Log In
Book Cook Memorial Mt. Evans Hill Climb • Jul 23 2022 • Idaho Springs, CO
Race uploaded by Sebastian Sturges csv | json
Clear, 82 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Leiter
2 Maria Guerrero
3 Elena Ellcessor
4 Pam Moore
5 Cindy Laty
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Mohr Boulder Junior Cycling
Finishers: Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lane Willer
2 Chase Willits
3 Desmond Mohr Boulder Junior Cycling
4 Sawyer Carlson
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clyde jackson Wright
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ella Zimmerman
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leroy Popowski Groove Subaru Excel Sports
2 Eric Jones
3 Richard Scudney Sonic Boom Racing
4 Janson Turner
5 Nate Pitzer Physio Racing
6 Trevor Connor
7 Cody Hill Sonic Boom Racing Teammate Top 5: Richard Scudney
8 Thomas Sweeney
9 Clyde Wright Physio Racing Teammate Top 5: Nate Pitzer
10 Hanns Detlefsen
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Hallberg Old School Industries
2 Nathan Abbott Stem Ciders Racing
3 Shawn Kingrey Capital Gainz
4 Ian Kearns
5 Tyler Peterson
Finishers: Cat 3: 5  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joel Homan
2 Robert Strickland Wholesome Masters Racing Team
3 Justin Jewell Stem Ciders Racing
4 Christopher Whelchel
5 Cory Jackson
6 Robert Gates Physio Racing
7 Josh Benjamin
8 Gustave Manthey
9 Andrew Mccarron CINCH Cycling
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Kraus
2 Mikhail Ivanov
3 Christopher Sanders
4 Everett Mcewan
5 Hedley Ludlow
6 Joseph San pedro
7 Mark Tabb
8 David Lechtenberg
9 Ron Thoman COS Racing
10 Stephen Fischer
11 Xavier Méndez
12 Tim Andrews
13 Bob Haak
14 Bernie Morales
15 Adam Eisele
16 Mike Price
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 10  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Raik Huster Sonic Boom Racing
2 Jorge Hinojos Capital Gainz
3 Robert Dwyer
4 John Pendergraft
5 Yannick Drouet Old School Industries
6 Gregory Nye Stem Ciders Racing
7 Nick Gillock
8 Shawn Hime Stem Ciders Racing
9 D'arcy Straub Modern Market Racing p/b GR Capital
10 Garrick Mitchell Stem Ciders Racing
11 Peter Benkowski Stem Ciders Racing
12 Jaycee Cary
13 Andrew Nuckles
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Monty Bobo COS Racing
2 Brad Fink
3 Brad With Physio Racing
4 John Broomhead Racer X Cycling / ColoBikeLaw
5 Thomas Roell
6 David Norris
7 Robert Kantor Racer X Cycling / ColoBikeLaw Teammate Top 5: John Broomhead
8 Mark Culver Racer X Cycling / ColoBikeLaw Teammate Top 5: John Broomhead
9 Tom Anthony Rapha Cycling Club- Boulder
10 Jeffery Hocker Chalet/Celebrity Home Loans
11 Tod Rowles Rapha Cycling Club- Boulder
12 Matt Mcgowan
13 Dean Davis
14 Dave Milito Primal - Audi Denver
15 Rob Lynde
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Fisher Tierra Plan Racing p/b IntraNerve
2 Steve Crowley Groove Subaru Excel Sports
3 Jimi Gibson Medtronic/Quest
4 Brian Tate Steamboat Velo
5 Alan Youngblood Medtronic/Quest
6 Chris Beaudin
7 Stephen Presta Racer X Cycling / ColoBikeLaw
8 Andres Maricq
9 Paul Reich
10 Tom Patrick
11 Kevin Mcnamara Modern Market Racing p/b GR Capital
12 Jeffrey Geslin
13 Kevin Barker
14 Tedd Jacobson
15 Richard Riecks Old School Industries
16 Lloyd Jones Old School Industries
17 Tim Degrado
18 David Lawrence
19 Jeff Hammond Wholesome Masters Racing Team
20 Mark Shea
21 Vincent Hassel
22 David Moore
23 Michael Kitson
24 David Apple
25 Andy White
26 Martin Fowler
27 Timm Jacobson
28 Chris Armen
29 Rob Hogan
30 Robert Goddu
31 Mike Wrigley
32 Rip Mobus Chalet/Celebrity Home Loans
33 Greg Langer
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 10   Cat 5: 5   Cat ?: 7  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hillyard
2 Thomas Bain
3 Edward Chamberlin GJ Velo
4 Tom Groves Racer X Cycling / ColoBikeLaw
5 Dan Smilkstein
6 Leon Matz
