Log In
Union Grove Road Race • Aug 18 2012
Partly Cloudy, 74 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Jacovini PEDDLER'S SHOP RACING 55:23.0
1
2 Stephen Kimos CHESAPEAKE SPOKES/BIKE SHOP OF BEL
2
3 Edmund Lewis HERSHEY CYCLING
3
4 Mark Snidero Chesapeake Wheelmen
4
5 Frank Filippo EBS RACING
5
6 James Drumm WOODEN WHEELS
6
7 Scott Raschke
7
8 Jeff Felder
8
9 Eric Schopf
9
10 Jan Workinger MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS
10
11 Sheldon Horst INTERNATIONAL CHRISTIAN CYCLING
11
12 Thaddeus Newnam SNAPPLE PHOENIXVILLE BIKE CLUB
12
13 Brian Clark
13
14 Michael Fuller
14
15 John Strojny Team TBB/Deep Blue
15
16 Thomas Starr
16
17 Tim Boring THE SPORT FACTORY
17
18 Jay Lloyd INGEAR CYCLING
18
19 Charles Joerger
19
DNF Kevin Hughes
DNF John Alston
DNF Joseph Liparela
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hoyle AETNA CYCLING TEAM P/B CHARLES COAC 38:00.0
1
2 Sean Barrie XO COMMUNICATIONS P/B CISCO
2
3 Andrew Bernstein XO COMMUNICATIONS P/B CISCO
3
4 Bryan Hoy JRVS/AMERICAN PRIDE AUTO
4
5 Calvin Hoops ROUND HERE RACING
5
6 Bryan Teter ORANGE STREET VELO & RETUL FIT STUD
6
7 Nicholas Roeder Tri State Velo
7
8 Benjamin Foltz ROUND HERE RACING
8
Teammate Top 5: Calvin Hoops
9 Evan Thomas
9
10 Michael Whitaker ORANGE STREET VELO & RETUL FIT STUD
10
11 Garrett Olsen XO COMMUNICATIONS P/B CISCO
11
Teammate Top 5: Sean Barrie
12 Drew Karlberg ROUND HERE RACING
12
Teammate Top 5: Calvin Hoops
13 Manuel Caliz ROUND HERE RACING
13
Teammate Top 5: Calvin Hoops
14 Joseph Piscitello PA MASTERS RC.
14
15 Matt Waller TRI-STATE VELO/AMOROSO'S RACING TEA
15
16 Brian Walton PA MASTERS RC.
16
17 Eric Noonan TEAM MARTY'S
17
18 David Iglewicz PA MASTERS RC
18
19 Clay Fawthorp TEAM HP
19
20 Matt Perry BIKE LINE
20
21 Marcus Mcmillan ROUND HERE RACING
21
Teammate Top 5: Calvin Hoops
22 Dakota Schaeffer YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK
22
23 Martin Mrugal PA MASTERS RC
23
24 Christopher Barthel ORLANDO VELO
24
25 Brad Ober THRU IT ALL BODY SHOP
25
26 Brian Klotz CORNING/NOTUBES RACE TEAM
26
27 Russell Weber KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
27
28 Brett Wachtendorf PENNSYLVANIA STATE UNIVERSITY
28
DNF Brad Thompson AMOROSO'S/TSV
DNF Ben Rickey CUTAWAY-3 SPORTS
DNF Ryan Dewald Battley Harley-Davidson
DNF Frank Negri COLAVITA
DNF Tommy Schubert Tri State Velo
DNF Johnny Phan RICHMOND VELO SPORT
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 22   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dakota Schaeffer YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK
DNF William Pestcoe YOUNG MEDALISTS /TEAM ROTHROCK Teammate Win: Dakota Schaeffer
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Ash 10:00.0
1
2 Aaron Barr SHIRK'S
2
3 Michael Landis
