Log In
2019 UMD-DVR Road Race • Apr 6 2019
Series: MABRA2019
Clear, 55 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Buerman NCVC/UnitedHealthcare
2 Aaron Delong Otterhaus/K&F Construction
3 Steven Kusy District Velocity Racing p/b Bicycl
4 Sait Arana
5 Shawn Litster J Mac Cycling LLC
6 Mark Lewis Team Bike Doctor
7 George Ganoung Otterhaus/K&F Construction Teammate Top 5: Aaron Delong
8 William Longwell NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Ryan Buerman
9 Gorgi Popstefanov Cycles 54/Thrive Spine & Sport
10 Mathew Mackay J Mac Cycling LLC Teammate Top 5: Shawn Litster
11 Jose Escobar Total Civil Construction p/b Battle
12 Ryan Chien DistrictTaco Racing
13 Mattison Brady District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Top 5: Steven Kusy
14 Christopher Peltzer La Prima Espresso Co. Racing
15 Paul Rades District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Top 5: Steven Kusy
16 Bruno Neto Team Bike Doctor
17 Scot Jaworski NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Ryan Buerman
18 David Galati La Prima Espresso Co. Racing
19 Sean Barrie Total Civil Construction p/b Battle
20 Jose Solis Otterhaus/K&F Construction Teammate Top 5: Aaron Delong
21 David Gunnerson Otterhaus/K&F Construction Teammate Top 5: Aaron Delong
22 Alex Smith 717 Cycling club
23 James Pettengill Total Civil Construction p/b Battle
24 Stephen Robinson Total Civil Construction p/b Battle
25 Stefan Zavislan Otterhaus Racing Teammate Top 5: Aaron Delong
26 Michael Russo DistrictTaco Racing
27 Alex Driscoll Otterhaus/K&F Construction Teammate Top 5: Aaron Delong
28 Brian Marchionini Team Beyer Auto
29 James Johnson NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Ryan Buerman
30 Allan Wallace Team Bike Doctor
31 Raul Rojas Total Civil Construction p/b Battle
32 Eli Hengst Total Civil Construction p/b Battle
DNF Ramon Benitez S'ville Bikes/ Giant Race Team
DNF Timothy Brown District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Top 5: Steven Kusy
DNF Scott Catanzaro DistrictTaco Racing
DNF George Craker iii
DNF Andrew Friend DistrictTaco Racing
DNF Lawrence Heller DistrictTaco Racing
DNF Christopher M. jones Arrow Bicycle
DNF Michael Kingery Team Beyer Auto
DNF Scott Kozicki DistrictTaco Racing
DNF Luis Leme
DNF Nicholas Taylor Team Beyer Auto
DNF Brian Weightman NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Ryan Buerman
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 18   Cat 3: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Jablonski Total Civil Construction p/b Battle
2 Aidan Dixon DistrictTaco Racing
3 Darrin Arbaugh Redshift Racing
4 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc.
