Log In
Mt. Tabor Series #6 • Jul 15 2009
OBRA races uploaded by Chris Bagg
Download
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Richardson Portland State University
2 Jonathan Mccoy
3 Ryan Liverman Veloce/Felt
4 Adam Edgerton Team Oregon
5 Chris Thomas
6 Walton Brush
7 Cort Buchholz Therapeutic Associates Inc. Cyclin
8 Eric Nachtrab Portland Bicycle Studio
9 Matthew Wills
10 Joe Martin Veloce/Felt Teammate Top 5: Ryan Liverman
11 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
12 Brian Schultz Grundelbruisers/Stewie Bicycles
13 Shane Fletcher
14 Phelan Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
15 Martin Baker bicycleattorney.com
16 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear
17 George Zack
18 Justin La vigne Team Oregon Teammate Top 5: Adam Edgerton
19 Brian Foresta
20 David Hart Guinness Cycling Team
21 Jesse Homan Veloce/Felt Teammate Top 5: Ryan Liverman
22 Jake Hansen Word-RCB
23 Andrew Utz Ruckus Test Team presented by Zipc
24 Doug Evans bicycleattorney.com
25 James Ceccorulli Portland State University Teammate Win: Adrian Richardson
26 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club
27 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club
28 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
29 Jurgen Nebelung
30 John Mccaffrey bicycleattorney.com
31 Brian Gerow Ironclad Performance Wear
32 Larry Hiday Liberty Cycle
33 Derwyn Harris Specialized River City Bicycles
34 Richard Fattic
35 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle
36 Ryan Thomson
37 David Sherman Bridgetown Velo
38 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
39 Saul Lopez Half Fast Velo
40 Larry Hiday Liberty Cycle
41 Erik Haunold GSC United
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Bedford
2 Alex Kroman Portland Velo
3 Johannes ... Weber Ironclad Performance Wear
4 Andrew Trask
5 Christopher Tuttle
6 Leland Gilmore River City Bicycles
7 Zachary Utz Ruckus Test Team presented by Zipc
8 Shane Rankin
9 Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop
10 Christopher Brown Southtown Velo
11 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club
12 Brent Casady Existential Velo
13 Brian Mccall Veloshop
14 Chip Sloan Grundelbruisers/Stewie Bicycles
15 Steve Popp Cats moon coffee
16 John Lance North River Racing
17 Joss Moore
18 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
19 Dennis Petross Portland Velo Teammate Top 5: Alex Kroman
20 Eric Reinhart
21 Spencer Follen CAPA Cycling Team
22 Shawn Small Ruckus Test Team presented by Zipc
23 Eric Shaffner
24 Shawn Kolitch
25 Sean Becker
26 Robert Carver Ironclad Performance Wear Teammate Top 5: Johannes ... Weber
27 Jordan Siemens
28 David Masuda Rapha Racing
29 Adam Tardif
30 Michael Rabinowitz
31 Steven Russell
32 Josh Bartlemay Team Beer
33 Steven Burger Sunset Cycles
34 Kevin Ziemke Team Beer
35 Richard Hall Team Beer
36 Evan Swanson
37 Aijiro Suzuki Ten Guys Named Alex
38 Julian Deiss
39 David Hemming Rapha Racing
40 Mark Baldwin Team Oregon
41 David Mccasker
42 Ken Pace Team S&M
43 Peter Welte Portland State University
44 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear Teammate Top 5: Johannes ... Weber
45 Glenn Kostur
46 Brian Barker Ironclad Performance Wear Teammate Top 5: Johannes ... Weber
47 Steven Russell
48 Crossett Freilinger
49 Greg Hudson Ironclad Performance Wear Teammate Top 5: Johannes ... Weber
50 Brian Persons Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Fletcher Bridgetown Velo
2 Anna Vaughn Hammer Velo
3 Susan Grandjean Showers Pass
4 Alanna Woods Sorella Forte
5 Margi Lifsey Bridgetown Velo Teammate Win: Sara Fletcher
6 Jennifer Woodruff Hammer Velo
7 Nissy Cobb Sum Bike Team
8 Eryn Barker Specialized River City Bicycles
9 Erin Goodall Artisan Family Racing
10 Erin Greeson Team Beer
11 Jenn Levo Bridgetown Velo Teammate Win: Sara Fletcher
12 Martina Ralle
13 Rachael Roberts Bridgetown Velo Teammate Win: Sara Fletcher
14 Amy Shepard
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Seward
2 Denny Burnett Ironheads Multisport Racing
3 Ryan Branin
4 Daniel Felts
5 Steven Case Team S&M
6 Isaac Potoczny-jones
7 Michael Grant
8 Scott Leonard
9 John Porter Portland Velo
