Log In
Ken Woods Memorial Road Race • Apr 28 2018
Clear, 50 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Wavrin Esprit Velo 29:18.9
2 Brandon Krawczyk Orion Racing 29:45.9
3 Sam Fritz Above And Beyond Cancer P/b Scheels 30:28.8
4 Andrew Turner Loon State Cyclists 30:44.8
5 Robert Rutscher Loon State Cyclists 30:52.7
6 Colin Catlin Northstar Development 30:59.0
7 Chris Anderson Orion Racing 31:02.1 Teammate Top 5: Brandon Krawczyk
8 Andrew Thompson Birchwood/gis 31:16.7
9 Paul Harrison * Orion Racing 31:19.8 Teammate Top 5: Brandon Krawczyk
10 John Heinlein iii Orion Racing 31:49.3 Teammate Top 5: Brandon Krawczyk
11 Chris Stevens Big Ring Flyers 31:57.5
12 Kelly Catlin Rally Cycling 33:26.0
13 Erik Rogelstad Loon State Cyclists 34:56.2 Teammate Top 5: Andrew Turner
14 Matthew Bosman Freewheel Bike 36:01.9
15 Nicholas Kimpton Mbrac/flanders 37:09.6
16 Andy Keogh Donkey Label 39:09.8
17 Alec Porter St Paul Bicycle Racing Club 43:03.6
18 David Redinger Chilkoot Velo 37:38.8
19 Michael Lahm Kingfield 07:55.1
20 Luke Russell 49:20.8
21 Michael Woell Mbrac/flanders 57:59.1
22 Michael Morehead Loon State Cyclists Teammate Top 5: Andrew Turner
23 Joe Goettl Above And Beyond Cancer P/b Scheels Teammate Top 5: Sam Fritz
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Sprague Big Ring Flyers 52:59.2
2 Nicholas Morison Balance Cycling 53:00.3
3 Aaron Drevlow 53:00.4
4 Dominic Falter 53:01.3
5 Isaac Novak Vision Racing P/b Sanford Power 53:02.2
6 Ethan Depman Minnesota Cycling Team 53:06.1
7 Nick Carter Northstar Development 53:10.1
8 Patrick Parish 53:14.9
9 Nicholas Hardt Chilkoot Velo 53:18.1
10 Gordon Hilleque Freewheel Bike 53:23.8
11 Dalton Collins Northstar Development 53:25.1
12 Ryan Larson Birchwood/gis 53:25.6
13 Andrew Marolt 53:33.7
14 Louis Mueller 53:34.1
15 Anthony Corradi Minnesota Cycling Team 53:52.0
16 Nick Watts Loon State Cyclists 54:17.3
17 Liam Stewart Birchwood/gis 57:15.9
18 Reid Olson Balance Cycling 02:24.3 Teammate Top 5: Nicholas Morison
19 Jordan Konynenbelt Minnesota Cycling Team 55:53.7
20 Mitchell Freund Big Ring Flyers Teammate Win: Brian Sprague
Finishers: Cat 3: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Welch Minnesota Junior Cycling Inc. 45:23.0
Off The Front
2 Nathan Wentz 45:24.6
Off The Front
3 Steven Deckert 45:30.8
1
4 Ryan Becker Birchwood/gis 45:31.5
2
5 Tyler Greenwaldt 45:31.9
3
6 Wade Holmberg 45:32.0
4
7 Nicholas Nelson Kingfield 45:32.0
5
8 Joe Burbach 45:33.0
6
9 Michael Stearns 45:36.9
10 Ethan Armbruster Kingfield 45:38.2
11 Brad Kopp Loon State Cyclists 45:39.1
12 Jake Campbell Birchwood/gis 45:40.8 Teammate Top 5: Ryan Becker
13 Ross Weinzierl 45:46.0
14 Jacob Olsen 45:47.4
15 Chris Russo Loon State Cyclists 45:49.4
16 Ethan Peterson Northstar Development 45:50.3
17 Jacob Beissel Balance Cycling 46:27.9
Off The Back
18 Patrick Ellis 48:33.4
Off The Back
19 Alejandro Jaramillofranco Midtown Cycling 48:39.3
Off The Back
20 Jonah Hudson-erdman 48:42.4
Off The Back
21 Michael Turnbull Chilkoot Velo 48:44.3
Off The Back
22 Lee Zettler 48:44.3
Off The Back
23 Alex Bourgeault Northstar Development 48:53.1
Off The Back
24 Dieter Heinz 48:53.3
Off The Back
25 Akash Lucht Northstar Development 48:57.1
Off The Back
