Log In
Liberty Road Race p/b TeamODZ • Jul 28 2018
Clear, 86 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Howard 03:53:00
2 Jeffrey Gaeckle Liquid Velo 03:53:00
3 Daniel Fealk Apex Racing 03:54:15
4 Bradlee Haley Liquid Velo 03:54:15
5 Matt Cusack Bandit Elite Racing 03:54:17
6 Aaron Jones Apex Racing 03:54:20
7 Alfredo Ramirez Liquid Velo 03:54:20 Teammate Top 5: Jeffrey Gaeckle
8 Nathan Hakken Apex Racing 03:54:23 Teammate Top 5: Daniel Fealk
9 Steve Westover 03:54:39
10 David Chipchase Liquid Velo 03:54:49 Teammate Top 5: Jeffrey Gaeckle
11 Richie Frahm River City Red 03:54:52
12 Mark Meuleman Monton-TM 03:55:19
DNF Jeffrey Reed Drop Bar Racing DNF
DNF Robert Velez DNF
DNF Josh Crow Liquid Velo DNF Teammate Top 5: Jeffrey Gaeckle
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Dente Fell Swoop 02:18:38
2 Tim Belding Bearded Monkey Racing 02:23:59
3 Todd Beard TeamODZ 02:24:07
4 Russ Sovde Dyna Racing 02:24:15
5 Russell Leahy TeamODZ 02:26:58
6 Matthew Heist 02:27:47
7 Alex Herr Baddlands Cycling Club 02:33:22
8 Jonathan Wagher VELOBODY / GERK'S 02:44:32
9 Ty Driskel TeamODZ 02:46:27 Teammate Top 5: Todd Beard
10 Cliff Ray TeamODZ 02:49:09 Teammate Top 5: Todd Beard
11 Cory Newton Baddlands Cycling Club 02:49:45
12 Jason Hurdlow Washington State University 02:57:44
13 Benjamin Atkinson Baddlands Cycling Club 02:58:40
14 George Alexander 03:05:24
15 Peter Mayer Taco Time Northwest Cycling Tea 03:34:12
DNF Brent Roberts DNF
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Oneil Bandit Elite Racing 02:18:35
Off The Front
2 Sean Phillips Drop Bar Racing 02:18:35
Off The Front
3 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates 02:18:37
Off The Front
4 Steve Green Metier Racing & Coffee 02:19:52
Off The Front
5 Alex Rosenast Drop Bar Racing 02:23:55
1
6 Mark Watson Hagens Berman Cycling 02:23:55
2
7 Richie Strong Liquid Velo 02:23:57
3
8 Chadwick Clarke Shuksan Velo Club Race Team 02:23:57
4
9 Gregory Luniewski VELOBODY / GERK'S 02:23:58
5
10 Matthew Morra Palouse Bicycle Racing 02:24:00
6
11 Bruce Krebs Liquid Velo 02:24:02
7
12 Robert Seeley 02:24:05
13 Francisco Pons Monton-TM 02:27:03
Off The Back
14 Christopher Armstrong River City Red 02:27:16
Off The Back
15 Rick Bates 02:33:30
Off The Back
16 Scott Starbuck Baddlands Cycling Club 02:46:28
Off The Back
17 Anthony Pawley 03:03:18
Off The Back
DNF Paul Main River City Red DNF
DNF Steve Ridley DNF
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harry Edwards Liquid Velo 02:24:00
2 Bradley Williams 02:24:01
3 Marc Brown 02:26:56
4 Mark Clausen Taco Time Northwest Cycling Tea 02:26:58
5 Chet James Keller Rohrback Cycling 02:31:41
6 Stuart Fealk 02:33:45
7 John Kodin Shuksan Velo Club Race Team 02:57:22
8 Bradley Bleck Baddlands Cycling Club 03:10:59
9 Peter Niday Baddlands Cycling Club 03:11:46
10 Leslie Schroll Emde Sports 03:18:50
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Teal Metier Racing & Coffee 03:37:14
2 Kaler Marshall Hangar 15 Bicycles Elite 03:37:17
3 David Richter Metier Racing & Coffee 03:37:21 Teammate Win: Will Teal
4 Theodore Schwartz Metier Racing & Coffee 03:37:21 Teammate Win: Will Teal
5 Nicholas Zendler Liquid Velo 03:37:21
6 Sean Hollenbeck Team Oregon presented by Rodda 03:37:36
