Log In
Fouche Gap Road Race • Mar 30 2013
Overcast, 60 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Carpenter Grindstone Performance Cycling p/b 02:30:59.5
2 Brian Derose Ridley Masters' Team p/b Reality Bi 02:31:18.3
3 Brad Parkerson Lifetime Bikes Loganville 02:32:02.7
4 Michael Burns Nouveau Velo Cycling Team 02:38:35.0
5 Tracy Saine Grindstone Performance Cycling p/b 02:38:40.0 Teammate Win: Steven Carpenter
6 Grant Baldwin North Georgia Cycling Association, 02:39:09.5
7 Derrick Wasson North Atlanta Riding Club 02:39:35.6
8 Gregory Brown Ridley Masters' Team p/b Reality Bi 02:39:40.2 Teammate Top 5: Brian Derose
9 Jonathan Sierra Scenic City Velo 02:40:13.0
10 Joseph Duhon Madison Cycles 02:40:21.3
11 Charles Rossignol Litespeed-BMW 02:40:36.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Terry O'toole Peachtree Bikes 02:30:51.8
2 Jeff Clayton Georgia Neurosurgical Institute 02:31:10.7
3 Kent Wheeler Peachtree Bikes 02:31:29.3 Teammate Win: Terry O'toole
4 Tim Stone Grindstone Performance Cycling p/b 02:33:29.8
5 Jeff Warncke Homesmart Cycling 02:34:02.5
6 Jeffrey Licciardello Team Mission Source-NGCA 02:34:20.9
7 Mchael Fitzgerald L5Flyers p/b Maxxis 02:38:59.7
8 Chuck Schmidt Peachtree Bikes 02:39:06.1 Teammate Win: Terry O'toole
9 Gilbert Shillcutt L5Flyers p/b Maxxis 02:39:09.1
10 John Fillyaw Velo Voodoo 02:39:09.5
11 Mark Brackenbury Team Mission Source-NGCA 02:39:14.9
12 Mitchell Danner Spring City Cycling Club 02:39:19.5
13 Robert Jordan Georgia Neurosurgical Institute 02:39:35.9 Teammate Top 5: Jeff Clayton
14 Gregory Hanson Frazier Cycling 02:39:42.1
15 Michael Gordon Team Mission Source-NGCA 02:39:50.3
16 Robert Conatser realitybikes.com 02:40:04.0
17 Lou Cataland Round Here Racing 02:40:05.5
18 Brad Harper North Georgia Cycling Association, 02:40:16.4
19 Darrell Farlow Team Mission Source-NGCA 02:40:32.0
20 Steven Lewis BMW Global MINI Free-Flite Masters 02:40:53.5
21 Dale Hair BMW Global MINI Free-Flite Masters 02:40:55.2
22 Theron Colucci Grindstone Performance Cycling p/b 02:41:34.8 Teammate Top 5: Tim Stone
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Lehner Team Headstrong 02:39:51.3
2 Danny Caylor 02:39:59.9
3 Gary Dalton Cox/W.E. Stedman Cycling 02:40:20.1
4 Charles Seward Unione Sportiva Italiana 02:41:08.5
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Fisher 03:27:41.8
Off The Front
2 Patrick Casey Team Momentum 03:27:51.4
Off The Front
3 Austin Ulich Prima Tappa Cycling 03:28:00.1
Off The Front
4 Eric Kirk North Georgia Cycling Association, 03:28:00.5
Off The Front
5 Jeffrey Brooks Village Volkswagen Elite Cycling Te 03:28:14.9
6 Julian Zehr Dalton State College 03:28:21.7
1
7 Nathan Spence James Bros. Bikes 03:28:23.6
2
8 Christopher Wyatt 03:28:24.7
3
9 Tomas Petit Frazier Cycling 03:28:26.4
4
10 Peter Reed MSMOC 03:28:26.6
5
11 Dustin Cottle Team Novo Nordisk Development 03:28:26.6
6