5 David Rodgers DistrictTaco Racing
6 Frank Shewmaker Redshift Racing
7 Iain Mackeith Team Beyer Auto
8 Thomas Simchak District Velocity Racing p/b Bicycl
9 Tyler Alexander La Prima Espresso Co. Racing
10 Sebastian Silberman Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Jeremy Siedor
11 Kyle Baca NCVC/UnitedHealthcare
12 Dylan Stagner NCVC/UnitedHealthcare
13 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing
14 Krzysztof Jedrzejewski Whole Wheel Velo Club
15 Mansur Mendizabal Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Jeremy Siedor
16 Alex Kasch Team Beyer Auto
17 Jay Murphy NSMI RACING
18 Timothy Parker
19 John Chambers Redshift Racing Teammate Top 5: Darrin Arbaugh
20 Grayson Rosenfeld Total Civil Construction p/b Battle Teammate Win: Matt Jablonski
21 Ryan Collins
22 Adrian Monza Annapolis Bicycle Racing Team
23 C.d. Dickerson Team Elevate Racing
24 Samuel Fuller SEAVS/Haymarket
25 Vaughan O'Brien
26 Chris Reardon DistrictTaco Racing Teammate Top 5: Aidan Dixon
27 Andrew Hood DistrictTaco Racing Teammate Top 5: Aidan Dixon
28 Mauricio Daza
29 Nathan Gazzetta District Velocity Racing p/b Bicycl
30 Bo Rider DistrictTaco Racing Teammate Top 5: Aidan Dixon
31 Tom Neumann Lindsay Cars-Spokes Etc.
32 Iain Cameron
DNF Matthew Ficke District Velocity Racing p/b Bicycl
DNF Christopher Guepe CDE Racing
DNF Joseph Kennedy The Bike Rack
DNF Jonathan Moncton District Velocity Racing p/b Bicycl
DNF Manuel Paniagua Redshift Racing Teammate Top 5: Darrin Arbaugh
DNF Nicholas Parlato Patapsco Bicycles
DNF David Rodda Whole Wheel Velo Club
DNF Peter Siestrzewitowski DistrictTaco Racing Teammate Top 5: Aidan Dixon
DNF Cameron Quick
Finishers: Cat 3: 33   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Hernandez Redshift Racing
2 Matthew Glowacki
3 Michael Ballard Redshift Racing Teammate Win: Bryan Hernandez
4 Josh Strom
5 Joshua Armstrong
6 Thomas Madrecki
7 Alexander Hernandez Pro-Bike
8 Edgar Buckley
9 Aaron Richardson V-DAY
10 Luca Greenspun Rock Creek Velo
11 Tyler Kirkwood Cumberland Trail Connection Racing
12 Brad Greenberg Veni Vidi Velo
13 Jonah Killy Lateral Stress Velo Inc.
14 Jason Betteker
15 Asher Tilghman Rock Creek Velo
16 Steven Drost Adventures for the Cure
17 Daniel Cummins Team Denver Bicycle Cafe
18 James Bumbaugh Patuxent Velo
19 Carl Bevard Team BBC
20 Matthew Loggie DistrictTaco Racing
21 Matthew Ball AVC/Team Hagerstown-Washington Co
22 Erik Stier National Capital Velo Club/UnitedHe
23 Kevin Ellsworth
24 James Beacham Lateral Stress Velo Inc.
25 Kevin Sundeen Great Eskape
26 Ryan Lee
27 Sebastian Forgues NCVC/UnitedHealthcare
28 Carlos Alberto abundis lopez
30 Erik Crandlemire National Capital Velo Club/UnitedHe
31 Tim Herman
32 Daniel Cribb
33 Greg Deweese Battley Harley-Davidson
34 Anthony Carter Getting It In Cyclists Inc
35 Andre Gates NCVC/UnitedHealthcare
36 Dexter Steis
37 Matthew Owens
38 Cesar Meaurio
39 Demian Hess
40 Terry Thomas Phase Cycling
41 Christopher Villator
42 Irak Herazo Total
43 Raymond Gambrill Getting It In Cyclists Inc
44 Tim Kastens NCVC/UnitedHealthcare
45 Daniel Carrillo
46 Syd Lea T.E.A.M. Fuji
47 Mohammad Nowrouz
48 Juan Rivera
49 Michael Armistead Angry Monkeys Racing
50 Rudy Aguilon garcia
DNF Myron Segal Arrow Bicycle
Finishers: Cat 4: 26   Cat 5: 21   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clayton Travis Virginia Polytechnic University
2 William Craig University of Maryland-College Park
3 Noah Flaxman University of Virginia
4 Laraib Laubach University of Maryland-College Park
5 Zach Hostetler Wake Forest University
6 Ian Misiak North Carolina State University at
7 Aaron Dunn US Naval Academy
8 Roderick Bowlby Johns Hopkins University
9 Paul Wagner North Carolina State University at
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Wallace Wake Forest University
2 Joel Schneider US Naval Academy
3 Andrew Schlicht Bucknell University
4 Andrew Valdesuso University of Maryland-College Park
5 Kevin Picard Virginia Polytechnic University
6 Andrew Payne US Naval Academy
7 Henry Germakne University of Maryland-College Park Teammate Top 5: Andrew Valdesuso
8 Matthew Mcgauley Bucknell University Teammate Top 5: Andrew Schlicht
9 Eli Bravo Bucknell University Teammate Top 5: Andrew Schlicht
10 Zach Lyons West Virginia University
11 William Hickman College of William and Mary
12 Raymond Junkins New York University
13 George Tolly US Naval Academy Teammate Top 5: Joel Schneider
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Greear US Naval Academy