10 James Jonke Tireless Velo
11 Michael Mann
12 David Rees
13 Joel Holly Showers Pass
14 Michael Burton
15 Dan Hewitt
16 Alexander Clemens
17 Kellen Kjera
18 Jerome Stretch
19 Jonathan Bauer Lazy Tarantulas
20 Aaron Deich
21 Paul Lacava Giant Bicycles
22 Sean Kellogg
23 Joseph Ferron CAPA Cycling Team
24 Robert Stewart OSU Cycling Club
25 Andrew Usher
26 Greg Deane
27 Burk Webb Portland Velo
28 Tony Coca
29 Chris Tauscher
30 Dennis Bley
31 Steven Eriksen CAPA Cycling Team
32 Trey Winthrop Bob's Red Mill
33 Kim Neve
34 Scott Ballard Veloshop
35 Willem Bakker
36 Ross Woodward
37 Bryan Smith
38 Ben Scarola
39 Crossett Freilinger
40 Matt Bucholz
41 Frank Charron
42 Kevin Ward
43 Ian Harris
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walton Brush
2 Steven Beardsley Gentle Lovers
3 David Auker
4 Erik Hofland Artisan Family Racing
5 Kyle Murphy
6 Erik Fabrizius
7 Darrin Joos
8 Aubrey Edwards
9 Scott Duddridge
10 Jose Rodriguez
11 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
12 Daniel Denison
13 Megan Murray
14 Mark Lapides
15 Bob Libby
16 John Howe Team Beer
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Browning Cyclepath Racing
2 Bob Mionske
3 John Bravard Cyclepath Racing Teammate Win: John Browning
4 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Tim Butler River City Bicycles
6 Chris Haverty Bridgetown Velo
7 John Mitchem Guinness Cycling Team
8 Michael Benno Veloce/Felt
9 Martin Baker bicycleattorney.com
10 David Ripp Specialized River City Bicycles
11 William Zale
12 Karsten Hagen ZTeam
13 Ivan Meadors Finnegans Toys/Discover Chiropract
14 Tom Hill NoMad Sports Club
15 Casey Patton
16 Bill Hall
17 Andrew Barrett Rapha Racing
18 Roger Joys River City Bicycles Teammate Top 5: Tim Butler
19 Joseph Fricke Guinness Cycling Team
20 John Mccaffrey bicycleattorney.com
21 Bret Berner River City Bicycles Teammate Top 5: Tim Butler
22 Dan Larson Half Fast Velo
23 Hugh Givens
24 John Obrien ZTeam
25 James Odbert
26 Kevin Billingsley
27 James Webb
28 Tom Scott
29 Mark Pico
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elaine Bothe Sorella Forte
2 Jan Moss Team Group Health
3 Ann Kennedy Team Guiness
4 Ann Leitheiser Cyclepath Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jimmy Udall
2 Tyler Green River City Bicycles
3 John Browning Cyclepath Racing
4 Christopher Hamilton
5 Todd Fawcett
6 Mike Kath Dangerboy racing
7 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing
8 Steven Beardsley Gentle Lovers
9 Pete Groblewski Gentle Lovers
10 Marcel Delisser Hammer/CMG Racing Team
11 Jason Riffle HPChiro/Bike n' Hike/Giant
12 Quinn Keogh HPChiro/Bike n' Hike/Giant
13 Nate Magaret Rapha Racing
14 Evan Hepner MiDuole
15 Mark Blackwelder Gentle Lovers
16 Patrick Marzullo HPChiro/Bike n' Hike/Giant
17 Mathew Braun Team SCR
18 Dan Hewitt
19 Kent Heli Southtown Velo
20 Ian Leitheiser Cyclepath Racing Teammate Top 5: John Browning
21 Mike Bene Yard Dawgs Book Club
22 David Pilz Gentle Lovers
23 David Gates Bridgetown Velo
24 Otis Rubottom Rapha Racing
25 Davy Yeater River City Bicycles Teammate Top 5: Tyler Green
26 John Leonard
27 Cary Miller Team S&M
28 Erik Hofland Artisan Family Racing
29 James Camut Land Rover-ORBEA Benefiting the La
30 Joshua Bartlett Land Rover-ORBEA Benefiting the La
31 Mark Gyulafia Guinness Cycling Team
32 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Inc. Cyclin
33 Aaron Sander Cyclepath Racing Teammate Top 5: John Browning
34 John Bravard Cyclepath Racing Teammate Top 5: John Browning
35 Matt Mahoney Gentle Lovers
36 Daniel Mensher
37 Brent Casady Existential Velo
38 Ryan Liverman Veloce/Felt
39 Daniel Quirk Veloce/Felt
40 Michael Benno Veloce/Felt
41 Jesse Homan Veloce/Felt
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 14   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Butler Monavie-Cannondale.com
2 Lisa Reeve
3 Sam Yeo Hammer Velo
4 Tina Brubaker Veloforma
5 Anne Davis usher
6 Abby Jenkins Bridgetown Velo
7 Lindsay Fox
8 Kaytee Petross
9 Heather Wills
10 Stephanie Chase Veloforma Teammate Top 5: Tina Brubaker
11 Leia Tyrrell CAPA Cycling Team
12 Beth Burns Veloce/Felt
Finishers: Cat 2: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 5