Log In
Morgantown Road Race • Mar 30 2013
Clear, 49 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Lavengood Pro Mountain Outfitters
2 Brad Ober Thru It All Body Shop
3 Ace Mcdermott ABRT
4 Bob Dahl Hollyloft/Alfies
5 Stokely Samuel Artemis
6 Gunnar Shogren Team Pathfinder of WV p/b Cervelo
7 Jeffrey Griffin
8 Christopher Woltemade AVC / Team Hagerstown-Washington Co
9 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & F
10 Gary Rodosta Breakaway Velo
11 Chris Jones
12 Gary Blackden
13 Chris Hays Pro Mountain Outfitters Teammate Win: Michael Lavengood
14 Jay Downs ChamRakh Cycling
15 Jeffrey Koontz UPMC Cycling Performance
16 Stephen Olenchock Lamprey Systems
17 Craig Weimer Midtown Chiropractic Grimpeurs
18 Daniel Manges Breakaway Velo
19 Topher Delamarter Ligonier Valley Velo/CMTA
20 Edward Mcpherson ChamRakh Cycling
21 Travis Olson CONSOL Energy Racing p/b Pike Stree
22 Stephen Tinker
23 Parke Wentling Findley Lake Sporting Goods
24 David Mccormick New River Bikes
25 Fritz Kessler Breakaway Velo
26 Justin Pokrivka Pro Mountain Outfitters Teammate Win: Michael Lavengood
27 Chuck Kozora
28 John Adamczyk
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 11   Cat 4: 6   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Osborne
2 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
3 Alexander Meller ABRT
4 Ernest Schimmerling
5 David Billman ColavitaOhioCycling
6 Vic Nurrenbrock BSM Cycling
7 William Ehler UPMC Cycling Performance / ProBikes
8 Jon Boggs
9 Jimmy Feudale East End Cycling Club
10 Frank Corbett ChamRakh Cycling
11 Robert Brnilovich Stark Velo
12 Joseph Kenas Guy's Racing Club
13 Roy Gryskevich Frankford Bikes
14 Chas Ryan Evolution Cycling Club
15 David Thornton Team Competitive Gear
16 Michael Spinnler AVC/Team Hagerstown-Washington Coun
17 Jeff Palm Flood City Velo
18 Jeffrey Paul Team CF
19 James Sota Flood City Velo
20 Paul Critser
21 Ray Middleman CTS
22 W Jay abbott
23 Paul Stevenson
24 David Hersh Flood City Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 9   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Mccarthy PITTSFORDPAINTINGCYCLING
2 Ed Grystar Allegheny Cycling Association
3 James Hartnett South Mountain Velo Club
4 James Bouma
5 Leonard Gilkerson
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Reese
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Fogle Kelly Benefits Strategies/LSV
2 Scott Giles Bayside Velo/Bike Doctor
3 Christofer Keeling Miller School of Albemarle p/b CBC
4 Jake King Miller School of Albemarle
5 Marcos Lazzarotto INTEGRATED SPORTS MEDICINE
6 Jared Nieters SEAVS/Haymarket
7 Greg Capelle Kelly Benefit Strategies/LSV
8 Micah Engle Round Here Racing
9 Kevin Gottlieb Kelly Benefit Strategies/LSV Cyclin Teammate Win: Benjamin Fogle
10 Daniel Quinlan WAS LABS
11 Ben Frederick Kelly Benefit Strategies/LSV
12 Timothy Rugg Kelly Benefit Strategies/LSV Cyclin Teammate Win: Benjamin Fogle
13 Paul Martin Panther/Bakehouse Granola
14 John Cotter Freddie Fu Cycling Team
15 John Heffner Cleveland Brothers CAT - Big Bang B
16 Jonathan D'alba Kelly Benefit Strategies/LSV
17 Payne Griffin Marx-Bensdorf Cycling Team
18 Alan Royek Round Here Racing
19 Mike Hefner ABRT
20 Clarke Lind BATTLEY DUCATI / SPECIALIZED p/b SP
21 Aaron Cruikshank WASlabs Cycling
22 Jameson Ribbens Integrated Sports Medicine p/b Pyra Teammate Top 5: Marcos Lazzarotto
23 George Ganoung ABRT
24 Walker Owen Cutaway Felt p/b Angus Dentistry
25 Jeffrey Pendlebury Panther
26 Sean Piper Freddie Fu Cycling Team
27 Nathan Goates Round Here Racing
28 Anthony Viton BSM Cycling
29 Mario Zometa ABRT
30 Ray Hyang
31 Noah Kinney McDonalds Cycling Team
32 Jake Lifson
33 Brian Batke WAS Labs Cycling
34 Nessim Mezrahi ABRT
35 Jared Babik TEAM GPOA
36 Stephen Rowand Wamsley Cycles
37 Garrett Olsen BATTLEY DUCATI / SPECIALIZED p/b SP
38 Eric Lundgren JBV Coaching
39 Paul Carlson Top Gear Bicycle Shop
40 Sean Barrie BATTLEY DUCATI / SPECIALIZED p/b SP
41 David Steiner Team Spin
42 Jacob Yundt Iron City Bikes
43 Ben Rickey Cutaway - Felt p/b Angus Dentistry
44 Evan Janis ABRT
45 Nathan Annon Pro Mountain Outfitters/FOCUS
46 Steve Bedilion Cleveland Brothers CAT - Big Bang B
47 Corey Fisher Freddie Fu Cycling Team
48 Michael Appel Blockhead Racing
49 Todd Latocha Appalachian Bicycle Racing Associat
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 24   Cat 3: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Vita ABRT
