Log In
High Desert Omnium: Time Trial • Jul 9 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 20:21.00
2 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/Sage 21:20.00
3 Kendal Johnson 21:33.00
4 Austin Line 21:35.00
5 Hans Bielat 21:36.00
6 Mckenzie Sampson 21:38.00
7 Doug Laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Rac 21:44.00
8 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club 21:46.00
9 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/Sage 21:53.00 Teammate Top 5: Ryan Ness
10 Adam Artner 21:54.00
11 Evan Siroky 22:02.00
12 Chris Winans Therapeutic Associates Cycling/Sage 22:06.00 Teammate Top 5: Ryan Ness
13 Andy Su Hutch's/Bend Dental/Lowes 22:12.00
14 Ambrose Su Hutch's/Bend Dental/Lowes 22:45.00
15 Tucker Eurman 22:46.00
16 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/Sage 22:48.00 Teammate Top 5: Ryan Ness
17 Scott Cole 22:56.00
18 Tyler Mangum Team Oregon presented by Laurelwood 23:10.00
19 Joseph Ferron Guinness Cycling Team 23:57.00
20 James Jorgensen Life Cycle Bike Shop 24:09.00
21 Eric Schusterman Ritte Van Vlaanderen 25:01.00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Dennis Sunnyside Sports 20:25.00
2 Mick Mcdonald 21:20.00
3 Bryant Howard 22:09.00
4 Chris Roots 22:12.00
5 Tim Farrell Olympia Orthopedic 22:22.00
6 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 23:03.00
7 Kevin Short 23:05.00
8 Zach Gilmour Trisports Cycling 23:07.00
9 Tim Whitaeker FareStart p/b Cobalt Mortgage 23:23.00
10 Greg Hamm 23:25.00
11 Devin Mast 23:41.00
12 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Rac 23:49.00
13 Geoff Grummon PSIMET/Zilla Racing 24:04.00
14 George Wescott 24:16.00
15 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 24:25.00
16 Jeff Jones 24:34.00
17 Jordan Muller 24:44.00
18 August Frank Life Cycle Bike Shop 24:50.00
19 Sean Wilson 25:23.00
20 Thomas Royce 25:35.00
21 Macauley Berg 25:40.00
22 Brian Barker Ironclad Performance Wear 25:53.00
23 Yonsoo Lee Portland Velo 27:38.00
24 Alex Martin WebCyclery.com 28:56.00
25 Donovan Birky WebCyclery.com 30:27.00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Sheasby Hutch's/Bend Dental/Lowes 21:28.00
2 Richard Albrow Hutch's/Bend Dental/Lowes 21:39.00 Teammate Win: Robert Sheasby
3 Dave Skinkle Kestrel/Imperial River Racing 21:48.00
4 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 21:52.00
5 Stephen Kocher Life Cycle Bike Shop 22:00.00
6 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 22:37.00
7 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental/Lowes 22:46.00 Teammate Win: Robert Sheasby
8 Steve Matson 22:56.00
9 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 23:06.00 Teammate Top 5: Sean Bagshaw
10 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood 23:07.00
11 Michael Girard Portland Velo 23:08.00
12 John Kenney Mountain View Cycles 23:10.00
13 John O'Brien West End Bikes/Specialized 23:18.00
14 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 23:32.00
15 Jared Roy 23:38.00
16 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Rac 23:40.00
17 Roger Joys 23:44.00
18 Brian Schiller Guinness Cycling Team 23:45.00
19 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports 24:34.00
20 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct 25:20.00
21 Rick Upton Team Bike Tires Direct 25:41.00
22 Gordy Bolstad 26:57.00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colby Wait-molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team 19:27.00
2 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood 19:42.00
3 Shane Buysse Yahoo! Cycling Team 20:00.00
4 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood 20:04.00
5 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 20:07.00
6 Rob English 20:28.00
7 Karsten Hagen West End Bikes/Specialized 20:33.00
8 David Wells Guinness Cycling Team 20:37.00
9 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood 20:40.00 Teammate Top 5: Scott Gray
10 Mark Krause 20:42.00
11 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 20:47.00
12 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood 21:00.00 Teammate Top 5: Scott Gray
13 Roger Worthington 21:01.00
14 David Kuhns 21:18.00
15 Peter Christoff Therapeutic Associates Cycling/Sage 21:32.00
16 Tim Butler West End Bikes/Specialized 21:42.00
17 Daniel Quirk Veloce Racing 21:50.00
18 Garrett Mcallister GrandStay Hotels 22:00.00
19 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood 22:02.00 Teammate Top 5: Scott Gray
20 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team 22:23.00 Teammate Win: Colby Wait-molyneux
21 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 22:29.00
22 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/Sage 22:30.00
23 Sloane Anderson 22:44.00
24 Bradley Taylor 22:55.00
25 Mckenzie Thramer SLOCUM Race Team 25:00.00
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 14   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen/glen Gann/gann 21:56.00
2 John/margareta Cacabelos/germeaux 22:23.00
3 Monica/mike Freeman/olson WebCyclery.com 22:32.00
4 David/sue Ripp/ripp West End Bikes/Specialized 22:57.00
5 Henry/gary Abel/klinger WebCyclery.com 23:12.00
6 Jim/brenda Rantala/rantala WebCyclery.com 26:48.00
7 Jay/cooper Palubeski/palubeski WebCyclery.com 28:26.00 Teammate Top 5: Monica/mike Freeman/olson
8 Melissa/beth Boyd/dayton Pacific Power Blue Sky 28:51.00
Finishers: Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Butler 22:39.00
2 Jerika Hutchinson 22:52.00
3 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Rac 23:24.00
4 Gina Kavesh 23:34.00
5 Mindy Simmons 23:46.00
6 Morgan Kapp Herbalife LaGrange 25:06.00
7 Lindsay Fox 25:08.00
8 Emily Matheu 25:47.00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tawnie Mcdonald 23:29.00
2 Amanda Atwill Hammer Velo 23:56.00
3 Kay Bork 24:00.00
4 Jan Moss Sorella Forte 24:12.00
5 Lindsay Kandra 24:30.00
6 Annika Johannesen 25:18.00
7 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Rac 25:33.00
8 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness Women's Cycli 25:46.00
9 Sheila Raff 26:08.00
Finishers: Cat 3: 5   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maureen Kavanagh Hammer Velo 24:58.00
2 Janet Howard 25:04.00
3 Danielle Curran Poplollies 25:59.00
4 Brooke Bauer Paul's Bicycle Way of Life Cycling 26:02.00
5 Eryn Barker West End Bikes/Specialized 26:22.00
6 Aleah Davis University of Oregon Cycling Club 26:25.00
7 Shoshana Foxwell 27:31.00
8 Meagan Masten 27:48.00
9 Mika Mast 28:43.00
10 Lillian Schiavo 28:59.00
11 Valerie Favre-bonvin 29:04.00
12 Kim Frank 29:28.00
13 Kelly Sandow Poplollies 29:41.00 Teammate Top 5: Danielle Curran
14 Deven Smith 29:51.00
15 Sara Stiles West End Bikes/Specialized 30:17.00 Teammate Top 5: Eryn Barker
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 13