Log In
The Bunny Hop 2012 • May 6 2012
Overcast, 67 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Lees Syn-Fit Race Team
2 Thomas Fadoul VTV Outreach Team
3 James Studebaker The Bike Lane
4 Thomas Bailey VeloWorks-Spokes, Etc.
5 Patrick Hogan ABRT
6 Guy Tawney
7 Patrick Green Bicycle Outfitters Racing Team
8 Lorenzo Brown Major Taylor Development Team
9 Michael Gurtzweiler
10 Kevin Hays George Washington University
11 Eric Griffin Route 1 Velo/Arrow Bicycle
12 Adam Austin Crosshairs Cycling
13 Zander Guzy-sprague Rock Creek Velo
14 Christopher M. jones University of Maryland
15 Dimitri Lemus REVEL Racing/CycleLife
16 Allen Carr
17 James Panagiotopoulos HPC/List
18 Drake Jordan PTuning/Descartes Cycling
19 Andy Giordano amracing p/b Jack Stone Signs
20 Thomas Simchak District Velocity Racing p/b Bicycl
21 Dennis Turbeville NCVC/UnitedHealthcare
22 Jacob Slife HPC/LIST
23 Sam Judson NCVC/UnitedHealthCare
24 Jake Thompson HPC/List
25 Matthew Mchugh NCVC/UnitedHealthcare
26 Harry Dillon V DAY
27 Ana Novo Route 1 Velo/Arrow Bicycle
28 Unknown ?
29 Chad Bartlett Camelback Cycling Club
30 Jason Ray The Bike Lane Teammate Top 5: James Studebaker
31 Benjamin Toll Serge Performance / Pax Velo
32 Mark Tyma
33 John Dove VeloWorks-Spokes, Etc. Teammate Top 5: Thomas Bailey
34 Joseph Malin WWVC Racing
35 Aidan Palmer Annapolis Bicycle Racing Team (ABRT Teammate Top 5: Patrick Hogan
36 Matt Clements HPC/List
37 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F
38 Joseph Harar WWVC Racing
39 Unknown ?
40 Mark Wimberly Pro Retro??
41 Daniel Diem Bicycle Outfitters Racing Team/POWE
42 Ryan Jenkins The Bike Lane Teammate Top 5: James Studebaker
43 David Hahn none
44 Kristopher Macalinao Route 1 Velo/Arrow Bicycle
45 Michael Epshteyn NCVC/UnitedHealthcare
46 Andrew Melick Syn-Fit Race Team Teammate Win: James Lees
47 Frederick Grim Route 1 Velo/Arrow Bicycle
48 Sam Nussenzweig Rock Creek Velo
49 Andrew Fleming HPC/LIST
50 Michael Better Rock Creek Velo
51 Scott Wilets Bicycle Place Velo Club
52 Landall Proctor VeloWorks-Spokes, Etc. Teammate Top 5: Thomas Bailey
53 Liam Panero Rock Creek Velo
54 Michael Brindza NCVC/UnitedHealthcare
55 Darryl Sampey AVC/Team Hagerstown-Washington Co
56 Michael Kirby VeloWorks-Spokes, Etc. Teammate Top 5: Thomas Bailey
57 Derek Hill REVEL Racing/CycleLife
58 Don Salamon US Military Cycling
DNF Randall Buxbaum AVC/Team Hagerstown-Washington Coun
DNF Ruslan Kulikov
DNF David Stryffeler Bicycle Outfitters Race Team
DNF Eric Sorensen REVEL Racing/CycleLife
DNF Kornel Schuebel Chesapeake Wheelmen
DNF Paul Lewis Artemis
DNF Gordan Van hook VeloWorks-Spokes, Etc. Teammate Top 5: Thomas Bailey
DNF Francois Bru WWVC Racing
DNF Tanner Browne BIKE DOCTOR p/b DigiSource
DNF Kevin Stryapko Rock Creek Velo
DNF Roger Batchelor jr. WWVC Racing
DNF Matthew Bartlett TOMS Shoes p/b Kindhuman Sports
DNF Nicholas Steber NCVC/UnitedHealthcare
DNF Douglas Owens NCVC/UnitedHealthcare
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 62   Cat 5: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clifton Gray Artemis
