Log In
Steel City Showdown • Apr 29 2012
Clear, 56 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Pendlebury Cleveland Clinic Sports Health - RG
2 Jared Babik Team GPOA
3 Paul Martin Panther p/b Competitive Cyclist
4 Nicholas Taylor Bayside Velo/Bike Doctor
5 Daniel Quinlan Carbon Racing
6 Brian Batke Carbon Racing
7 Aaron Cruikshank Carbon Racing Teammate Top 5: Daniel Quinlan
8 Rob Thompson Spin
9 Cory Hartman Boston Road Club Inc.
10 Dan Greene Iron City Bikes
11 David Chernosky Cleveland Clinic Sports Health - RG Teammate Win: Jeffrey Pendlebury
12 Jake Lifson Fort Pitt Velo
13 Greg Ratzell Young Medalists/ Team Rothrock
14 Ian Newcomb Ghisallo Cycling Team Inc.
15 Ryan Nye Genesee Valley Cycling Club
16 Christian Schott Allegheny Cycling Association
17 Andrew Shelby Bayside Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: Nicholas Taylor
18 Michael Mihalik Freddie Fu Cycling Team
19 Colin Sandberg Team GPOA Teammate Top 5: Jared Babik
20 John Rowley Fort Pitt Velo
21 Joseph Holmes Spin
22 Andrew Wulfkuhle Team GPOA Teammate Top 5: Jared Babik
23 Jason Zimmerman Freddie Fu Cycling Team
24 Keith Hower Freddie Fu Cycling Team
25 Chase Howard Carbon Racing Teammate Top 5: Daniel Quinlan
26 Brian Trdina ERA Cycling
27 Kevin Ordons University of Pittsburgh
28 John Heffner Iron City Bikes
29 Matthew Weeks Carbon Racing Teammate Top 5: Daniel Quinlan
30 Andrew Clarke Panther p/b Competitive Cyclist Teammate Top 5: Paul Martin
31 ? David Carbon Racing Teammate Top 5: Daniel Quinlan
32 Stephen Cummings Fort Pitt Velo
33 Micheal Jernigan CAT Racing/Pitt Elite Velo
34 E Hubstenberger iii DPS Penn
35 Craig Merritts CAT Racing/Pitt Elite Velo
36 Henry Dimmick Ag3r
37 Jacob Yundt Iron City Bikes
38 Christian Schott Allegheny Cycling Association
39 Mark Briercheck Ag3r
40 Brian Hoffman Pittsburgh Elite Velo
41 David Shaffer Ag3r
42 John Crawford UPMC Cycling Performance
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 19   Cat 3: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Westover Unattached
2 Kevin Ordons University of Pittsburgh
3 Zachary Kephart Spokes-N-Skis/Altoona Bicycle Club
4 Todd Howman Ride On Wooster
5 Matt Celek Ride On Wooster
6 Louis Paumier Ride On Wooster
7 Dakota Schaeffer Young Medalists/Team Rothrock
8 Christopher Meacham Young Medalists/Team Rothrock
9 Christopher Newport Philadelphia Ciclismo
10 Zachary Houlik Young Medalists/Team Rothrock
11 Chas Mcfarland Wheelcraft p/b VHD
12 Michael Appel Trek of Pittsburgh Bike Shop
13 Drew Chidester Trek of Pittsburgh
14 Christian Schott Top Gear Bicycle Shop w/ Fit Squere
15 Eric Lundgren JBV Coaching
16 Zachary Wills Unattached
17 Gary Rodosta Breakaway Velo
18 Kyle Kukieza About Time Cycling/ WVU cycling
19 Todd Schoeni Pro Bikes
20 Jacob Yundt Iron City Bikes
21 Willem Deboer Team Citius
22 Tyler Nothstein Team Alliance Environmental
23 Jeff Gernert Dynamic Physical Therapy Cycling Te
24 Ian Baun UPMC Cycling Performance
25 Carl Lovejoy Pro Bikes Pittsburgh Race Team
26 Kyle Ferrar Extent
27 Joseph Lydic TEAM CF
28 Duane Eberhart Ride On Wooster Teammate Top 5: Todd Howman
29 Derek Reager Sargent Electric/Koeles
30 Topher Delamarter Ligonier Valley Velo/CMTA
31 Chase Howard Carbon Racing
32 Andrew Lopatka University of Pittsburgh Teammate Top 5: Kevin Ordons
