Log In
The Plan2Peak Two Days of Buffalo - Crit • Aug 6 2022 • Buffalo, NY
Humid, 82 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Lipka CRCA/Good Guys Racing p/b HighWater 1:00:17
1
2 Cormac Daly CRCA/Good Guys Racing p/b HighWater 1:00:17
2
Teammate Win: Joshua Lipka
3 William Hacker Good Guys Racing 1:00:17
3
4 Logan O'krafka United Nation of Cyclist 1:00:18
4
5 Zack Schneider ETP Cycling 1:00:18
5
6 Jake Lifson Team Margie Bars / J Mac Cycling 1:00:18
6
7 Walt Impellicceiri Fitt Insider 1:00:18
7
8 Jeremy Gworek Twin Line Velo / Ide Family of Deal 1:00:19
8
9 Hudson Lubbers Mariposa Racing Team 1:00:19
9
10 Ashlin Barry Mariposa Cycle Racing Team 1:00:19
10
11 Henri Simon Team Espresso Cycle Coaching 1:00:19
11
12 Kein Denzler ETP Cycling 1:00:19
12
Teammate Top 5: Zack Schneider
13 Ian Witkowski Keystone Racing P/B Lupine Lights 1:00:19
13
14 Zach Webster Ignite Development 1:00:19
14
15 Dakota Schaeffer Keystone Racing P/B Lupine Lights 1:00:19
15
16 Trevor August Team Skyline 1:00:19
16
17 John West Bike Ohio / Glizzy Gladiators 1:00:20
17
18 Shawn Alexander Clarkson university cycling 1:00:20
18
19 Christopher Pulomena Rogue Racing p/b Sail Away Coffee 1:00:20
19
20 Eric Serantoni 1:00:20
20
21 Eric Rickman Salty Chimp Racing 1:00:20
21
22 Jonathan Siuta Shickluna Bikes 1:00:20
22
23 Ryan Chien DistrictTaco Racing 1:00:20
23
24 Tommy Feng 1:00:20
24
25 Scott Dickson Bike Ohio / Glizzy Gladiators 1:00:20
25
26 John Stoveld CS Velo 1:00:21
26
27 Brian Phipps Meta CC 1:00:21
27
28 Ian Tapp 11eleven Cycling 1:00:21
28
29 Thomas Bolme Sandnes SK / Keystone Racing Team 1:00:22
29
30 Vincent Rhino CRCA GoodGuysRacing 1:00:24
30
31 Corey Knowles Buffalo Bicycling Club 1:00:24
31
32 Stephen Rupp Shickluna / Lloyd Taco Factory 1:00:24
32
33 Zakariya Jackson United Nation of Cyclits 1:00:24
33
34 Andrew Wulfkuhle GPOA/Rock Lobster Cycles 1:00:28
35 Rick Dalton Ide Family of Dealerships p/b RV&E 1:00:32
36 Frederick Junge ETP Cycling 1:00:35 Teammate Top 5: Zack Schneider
37 Luke Chronister ETP Cycling 1:00:35 Teammate Top 5: Zack Schneider
38 Alessandro Sproul United Nations of Cyclists 1:01:10
39 Billy Taylor GOOD GUYS RACING P/B HIGHWATERWOMEN 1:01:56
40 Tim Matchulat ETP Cycling 1:02:09 Teammate Top 5: Zack Schneider
41 Christian Ricci TRA/Mandevco 1:04:37
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 10   Cat 3: 10   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Garver Project Echelon Racing 0:45:51
1
2 Patryk Stolp FRT Bros 0:45:51
2
3 Zac Braun Twin Line Velo / Ide Family of Deal 0:45:52
3
4 Ryan Scully Projekt 0:45:52
4
5 Jonathan Curtis Kelly Benefit Strategies/LSV 0:45:52
5
6 Yuanshuai Si Bike Ohio 0:45:52
6
7 Luke Steelman IBCC Racing 0:45:52
7
8 James Oakes Projekt 0:45:53
8
Teammate Top 5: Ryan Scully
9 Zihao Li RBC 0:45:53
9
10 Jimmy Dyches IBCC Racing 0:45:53
10
11 Devin Erdmann Buffalo Bicycling Club 0:45:53
11
12 Daniel Da silva BMV Cycling 0:45:54
12
13 Travis Weiss Love and Sprockets 0:45:54
13
14 Daniel Lundenberg Newmarket Eagles Cycling Club 0:45:54
14
15 John Fahrbach Buffalo Bicycling Club 0:45:54
15
16 Eric Jantzi Buffalo Bicycling Club 0:45:55
16
17 Max Schneider Buffalo Bicycling Club 0:45:56
17
18 Aaron Myran Morning Glory CC 0:45:56
18
19 Aaron Rosenberg Buffalo Bicycling Club 0:45:59
20 Jeremy Migone TeamODZ 0:46:02
21 Ryan Shank Blue Bell Private Wealth Management 0:46:14
22 Will Summers Resource Cycling 0:49:50
23 Gregory Rivera -1 Lap
24 Daniel Pack -1 Lap
42 Nathan Coste SVC/Bikeworks -1 Lap