12 Alexander Dijkema Frazier Cycling Juniors 03:28:33.4
13 Steve Simmons North Georgia Cycling Association, 03:28:40.0 Teammate Top 5: Eric Kirk
14 Drago Cepar Round Here Racing 03:28:40.6
15 Ryan Pumpian Team Mission Source-NGCA 03:28:40.8
16 Wesley Burruss Out Spokin Woodstock 03:28:41.1
17 Jimm Mcelroy Velosports Racing 03:28:43.3
18 Taylor Dunn southern crescent cycling 03:28:46.6
19 Gregg Palaian Round Here Racing 03:28:53.2
20 Joshua Hicks KnoxVelo Club 03:28:55.2
21 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development 03:29:08.1
Off The Back
22 Kyle Campbell Team Momentum 03:29:08.5
Off The Back
Teammate Top 5: Patrick Casey
23 Austin Sholly Georgia Neurosurgical Institute 03:29:17.3
Off The Back
24 Matt Corse Round Here Racing 03:29:23.4
Off The Back
25 Jack Howland Village Volkswagen Cycling Team 03:29:32.9
Off The Back
26 Talmadge Mincey Scenic City Velo 03:29:34.3
Off The Back
27 Tony Esposito Mellow Mushroom Pizza Bakers 03:29:38.7
Off The Back
28 Matt Ragan Drummond Racing 03:29:40.7
Off The Back
29 Connor Tankersley Village Volkswagen Elite Cycling Te 03:29:45.7
Off The Back
Teammate Top 5: Jeffrey Brooks
30 Daren Rogers Village Volkswagen Elite Cycling Te 03:29:46.2
Off The Back
Teammate Top 5: Jeffrey Brooks
31 Scott Morris Village Volkswagen Elite Cycling Te 03:29:46.5
Off The Back
Teammate Top 5: Jeffrey Brooks
32 Tony Blansit PCP Race Team 03:29:47.1
Off The Back
33 Luis Silva southern crescent cycling 03:29:50.2
Off The Back
34 Joshua Longenecker Rogue Racing Project 03:29:50.9
Off The Back
35 Matthew Brown Village Volkswagen Elite Cycling Te 03:29:56.3
Off The Back
Teammate Top 5: Jeffrey Brooks
36 Gregory Colby I AM Racing 03:29:58.3
Off The Back
37 Fletcher Lydick Frazier Cycling 03:30:01.9
Off The Back
38 Grayson Tudor Round Here Racing 03:30:13.7
Off The Back
39 Curtis Strange BeckJanitorial.com 03:30:14.9
Off The Back
40 Dan Klapheke Team Mission Source-NGCA 03:30:30.6
Off The Back
41 Marcelo Martino 03:30:34.0
Off The Back
42 David Farabaugh I AM Racing 03:30:40.4
Off The Back
43 Alex Devereaux Velo Voodoo 03:30:49.3
Off The Back
44 Gabriel Eugene denes Georgia Cycling Inc. 03:31:00.2
Off The Back
45 Pablo Di marco North Georgia Cycling Association, 03:31:05.1
Off The Back
Teammate Top 5: Eric Kirk
46 Paul Duffy Team Mission Source-NGCA 03:31:15.2
Off The Back
47 James Delong Village Volkswagen Elite Cycling Te 03:31:28.4
Off The Back
Teammate Top 5: Jeffrey Brooks
48 Andy Meyer Village Volkswagen Cycling Team 03:31:36.7
Off The Back
49 Modesto Diaz southern crescent cycling 03:32:14.6
Off The Back
50 David Hoffman MOAB Masters Racing 03:32:18.9
Off The Back
51 Billy Campbell McDonalds Cycling Team 03:32:28.3
Off The Back
52 Nathaniel Rowe SkyBlu Smart Fuels Cycling Team 03:34:10.2
Off The Back
53 Jeff Ingle Village Volkswagen Elite Cycling Te 03:35:01.6
Off The Back
Teammate Top 5: Jeffrey Brooks
54 Rob Kane C Town Bikes 03:36:29.6
