Log In
The Burlingame Criterium • Jun 23 2013
Overcast, 62 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Laberge PrimeTime Cycling Team
2 Michael O'rourke Team Bicycles Plus/SAFEWAY/PureRED/
3 Judd Van sickle Folsom Bike/VW/Raley's
4 Rann Valdez Halo-Sports Racing/Leopard-Sapporo
5 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com/
6 Jeromy Cottell Team Specialized Racing/Team Specia
7 Darin Divine Divine Electric Norcal
8 Lawrence Nolan Team Specialized Racing/Team Specia
9 Paul Sumner Divine Electric Norcal
10 Mj Foley Team Mike's Bikes p/b Incase
11 Ryan Wong San Jose Bicycle Club
12 Jerome Nadel CoreTechs Cycling Team
13 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
14 John Fritz Delta Velo/Michael David Winery Cyc
15 Steven Axt
16 Dennis Hopp San Jose Bicycle Club/SJBC
17 Francisco Padilla Lamorinda Cycling Club/Cushman & Wa
18 Aaron Feleay Momentum Racing p/b Global CTI
19 Rick Lawton Contra Costa Cycling Club/Kovarus/W
20 Erik Camacho Halo-Sports Racing/Leopard-Sapporo Teammate Top 5: Rann Valdez
21 Peter Vaughan
22 Chris Wire PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Dean Laberge
23 Daniel Vigil Team Mike's Bikes p/b Incase
24 Jeff Watson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
25 Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team
26 Chris Carscadden PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Dean Laberge
27 Chris Tanner Los Gatos Bicycle Racing Club/Los G
28 Raffi Jilizian Form Fitness
29 Chris Fortuna Leopard-Sapporo Team
30 James Hardy SquadraSF
31 Brandon Correia CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Philip Roberts
32 Peter Tousignant Lamorinda Cycling Club/Cushman & Wa
33 Joel Vowell
34 Charles Pockell-wilson Morgan Stanley Cycling Team/Morgan
35 Herman Johnson Leopard-Sapporo Team
36 Robert Sorenson CoreTechs Cycling Team
37 Stephen Synhorst Sacramento Golden Wheelmen
38 Nick Theobald Team Bicycles Plus/SAFEWAY/PureRED/ Teammate Top 5: Michael O'rourke
39 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
40 David Passmore San Jose Bicycle Club/SJBC
41 John Wilde CoreTechs Cycling Team
42 Paul Taylor
DNF John Foster Form Fitness
DNF Eric Davis SquadraSF
DNF Todd Paoletti CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Philip Roberts
DNF Oscar Nunez SquadraSF
DNF Stephen Pelaez Team Mike's Bikes p/b Incase
48 Anthony Eng Team Oakland Cycling
49 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC)
50 Steve Stewart CoreTechs Cycling Team
51 Irving Arguello ThirstyBear Cycling
52 Gabriel Byrne SquadraSF
53 Terry Dewane Davis Bike Club
54 Keith Hartstein Lamorinda Cycling Club/Cushman & Wa
55 John Funke Team Mike's Bikes p/b Incase
56 Mark Foster CoreTechs Cycling Team
57 Christian Parker CoreTechs Cycling Team
58 Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Philip Roberts
59 Markus Roccaro Peninsula Velo Cycling Club/Peninsu
60 B Thomas rice CoreTechs Cycling Team
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 26   Cat 3: 22   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Penaloza Davis Bike Club