2 John Chamberlain Evolution Long and Foster
3 John Olinski AVC/Team Hagerstown Wasington Co.
4 Andy Dobson VDAY
5 Stuart Ross Clean Currents p/b Don Beyer KIA
6 Lauriston Marshall Clean Currents p/b Beyer Kia
7 Bruce Oliver NCVC/UnitedHealthcare
8 Sonja Evers Team Sticky Fingers/Specialized
9 Jack Gardner AVC/Team Hagerstown-Washington Co
10 Howard Tyndle Artemis Teammate Win: Clifton Gray
11 Timothy Lung AVC/Team Hagerstown - Washington Co
12 James Youngblood NVRC
13 David Nesler Main Line Cycling - BiKyle
14 John Cox CHESAPEAKE WHEELEMEN / JOE'S BIKE S
15 Ted Harris ABRT
16 Tony Allen-mills District Velocity Racing p/b Bicycl
17 Kevin Brown Joe's bike shop/CW
18 Phil Howe Kelly Benifit Stratagies LSV
19 Gordan Van hook VeloWorks-Spokes, Etc.
20 Matthew Parker Clean Currents p/b Beyer Kia
21 Giulio Porta Chesapeake Wheelmen/Joe's Bike Shop
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 9   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Lees Syn-Fit Race Team