Off The Back
55 Cody Hall Smyrna Bicycles 03:38:00.4
Off The Back
DNF Ryan Cleary Round Here Racing N/A
DNF Jonathan Cucaz Frazier Cycling N/A
DNF Broderick Hartley JET Cycling N/A
DNF Nichole Tower I AM Racing N/A
DNF Ethan Zehr Dalton State College N/A
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 48   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Schmidt Depaula Racing 01:54:50.3
2 Ian Garrison Junior Flyers 01:54:55.9
3 Blake Johnson ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music 01:54:56.1
4 Parker Haney Frazier Cycling 01:55:06.6
5 Alexander Moody Team Mission Source-NGCA 01:55:15.3
6 David Ferguson Be Real Sports 01:55:16.8
7 Erik Van name L5Flyers p/b Maxxis 01:55:18.7
8 Adam Hewitt Atomic Cycles 01:55:20.7
9 Nathan Hatfield 01:55:20.9
10 Haegan Altizer Junior Flyers 01:55:23.1 Teammate Top 5: Ian Garrison
11 Chris Leonard Harper Auto 01:55:28.6
12 Peter Smith Team Mission Source-NGCA 01:55:29.4 Teammate Top 5: Alexander Moody
13 Dawson Morton L5Flyers p/b Maxxis 01:55:32.3
14 Willem Kaiser Junior Flyers 01:55:34.0 Teammate Top 5: Ian Garrison
15 Brian Coll Team Mission Source-NGCA 01:55:35.1 Teammate Top 5: Alexander Moody
16 Thomas Freckmann Out Spokin Woodstock 01:55:39.5
17 Stephen Ray Village Volkswagen Cycling Team 01:55:41.6
18 James Mayer University of West Georgia 01:55:42.8
19 Nick Oestreich Junior Flyers 01:55:43.6 Teammate Top 5: Ian Garrison
20 Chris Leslie Drummond Racing 01:55:44.4
21 Christian Dicenso Drummond Racing 01:55:45.6
22 Liam Ainslie 01:55:46.2
23 George Valentine North Georgia Cycling Association, 01:55:46.6
24 James Todd Frazier Cycling 01:55:47.6 Teammate Top 5: Parker Haney
25 Chris Stout 01:55:50.1
26 Jacob Pratt I AM Racing 01:55:51.9
27 Lee Carmichael 01:55:53.3
28 Jc Emberton Village Volkswagen Cycling Team 01:55:55.9
29 Sean Philyaw Prima Tappa Cycling 01:55:56.3
30 Charlie Putnal Big Ring Racing, Inc. 01:55:59.5
31 Daudi Cobb Peachtree Bikes 01:56:00.3
32 Hartono Tanuwidjaja I AM Racing 01:56:05.1
33 Will Owens Scenic City Velo 01:56:07.2
34 James Buckingham Hub Endurance Chattanooga 01:56:07.4
35 Brian Skouras Out Spokin Woodstock 01:56:10.8
36 Robbin Rahman L5Flyers p/b Maxxis 01:56:11.2
37 Van Mixon Big Ring Racing, Inc. 01:56:13.4
38 Ben Sedwick Hub Endurance Chattanooga 01:56:14.0
39 Tracy Terpstra Village Volkswagen Elite Cycling Te 01:56:14.8
40 Devin Vernick L5Flyers p/b Maxxis 01:56:16.0
41 Matthew Dalke 01:56:22.4
42 Trey Griffin PCP Race Team 01:56:25.2
43 Paul Dallas Drummond Racing 01:56:25.6
44 Ovirne Lopez Prima Tappa Cycling 01:56:30.3
45 Brad Cox Mellow Mushroom Racing 01:56:40.2
46 Eric Nelson 01:56:45.3
47 Lawrence Russell Village Volkswagen Cycling Team 01:57:00.8
48 Kareem Maddox 01:57:01.2
49 Jon Harbert Velo Voodoo 01:57:02.4
50 Jeff Kahley Big Ring Racing, Inc. 01:57:12.1
51 Stephen Baxter Lifetime Bikes Loganville 01:57:13.6