33 Patrick Conneely JBV Coaching
34 Robert Abramson Carnegie Mellon University
35 Chris Hays Steel City Endurance
36 Gregory Fulchiero Spokes N Skis / Altoona Bicycle Clu Teammate Top 5: Zachary Kephart
37 David Watkins Indiana University of Pennsylvania
38 Jason Hochreiter Morningside Velo/Biketek
39 Caleb Smith Steel City Endurance
40 Marshall Baird Ride On Wooster Teammate Top 5: Todd Howman
41 Shawn Geiger Dynamic Physical Therapy p/b Pathfi
42 David Short Sargent Electric/Koeles
43 Mike Janeiro Steel City Endurance
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Beyer West Virginia University
2 Chris Mangen The Midwest Express/Team IPro
3 Dennis Borden Queen City Cyclists
4 Michael Long Spokes-N-Skis/Altoona Bicycle Club
5 Nicholas Khan CS Velo
6 Tom Redpath Unattached
7 Christian Korey Western Pennsylvania Wheelmen
8 David Gregory Pine Grove Transmission
9 Patrick Kirkham Beaver Valley Velo
10 Glenn Ford High Voltage Racing
11 Eric Yoder RideOn Wooster
12 Birk Mcgilvrey Beaver Valley Velo
13 Josh Baker KISSmyAnthia
14 Edward Mergler TEAM COMPETITIVE GEAR
15 Kyle Chappel Unattached
16 Todd Hauber Unattached
17 John Mcgreevy Crosshairs Cycling
18 Kevin Evilsizor Unattached
19 Julian Paul UMBC
20 Timothy Finch Pine Grove Transmission service
21 Aaron Bovalino Beaver Valley Velo
22 Dean Brandt Team Ant
23 Peter Steyaert Bicycle Outfitters Racing Team
24 Adam Duerr Unattached
25 Brian Hattenbach Unattached
26 Anthony Ciccone High Voltage Racing and Recreation
27 Brian Lin Carnegie Mellon University
28 Nick Willcock Allegheny Cycling Association
29 Brian Luther Unattached
30 Nick Lagrow Carnegie Mellon University
31 David Vogeler Unattached
32 Rich Boyles Tim Boyles Photography
33 Chris Barrett Tim Boyles Photography
34 John Elisco Unattached
35 Travis Rabbit University of Pittsburgh
36 Gary Snyder High Voltage Racing and Recreation
37 Philip Leopold IUP cycling club
38 Cajer Gong Carnegie Mellon University
39 James Eberlin Unattached
40 Paul Flecher Unattached
41 John Elisco Unattached
42 Chris Barrett Tim Boyles Photography
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 29   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Willem Deboer Team Citius
2 Alec Ratzell Young Medalists / Team Rothrock
3 Xavier Szigethy Team Citius Teammate Win: Willem Deboer
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Mower Young Medalists / Team Rothrock
2 Ryan Munko Young Medalists Teammate Win: Tyler Mower
3 Nathan Clair Team Citius
4 Marcello Cesario Young Medalists/Team Rothrock Teammate Win: Tyler Mower
5 Patrick Casselberry Bike King Racing
6 Alec Danielewicz Bike King Racing
7 Brandon Marshall Probikes / Black Widows/ Young Meda
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Meacham Young Medalists/Team Rothrock
2 Zachary Houlik Young Medalists/Team Rothrock Teammate Win: Christopher Meacham
3 Dakota Schaeffer Young Medalists/Team Rothrock Teammate Win: Christopher Meacham
4 Greg Ratzell Young Medalists / Team Rothrock Teammate Win: Christopher Meacham
5 Derek Silkwood Team Spin
6 William Pestcoe Young Medalists /Team Rothrock Teammate Win: Christopher Meacham
7 Erik Danielewicz Bike King Racing
8 Will Schaeffer Bike King Racing
9 Aaron Troxel Ride On Wooster