7 Richard Elliott Racer X Cycling / ColoBikeLaw Teammate Top 5: Tom Groves
8 Frederic Schmid
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lesley Paterson
2 Laura Henderson
3 Katie Bolling
4 Kate Clement
5 Brandee Brunot
6 Leah Toeniskoetter
7 Kelley Manley
8 Aimee Dupont Racer X Cycling / ColoBikeLaw
9 Yvette Ballesteros
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Cubillas CINCH Cycling
2 Maria Harvey Racer X Cycling / ColoBikeLaw
3 Diana Hassel Team Rio Grande
4 Lisa Goldsmith
5 Cindy Hintgen Racer X Cycling / ColoBikeLaw
6 Leslie Knibb
7 Beth James
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellen Wakeman
2 Janet Grachal
3 Sue Stokes Stages Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lachlan Morton
2 Alex Hoehn
3 Fortunato Ferrara
4 John Keller CU Cycling-Boulder
5 Davide Giardini
6 Landry Bobo Team Rio Grande
7 Sam Hausmann Full Send Racing p/b Elevation Cycl
8 Cole Tamburri Full Send Racing p/b Elevation Cycl
9 Cole Lewis
10 Ryan Primeau Groove Subaru Excel Sports
11 Matthew Cooke
12 Stephen Schaefer
13 Nick Dolan
14 Collin Zimmerman Primal - Audi Denver
15 Henry York Team Rio Grande
16 Terry Rice Full Send Racing p/b Elevation Cycl
17 Connor Pulvidente Primal - Audi Denver
18 Sean Burke Ardor Racing
19 Michael Migler Ardor Racing
20 Ben Rasich
21 Max Frankel
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 10   Cat 3: 1   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jess Clapier
2 Keaten Kappes
3 Ryan Carmer
4 Sebastian Sturges Ardor Racing
5 Jonathan Cary
6 Matan Sopher
7 Sebastian Soto
8 Michael Brady Groove Subaru Excel Sports
9 Greg Albright
10 Parker Lindley Twin Peaks Racing
11 Mike Swanson Primal - Audi Denver
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Casey Bloomer
2 Leo Minami
3 Carson Mccue CU Cycling-Boulder
4 Steven Seguin
5 David Buchan
6 Casey Morse Primal - Audi Denver
7 Ian Livingston
8 Boudewijn Van werven COS Racing
9 Ian Feistner
10 William Drasler Twin Peaks Racing
11 Laith Abbas
12 Gregory Lahn
13 Thomas Monahan
14 Ross Younger Primal - Audi Denver
15 Bart Wolczyk
16 Jeffrey Lucy
17 Robert Delean
18 Nathan Pettorini
19 Anthony Harvey Reynolds Racing/R2
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Kasch
2 Keaton Jansen
3 Miguel Sanchez tuda
4 Scott Patton
5 Kwin Keuter
6 Algirdas Purkenas
7 Kelly Mclaughlin
8 Brian Williams
9 Greyson Gilbert
10 Nicholas Cenedella
11 Robin Malloch
12 William Hartje
13 Faramarz Batori
14 Tyler Keyes
15 Noah Sears
16 Jordan Majdolashrafi
17 Jake Bruemmer
18 Brian Bigley
19 Daniel Chance
20 John Hartney
21 Taylor Uselis
22 Maximllian Renner
23 Keaghan Dunn-rhodes
24 Cade Christner
25 Brian Tyne
26 Kenneth Kooy
27 Sam Moskal
28 Jim Mayo
29 Ryan Hayden
30 Daniel Walters
31 Daniel Frenchmore
32 Camilo Amaya
33 William Leggett
34 Greg Baker
35 Joseph Lefferdink
36 Matthew Borgos
37 Jacob Pelton
38 Omar De la mora
39 Stephen Mckeever
40 Rick Lafaver
41 Pierce Schell
42 James Holub
43 Jesus Encinas
44 Brian Poulson
45 Robert Twitchell
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 36  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyleigh Spearing
2 Ali Artzberger Black Swift / Cycleton Cycling Team
3 Andrea Fasen CINCH Cycling
4 Clara Brown
5 Galen Bolard
6 Michelle Gallegos olivas
7 Fabiola Garcia
8 Rachel Geiter
9 Kala Garcia arrache
10 Rachel Parker
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Riedle Flow Formulas Racing
2 Ashley Frye COS Racing
3 Sarah Flamm
4 Nora Olson
5 Caitlin Alexander
6 Tirrel Miller
7 Michelle Fugal
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tommy Monahan Rage Cycling Team
2 Kelly Eberly Go4Graham
3 Kirby Kelly Stem Ciders Racing
4 Meghan Newcomer
5 Erika Armendariz
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tamara Cousineau
2 Lawren Terry
3 Megan Cvitanovic
4 Melissa Dunn
5 Cynthia Jennings
6 Rachel Cohen
7 Julia Calish
8 Jeimmy Maldonado
9 Brianna Johnson
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Phelps
2 Jodi Trautman-phelps