52 David Koonce Village Volkswagen Cycling Team 01:57:24.9
53 Eric Polino Village Volkswagen Cycling Team 01:57:34.7
54 Heber Cristino 01:57:44.9
55 Richard Park Hub Endurance Chattanooga 01:58:09.0
56 Johnny Mayero Frazier Cycling 01:58:22.2 Teammate Top 5: Parker Haney
57 Rishi Teja mocherla Frazier Cycling 01:58:31.1 Teammate Top 5: Parker Haney
58 Zechariah Musselman Village Volkswagen Cycling Team 01:59:04.0
59 Lukas Grob Pawling Cycle & Sport 01:59:09.8
60 Steve Riley North Georgia Cycling Association, 01:59:24.3
61 Stephen Wilham Village Volkswagen Cycling Team 02:00:12.2
62 Don Humphreys Village Volkswagen Cycling Team 02:00:45.8
63 Aditya Gummadi Junior Flyers 02:46:42.9 Teammate Top 5: Ian Garrison
DNF Tyler Adsit Georgia Neurosurgical Institute N/A
DNF Philip Dewire Georgia Institute of Technology N/A
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 59   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Crispin Del nero 01:56:54.1
2 Emerson Vieira 01:56:57.8
3 Jeffrey Firestone L5Flyers p/b Maxxis 01:57:00.0
4 Scott Schlapman 01:57:07.5
5 Steven Tarry Toyota Forklifts/Sport Factory 01:57:12.9
6 Jerry Perullo 01:57:24.3
7 Shannon Wrege Toyota Forklifts/Sport Factory 01:57:28.4 Teammate Top 5: Steven Tarry
8 Sean Hodgson 01:57:37.8
9 Chris Kuhn Round Here Racing 01:57:45.4
10 Joe Fritz PCP Race Team 01:57:46.4
11 Brad Jacobs Round Here Racing 01:57:51.7
12 Matt Tebbe 01:57:55.3
13 Mark Franks 01:58:00.3
14 George Powell Village Volkswagen Cycling Team 01:58:04.2
15 Moive Star kerns Village Volkswagen Cycling Team 01:58:22.8
16 Staten Putnal 01:58:25.5
17 Brandon Rudin Team Headstrong 01:58:27.5
18 Ilhan Olcay 01:58:33.6
19 David Schnakenberg 01:58:36.1
20 Troy Marcum 01:58:37.9
21 Chip Carter PCP Race Team 01:58:50.6
22 Christopher Haddock Bear Creek Bikes Race Team 01:58:53.2
23 Scott Silvers Village Volkswagen Cycling Team 01:59:00.8
24 Chris Sterchi Village Volkswagen Cycling Team 02:01:41.3
25 Gary Farmer Velo Voodoo 02:04:09.8
26 Harvey Blanco Lifetime Bikes Loganville 02:14:00.6
27 Michael Barrett DQ
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Purinton Johnson & Hayes Physical Therapists 01:57:05.3
2 Greg Masterson 01:57:23.9
3 Marvin Rivera 01:57:36.8
4 Louis Leclerc North Georgia Cycling Association, 01:57:38.4
5 Tom Golden Village Volkswagen Cycling Team 01:57:57.3
6 Steven Reeves 01:58:16.3
7 Alex Harrod Grindstone Performance Cycling p/b 01:58:22.2
8 David Haney Frazier Cycling 01:58:37.7
9 Mark Workman Grindstone Performance Cycling p/b 01:59:02.1
10 Scott May Rome Velo 01:59:08.5
11 David Durbin Southern Cycling Operations (SCO) 01:59:10.4
12 Richard Hayes 01:59:12.2
13 Michael Grigat Rome Velo 01:59:20.2
14 Brian Williams 02:00:38.5
15 Tracy Cochran Bear Creek Bikes Race Team 02:01:46.6
16 Michael Miller Team Gran Fondo 02:03:51.7
17 Charles Clark Cycle-Therapy GA 02:04:12.2
18 Larry Peters 02:04:45.1