3
4 Robert Gorman
4
5 James Taylor KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
5
6 Jesse Stauffer
6
7 Roscoe Leslie OCEAN VELO CLUB / CULVER AND PIERSO
7
8 Andrew Haggerty ERA CYCLING
8
9 Brandon King SKYLANDS CYCLING
9
10 Renemory Kuo Northwestern University
10
11 Paul De santis KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
11
Teammate Top 5: James Taylor
12 John Parker CHRISTIANA CARE PT-FSVS
12
13 Dennis Angelisanti GS Simmeria
13
14 Matthew Fischel UNIVERSITY OF DELAWARE
14
15 Michael Lane ZIMMERMAN TRAINING
15
16 Daniel Diem BICYCLE OUTFITTERS RACING TEAM/POWE
16
17 Joseph Liparela
17
18 Ryan Stahnke FIRST STATE VELO SPORT
18
19 Michael Borda VIKING YACHTS/ACTION WHEELS/CC EVES
19
20 Colin Mckenna LAMBS GAP CYCLING TEAM
20
21 Nathan Coste LAUREL BIKE CLUB
21
22 Shane Grogg GS SIMMERIA
22
23 Nilsson Ruiz JOYFUL CYCLES TEAM
23
24 Erick Goncalves CAFFEINATED CYCLIST RACING P/B DENT
24
25 Andrew Schrantz
25
26 Jeremiah White Shippensburg University of Pennsylv
26
27 Benjamin Strine
27
28 John Rohrer TEAM BBC
28
29 Julian Paul UMBC
29
30 Vaughn Micciche
30
31 Eric Diamond MOUNTAINSIDE P/B CITY ISLANDERS
31
32 Brian Garner
32
33 Ed Figaniak BOSS RACING
33
34 Pete Sanelli ZEN MASTERS RACING
34
35 Mark Klimowicz ZEN MASTERS RACING
35
36 Joshua Jacoby BLUE MOUNTAIN VELO
36
37 Bryan Jones NCVC/UNITED HEALTHCARE
37
38 Michael Mccormick BLUE MOUNTAIN VELO
38
39 Steve Przybylek CHRISTIANA CARE PT - FSVS
39
40 Brian Berry EBS RACING
40
41 Alan Giadosh GS SIMMERIA
41
42 Lindy Barile GS SIMMERIA
42
43 Zach Lyons SUSQUEHANNA VALLEY VELO CLUB
43
44 Roger Picker KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
44
Teammate Top 5: James Taylor
45 David West
45
46 Bill Viereck VIKING YACHT-ACTION WHEELS-CC EVESH
46
47 Martin Simek
47
48 Sonny Do THRU IT ALL BODY SHOP
48
49 Brian Mchugh ZEN MASTERS RACING
49
50 Neil Seas EBS RACING
50
51 Nicholas Basista
51
52 Stephen Bussey SHIPPENSBURG UNIVERSITY OF PENNSYLV
52
53 Zachary Subar
53
54 John Dzubinski TRI-STATE VELO
54
55 Micah Subar
55
56 Matthew Huber
56
57 Stoddard Gray
57
58 Kacey Stewart
58
59 Hubert Sacilowski BLUE MOUNTAIN VELO
59
60 Christopher Frye
60
61 Jacob Gerber MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS
61
62 Tom King EBS RACING
62
DNF William Hoff
DNF Wayne Blanks CYCLE-SMART GRASSROOTS TEAM
DNF Matthew Kasprzak NCVC/UNITEDHEALTHCARE
DNF Nicholas White TEAM MARTYS
Finishers: Cat 4: 29   Cat 5: 32   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Lyons SUSQUEHANNA VALLEY VELO CLUB
2 Nicholas Basista
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edward Krasnai LANCASTER REGIONAL CYCLING TEAM 50:26.0
1
2 Dean Smith GS SIMMERIA
2
3 Ryan Sohmer PHENIX VELO CLUB/WORLD CUP SKI& CYC
3
4 Gordon Stone MS / MARKET EDGE P/B BRANDYWINE CYC