7 Brian Hitchcock Metier Racing & Coffee 03:38:14 Teammate Win: Will Teal
8 Ryan Short Monton-TM 03:55:23
9 Sam Waples 03:55:28
10 Bill Booth Monton-TM 03:55:30
DNF Ian Tubbs Audi DNF
DNF Benjamin Peterson Audi DNF
DNF Ayden Young Audi DNF
DNF Andrew Austin Hedrick Racing DNF
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Wilson Metier Racing & Coffee 03:52:40
2 Nicholas Mendenhall Apex Racing 03:52:41
3 Will Harrison Apex Racing 03:52:41
4 Sean Bunce Metier Racing 03:52:41
5 Jonathan Raffaeli TeamODZ 03:52:41
6 William Broeker Monton-TM 03:52:46
7 Alex Turpin 03:52:47
8 Samuel Welch Apex Racing 03:52:58 Teammate Top 5: Nicholas Mendenhall
9 Andrew Shirey Audi 03:53:02
10 Justin Seely Metier Racing & Coffee 03:53:21 Teammate Win: Chris Wilson
11 Scott Allen Eastern Washington University 04:03:04
DNF Edward Rosenberg Audi DNF
DNF Brennan Hodgins Apex Racing DNF Teammate Top 5: Nicholas Mendenhall
DNF David Mullen Hagens Berman Cycling DNF
DNF Zachary Johnson Hagens Berman Cycling DNF
DNF George Romer Hagens Berman Cycling DNF
DNF Sam Zivin Audi DNF
DNF Jeevan Philip Husky Cycling - University of W DNF
Finishers: Cat 3: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Witt Team Carytown Bicycle Company 02:24:05
1
2 Conner Duppenthaler 02:24:05
2
3 Thomas Horan Fell Swoop 02:24:07
3
4 Shannon Owery Metier Racing 02:24:07
4
5 David Kuester Metier Racing & Coffee 02:24:07
5
6 Russ Reser 02:24:07
6
7 Michael Chaten Avanti Racing Club 02:24:07
7
8 Christopher Quast Bearded Monkey Racing 02:24:07
8
9 Christopher Dennis VELOBODY / GERK'S 02:24:07
9
10 Lance Payne 02:24:07
10
11 Scott Sturges Palouse Bicycle Racing 02:24:07
11
12 Kevin Appleton 02:24:07
12
13 Seth Sivinski 02:24:07
13
14 Alexander Safarik Husky Cycling - University of W 02:24:07
14
15 Daniel Rossano Egencia 02:24:07
15
16 Zack Moss 02:24:07
16
17 Josh Bell 02:24:07
17
18 Shane Devlin TeamODZ 02:24:07
18
19 Jared Schmautz River City Red 02:24:15
20 Clint Hastings 02:24:22
21 Caden Stockwell Wenatchee Valley Velo 02:24:24
22 Christopher Deitz 02:24:34
23 Alden Gwinn 02:29:03
Off The Back
24 Trenton Cherco 02:31:57
Off The Back
25 Mathew Simmons WWU Cycling Team 02:38:14
Off The Back
26 Ryan Kettleson TeamODZ 02:38:21
Off The Back
27 Todd Craigie TeamODZ 02:38:40
Off The Back
28 Ray Lamont 02:38:50
Off The Back
29 Shea Hurley Bearded Monkey Racing 02:41:09
Off The Back
30 Jared Rolen Chinook Cycling Club Inc 02:42:06
Off The Back
31 Matthew Callier TeamODZ 02:46:02
Off The Back
32 Jason Edwards 02:49:03
Off The Back
33 John Stoker 02:51:27
Off The Back
34 Jake Brooks Baddlands Cycling Club 03:04:06
Off The Back
DNF Trevor Tweedy Two Wheeler/Specialized DNF
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 9   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lynn Creager Zuster Cycling Team 01:25:30
2 Lavonne Wilson Team Thrive p/b Kaiser Permanen 01:36:56
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meghan Henry TeamODZ 01:18:29
2 Katie Park 01:21:19
3 Margaux Mcbirney 01:23:12
4 Carolyn Fealk Team Thrive p/b Kaiser Permanen 01:23:18
5 Julie Nelson 01:26:47
6 Clara Brown 01:28:07
DNF Jessica Deneweth DNF
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 2