19 John Strickland SkyBlu Smart Fuels Cycling Team 02:09:26.6
20 David Clutter Grindstone Performance Cycling p/b 02:14:35.3
21 Jon Hudgens 02:17:54.9
22 Tony Jewah Mellow Mushroom Racing 02:35:10.3
23 Dennis Custer Scenic City Velo 02:40:33.4
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luc Frenette 01:58:10.2
2 Bob Thompson 01:59:11.2
3 Michael Long Prima Tappa Cycling 01:59:15.9
4 Mark Miller PCP Race Team 02:01:57.4
5 Edward Marks 02:02:13.9
6 Dan Mcnamara Team Headstrong 02:05:31.7
7 Ronald Alley 02:06:56.6
8 Stuart Spratt 02:14:31.1
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cody Elder Buffalo Bicycling Club Inc. 01:53:42.5
2 Joseph Coleman Scenic City Velo 01:53:49.4
3 Jack Findley 01:53:50.4
4 Jason Wolfe Out Spokin Woodstock 01:53:53.2
5 Conor Mcnally L5Flyers p/b Maxxis 01:54:03.1
6 Nicholas Long SkyBlu Smart Fuels Cycling Team 01:54:04.5
7 Will Eustace 01:54:07.9
8 Ashly Dewberry I AM Racing 01:54:19.4
9 Huntley Nash L5Flyers p/b Maxxis 01:54:26.0 Teammate Top 5: Conor Mcnally
10 Christopher Stubel Georgia Institute of Technology 01:54:28.6
11 Daniel Hamilton Hub Endurance Chattanooga 01:54:32.3
12 Ryan Burry Village Volkswagen Cycling Team 01:54:35.3
13 Eric Anderson 01:54:43.4
14 Greg Spaeth North Georgia Cycling Association, 01:54:48.5
15 Jackson Calhoun Rome Velo 01:54:59.7
16 John Hooie Bear Creek Bikes Race Team 01:55:08.4
17 Jon Wienandt Hilton Head Cycling/Robson Forensic 01:55:10.7
18 Jason Young 01:55:12.8
19 Christopher Hughes Dothan Area Cyclists 01:55:15.5
20 Jonathan Reeves NashvilleCyclist.com 01:55:21.6
21 Benjamin Czelusniak 01:55:52.4
22 Flores Vladimir 01:55:53.9
23 Greg Brannon I AM Racing 01:55:57.4
24 Jason Martin PCP Race Team 01:55:59.1
25 Aaron Smith I AM Racing 01:56:14.0
26 Austin Gann 01:56:18.7
27 Christopher Mosier Toyota Forklifts/Sport Factory 01:56:19.2
28 Carlton Fields 01:56:45.3
29 Elijah Woody 01:57:45.6
30 Brock Mason 01:59:50.6
31 Tony Scarpero Reality Bikes 02:00:05.1
32 Joe Young 02:00:42.4
33 Jordan Picchiottino 02:02:28.7
34 Michael Bonham Village Volkswagen Cycling Team 02:02:34.1
35 Jonathon Skinner 02:03:56.3
36 Eddie Dodard 02:05:07.3
37 Daniel Varnado Rome Velo 02:06:09.1
38 Jake Blair southern crescent cycling 02:07:44.4
39 Frank Whittle 02:08:10.0
40 Joseph Fritz iv PCP Race Team 02:09:48.2
41 Phillip Carpenter 02:12:16.2
42 David Henry Village Volkswagen Cycling Team 02:12:50.5
43 Davis Mcginty Rome Velo 02:16:31.7
44 Justin Wilson Johnson & Hayes Physical Therapists 02:17:00.1
45 Chase Bohannon Rome Velo 02:27:09.7
46 Matt Statham 02:32:30.9
DNF Franklin Collins N/A
51 John Holden DQ
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 36   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oscar Clark 03:08:46.0
2 Brendan Sullivan Lupus Racing Team 03:09:03.2
3 Charlie Hough Hincapie Development team 03:09:14.6
4 Daniel Holt Team United Healthcare Georgia/The 03:10:01.4