26 Amir Gharachorlou Chilkoot Velo 49:05.7
Off The Back
27 Raul Titla sanchez 49:25.3
Off The Back
28 Logan Hoggatt 50:42.7
Off The Back
29 Andrew Turner Omnium Racing 50:43.7
Off The Back
30 Koen Bastiaens Chilkoot Velo 51:07.5
Off The Back
31 Josh Hampsher St Paul Bicycle Racing Club 51:10.0
Off The Back
32 Jeffrey Dick Erik's Bike Club/eriks Bike Shop 51:11.8
Off The Back
33 Eric Johnson Loon State Cyclists 51:22.1
Off The Back
34 Jason Beck Loon State Cyclists 53:51.8
Off The Back
35 Markus Anderson Loon State Cyclists 54:05.4
Off The Back
36 Trevor Leach 54:27.3
Off The Back
37 John Wickham 54:49.6
Off The Back
38 Christopher Bretz 54:50.1
Off The Back
39 Colton Lathrop 55:23.3
Off The Back
40 Ryan Amundson Midtown Cycling 55:29.1
Off The Back
41 Pratish Karmacharya 55:29.9
Off The Back
42 Kenneth Bayliss Midtown Cycling 55:43.7
Off The Back
44 Drake Harrington Northstar Development 57:40.6
Off The Front
46 Daniel Craig Birchwood/gis 01:32.0
Off The Front
Teammate Top 5: Ryan Becker
47 Jeff Damm 01:34.5
Off The Front
48 Sam Johnson 02:35.4
Off The Front
49 Erik Carlson 03:43.7
Off The Front
50 John Duffey 04:19.6
Off The Front
51 Christian Puzder 07:08.1
Off The Front
52 Chihiro Gustafson 09:33.6
Off The Front
53 Marcel Derosier St Paul Bicycle Racing Club 12:07.5
Off The Front
54 Tim Pollnow 14:18.3
Off The Front
56 Sebastian Kimberk 16:16.5
Off The Back
57 Jacob Jurss 20:10.0
Off The Back
58 Adam Harrington 24:30.4
Off The Back
59 Benjamin Kollaja Loon State Cyclists 54:25.7
Off The Back
60 Caleb Burbach 54:26.4
Off The Front
61 Brad Ingles Omnium Racing 54:42.2
Off The Front
62 Ian Hase 55:06.0
Off The Front
63 Jaron Olsoe 03:15.3
Off The Front
66 Jon Emerson-kramer Kingfield
67 Kyle Ronchak Omnium Racing
68 Raequan Wilson Hollywood Cycles
Finishers: Cat 4: 26   Cat 5: 28   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Carter Northstar Development 59:00.0
2 Scott Wass Northstar Development 59:07.9 Teammate Win: Jack Carter
3 Vincent Ramirez Northstar Development 59:25.7 Teammate Win: Jack Carter
4 Myles Brown 05:21.9
5 Isaac Silver Mnjrc 06:56.6
6 Koen Prenzlow Northstar Development 08:03.0 Teammate Win: Jack Carter
7 Trace Krattley Minnesota Junior Cycling Inc. 11:54.3
8 Adam Stomberg 15:25.0
9 John Falter 15:48.2
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Hilligoss Minnesota Junior Cycling Inc. 58:57.1
2 Nick Carter Northstar Development 58:58.0
3 Willem Krattley Minnesota Junior Cycling Inc. 58:59.9 Teammate Win: Anthony Hilligoss
4 Yassine Nadir Northstar Development 02:32.2
4 Grady Hall 02:40.8
5 Thomas Stahl Minnesota Junior Cycling Inc. 02:38.3 Teammate Win: Anthony Hilligoss
6 Caden Paschke Minnesota Junior Cycling Inc. 15:24.6 Teammate Win: Anthony Hilligoss
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Gordon Minnesota Junior Cycling Inc. 58:56.3
2 Dalton Collins Northstar Development 59:04.8
3 Anthony Mika Minnesota Junior Cycling Inc. 00:12.0 Teammate Win: Nick Gordon
5 Coby Lessard 18:32.9
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eyob Yore 53:14.3
1
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laszlo Alberti Vision Racing P/b Sanford Power 47:49.2
2 Kevin Sidwell Loon State Cyclists 47:53.7
3 Ted Loosen 47:55.7