2 Oliver Barajas Eden Bicycles Racing Club
3 Aaron Feleay Momentum Racing p/b Global CTI
4 Adam Ocamb SquadraSF
5 Josh Ruiz Southern California Velo
6 Paul Ngo
7 Matt Nunnelly Ride Studio Cafe
8 Stephen Cabebe Leopard-Sapporo Team
9 Jonathan Krier-tran Fremont Bank Cycling Team
10 Stephen Synhorst Sacramento Golden Wheelmen
11 Peter Tousignant Lamorinda Cycling Club/Cushman & Wa
12 Tyler Kraus
13 Chris Fortuna Leopard-Sapporo Team
14 Fernando Padilla Tieni Duro Junior Cycling Team
15 Reginald Trimingham Davis Bike Club/Davis Bike Club Rac
16 Erik Camacho Halo-Sports Racing/Leopard-Sapporo
17 Alex Lockwood Fusion Sport USA
18 Jon Roldan Leopard-Sapporo Team
19 Joel Vowell
20 Taylor Cody Metromint Cycling
21 Jules Goguely Rhode Island School of Design
22 Jonathan Barbus Halo-Sports Racing/Leopard-Sapporo
23 Andrew Biscardi Tieni Duro Junior Cycling Team
24 Murat Ozgur SquadraSF Teammate Top 5: Adam Ocamb
25 Jeffrey Palileo SquadraSF Teammate Top 5: Adam Ocamb
26 Jarret St aubin Leopard-Sapporo Team
27 Brian Schuster SquadraSF Teammate Top 5: Adam Ocamb
28 Alex Shelton Platinum Performance Cycling Team
29 Paul Taylor
30 Jason Neu Halo-Sports Racing/Leopard-Sapporo
31 Christian Parker CoreTechs Cycling Team
32 Lloyd Ranola SquadraSF Teammate Top 5: Adam Ocamb
33 John Wilde CoreTechs Cycling Team
34 Jason Buckley Colavita Racing Inc.
35 Robert Lander Davis Bike Club Teammate Win: Jonathan Penaloza
36 Steven Tortorelli Chica Sexy
37 Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team
38 Justin Widlund
39 R Todd crisafulli North American Velo
40 Thomas Dillon Peninsula Velo Cycling Club/Peninsu
41 Benjamin Dodge Bicycle Bluebook/HRS/Rock Lobster C
42 Ellis Anderson SquadraSF Teammate Top 5: Adam Ocamb
43 Sean Brandt Dolce Vita Cycling
44 Christopher Cagungun Halo-Sports Racing/Leopard-Sapporo
45 Sunil Jagadish Kryki Sports/Audi
46 Nick Kreeger SquadraSF Teammate Top 5: Adam Ocamb
47 Juan Lopez SquadraSF Teammate Top 5: Adam Ocamb
48 Ben Egger Knight Riders Racing
49 Vitaly Gashpar SquadraSF Teammate Top 5: Adam Ocamb
50 Keith Hartstein Lamorinda Cycling Club/Cushman & Wa
Finishers: Cat 3: 43   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Schmitz Kinetic Cycles/GBI/Kinetic Cycles
2 Jordan Anderson Owens Healthcare
3 James Yuan SquadraSF
4 Gavin Murray
5 Dominic Bati Leopard-Sapporo Team
6 Jp Rutledge
7 Nicholas Louis Chico Corsa Cycling Team/Chico Cors
8 Ian Conover Team Mike's Bikes p/b Incase
9
10 Emile Goguely Alto Velo Racing Club/Suffolk-SunPo
11 Herman Shum International Christian Cycling Clu
12 Mike Betley
13 Jeff Anderson
14 Trevor Bartlett Peninsula Velo Racing
15 Gary Paden Halo-Sports Racing/Leopard-Sapporo
16 Unknown Rider
17 Al Jerrold soriano
18 Christopher Hart Team City Sacramento
19 Graham Abra SquadraSF Teammate Top 5: James Yuan
20 Douglas Schaller Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Dominic Bati
21 Jim Whimpey San Francisco Cycling Club
22 Adam Garcia Team Mike's Bikes p/b incase
23 Alexander Yermolovich
24 Zachary Proteau Team Mike's Bikes p/b Incase
25 Deniz Warraich Knight Riders Racing
26 Michael Betts Dolce Vita Cycling
27 Christopher Rippey CoreTechs Cycling Team
28 Unknown Rider
29 Kevin Donovan Halo-Sports Racing/Leopard-Sapporo
30 Matthew Santillan Lamorinda Cycling Club/Cushman & Wa
31 Jeremy Dossetter SquadraSF Teammate Top 5: James Yuan
32 Gabriel Morford Giga OM-ARO Pistachios
33 Erich Shofstall Halo-Sports Racing/Leopard-Sapporo
DNF Thomas Duncan Fremont Freewheelers/Team Fremont/F
35 Sef Jaimes SLO Nexus-Gym One