5 Chad Capobianco Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts 03:10:09.2
6 David Carpenter Village Volkswagen Elite Cycling Te 03:10:11.6
7 Dirk Pohlmann Kentucky Flyers Cycling Inc 03:10:15.0
8 Anders Swanson Litespeed-BMW 03:10:16.0
9 Alexey Shmidt Team United Healthcare Georgia/The 03:10:21.3 Teammate Top 5: Daniel Holt
10 Amos Harvey Round Here Racing 03:10:23.2
11 Matthew Russell Village Volkswagen Cycling Team 03:10:26.4
12 Jeffrey Mcgrane Friends Great Smokies (FGS Cycling) 03:10:30.1
13 Frank Marrs North Georgia Cycling Association, 03:10:37.9
14 Mathew Meunier NashvilleCyclist.com 03:10:43.5
15 David Gearhart Litespeed-BMW 03:10:47.6
16 John Hayes I AM Racing 03:10:55.2
17 Benjamin Dilley Team Novo Nordisk Development 03:10:57.3
18 Paul Tower Donohoo-Infinity Racing 03:11:10.8
19 David Flynn Hincapie Cycling 03:11:17.5 Teammate Top 5: Charlie Hough
20 Oleg Tanovitchi 03:11:22.0
21 Andy Lougher Lupus Racing Team 03:11:34.1 Teammate Top 5: Brendan Sullivan
22 Troy Adams Litespeed-BMW 03:12:04.4
23 Tyler Hutchinson Village Volkswagen Elite Cycling Te 03:12:15.2
24 Joey Rosskopf 03:12:33.1
25 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/The 03:12:47.9 Teammate Top 5: Daniel Holt
26 Ruud Cremers 03:12:52.1
27 James T gotsick Lupus Racing Team 03:13:03.4 Teammate Top 5: Brendan Sullivan
28 Philip O'donnell Hot Tubes Development Cycling Team, 03:13:11.8
29 Michael Dalterio 03:13:14.0
30 Oscar Jimenez TGCR Team Greenville Cycling Racing 03:13:15.7
31 Thomas Turner 03:13:21.2
32 James Tobias BeckJanitorial.com 03:13:22.0
33 Matthew Brooks Team Novo Nordisk Development 03:13:23.0
34 Mike Stone Cleveland Clinic Sports Health Cycl 03:13:38.7
35 Neal Shepherd Lupus Racing Team 03:13:40.1 Teammate Top 5: Brendan Sullivan
36 Cal Hooten 03:13:42.8
37 Jan Kolar Lupus Racing Team 03:13:43.2 Teammate Top 5: Brendan Sullivan
38 Matthew Miller 03:13:50.6
39 Zachary Hoover Hub Endurance Chattanooga 03:13:51.9
40 Andrew Bailey Village Volkswagen Elite Cycling Te 03:13:52.5
41 Christopher Brown Litespeed-BMW 03:13:55.1
42 Nolan Tankersley Village Volkswagen Elite Cycling Te 03:13:58.7
43 Daniel Rudalev Iron Data Racing 03:13:59.1
44 Hunter Garrison 03:14:06.1
45 Dylan Degan 03:14:09.1
46 Igor Rudalev Lupus Racing Team 03:14:12.5 Teammate Top 5: Brendan Sullivan
47 Brais Dacal 03:14:17.6
48 Peter Knoop 03:14:21.6
49 Chris Lessing Round Here Racing 03:14:22.1
50 Andrew Joseph Interactive Metronome Development 03:14:22.6
51 Brandon Pruett Hincapie Development team 03:14:28.4 Teammate Top 5: Charlie Hough
52 Juan Carlos arias 03:14:32.7
53 Chris Chotas Litespeed-BMW 03:14:36.5
54 Peter Eckel Team Novo Nordisk Development 03:14:37.7
55 Garey Gomez Litespeed-BMW 03:14:48.0
56 Christian Parrett 03:14:50.2
57 Luke Servedio Sonic Cycling 03:14:52.1
58 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling) 03:14:52.9
59 Justin Bynum Donohoo-Infinity Racing 03:14:54.1