DNF John Hoffman jr. Spin / RR Donnelly
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Batke Carbon Racing
2 Craig Cozza UPMC Cycling Performance/Pro Bikes
3 Ramon Benitez AVC
4 Patrick Gellineau Team Squiggle
5 Jeffrey Koontz UPMC Cycling Performance
6 John Crawford UPMC / Pro Bikes
7 Jim Yankush Unattached
8 David Rusnak Main Line-Bikyle-Mazur Coaching
9 Robert Grimwood World Cup Ski & Cycle Racing Team
10 Christopher Rassekh ChamRakh Cycling
11 David Thornton Team Competitive Gear
12 Raymond Russell Sette Nove
13 Jay Downs ChamRahk Cycling
14 William Buckwalter Ride On Wooster
15 David Jolin Stark Velo
16 Jimmy Feudale Unattached
17 Bryan Routledge ACA-Sette Nove
18 Kirk Morrison Ag3r-ButlerHealthSystem
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Chamberlain Evolution Long and Foster
2 Patrick Gellineau Team Squiggle
3 Skip Rogers UPMC / Probikes
4 William Ehler UPMC Cycling Performance
5 Chris Mcelhinny MVC
6 William Flecher Stark Velo
7 Joseph Huth stark velo
8 Greg English Stark Velo
9 Marshall Leininger Stark Velo
10 Frank Strang MVC Teammate Top 5: Chris Mcelhinny
11 Thomas Mitchell Pittsburgh Triathlon Club
12 Mark Matthews QCW
13 Ron Abramson Unattached
14 Raymond Sielski Ag3r
DNF Richard Wiley Ride On
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Swan Pro Bikes - Pittsburgh Racing Team
2 Frances Doherty Syn-Fit Race Team
3 Dori Buckethal North Tek
4 Erin Quinlan Carbon Racing
5 Gray Patton Carbon Racing
6 Traci Rodosta Breakaway Velo
7 Kathleen Wulfkuhle C3 - CrossFit Collective Endurance
8 Jillian Behm Team Competitive Grear
9 Kelley Bethoney Syn-Fit Race Team Teammate Top 5: Frances Doherty
10 Jennifer Martin Team Kenda powered by Geargrinder
11 Stephanie Breslin de sosa Ghisallo Cycling Team
12 Samantha Brode Cleveland Clinic
13 Anne-marie Alderson Steel City Endurance
14 Wendy Ulmer Pixel Envy Cycling
15 Sally Price Cleveland Clinic / RGF
16 Melissa Garcia Team Alliance Environmental
17 Kellie Strang Cleveland Clinic Sports Health Cycl
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nadia Latzgo Young Medalists/Team Rothrock
2 Dori Buckethal North Tek
3 Jacqueline Mcclure CAWES/iFractal p/b Specialized
4 Frances Doherty Syn-Fit Race Team
5 Kelley Bethoney Syn-Fit Race Team
6 Jody Frank North Point Womens Racing Team
7 Anne-marie Alderson Steel City Endurance
8 Greta Daniels DPS Penn/CTS
9 Jill Dugan Trek of Pittsburgh
10 Veda Gerasimek Young Medalists Teammate Win: Nadia Latzgo
11 Christina Gross Team Competitive Gear
12 Sherri Cozza Pro bikes
13 Beth Fayant North Point Women's Racing Team
14 Hannah Brewer Ag3r-Butler Health System
15 Stacie Truszkowski Steel City Endurance
16 Heather Slater Pittsburgh Major Taylor Cycling
17 Kim Bell Velo Femme
18 Mary Boone Velo Femme
19 Kate Bennett Steel City Endurance
20 Sarah Lukens Velo Femme
21 Nicole Berrian Pro Bikes
22 Allie Ackerman Unattached
23 Shreya Mehta Unattached
24 Tammy Greene Iron City Bikes
25 Kristen Eberlin Unattached
26 Chelsea Watkins About Time cycling
27 Heidi Piatt About Time Cycling
28 Kathryn Wagner Velo Femme
29 Christine Lovejoy Pro Bikes
30 Abbey Smich WAS Labs
DNF Rachel Weaver Steel City Endurance
DNF Stephanie Stambaugh University of Pittsburgh
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 21   Cat ?: 2