Log In
Johnson City Omnium - Temple Hill Time Trial • Jun 8 2013
Partly Cloudy, 73 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Carpenter Grindstone Performance Cycling p/b
2 Jay Westbrook Chainheart Cycling Studio
3 Erik Ostergaard Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
4 Bradley Price DIY Music p/b Chainheart Cycling St
5 Jacob Mcgahey Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
6 Kenneth Poole SVMIC Cycling
7 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
8 S Austin walker iv Industry Nine Cycling Team p/b ABRC Teammate Top 5: Erik Ostergaard
9 Hugh Moran Industry Nine Cycling Team p/b ABRC Teammate Top 5: Erik Ostergaard
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Bailey ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
2 Gabriel Dobrozsi Lionhearts Junior Racing
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Adair SVMIC Cycling
2 Michael Walters Tri-Cities Road Club
3 James Mead Charlotte Sports Cycling
4 Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci
5 James Pittman Crosstown Velo
6 Lawrence Russell Village Volkswagen Cycling Team
7 Mitchell Hopkins Cycletherapy - Zimmer
8 Timothy Tidwell Harper Auto
9 Chuck Gillis Garneau Custom
10 Philippe Roquiny Tri-Cities Road Club Teammate Top 5: Michael Walters
11 David Stevens Constellation Cycling
12 Andy Glenn
13 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Top 5: Timothy Taylor
14 Jack Evans Southern Express
15 Randy Mckinnon Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Top 5: Timothy Taylor
16 Jimmy Hayes
17 Riccardo Cannone NashvilleCyclist.com
18 Terry Forrest
19 Bob Whitaker Tri-Cities Road Club Teammate Top 5: Michael Walters
20 Ronald Wilson Harper Auto
21 Brian Mahoney Harper Auto
22 Jonathan Kinnick Tri-Cities Road Club Teammate Top 5: Michael Walters
23 Mickel Kobeck Moab/Middle Tennessee Velo
24 Thomas Ratajczak Asheville Bicycle Racing Club
25 Thomas King Harper Auto
26 Bobby Haynes
27 William Brown Tri-Cities Road Club Teammate Top 5: Michael Walters
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 15   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Sheedy Globalbike Racing
2 Shawn Gravois Team United Healthcare Georgia/The
3 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
4 Michael Reidenbach HydroMax Cycling Team
5 Isaiah Newkirk Gateway Harley-Davidson
6 Payne Griffin Marx and Bensdorf Cycling Team
7 Scott Newberry Marx and Bensdorf Cycling Team
8 Edison Turner UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
9 Daniel Patten
10 Matthew Russell Village Volkswagen Elite Cycling Te
11 Corey Davis Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
12 Justin Crawford VeloShine Cycling Team
13 John King Marx and Bensdorf Cycling Team
14 Chris Uberti UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
15 David Carpenter Village Volkswagen Elite Cycling Te
16 Charlie Hough Hincapie Development team
17 Stephen Vogel Pre-Reg.com
18 Nick Jowsey
19 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
20 Oliver Flautt
21 Reid Beloni Appalachian State University
22 John Delong VeloShine Cycling Team
23 Andrew Raab CCB Racing
24 Andrew Bailey Village Volkswagen Elite Cycling Te
25 Kyle Taylor Team Bikers Choice
26 Josh Oxendine Asheville Bicycle Racing Club
27 Fred Reidenbach HydroMax Cycling Team Teammate Top 5: Michael Reidenbach
28 Andrew Meyer Village Volkswagen Elite Cycling Te
29 Chad Capobianco Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
30 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/The Teammate Top 5: Shawn Gravois