36 Matt Song Team City Sacramento
37 Justin Balderston Team Mike's Bikes p/b incase
38 Garcia Matthew Bicycle Bluebook/HRS/Rock Lobster C
39 Nathaniel Leeds Team Roaring Mouse
40 Jack Schluckbier Kryki Sports
41 Unknown Rider
42 Jason Milliron Boulder Cycle Sport
43 Adrian Buganzatepole Stanford University
44 Spencer Ingels
45 Erik Cho
46 Bernard Orencia
47 Alex Braunstein Team Roaring Mouse
48 Andrew Thomson Knight Riders Racing
49 Timothy Sanders International Christian Cycling Clu
Finishers: Cat 4: 39   Cat 5: 6   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Schmitz Kinetic Cycles/GBI/Kinetic Cycles
2 James Yuan SquadraSF
3 Cj Wolf ThirstyBear Cycling
4 Trevor Oldershaw Berkeley Bicycle Club (BBC)
5 Christopher Bond Peninsula Velo Cycling Club/Peninsu
6 Takanobu Seimiya
7 Marco Costantino Lamorinda Cycling Club/Cushman & Wa
8 Paul Pacheco Lamorinda Cycling Club/Cushman & Wa
9 Scott smith Peninsula velo racing Peninsula Velo Cycling Club/Peninsu Teammate Top 5: Christopher Bond
10 Gary Paden Halo-Sports Racing/Leopard-Sapporo
11 Kevin Davidson Lamorinda Cycling Club/Cushman & Wa
12 Nathaniel Leeds Team Roaring Mouse
13 Peter Brisbo Lamorinda Cycling Club/Cushman & Wa
14 Herman Shum International Christian Cycling Clu
15 Gabriel Morford Giga OM-ARO Pistachios
16 Trevor Bartlett Peninsula Velo Cycling Club/Peninsu Teammate Top 5: Christopher Bond
17 Brandon Tyler Peninsula Velo Cycling Club/Peninsu Teammate Top 5: Christopher Bond
18 Chuck Spiteri Peninsula Velo Cycling Club/Peninsu Teammate Top 5: Christopher Bond
19 Alon Golan
20 Paul Correa SquadraSF Teammate Top 5: James Yuan
21 Michael Yeager Team Bicycles Inc.
22 Oscar Garcia Halo-Sports Racing/Leopard-Sapporo
23 Chris Scheetz CoreTechs Cycling Team
24 Michael Tauber Peninsula Velo Cycling Club/Peninsu Teammate Top 5: Christopher Bond
25 Don Grijalva San Jose Bicycle Club/SJBC
26 Michael Miu Fremont Freewheelers/Team Fremont/F
27 Juan Ortiz
28 Dexter Aaron Peninsula Velo Cycling Club/Peninsu Teammate Top 5: Christopher Bond
29 Mark Chen
30 Michael Dunn Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
31 Alex Corbishley Red Kite Racing / Tri Valley Velo/R
32 Erich Shofstall Halo-Sports Racing/Leopard-Sapporo
33 Chris King Dolce Vita Cycling
34 Duke Kang Dolce Vita Cycling
35 Sean Crowley Lamorinda Cycling Club/Cushman & Wa
Finishers: Cat 4: 32   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Gillott Team Specialized Racing/Team Specia
2 Jack Maddux Team Specialized Racing/Team Specia Teammate Win: Owen Gillott
3 Jason Saltzman Team Specialized Racing/Team Specia Teammate Win: Owen Gillott
4 Andrew Biscardi Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Fernando Padilla Tieni Duro Junior Cycling Team
6 Zachary Gottesman Mellow Motors
7 Matthew Valencia Team Specialized Racing/Team Specia Teammate Win: Owen Gillott
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Holloway UCI CT: Amore e Vita
2 James Laberge Team Mike's Bikes p/b Incase
3 Dana Williams Team Mike's Bikes p/b Incase
4 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava
5 Owen Gillott Team Specialized Racing/Team Specia
6 Tobin Ortenblad California Giant Cycling/California
7 Randy Bramblett Halo-Sports Racing/Leopard-Sapporo
8 Martin Acosta Leopard-Sapporo Team
9 Robert Newman
10 Matthew Valencia Team Specialized Racing/Team Specia Teammate Top 5: Owen Gillott
11 Byron Anson Davis Bike Club Race Team
12 Jack Maddux Team Specialized Racing/Team Specia Teammate Top 5: Owen Gillott
13 Darin Divine Divine Electric Norcal
