Log In
Johnson City Omnium - Franklin Woods Community Hospital Criterium • Jun 9 2013
Partly Cloudy, 78 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Mcgahey Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
2 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
3 Tim Tobbe Crosstown Velo
4 Kenneth Poole SVMIC Cycling
5 Bert Hull BMW Global MINI Free-Flite Masters
6 Jason Peters Hub Endurance Chattanooga
7 Tod Williams Moab/Middle Tennessee Velo
8 Jay Westbrook Chainheart Cycling Studio
9 Carl Flink I AM Racing
10 William Robison Moab/Middle Tennessee Velo
11 Steven Carpenter Grindstone Performance Cycling p/b
12 Marcus Jones Crosstown Velo Teammate Top 5: Tim Tobbe
13 Hugh Moran Industry Nine Cycling Team p/b ABRC Teammate Win: Jacob Mcgahey
14 Ronald Wilson Harper Auto
15 Bert Gutierrez Hearts Racing Club
16 John Delong VeloShine Cycling Team
17 S Austin walker iv Industry Nine Cycling Team p/b ABRC Teammate Win: Jacob Mcgahey
18 Erik Ostergaard Industry Nine Cycling Team p/b ABRC Teammate Win: Jacob Mcgahey
DNF Bradley Price DIY Music p/b Chainheart Cycling St
DNF David Smith Piney Flats Bicycles/Dean Endurance
DNF John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 9   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Smith Tri Cities Road Club
2 Riley Parr
3 Anthony Bailey ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
4 Charles Westbrook ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Robison Moab/Middle Tennessee Velo
2 Andrew Kimble Velosports Racing Asheville
3 James Pittman Crosstown Velo
4 Thomas Wilson Velosports Racing
5 James Mead Charlotte Sports Cycling
6 Tony Adair SVMIC Cycling
7 David Smith Piney Flats Bicycles/Dean Endurance
8 Mitchell Hopkins Cycletherapy - Zimmer
9 Michael Walters Tri-Cities Road Club
10 Philippe Roquiny Tri-Cities Road Club
11 Ronald Wilson Harper Auto
12 Riccardo Cannone NashvilleCyclist.com
13 Bert Gutierrez Hearts Racing Club
14 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci
15 Jonathan Kinnick Tri-Cities Road Club
16 Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci
17 Jack Evans Southern Express
18 Jimmy Hayes
19 Terry Forrest
20 Timothy Tidwell Harper Auto
21 Lawrence Russell Village Volkswagen Cycling Team
22 David Stevens Constellation Cycling
23 Craig Hoyme Tri-Cities Road Club
24 Andy Glenn
25 Tom Snapp
26 Gary Jackson Velosports Racing Asheville Teammate Top 5: Andrew Kimble
27 Chuck Gillis Garneau Custom
28 Ernest Elliott International Christian Cycling Clu
29 Randy Mckinnon Hub City Bicycle - Lift Center Raci
30 Thomas King Harper Auto
31 Bob Whitaker Tri-Cities Road Club
32 Bobby Haynes
33 Jeff Reese Caney Fork Racing
DNF Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 13   Cat 4: 17   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Uberti UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
2 Charlie Hough Hincapie Development team
3 Oliver Flautt
4 Brian Sheedy Globalbike Racing
5 Shawn Gravois Team United Healthcare Georgia/The
6 Justin Lowe Team Athletix Benefitting Globalbik
7 Kyle Taylor Team Bikers Choice
8 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
9 Jacob Arnold
10 Chris Emory Beer City Bicycles
11 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/The Teammate Top 5: Shawn Gravois