2 Harry Fang NCVC/UnitedHealthcare
3 Justin Forney AVC - Antietam Velo Club
4 Mike May The November Bicycles Road Trip
5 Robb Hampton Bike Doctor p/b Digisource
6 Andreas Gutzeit NCVC-UnitedHealth Care
7 Shaw Fici Clean Currents p/b Beyer Kia
8 Paul Varga Clean Currents p/b Beyer Kia
9 Patrick Dolan District Velocity Racing p/b Bicycl
10 Frank Ramos BIKE DOCTOR p/b DigiSource Teammate Top 5: Robb Hampton
11 Patrick Hogan ABRT
12 Kevin Gallo Squadra Coppi/Vapiano USA
13 Scott Mearns WWVC Racing
14 Drake Jordan PTuning/Descartes Cycling
15 Unknown ?
16 David Bodkin Syn-Fit Race Team Teammate Win: James Lees
17 David Wilson Squadra Coppi p/b Vapiano
18 Carlos Goncalves CRGautobody.com
19 Antony Barsi REVEL Racing/CycleLife
20 Stephen Sambrano Main Line Cycling - BiKyle/Mazur
21 Mark Scott NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Harry Fang
22 Wendy Ulmer Pixel Envy Cycling
23 Harry Dhillon V DAY
24 Unknown ?
25 Charles Fink Route 1 Velo/Arrow Bicycle
26 Michael Schneider bike doctor p/b digisource Teammate Top 5: Robb Hampton
27 Andy Giordano amracing p/b Jack Stone Signs
28 Ian Morrison BIKE DOCTOR p/b DigiSource Teammate Top 5: Robb Hampton
29 Unknown ?
30 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & F
31 Luther Swift NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Harry Fang
32 Andrew Melick Syn-Fit Race Team Teammate Win: James Lees
33 Neil Schirmer Clean Currents p/b Beyer Kia
34 Steve Fife BIKE DOCTOR p/b DigiSource Teammate Top 5: Robb Hampton
35 Brook Edinger NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Harry Fang
36 Karl Kensinger NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Harry Fang
37 Unknown ?
38 Jeffrey Sanders AVC/Team Hagerstown-Washington Co
39 Constantinos Tombras Squadra Coppi/Vapiano USA
40 Francois Bru WWVC Racing
41 Eric Williams
42 William Kanteres
43 Todd Bickling BIKE DOCTOR p/b DigiSource Teammate Top 5: Robb Hampton
44 John Chamberlain Evolution Long and Foster
45 Unknown ?
46 Michael Davis BIKE DOCTOR p/b DigiSource Teammate Top 5: Robb Hampton
47 M. ted Dorsey Artemis
48 Phillip Ash OLDEST POST CYCLING TEAM
49 Alistair Hastings The Bike Lane
50 Oleg Kolodin
51 Guy Perotti Winchester wheelmen
52 Lorenzo Brown Major Taylor Development Team
53 Howard Tyndle Artemis
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 25   Cat 4: 19   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Nieters XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
2 Michael Brown Clean Currents p/b Beyer Kia
3 Michael Stearns Battley Harley-Davidson/Sonoma Mast
4 David Fuentes dope XO COMMUNICATIONS p/b CISCO Teammate Win: Jared Nieters
5 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare
6 Charles Hoover Battley Harley-Davidson Masters Eli
7 Andy Cicero HPC/List
8 David Osborne Artemis
9 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
10 Marc Frazer Kelly Benefit Strategies/LSV A
11 Andreas Gutzeit NCVC-UnitedHealth Care Teammate Top 5: Thomas Godfrey
12 Christopher Hayes Haymarket Bicycles
13 Bill Gros Integrated Sports Med p/b Pyramid T
14 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
15 Marc Klein NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
16 Michael Satterfield Evolution Cycling Club p/b Long & F
17 Robert Grimwood World Cup Ski & Cycle Racing Team
18 Andrew Shaw NCVC / UnitedHealthCare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
19 Justin Forney AVC - Antietam Velo Club
20 Joel Steen Route 1 Velo/Arrow Bicycle
21 Ramon Benitez Antietam Velo Club Inc
22 William Luecke NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
23 Will Wong NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
24 Stephen Sambrano Main Line Cycling - BiKyle/Mazur
25 Guy Perotti Winchester wheelmen
26 Jose Nunez Battley Harley-Davidson/Sonoma Mast Teammate Top 5: Michael Stearns
27 Frank Ramos BIKE DOCTOR p/b DigiSource
28 David Wilson Squadra Coppi p/b Vapiano
29 Constantinos Tombras Squadra Coppi/Vapiano USA
30 Lance Ohlsson Unattached
31 James Taylor Kelly Benefit Strategies/LSV
32 Paul Tyrrell Ocean Velo Club/Culver & Pierso
33 Brian Sacawa Integrated Sports Medicine p/b Pyra
34 William Cusmano Squadra Coppi p/b Vapiano
35 Curtis Southern NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
