 Zachary Tucker 00:02:29
Off The Back
18 Riley Mosak Yokohama Racing p/b 00:02:52
Off The Back
19 Kevin Murphy 901 Racing 00:03:04
Off The Back
20 Reid Olson University of Minnes 00:03:07
Off The Back
21 Dakota Olsen Central Junior Cycli 00:03:07
Off The Back
22 Andrew Escandon Velotek 00:10:57
Off The Back
23 Garrett Mcnear Yokohama Racing p/b 00:11:06
Off The Back
24 Aaron Banks Yokohama Racing p/b 00:11:06
Off The Back
25 Seth Creed Fayetteville Wheelma 00:14:56
Off The Back
Teammate Top 5: Blake Brown
26 Rodolfo Arredondo 00:18:10
Off The Back
27 Alex Turner Minnesota Cycling Te 00:19:10
Off The Back
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Olsen CrankWorx Bike Shop 00:00:00
2 Sean Christian Donkey Label 00:00:50
3 Ellis Nordhougen Donkey Label 00:00:50
4 Devin Cole City Title 00:00:55
5 Todd Gill City Title Cycling T 00:00:55
6 Josh Moore Experience Fayettevi 00:00:58
7 Victor Gurel City Title Cycling R 00:01:04
8 Jacob Mantey Experiance Fayettevi 00:01:04
9 Jacob Boone 00:02:03
10 Shawn Eary 00:02:03
11 Steven Isaacs 00:02:10
12 Kyle Farmer Pastaria - Big Shark 00:02:32
13 Swoad Rahman Mad Duck Cyclery 00:02:38
14 Aaron Benton Midwestern State Uni 00:03:09
15 Matt Shaner Weaver Technologies 00:03:09
16 Eric Barnes Experience Fayettevi 00:03:35
17 James Jacob Fayetteville Wheelme 00:03:40
18 Brandon Allen Midwestern State Uni 00:03:47
19 Morgan Ballesteros Midwestern State Uni 00:03:52
20 Rick Chukas 00:04:22
21 Mitchell Pearce ExperienceFayettevil 00:04:56
DNF Iliia Konoplev
DNF Jack Brandvold Donkey label Teammate Top 5: Sean Christian
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John martin Bikesport Donkey Label Racing 00:00:00
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Jansen GP Velotek 00:00:00
2 Kevin Abbate 00:00:05
3 Jp Slosar The Cyclery and Fitn 00:00:12
4 Malcolm Mccollam Tulsa Wheelmen 00:00:51
5 Thomas Naden GP Velotek 00:01:29 Teammate Win: Tim Jansen
6 Tim Ray 00:01:29
7 Viet Hoang GP VeloTek 00:01:29 Teammate Win: Tim Jansen
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alijah Beatty Pickle Juice Peo Cyc 00:00:00
2 Kelsey Devereaux Womens Racing projec 00:00:17
3 Brissia Montalvo Midwestern State Uni 00:00:33
4 Katy Brown 00:01:50
5 Amanda Eid Wolfpack p/b Hyperth 00:01:52
6 Cedella Janczak 00:01:52
7 Jaime Larmer 00:02:11
8 Hannah Caproon Unattached 00:02:20
9 Madeline Arpin Minnesota Cycling Te 00:02:37
10 Barbara Mariani Leborne Womens Racin 00:02:59
11 Ellie Morgenthaler 00:03:16
12 Alexis Racheotes City Title Cycling T 00:03:38
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leigh Ann fields Pandemonium Cycling 00:00:00
2 Allison Crow Orion Racing 00:00:00
3 Katy Simmons Leborne Womens Racin 00:00:00
4 Christin Stuschka Orion Racing 00:00:15
5 Ava Sykes LUX/Sideshow Women 00:00:15
6 Casandra Dickerson Team isocentric 00:00:18
7 Lindsay Petruk Leborne Womens Racin 00:00:25 Teammate Top 5: Katy Simmons
8 Nancy Karrer Team Isocentric 00:00:30
9 Gracie Pendleton NASHVILLE LOCAL CYCL 00:00:30
10 Pauline Allen Fayetteville Wheelme 00:00:35
11 Waverly Johnston Orion Racing 00:01:18 Teammate Top 5: Allison Crow
12 Eliza Gregoire WRP 00:01:18
13 Jennifer Horton Experience Fayettevi 00:02:01
14 Margot Grotland Yokohama Racing p/b 00:03:57
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 2   Cat 5: 2