2 Matt Mcloone BATTLEY DUCATI p/b Spokes Etc.
3 Dustin Whitlow NCVC/UnitedHealthcare
4 Christopher Jones Celerity Cycling P/B Brooks Systems
5 Jonathan Martinez Team 3Sports
6 Jordan Cross Evolution Cycling Club p/b Long & F
7 Tyler Waldron ABRT Teammate Win: Nick Vita
8 Grayson Church District Velocity Racing p/b Bicycl
9 Michael Mihalik Freddie Fu Cycling Team
10 Ben Dinapoli HPC/LIST
11 James Haglund AVC / Team Hagerstown-Washington Co
12 Bradley Schmalzer Pro Mountain Outfitters
13 Patrick Green Bicycle Outfitters Racing Team
14 Andy Gorski Pro Bikes / AHR
15 Jason Berry Gripped Racing p/b Dogfish Head Ale
16 Karsten Walker SEAVS/Haymarket
17 Zachary Chappell Snakebite Racing
18 Ian Baun UPMC Performance Cycling
19 Devin Corboy Dynamic Physical Therapy powered by
20 Keith Hower Freddie Fu Cycling Team
21 Jose Pena BikeWorks Racing
22 Daniel Pascuzzi Hollyloft/Alfies
23 Ryan Uber Hollyloft-Alfies
24 Brian Whitesell ABRT Teammate Win: Nick Vita
25 Chas Mcfarland West Virginia University
26 Jordan Snyder
27 Tom Senkevich UPMC Cycling Performance
28 William Slutz Dynamic Physical Therapy Cycling Te
29 Benjamin Kuhlman Pro Mountain Outfitters
30 Patrick Conneely NuGo/Koeles
31 Michael Coumos East End Cycling Club
32 David Cornett Pro mountain outfittersr
33 Damian Radock Trek Ohio Valley
34 Ryan Munko Young Medalists
35 Matthew Klein University of Maryland-College Park
36 William Neidinger Wells Fargo Advisors
37 Dusty Arbogast Pro Mountain Outfitters
38 Ben Hay Iron City Bikes
39 Derek Clark Dynamic Physical Therapy Cycling Te
40 Ryan Bannon Gripped Racing p/b Dogfish Head Ale
41 Jonathan Moncton District Velocity Racing p/b Bicycl
42 Willem Deboer UPMC Cycling Performance
43 Derek Reager NuGo/Koeles
44 Mike Janeiro Pro Mountain Outfitters
45 Cory Muth BSM Cycling
46 Kyle Mihalik NuGo/Koeles
47 Jeff Beyer Southeast Velo Club
48 Caleb Smith Pro Mountain Outfitters
49 Dave Bartels Ohio Cycle Works / Summit Freewheel
50 Harrison Leavens 32NCSI p/b VTV
51 Drew Chidester Top Gear
52 Cameron Schmidt Ride On Wooster
53 Birk Mcgilvrey Top Gear Racing
54 Brendan Mahoney NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Dustin Whitlow
55 E Hubstenberger iii Dynamic Physical Therapy Cycling Te
56 Joel Schmidt Ride On Wooster
57 Nathan Clair Team Citius
58 Jason Hochreiter Nugo/Koeles
59 Charles Kyle US Military Cycling Team Fueled by
Finishers: Cat 3: 33   Cat 4: 24   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Sitler SEAVS/Haymarket