4
5 Mark Allain SHIRKS RACING MASTERS TEAM
5
6 Paul Hoyle MSSB/MARKETEDGE P/B BRANDYWINE CYCL
6
7 Robert Grimwood WORLD CUP SKI & CYCLE RACING TEAM
7
Teammate Top 5: Ryan Sohmer
8 Dean Pierson OCEAN VELO/CULVER AND PIERSON
8
9 Rob Brown MSSB/MARKET EDGE P/B BRANDYWINE CYC
9
10 Rod Myers PHENIX VELO CLUB / WORLD CUP SKI &
10
Teammate Top 5: Ryan Sohmer
11 Aleksey Urusov DEATH ROW VELO
11
12 Stephen Sambrano MAIN LINE CYCLING - BIKYLE/MAZUR
12
13 Gregory Zielinski TEAM TBB/DEEP BLUE
13
14 Robb Lee RTE. 1 VELO/ARROW BIKES
14
15 Mike Stevens CHESTER COUNTY VELO
15
16 Todd Wenger CHESTER COUNTY VELO
16
17 Chris Mc hugh GUYS BICYLES RACING
17
18 Dusty Stone SHIRKS RACING MASTERS TEAM
18
Teammate Top 5: Mark Allain
19 Abe Barley MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS
19
20 Mike Zban THRU IT ALL BODY SHOP
20
21 George Kotokis GUY'S RACING CLUB
21
22 John Wichard ZEN MASTERS RACING
22
DNF Jay Paulding TBB DEEP BLUE
DNF Jeffrey Schomig ABRT
DNF Randy Haluck THRU IT ALL BODY SHOP
DNF Chuck Crocco TEAM SOMERSET
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 14   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Kolodziejski TRI-STATE VELO 50:26.0
1
2 Randy Sellari PA MASTERS RC
2
3 Dean Molle PA MASTERS RC
3
4 Darin Benson THRU IT ALL BODY SHOP INC
4
5 Jan Felice THRU IT ALL BODY SHOP
5
6 Steve Goodell HEART HOUSE/CC EVESHAM
6
7 Brian Mcandrews TEAM MAKURI
7
8 Rick Tucker KELLY BENFITS STRATEGIES/L S V
8
9 Kevin Greene IFRACTAL-QCW CYCLING P.B. BREAKAWAY
9
10 Bill Fleming PA MASTERS RC
10
Teammate Top 5: Randy Sellari
11 Darren Hartman WORLD CUP SKI & CYCLE RACING TEAM
11
12 Michael Fink MORGAN STANLEY / MARKET EDGE
12
13 Mark Hastings IFRACTAL--QCW P.B. BREAKAWAYBIKES.C
13
14 Bob Turner THRU IT ALL BODY SHOP
14
Teammate Top 5: Jan Felice
15 John Boo KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
15
16 Jonathan Lyons WWVC RACING
16
17 John Breakey TEAM TBB / DEEP BLUE
17
18 George Harriott GS SIMMERIA
18
19 George Carey INTERNATIONAL CHRISTIAN CYCLING CLU
19
DNF Gary Eveland IFRACTAL-QCW P.B. BREAKAWAYBIKES.CO
DNF William Mclaughlin SOMERSET WHEELMEN
DNF Drew Davala VIKING YACHTS / ACTION WHEELS /CC E
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Mattingly 55:13.0
1
2 Bailey Semian TEAM TIBCO II
2
3 Meghan Jaskot ACTION WHEELS - VIKING YACHT
3
4 Jory Wamsley TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
4
5 Kristina Siddall WOODEN WHEELS RACING
5
6 Kristin Borda VIKING YACHTS/ACTION WHEELS/CC EVES
6
7 Becca Brown SOMERSET
7
8 Jennifer Bollinger TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
8
Teammate Top 5: Jory Wamsley
9 Maria Maman SPINTECK CYCLING TEAM
9
10 Bryn Mulligan
10
DNF Pamela Schmaldinst TEAM VORTEX
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 6