14 Keith Hillier Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
15 Chris Coble Olympic Club
16 Aaron Patterson Halo-Sports Racing/Leopard-Sapporo
17 Brandon Trafton Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Top 5: James Laberge
18 Garrett Hankins Team Bicycles Plus
19 Chris Wire PrimeTime Cycling Team
20 Daniel Farinha
21 Michael Jasinski TEAM CLIF BAR Cycling
22 David Mesa
23 Dean Peters Halo-Sports Racing/Leopard-Sapporo
24 Alexander Freund Echelon Velo/VuMedi p/b Lombardi Sp
25 Stephen Pelaez Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Top 5: James Laberge
26 Jacob Gerhardt SquadraSF
27 Christopher Dudley TEAM CLIF BAR Cycling
28 David Benkoski TEAM CLIF BAR Cycling
29 Michael Jacques TEAM CLIF BAR Cycling
30 Raffi Jilizian Form Fitness
31 Travis T Giga OM-ARO Pistachios
32 Kevin Klein PrimeTime Cycling Team
33 Andrew Touchstone Olympic Club
34 Travis Lyons Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Top 5: James Laberge
35 John Fritz Delta Velo/Michael David Winery Cyc
36 Dean Laberge PrimeTime Cycling Team
37 Gregory White VuMedi p/b Lombardi Sports
38 Judd Van sickle Folsom Bike/VW/Raley's
39 James Hardy SquadraSF
40 Jeromy Cottell Team Specialized Racing Masters
41 Chris Carscadden PrimeTime Cycling Team
42 Chris Ott PrimeTime Cycling Team
43 Patrick Briggs PrimeTime Cycling Team
44 Rann Valdez Halo-Sports Racing/Leopard-Sapporo
45 Lawrence Nolan Team Specialized Racing/Team Specia Teammate Top 5: Owen Gillott
46 David Passmore San Jose Bicycle Club/SJBC
47 Eric Davis SquadraSF
48 Alton Dunnigan Echelon Velo
49 Robert Sorenson CoreTechs Cycling Team
50 Paul Sumner Divine Electric Norcal
51 Zack Simkover Olympic Club
52 Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com
Finishers: Cat 1: 29   Cat 2: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Elizabeth maroon Stevens Bicycle Racing/SBRacing
2 Elle Anderson Vanderkitten/Vanderkitten-Focus
3 Danielle Haulman Folsom Bike/Cervelo
4 Judith Wexler CyclesFANATICRacing.com
5 Marissa Axell Fremont Bank Cycling Team
6 Liza Rachetto Vanderkitten
7 Amy Chandos Folsom Bike/Cervelo Teammate Top 5: Danielle Haulman
8 Jacqueline Mcclure Farm Team Cycling/Farm Team Elite W
9 Starla Teddergreen Vanderkitten Teammate Top 5: Elle Anderson
10 Kate Ligler Red Racing
11 Emily Matheu Halo-Sports Racing/Leopard-Sapporo
12 Kaelly Simpson FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest
13 Heather Nielson Fremont Bank Cycling Team Teammate Top 5: Marissa Axell
14 Laurie Furman Metromint Cycling
15 Page Robertson Team TIBCO II
16 Sara Bird Halo-Sports Racing/Leopard-Sapporo
17 Angharad Porteous Halo-Sports Racing/Leopard-Sapporo
18 Caroline Dezendorf
19 Rikke Preisler Metromint Cycling
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 7   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clarice Sayle
2 Hanna Lauterbach Rensselaer Polytechnic Institute
3 Stephanie Buckner Rio Strada Racing
4 Meredith Stowe christie Pacific Crush Racing
5 Tiffany Randall Ole' Racing
6 Lori Walsh Ole' Racing
7 Alexis Dezubiria
8 Crystal Harpstreit
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Serena F Pacific Crush Racing
2 Cecily Majerus Peninsula Velo Cycling Club
3 Jan Reed Ole' Racing
4 Carla Cosentino Pacific Crush Racing Teammate Win: Serena F
5 Claire Grosjean Team TIBCO II
6 Colleen Sullivan
7 Sharon Greenberg Team TIBCO II Teammate Top 5: Claire Grosjean
8 Lori Loberg Peninsula Velo Racing
9 Jill Eyres Team TIBCO II Teammate Top 5: Claire Grosjean
10 Karen Wiggan Peninsula Velo Racing
Finishers: Cat 4: 10