2 David Miller Squadra Coppi/Vapiano USA
3 Bryan Jones NCVC/UnitedHealthcare
4 Joe Malone Top Gear Bicycle Shop / Fit Squared
5 Patrick Quinn BSM Cycling
6 David Friedman TOP GEAR BICYCLE SHOP
7 Michael Angove Whole Wheel Velo Club
8 Donald Powers ynSSr / Pro Bikes / Twin Six
9 David Bender District Velocity Racing p/b Bicycl
10 Salvatore Taibi WWVC Racing
11 Luis Leme NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Bryan Jones
12 Eric Diamond Antietam Velo Club / Team Hagerstow
13 John Kruegler Richmond Bicycle Studio Racing
14 Will King BIKE DOCTOR p/b DigiSource
15 Scott Mearns WWVC Racing
16 Michael Better Rock Creek Velo
17 James Mayuric Team CF/Pittsburgh Pro Bikes
18 Robert Eom Squadra Coppi/Vapiano USA Teammate Top 5: David Miller
19 Jonathan Suite Dynamic Physical Therapy Cycling Te
20 Todd Hauber Dynamic Physical Therapy Cycling Te
21 Jeff Erler Evolution Cycling Club p/b Long & F
22 Jason Acuna WWVC Racing
23 Devon Halley Gripped Racing p/b Dogfish Head Ale
24 Nicholas Parlato All American Bicycle Club
25 Jonathan Cox
26 Morgan Baker Texas Roadhouse Powered by Probikes
27 Sean Jackson Texas Roadhouse/ProBikes
28 Christopher Khanoyan NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Bryan Jones
29 Tom Neumann VeloWorks-Spokes Etc.
30 Jason Draper
31 Kenneth Rowe All American Bicycle Club
32 Matthew Mcdonald Bicycle Outfitters Racing Team
33 Jonathan Geair ProBikes
34 Gerald Audet Dynamic Physical Therapy Cycling Te
35 Brian Lin Carnegie Mellon University
36 Cajer Gong Carnegie Mellon University
37 Willio Jeanpaul NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Bryan Jones
38 Greg Genna East End Cycling Club
39 Chris Buehler Carnegie Mellon University
40 Adam Young ProBikes
41 Arie Spitz
42 James Braswell PATHFINDER of WV
43 Theron Binder IUP Cycling
44 Michael Russo Squadra Coppi/Vapiano USA Teammate Top 5: David Miller
45 Jeff Gernert Dynamic Physical Therapy Cycling Te
46 Hugo Lozano Allegheny Cycling Association
47 Jeff White
48 David Roney East End Cycling Club
49 Robert Eom Squadra Coppi/Vapiano USA Teammate Top 5: David Miller
50 Kyle Hitz Texas Roadhouse Powered by Pro Bike
51 Eric Matteson
52 Chris Buehler Carnegie Mellon University
53 Emilio Poggio Lake Effect Racing
54 Robert Abramson Carnegie Mellon University
55 Aaron Bovalino Beaver Valley Velo
56 Matthew Lee Georgia Tech
57 Bryan Hood Texas Roadhouse/ ProBikes
58 Eric Newman Team Guitar Lab
59 Fred Gohh Team Citius
60 Fred Klehm Team Citius
61 Timothy Daigle ACA Racing - Pittsburgh
62 Michael Schmitt South Chicago Wheelmen
63 Jonathan Echevers All American Bicycle Center
64 John Mclaughlin Texas Roadhouse/ ProBikes
65 Richard Hohenbrink moneynstuff Racing Team
66 Micah Jenkins
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 46   Cat 5: 15   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing p/b Bicycl
2 Elliott Largent
3 Curtis Brown Top Gear Pittsburgh
4 Michal Wojtczak Ignite Endurance
5 Jeff Chaffin BikeLand Developmental Factory Team
6 Phillip Boze
7 Richard Holzworth NuGo/Koeles
8 Christopher Clark Richmond Bicycle Studio Racing
9 Paul Mcclain Shaker Heights Cycling Club
10 Dan Gloudemans East End Cycling Club
11 Sean Roach
12 Shawn Doyle American University
13 Robert Linger Consol Energy Racing
14 Spencer Cheng North American Velo
15 Jacob Richards
16 John Matteson
17 Tom Merce Evolution Cycling Club p/b Long & F
18 Jason Samonds Fat Head's Brewery
19 Scott House Consol Energy Racing p/b Pike Stree
20 Joshua Powers Charleston bicycle center
21 Erick Roskos wamsley cycles
22 Marco Piccirilli
23 John Imperial ii Sports n Spokes
24 Eric Osth East End Cycling Club
25 Sean Hilty Pathfinder of WV
26 Hyagriv Simhan East End Cycling Club
27 Ron Scherff Fat Head's Brewery
28 Joe Sheets Consol Energy Racing
29 Justin Schell KaMOTION Multi-Sport
30 Paul Diegelman East End Cycling Club
31 Brian Gardiner
32 Aaron Morrison
33 Jeff Holloway Cat 6 Racing
34 Cody Pile
35 Brian Leary
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 30   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Giles ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
2 Mary Cerkey Kenda presented by RACC
3 Stephanie Swan Team CF
4 Adelaide Tillinghast American University
5 Nicole Dorinzi
6 Traci Rodosta Breakaway Velo
7 Diedre Ribbens Team CAWES p/b Specialized
8 Wendy Ulmer Evolution Cycling Club p/b Long & F
9 Sabina Olenchock Lamprey Systems
10 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & F
11 Kamden Hoffmann ProBikes
12 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Miller Artemis
2 Tess Senty SV/BikeSource
3 Melissa Hiller
4 Melanie Brown Bicycle Outfitters Race Team
5 Hillary King Team Athens
6 Stephanie Wolf Gripped Racing p/b Dogfish Head Ale
7 Kaitlyn Mittan Artemis Teammate Win: Michelle Miller
8 Kathryn Hansen VeloWorks-Spokes Etc.
9 Kelly Collier KaMOTION
10 Luciana Braga
Finishers: Cat 4: 9   Cat ?: 1