60 Jake Andrews Georgia Neurosurgical Institute 03:14:55.2
61 Andrew Hodges Round Here Racing 03:14:56.0
62 Christopher Cundiff US Military Cycling Team Fueled by 03:15:04.0
63 Luis Sanchez TGCR Team Greenville Cycling Racing 03:15:11.9
64 Gerd Dekeijzer 03:15:19.8
65 Neil Kopitsky Litespeed-BMW 03:15:24.7
66 Rob Evans Team Mission Source-NGCA 03:15:27.4
67 Michael York 03:15:50.1
68 Benjy Coil Litespeed-BMW 03:16:08.6
69 Isaac Strickland BeckJanitorial.com 03:16:12.4
70 Mark Babcock 03:16:21.6
71 Darren Fuller VeloShine Cycling Team 03:16:37.1
72 Andrew Meyer Village Volkswagen Elite Cycling Te 03:16:40.9
73 Jason Smitherman Round Here Racing 03:16:55.2
74 Robert Berghel Village Volkswagen Cycling Team 03:17:01.1
75 John Allison Lupus Racing Team 03:17:57.5 Teammate Top 5: Brendan Sullivan
76 Colby Millen Litespeed-BMW 03:20:17.7
77 Jon Mclaughlin Village Volkswagen Elite Cycling Te 03:20:17.9
78 Wes Parrish Litespeed-BMW 03:25:50.5
DNF Matthew Whatley N/A
DNF Gregory Miller KnoxVelo Club N/A
DNF Brady Rogers N/A
DNF Kirk Corsello Lupus Racing Team N/A Teammate Top 5: Brendan Sullivan
DNF Alan Dawkins Hub Endurance Chattanooga N/A
Finishers: Cat 1: 31   Cat 2: 42   Cat 3: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Mccalley Hub Endurance Chattanooga 02:04:45.9
2 Amy Phillips Hub Endurance Women's Cycling Team 02:08:19.7
3 Melinda Spratt Louis Garneau Factory Team 02:08:25.3
4 Kimberly Campione Lifetime Bikes Loganville 02:09:00.1
5 Debbie Prouty PCP Race Team 02:09:08.0
6 Maria Carrelli The 706 Project 02:09:11.9
7 Zoe Frazier Frazier Cycling 02:09:15.3
8 Elizabeth Lee Louis Garneau Factory Team 02:09:33.6 Teammate Top 5: Melinda Spratt
9 Melissa Petty Hub Endurance Women's Cycling Team 02:09:40.9 Teammate Top 5: Amy Phillips
10 Kimberly Nelson Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 02:09:49.5
11 Michele Moulton PCP Race Team 02:09:51.9 Teammate Top 5: Debbie Prouty
12 Abigail Aldridge PCP Race Team 02:10:01.3 Teammate Top 5: Debbie Prouty
13 Diana Ramos Junior Flyers 02:10:17.8
14 Tina Locklear PCP Race Team 02:10:25.2 Teammate Top 5: Debbie Prouty
15 Megan Cole Whole Foods Market Giordana Scott S 02:12:19.1
16 Stephanie Rynas Hub Endurance Women's Cycling Team 02:16:28.9 Teammate Top 5: Amy Phillips
17 Heather Holmes 02:30:15.1
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Catherine Kelly Hub Endurance Women's Cycling Team 02:08:54.9
2 Tara Keefer Hub Endurance Chattanooga 02:08:57.4
3 Lenae Ahearn Rome Velo 02:09:18.3
4 Sarah Schlapman 02:09:37.1
5 Jill Mcnamara Team Headstrong 02:10:34.7
6 Salma Huque Junior Flyers 02:12:24.8
7 Kerry Brown Hub Endurance Chattanooga 02:13:29.9 Teammate Top 5: Tara Keefer
8 Jacqy Stone Johnson & Hayes Physical Therapists 02:40:16.8
9 Sally Chu Hub Endurance Women's Cycling Team 02:50:17.4 Teammate Win: Catherine Kelly
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 1