12 Nick Jowsey
13 Reid Beloni Appalachian State University
14 John Hayes Village Volkswagen Elite Cycling Te
15 Douglas Ansel Team Upland Brewing
16 Patrick Weddell High Country Development Team
17 John King Marx and Bensdorf Cycling Team
18 Andrew Meyer Village Volkswagen Elite Cycling Te
19 Justin Crawford VeloShine Cycling Team
20 Payne Griffin Marx and Bensdorf Cycling Team
21 Baird Sills Appalachian State University
22 Oscar Jimenez TGCR Team Greenville Cycling Racing
23 Michael Nichols jr.
24 Isaiah Newkirk Gateway Harley-Davidson
25 Andrew Bailey Village Volkswagen Elite Cycling Te
26 Brian Toone Friends Great Smokies (FGS Cycling)
27 Daniel Patten
28 Zachary Nave Finish Strong Elite Cycling Team
29 Fletcher Lydick Frazier Cycling
30 Justin Bynum Donohoo-Infinity Racing
31 Tyler Hutchinson Village Volkswagen Elite Cycling Te
32 Alan Dawkins Hub Endurance Chattanooga
33 Nathan Robinson Team WHAYNE
34 Wyatt Briggs brevard college
35 Andrew Raab CCB Racing
36 Darren Fuller VeloShine Cycling Team
37 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
DNF Chad Capobianco Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
DNF David Carpenter Village Volkswagen Elite Cycling Te
DNF Dylan Cipkowski Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
DNF John Delong VeloShine Cycling Team
DNF Corey Davis Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
DNF Alder Martz UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
DNF Matthew Russell Village Volkswagen Elite Cycling Te
DNF Anders Swanson Litespeed-BMW
DNF Edison Turner UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
DNF Thomas Wrona UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
DNF Andrew Crater Finish Strong Elite Cycling Team
DNF Diego Garavito
DNF Mike Buechel
DNF Geri Mewett VeloShine Cycling Team
DNF Matthew Bruner North Carolina State University at
DNF Brandon Freyer Appalachian State University
DNF Scott Newberry Marx and Bensdorf Cycling Team
DNF Fred Reidenbach HydroMax Cycling Team
DNF Michael Reidenbach HydroMax Cycling Team
DNF Stephen Vogel Pre-Reg.com
DNF Caleb Welborn Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
DNF Jonathan Crowson Harper Auto
DNF Carl Flink I AM Racing
DNF Hank Booth Carolina Break
DNF Carlos Norena Finish Strong Elite Cycling Team
DNF Lee Showers
Finishers: Cat 1: 26   Cat 2: 32   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Mcshane Clarksville Schwinn/Rapid Transit
2 Devin Clancy Presbyterian Sports Medicine/Energy
3 Austin Ulich Prima Tappa Cycling
4 Casey Vedder Hearts Racing Club
5 Phillip Jackson Cycletherapy - Zimmer
6 Will Montgomery I AM Racing
7 Jordan Marhanka Hincapie Development team
8 Noah Hendrix Caney Fork Racing
9 Jordan Lewis ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
10 Mattnew Phillips SEAVS/Haymarket
11 Miles Hubbard Appalachian State University
12 Jason Chapple Vic Chisholm Racing Inc
13 Timothy Killelea Village Volkswagen Elite Cycling Te
14 Stephen Wagstaff North Carolina State University at
15 Jacob Williams Harper Auto
16 Christopher Winter Hub City Bicycle - Lift Center Raci
17 Sterling Swaim Benissimo
18 Casey Stallard King University
19 Will Massey Virginia Polytechnic University
20 Keith Marek Team Priority Health
21 Jason Lewis
22 Jimm Mcelroy Velosports Racing
23 Alex Mclaughlin Team WHAYNE
24 James Mead Charlotte Sports Cycling
25 Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci
26 Oliver Donkervoet Virginia Polytechnic University
DNF James Delong Village Volkswagen Elite Cycling Te
Finishers: Cat 3: 25   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Burk
2 Jose Avila
3 Justin Lowe Gear Up Cycles
4 Taylor Pearman Virginia Polytechnic University
5 Jc Emberton Village Volkswagen Cycling Team
6 Joshua lewis Team bikers choice Team Bikers Choice
7 Doug Robinson Donohoo-Infinity Racing
8 Corey Anderson Kids Race Sports Development
9 Jacob Pratt I AM Racing
10 Justin Schmidt Depaula Racing
11 Anthony Williams
12 Nate Lelek I AM Racing
13 Jacob Hendrix Caney Fork Racing
14 Christopher Smith Atomic Cycles
15 Ashly Dewberry I AM Racing
16 Shawn Groat Crosstown Velo
17 Eric Middleton ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
18 Jonathan Kinnick Tri-Cities Road Club
19 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
20 Derek Hurst Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Jc Emberton
21 Craig Hoyme Tri-Cities Road Club
22 Garrett Smith Tri Cities Road Club
DNF Phillip Carpenter Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Jc Emberton
DNF Daniel Hamilton Hub Endurance Chattanooga
DNF Terry Forrest
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 16   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jimmy Humston Treehouse Racing
2 Ben Rasnick Tri Cities Road Club
3 Marcel Gutierrez Hearts Racing Club
4 Alexander Ratliff Tri-Cities Road Club
5 Ryann Chandler
6 Regan Chandler
7 John Allsteadt Tri Cities Road Club Teammate Top 5: Ben Rasnick
8 Blair Ellis Tri-Cities Road Club Teammate Top 5: Ben Rasnick
9 Matthew Lee
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debbie Milne Cleveland Clinic Sports Health - RG
2 Erica Zaveta
3 Jennifer Caicedo
4 Katherine Shields PainPathways Cycling Team
5 Emily Shields PainPathways Cycling Team
6 Nina Laughlin Appalachian State University
7 Nichole Tower I AM Racing
8 Catherine Dewberry Team Belladium
9 Angelina Stevens SpokesWomen Syndicate Inc.
10 Kelly Perkins
11 Stephanie Rynas Hub Endurance Women's Cycling Team
12 Amy Alexander Asheville Bicycle Racing Club
13 Shannon Dawkins Hub Endurance Women's Cycling Team
DNF Stephanie Cucaz PCP Race Team
DNF Martha Lowe Gear Up Cycles
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevy Ranos
2 Jamie Williams
3 Rachel Hart I AM Racing
4 Kim Bishop Tri Cities Road Club
5 Karah Lewis Team Bikers Choice
6 Sybil Smith
7 Rachel Monderer
8 Rachel Dobrozsi Lionhearts Junior Racing
9 Noel Reagan Hub Endurance Women's Cycling Team
10 Sally Chu Hub Endurance Women's Cycling Team
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 3