36 Albert Scharbach Kelly Benefits Strategies/LSV
37 Karl Kensinger NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
38 Jeffrey Sanders AVC/Team Hagerstown-Washington Co
39 Rick Tucker kelly benfits strategies/L S V
40 Nick Turner Battley-Harley Davidson/Sonoma Mast Teammate Top 5: Michael Stearns
41 John Cutler Raw Talent Ranch
42 Paul Mittelstadt Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Top 5: Michael Brown
43 Derron Dart Evolution Cycling Club p/b Long & F
44 Geoff Hughes Evolution Cycling Club p/b Long and
45 Joe Jefferson AVC/Hagerstown-Washington Co. Racin
46 Elias Hengst Battley Harley-Davidson/Sonoma Mast Teammate Top 5: Michael Stearns
47 Michael Davis BIKE DOCTOR p/b DigiSource
48 Sean Price ARTEMIS
49 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & F
50 Brook Edinger NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
51 Peter Schultz Carpe Bike
52 Aedan O'connell
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 13   Cat 3: 22   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Giles ABRT
2 Sonja Evers Team Sticky Fingers/Specialized
3 Catherine Freck Syn-Fit Racing Team
4 Ainhoa Perez-diez ABRT Teammate Win: Kathleen Giles
5 Mindy Simmons Guiness Cycling Team
6 Renee Roth Artemis
7 Janelle Hubbard Team Kenda presented by Geargrinder
8 Emma Swatman Team Kenda
9 Robin Meidhof CAWES/iFractal p/b Specialized
10 Cheryl Osborne Artemis
11 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F
12 Chris Kelley Team Kenda p/b Geargrinder
13 Wendy Ulmer Pixel Envy Cycling
14 Christina Briseno Team Sticky Fingers/Specialized Teammate Top 5: Sonja Evers
15 Sue Mcquiston ABRT Teammate Win: Kathleen Giles
16 Patty Fulton NCVC/UnitedHealthcare
17 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & F
18 Jennifer Maxwell Team Kenda presented by Geargrinder
19 Tracy Lea T.E.A.M. Fuji
20 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F
21 Sandra Pashley Annapolis Bike Racing Team
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nima Ebrahimnejad Kelly Benefit Strategies/LSV
2 Donald Brew Clean Currents p/b Beyer Kia
3 Sigberto Garcia NCVC/UnitedHealthcare
4 Brian Sjoberg BIKE DOCTOR p/b DigiSource
5 Michael Cordova Bike Doctor PB DigiSource
6 Marc Frazer Kelly Benefit Strategies/LSV A
7 Todd Hipp XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
8 Greg Abbott NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Sigberto Garcia
9 Robb Hampton Bike Doctor p/b Digisource Teammate Top 5: Brian Sjoberg
10 Charles Hoover Battley Harley-Davidson Masters Eli
11 Antony Barsi REVEL Racing/CycleLife
12 David Fuentes dope XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
13 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Sigberto Garcia
14 Pierce Schmerge The Bike Lane
15 Daniel Villaflor-drumwright XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
16 Paul Mica NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Sigberto Garcia
17 Robert Kelly District Velocity Racing p/b Bicycl
18 Bruno Neto Team Bike Doctor p/b Digisource Teammate Top 5: Brian Sjoberg
19 Mark Sommers Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Top 5: Donald Brew
20 Nicholas Taylor BIKE DOCTOR p/b DigiSource Teammate Top 5: Brian Sjoberg
21 Kris Stein Triangle Velo
22 Christopher Dougherty NCVC/United Healthcare Teammate Top 5: Sigberto Garcia
23 Timothy Manzella Tri-State Velo p/b Amoroso's Racing
24 Jacob Miller HPC/LIST
25 Bill Gros Integrated Sports Med p/b Pyramid T
26 Greg Wittwer Integrated Sports Med p/b Pyramid T
27 Aric Line The Bike Lane
28 Ranjodh Gill Bike Doctor p/b DigiSource Teammate Top 5: Brian Sjoberg
29 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Sigberto Garcia
30 David Wilson Squadra Coppi p/b Vapiano
31 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
32 Nick Cossa Syn-Fit Race Team
33 Adam Zeldin Johns Hopkins University
34 David Osborne Artemis
35 Paul Tyrrell Ocean Velo Club/Culver & Pierso
36 William Kanteres
37 Evan Janis ABRT
38 Dustin ? rmrc /pb /Turin
39 Ramon Benitez Antietam Velo Club Inc
40 Shane Scoggin HPC/LIST
41 Rick Tucker kelly benfits strategies/L S V
42 Sean Barrie XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