2 Dean Hochman US Naval Academy Teammate Win: Joshua Greear
3 Sam Friedman University of Maryland-College Park
4 Bryce Jones US Naval Academy Teammate Win: Joshua Greear
5 Nicholas Kartvedt US Naval Academy Teammate Win: Joshua Greear
6 Robert Heideman US Naval Academy Teammate Win: Joshua Greear
7 Joe Smotherman Virginia Polytechnic University
8 Noah Pollock US Naval Academy Teammate Win: Joshua Greear
9 Robin Oh US Naval Academy Teammate Win: Joshua Greear
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Williams US Naval Academy
2 Tyler Anderson US Naval Academy Teammate Win: Matthew Williams
3 Connor Mckechnie University of Virginia
4 Justin Hardwick West Virginia University
5 Esteban Murillo burford Wake Forest University
6 Jack Levine
7 Cole Garvin University of Maryland-College Park
8 Maxwell Skirpan Bucknell University
9 Seth Benscoter US Naval Academy Teammate Win: Matthew Williams
10 Jarrett Stengel West Virginia University Teammate Top 5: Justin Hardwick
11 Santiago Suarez Wake Forest University Teammate Top 5: Esteban Murillo burford
12 Nicholas Mouser Wake Forest University Teammate Top 5: Esteban Murillo burford
13 Benjamin Fong University of Maryland-College Park
14 Mateo Abascal Johns Hopkins University
15 Matthew Lee Johns Hopkins University
DNF Jeffrey Austin Virginia Polytechnic University
DNF Ilya Kavalerov University of Maryland-College Park
DNF Matthew Leifer University of Maryland-College Park
DNF Daniel Montoya James Madison University
Finishers: Cat 5: 9   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling
2 Henry Neff NCVC/UnitedHealthcare
3 Pushkin Crocker Rock Creek Velo
4 Lukas Brandt
5 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling Teammate Win: Evan Coleman
6 Adrian Groman Rock Creek Velo
7 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo Teammate Top 5: Pushkin Crocker
8 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling Teammate Win: Evan Coleman
9 Owen Bott Baltimore Youth Cycling Teammate Win: Evan Coleman
10 Alex Reichmann Rock Creek Velo Teammate Top 5: Pushkin Crocker
11 Santiago Castro-luna Rock Creek Velo Teammate Top 5: Pushkin Crocker
12 Roman Steis NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Henry Neff
13 Zander Greenspun Rock Creek Velo Teammate Top 5: Pushkin Crocker
14 Brendan Abbott BYC
DNF Khumo Newman
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Bougie S'ville Bikes/ Giant Race Team
2 Paige Kostanecki Specialized Wolfpack p/b Jakroo
3 Rebecca Chan NSMI RACING Teammate Win: Erin Bougie
4 Adair Anderson Total Civil Construction p/b Battle
5 Sydney Berry DistrictTaco Racing
6 Dori Buckethal S'ville Bikes/ Giant Race Team Teammate Win: Erin Bougie
7 Britt Mason Total Civil Construction p/b Battle Teammate Top 5: Adair Anderson
8 Maggie Barton Sweet Spot Cycling
9 Angela Parrotta Battley Harley-Davidson Teammate Top 5: Adair Anderson
10 Beth Leasure-Hudson BicycleCoach.com
11 Maggie Rogers VeloLabs Racing
12 Elise Rowe
13 Sarah Granade Total Civil Construction p/b Battle Teammate Top 5: Adair Anderson
14 Mindy Simmons Colavita Racing Inc
DNF Julie Huang tucker Artemis Racing
DNF Katherine Sarkisov Battley Harley-Davidson Teammate Top 5: Adair Anderson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophia Kaounas DistrictTaco Racing
2 Cassie Bopf Rock Creek Velo
3 Jen Tillman Total Civil Construction p/b Battle
4 Emily Woolford
5 Em Chiu Pro Bike FC Cycling Team
6 Megan Tuncer
7 Lauren Peterson NCVC/UnitedHealthcare
8 Sarah Sladen Battley Harley-Davidson Teammate Top 5: Jen Tillman
9 Anna Clark Probike FC Womens Cycling Team
10 Chandra Little Pro Bike FC Cycling Team Teammate Top 5: Em Chiu
DNF Natasha Koermer Probike FC Womens Cycling Team
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Morgan Jones US Naval Academy
2 Rachel Parker US Naval Academy Teammate Win: Morgan Jones
3 Silvana Alfieri North Carolina State University at
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katy Lobeda Virginia Polytechnic University
2 Alexis Padar US Naval Academy
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Hutchinson US Naval Academy
2 Jeanny Sanger US Naval Academy Teammate Win: Emma Hutchinson
3 Kristen Haynes Wake Forest University
4 Renee Miller
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo
2 Azyra Franklin Getting It In Cyclists Inc
3 Rebecca Elmore Rock Creek Velo Teammate Win: Alyssa Sarkisov
4 Ari Reichmann Rock Creek Velo Teammate Win: Alyssa Sarkisov
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2