DNF Chris Lonzi Tom's Pro Bike DNF
DNF Ryan Snow Pursuit Racing DNF
DNF Dennis Borden Projekt DNF Teammate Top 5: Ryan Scully
DNF Richard Scaduto Projekt DNF Teammate Top 5: Ryan Scully
DNF Nick Demarchi Projekt DNF Teammate Top 5: Ryan Scully
DNF Aaron Troxel ETP Cycling DNF
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 12   Cat 5: 2   Cat ?: 12  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Van aardt Nalgene Cycling p/b Northglow Photo 0:42:40
1
2 Eric Moon Kelly Benefits Strategies Cycling T 0:42:40
2
3 Willie Payton CRCA/Axis 0:42:40
3
4 Polo Fernandez ETP Cycling 0:42:40
4
5 Danny Saccoccio SVC/Bikeworks Racing 0:42:40
5
6 Michael Ybanez B1 Squadra Cycling Team 0:42:40
6
7 Jamie Fleming ETP Cycling 0:42:41
7
Teammate Top 5: Polo Fernandez
8 Brian Rybak ETP Cycling 0:42:41
8
Teammate Top 5: Polo Fernandez
9 Dan Underwood Battley Harley-Davidson / Total CC 0:42:41
9
10 Michael Carriglitto Keystone Racing p/b Lupine Lights 0:42:41
10
11 Scott Farrell Kanberra p/b Five & 20 0:42:41
11
12 John Embow Shickluna Bikes / Lloyd Taco Factor 0:42:41
12
13 Timothy Gilligan Keystone Racing P/b Lupine Lights 0:42:41
13
14 Andrew Tine SVC/Bikeworks 0:42:41
14
15 David Bibic Midweek CC 0:42:42
15
16 William Hellems London Centennial Wheelers 0:42:42
16
17 Rick Dalton Ide Family of Dealerships p/b RV&E 0:42:42
17
18 Bruce Camacho Full Throttle cycle club 0:42:42
18
19 Ben Barnhardt Kanberra p/b Five & 20 0:42:42
19
20 Sandro Verrelli Newmarket Eagles Cycling Club 0:42:42
20
21 Kevin Smith Tom's Pro Bike 0:42:42
21
22 Robert Brnilovich ETP Cycling 0:42:42
22
Teammate Top 5: Polo Fernandez
23 Robert Hengel Buffalo Bicycling Club 0:42:43
23
24 Patrick Mcgovern Buffalo Bicycling Club Racing Team 0:42:43
24
25 Gregory Cherr Buffalo Bicycling Club 0:42:43
25
26 Chris Cioccio Kanberra p/b Five & 20 0:42:43
26
27 Johannic Edgehill Full throttle Cycle club 0:42:43
27
28 Bryan Bonn Independent Health Cycling Team 0:42:43
28
29 Richard Bulmann Independent 0:42:43
29
30 Jeff Murphy Randonneurs 0:42:43
30
31 Joel Solly Kanberra p/b Five & 20 0:42:43
31
32 Merle Whitehead Independent Health Cycling Team 0:42:44
32
33 Jim Gorman Independent Health Cycling 0:42:44
33
34 Todd Scheske Legaci Cycling 0:42:44
34
35 Brian Cardona TruePath Racing / Genesee Valley Cy 0:42:45
35
36 Martin Lasak DeathRow Velo / Team DRV 0:42:46
36
37 Robert Hoenick SVCBikeworks 0:42:48
37
38 Chris Kirk Independent 0:42:50
38
39 Eric Curtis Ronin Cycles 0:43:15
40 Jonathan Delcolle SVC / Bikeworks 0:43:28
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 12   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Haniya Jackson Newmarket Eagles 0:44:44
2 Leslie Horn ESP Endurance Team 0:44:45
3 Sarah Hess CORK MONKEY RACING 0:44:46
4 Anna-lena Kempen La Prima Espresso Co. Racing 0:44:52
5 Bonnie Gilbery 0:45:46
6 Emily Hill Campus Wheelworks -2 Laps
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chelsea Knapp Projekt 0:44:43
1
2 Kimberly Stoveld Unattached 0:44:43
2
3 Yasmin Jackson Newmarket Eagles 0:44:43
3
4 Sara Youmans ORION Racing 0:44:43
4
5 Lucy Hempstead Emotional.fr Tornatech Blagnac Maco 0:44:43
5
6 Carol Scheeler Kanberra p/b Five & 20 0:44:44
6
7 Whitney Surgenor Cyclery Racing 0:44:44
7
8 Jennifer Bushover Projekt 0:44:45
8
Teammate Win: Chelsea Knapp
9 Carissa Jantzi Shickluna Bikes/Lloyd Taco Factory 0:44:48
10 Susan Andersson CORK MONKEY RACING 0:45:46
11 Traci Cummings TomsProBike/Plan2Peak 0:45:48
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 3