43 Jose Escobar XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
44 Ryan Mckinney Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Top 5: Donald Brew
45 Clifton Chamberlin BIKE DOCTOR p/b DigiSource Teammate Top 5: Brian Sjoberg
46 William Morris REVEL Racing/CycleLife
47 Joshua Frick Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Top 5: Donald Brew
48 Severin Skolrud NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Sigberto Garcia
49 Isaac Kaplan Rock Creek Velo
50 Alexander Butterfield Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Top 5: Donald Brew
51 Matthew Latyszonek NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Sigberto Garcia
52 Todd Bickling BIKE DOCTOR p/b DigiSource Teammate Top 5: Brian Sjoberg
53 Martin Austermuhle District Velocity Racing p/b Bicycl
54 Michael Stearns Battley Harley-Davidson/Sonoma Mast
55 Jose Nunez Battley Harley-Davidson/Sonoma Mast
56 Elias Hengst Battley Harley-Davidson/Sonoma Mast
57 Scott Giles BIKE DOCTOR p/b DigiSource Teammate Top 5: Brian Sjoberg
58 Tony Goncalves CRGautobody.com
59 Jason Meidhof Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Top 5: Donald Brew
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 25   Cat 3: 18   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Schmerge The Bike Lane
2 Joanna Millstein Rock Creek Velo
3 Sarah Neiderer NCVC/UnitedHealthcare
4 Lisa Williams ARTEMIS
5 Michelle Scherer Bike Stop Pro Team
6 Tsahai Tafari NCVC/UnitedHealthcare
7 Patty Fulton NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Sarah Neiderer
8 Sheila Frost NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Sarah Neiderer
9 Iris Ford Artemis Teammate Top 5: Lisa Williams
10 Kirsten Brew Team Sticky Fingers/Specialized
11 Diane Harris unattached
12 Emily Long NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Sarah Neiderer
13 Adrienne Mccray Artemis Teammate Top 5: Lisa Williams
14 Debra Gillispie Pax Velo
15 Brooke Seibert Rock Creek Velo Teammate Top 5: Joanna Millstein
16 Shreya Mehta unattached
17 Siew-ching Chin Artemis Teammate Top 5: Lisa Williams
18 Katy Curran Evolution Cycling Club p/b Long & F
19 Carole Harris Artemis Teammate Top 5: Lisa Williams
20 Mckenzie Zollner Dead City Dropouts
21 Lauren Nesbitt unattached
22 Sandra Pashley Annapolis Bike Racing Team
23 Lauren Peterson NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Sarah Neiderer
24 Sarah Havens Kelly Benefit Strategies/LSV
25 Sophie Mittelstadt Rock Creek Velo Teammate Top 5: Joanna Millstein
26 Erin Conner Team Sticky Fingers
27 Deirdre Mullaly Team Sticky Fingers/Specialized
28 Nona Colburn ColburnCycle1
Finishers: Cat 4: 27   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Giles ABRT
2 Ainhoa Perez-diez ABRT Teammate Win: Kathleen Giles
3 Dori Buckethal North Tek
4 Claire Vanekdom Jet Cycling
5 Stephanie Swan Pro Bikes - Pittsburgh Racing Team
6 Catherine Freck Syn-Fit Racing Team
7 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F
8 Monika Sattler XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
9 Erin Silliman MVP Health Care Cycling
10 Alexis Zink NCVC/UnitedHealthcare
11 Elizabeth So Les Petites Victoires
12 Dana Stryk Team Sticky Fingers/Specialize
13 Samantha Rynas NCVC/UnitedHealth Group
14 Rebecca Chan CAWES/iFractal p/b Specialized
15 Janelle Hubbard Team Kenda presented by Geargrinder
16 Kelley Bethoney Syn-Fit Race Team
17 Catherine Miller NCVC/UnitedHealthcare
18 Renee Roth Artemis
19 Sunny Yang Syn-Fit Race Team
20 Wendy Ulmer Pixel Envy Cycling
21 Diedre Ribbens C3-Athletes Serving Athletes
22 Jennifer Maxwell Team Kenda presented by Geargrinder
23 Michelle Hart CAWES/iFractal p/b Specialized
24 Emma Swatman Team Kenda
25 Nicole Raspa CAWES/iFractal p/b Specialized
26 Sue Mcquiston ABRT Teammate Win: Kathleen Giles
27 Alaina Gurski CAWES/iFractal p/b Specialized
28 Michelle Scherer Bike Stop Pro Team
29 Lisa Jancy Syn-Fit Race Team
30 Tara Taylor Syn-Fit Race Team
31 Robin Meidhof CAWES/iFractal p/b Specialized
32 Chris Kelley Team Kenda p/b Geargrinder
33 Christina Briseno Team Sticky Fingers/Specialized
34 Sonja Evers Team Sticky Fingers/Specialized
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 11   Cat 3: 11   Cat 4: 1   Cat ?: 4