4 Arik Jon holm Donkey Label 47:58.5
5 Brian Welch Hollywood Cycles 48:01.9
6 Matt Muyres Donkey Label 48:13.0
7 Joshua Roeser Revolution Cycle & Ski 48:13.6
8 Chad Macy Donkey Label 48:13.9 Teammate Top 5: Arik Jon holm
9 Dominic Howes Loon State Cyclists 48:14.2 Teammate Top 5: Kevin Sidwell
10 Daniel Stahlmann St Paul Bicycle Racing Club 48:14.4
11 Charlie Schad Revolution Cycle & Ski 48:54.3
12 Brady Prenzlow Northstar Development 49:10.1
13 Peter Maxwell 53:59.9
14 Benjamin Schinke Donkey Label 53:08.5 Teammate Top 5: Arik Jon holm
15 Steve Marshall Midtown Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Wessman Orion Racing 49:50.4
Off The Front
2 Tom Gunderson 49:50.5
Off The Front
3 Mike Stensrud 50:08.7
Off The Front
4 Mark Mlinar Mbrac/flanders 51:15.1
Off The Front
5 Christopher Smith The Fix Studio 51:28.5
Off The Front
6 John Deering 51:44.6
7 Jeffrey Evanson 51:47.6
1
8 Andrew Frye 51:48.4
2
9 Martin Lacey Omnium Racing 51:48.7
3
10 Robert Mairs Team Endurance 360 51:48.7
4
11 Thomas Bendson Orion Racing 51:49.7
5
Teammate Win: Brad Wessman
12 Peter Bergner St Paul Bicycle Racing Club 51:52.1
6
13 Michael Oday Orion Racing 51:54.0
7
Teammate Win: Brad Wessman
14 Ron Hagen 51:55.8
8
15 Stuart Benson Chilkoot Velo 52:03.2
16 David Olejniczak 52:08.5
17 Joe Treleven 52:26.8
Off The Back
18 Kent Mcdaniel 53:53.0
Off The Back
19 Leif Irgens Birchwood/gis 55:04.6
Off The Back
20 William Kuster 55:29.6
Off The Back
21 Michael Slavics Christiancycling 55:29.8
Off The Back
22 Willem Bastiaens Chilkoot Velo 55:55.2
Off The Back
23 Ronald Leblanc 58:10.7
Off The Back
24 Robert Ashton Mbrac/flanders 58:17.4
Off The Back
Teammate Top 5: Mark Mlinar
25 Brett Turner 59:41.1
Off The Back
26 Matt Stein Hollywood Cycles 59:41.4
Off The Back
27 Mark Halvorson Orion Racing 00:37.2
Off The Front
Teammate Win: Brad Wessman
28 Eric Ware Pjw Racing 04:46.2
Off The Front
29 James Vansloun Birchwood/gis 08:35.2
Off The Front
30 Randall Huskamp Midtown Cycling 11:25.7
Off The Front
31 Patrick Whelan Pjw Racing 21:18.2
Off The Front
32 Eric Castren Chilkoot Velo 57:18.5
Off The Back
33 Scott Halverson Omnium Racing 57:25.8
Off The Back
34 Adam Cincoski 57:31.5
Off The Back
35 Philip Johnson Omnium Racing 06:52.9
Off The Front
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 14   Cat 4: 6   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Luckow Kingfield 08:50.6
2 Kirsten Hoogenakker Kingfield 10:23.5 Teammate Win: Anna Luckow
3 Sonia Pond Kingfield 10:23.8 Teammate Win: Anna Luckow
4 Bonnie Donzella Hollywood Cycles 10:29.8
5 Waverly Johnston Orion Racing 04:31.1
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Becky Phelps Kingfield 58:57.2
2 Ali Parsons 58:57.8
3 Jennifer Scudiero 59:09.6
4 Eleanor Thermansen Kingfield 01:06.0 Teammate Win: Becky Phelps
5 Emy Everhart Synergy 02:26.3
6 Lindsay Wentz 02:32.9
7 Dana Zychowski Kingfield 02:53.6 Teammate Win: Becky Phelps
8 Megan Webster Birchwood/gis 03:16.9
9 Madeline Grimm 06:23.4
10 Taylor Jessen Kingfield 08:24.2 Teammate Win: Becky Phelps
11 Kate Wass Northstar Development 09:06.7
12 Josephine Ramirez Northstar Development
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Westlake 06:53.1
1
Finishers: Cat 4: 1