31 John Hayes Village Volkswagen Elite Cycling Te
32 Brandon Freyer Appalachian State University
33 Chris Emory Beer City Bicycles
34 Michael Nichols jr.
35 Zachary Nave Finish Strong Elite Cycling Team
36 Nathan Robinson Team WHAYNE
37 Jacob Arnold
38 Douglas Ansel Team Upland Brewing
39 Dylan Cipkowski Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
40 Justin Lowe Team Athletix Benefitting Globalbik
41 Matthew Bruner North Carolina State University at
42 Tyler Hutchinson Village Volkswagen Elite Cycling Te
43 Caleb Welborn Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
44 Darren Fuller VeloShine Cycling Team
45 Thomas Wrona UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
46 Fletcher Lydick Frazier Cycling
47 Alder Martz UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
48 Justin Bynum Donohoo-Infinity Racing
49 Baird Sills Appalachian State University
50 Brian Toone Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: John Hart
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 27   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Clancy Presbyterian Sports Medicine/Energy
2 Ian Mcshane Clarksville Schwinn/Rapid Transit
3 Timothy Killelea Village Volkswagen Elite Cycling Te
4 Mattnew Phillips SEAVS/Haymarket
5 Joshua Hicks Harper Auto
6 Will Montgomery I AM Racing
7 Will Massey Virginia Polytechnic University
8 Jimm Mcelroy Velosports Racing
9 Miles Hubbard Appalachian State University
10 Casey Vedder Hearts Racing Club
11 Jordan Marhanka Hincapie Development team
12 Jordan Lewis ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
13 Alex Mclaughlin Team WHAYNE
14 Stephen Wagstaff North Carolina State University at
15 Christopher Winter Hub City Bicycle - Lift Center Raci
16 Casey Stallard King University
17 Keith Marek Team Priority Health
18 Oliver Donkervoet Virginia Polytechnic University
19 Phillip Jackson Cycletherapy - Zimmer
20 Noah Hendrix Caney Fork Racing
21 Joshua Cole Velosports Racing Asheville
22 James Delong Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Timothy Killelea
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Pearman Virginia Polytechnic University
2 Justin Schmidt Depaula Racing
3 Justin Lowe Gear Up Cycles
4 Joshua lewis Team bikers choice Team Bikers Choice
5 Doug Robinson Donohoo-Infinity Racing
6 Thomas Evans Harper Auto
7 Derek Hurst Village Volkswagen Cycling Team
8 Adam Burk
9 Jose Avila
10 Daniel Hamilton Hub Endurance Chattanooga
11 Jacob Pratt I AM Racing
12 Eric Middleton ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
13 Corey Anderson Kids Race Sports Development
14 Nate Lelek I AM Racing
15 John Gardner
16 Jacob Hendrix Caney Fork Racing
17 Phillip Carpenter Village Volkswagen Cycling Team
18 Richard Hurst Tri-Cities Road Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 11   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Ratliff Tri-Cities Road Club
2 Brad Standifer Five rivers cycling/GU'D
3 Ben Rasnick Tri Cities Road Club Teammate Win: Alexander Ratliff
4 Blair Ellis Tri-Cities Road Club Teammate Win: Alexander Ratliff
5 Bryan Mcclure Team Louisville
6 Joey Carico Tri-Cities Road Club Teammate Win: Alexander Ratliff
7 Matthew Lee
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nina Laughlin Appalachian State University
2 Catherine Dewberry Team Belladium
3 Katherine Shields PainPathways Cycling Team
4 Erica Zaveta
5 Emily Shields PainPathways Cycling Team
6 Shannon Dawkins Hub Endurance Women's Cycling Team
7 Martha Lowe Gear Up Cycles
8 Nichole Tower I AM Racing
9 Karen Ostergaard
10 Stephanie Rynas Hub Endurance Women's Cycling Team
11 Amy Alexander Asheville Bicycle Racing Club
12 Stephanie Cucaz PCP Race Team
13 Kelly Perkins
14 Angelina Stevens SpokesWomen Syndicate Inc.
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Monderer
2 Rachel Hart I AM Racing
3 Kim Bishop Tri Cities Road Club
4 Noel Reagan Hub Endurance Women's Cycling Team
5 Rachel Dobrozsi Lionhearts Junior Racing
6 Sally Chu Hub Endurance Women's Cycling Team
7 Rebecca Jackson Hub Endurance Women's Cycling Team Teammate Top 5: Noel Reagan
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1