Log In
Chappell Hill Bank Classic • Sep 8 2013
Clear, 89 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Milham Nick Lopez Tailoring Cycling Team
2 Chris Lowry PROACTIVE
3 Michael Brown McKinney Velo Club
4 Andrew Hays VooDoo Racing
5 Marcus Arredondo Bike Barn (Texas)
6 Jon Lewis Texas Pro Health Racing
7 James Milne MSMOC
8 Joe Gonzalez PACC
9 Greg Binion Bike Barn Texas Teammate Top 5: Marcus Arredondo
10 Ronald Medlock Neoteric Racing
11 Jeromie Payne Bat City Cycling
12 Frank Kurzawa Violet Crown
13 Spencer Moak Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: Marcus Arredondo
14 Jeff Bradley Southwest Cycling Club Racing
15 Aaron Wade VooDoo Racing Teammate Top 5: Andrew Hays
16 Craig Vaughn Sugar Cycles Factory Racing
17 James Mccowen Southwest Cycling Club Racing
18 Panayiotis Sotiriades PROACTIVE Teammate Top 5: Chris Lowry
19 David Clary
20 Tre' Haydel Bike Barn Texas Teammate Top 5: Marcus Arredondo
21 Kurt Joseph Austinbikes/Revenant
22 Dwight Lopez
23 Adolfo Alzate
24 Blake Rich
25 Oktay Demirdal Neoteric Racing
26 Jason Bentley Bat City Cycling
27 Keith Mccollum Southern Elite
28 Tom Tran Nick Lopez Tailoring Cycling Team Teammate Win: David Milham
29 Craig Fitzgerald Woodlands Cycling Club Race Team
30 Jeffrey Gardner Shama Cycles
31 John Emerson McKinney Velo Club Teammate Top 5: Michael Brown
32 Joseph Howard McKinney Velo Club Teammate Top 5: Michael Brown
33 Alan Bryson Southwest Cycling Club Racing
34 Richard Lamb Southern Elite
35 Geoffrey Maguire VooDoo Racing Teammate Top 5: Andrew Hays
36 Keith Gumney Bikesport
37 Robert Cornes Bike World Racing
38 Carlos Ordaz Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: Marcus Arredondo
39 Brent Stein VooDoo Racing Teammate Top 5: Andrew Hays
40 Glen Watson Bike Barn Texas Teammate Top 5: Marcus Arredondo
41 Alex Rodriguez Neoteric Racing
42 Jeffrey Shelton ATC Racing
43 Rob Gray Southern Elite
44 Eric Warnsman Bicycle-Heaven
45 Mark Wiggans Austinbikes/Revenant
46 Karl Haussmann Kelly's Team
47 Jason Newman Team Cycle Progression
48 Hector Gonzalez Winchester Wheelmen, Inc
49 Steve Rose
50 John Meegan Bike World Racing
51 Johnny Cox LiftMaster-Tuneros Racing
52 David Richardson River City Market Racing
53 Michael Bowker Team Cycle Progression
54 Rudolph Thomas iii Southern Elite
55 Cole Gober Austinbikes/Revenant
56 Michael Shaddock Southwest Cycling Club Racing
57 Dan Morgan Gulf Coast Cycling Association
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 35   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Harrison Team Delirium Racing
2 Michael Ereli GCCA
3 Martin Soetaert Bat City Cycling
4 Mark Mcmurry Apolline Racing
5 David Bumbaugh Red's Racing
6 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
7 Leland Rusk GS Tenzing
8 Cruz Rivas Nick Lopez Tailoring Cycling Team
9 Joe Udell Kelly's Team
10 Lynn Mcmahon Red's Racing Teammate Top 5: David Bumbaugh
11 Kevin Highfield Southern Elite/Sun & Ski Sports
12 Ed Scardaville Red's Racing Teammate Top 5: David Bumbaugh
13 Charles Bippert Bat City Cycling Teammate Top 5: Martin Soetaert
14 William Lewis FRESH Racing
15 Andrew smith Southwest cycling club racing Southwest Cycling Club Racing
16 William Allen Colavita Racing, Inc.
17 Paul Carroll LiftMaster-Tuneros Racing
18 George Steeves LiftMaster-Tuneros Racing
19 Corvin Alstot GCCA Teammate Top 5: Michael Ereli
20 Veon Mcreynolds Southern Elite
21 Jonathan Snow GCCA Teammate Top 5: Michael Ereli
22 Stuart Page Shama Cycles
23 Joey Machado Bicycle Sport Shop Cyclocross Club
24 Jeffry Fene McKinney Velo Club
25 Val Lincecum Southwest Cycling Club Racing
26 Tilfas Perry Northwest Cycling Club
27 Steve Sprinkle
28 Frank Hearn The Woodlands Cycling Club
29 Timothy Murphy Woodlands Cycling Club Race Team
30 Keith Kraft GEAUX Race
31 Patrick Galvin Mirage
32 Kevin Landry Bike Barn Texas
33 Miguel Betancourt Neoteric Racing
34 Frank Simms
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 15   Cat 4: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Bartle Violet Crown Sports Assoc
2 Michael Haney Violet Crown Teammate Win: John Bartle
3 Russell Debarbieris
4 Paul Findell Austinbikes/Revenant
5 M Chris thibodeau Violet Crown Sports Assoc Teammate Win: John Bartle
6 Richard Hall Austinbikes/Revenant
7 Mario Valaperta Woodlands Cycling Club Race Team
8 Rickey Wilson Team Bicycles Inc.
9 Don Allen Woodlands Cycling Club Race Team
DNF Eldon Criswell Southern Elite
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Sheetz Austinbikes/Revenant
2 Will Hughes FRESH Racing
3 Benjamin Pollack Cook Ford/Bay Area Cycling
4 Erique Williams Club Bicycle World of Houston
5 Joshua Hogan
6 Jorge Alvarez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
7 Blake Mcfarling 787 Racing
8 Ian Hampton Bike Barn (Texas)
9 Mike Mitcham TBi - Dedicated Race Team
10 Paul Shumate Natural Grocers Cycling Team
11 Jason Berardinelli Cook Ford/Bay Area Cycling Teammate Top 5: Benjamin Pollack
12 Barragan Javelly
13 John Donovan
14 Jeffrey Reiter Team Cycle Progression
15 Bari Mayer 787 Racing
16 Brian Handal Griin / Mambo Cycling Team
17 Daniel Wisner 4D Racing
18 Philip Shama Shama Cycles
19 Michael Reyna Ghisallo Foundation
20 Jesus Chaparro Nick Lopez Tailoring Cycling Team
21 Ramon Galindo
22 Luke Allen Slipstream-Craddock Junior Developm
23 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Juniors
24 Johnpaul Blanton Matrix/RBM
25 Jeff Grant Shama Cycles
26 Patrick Hallett Austin Bikes/ Mobil 1
27 Andres Gonzalez Bike Barn (Texas)
28 Chad Conrey
29 William Jaudes Mirage
30 Melvin Barrios Griin / Mambo Cycling Team
31 Christian Newton Ghisallo Foundation
32 Ed Kendrick Louisiana Cycling
33 Christopher Veum Gulf Coast Cycling Association
34 Amilkar Ajinsurek Nick Lopez Tailoring Cycling Team
35 Antonio Camarillo
36 Christian Bergh 787 Racing
37 Greg Mead Rockwall Cycling
38 Jose Hernandez
39 Brent Mayeaux 4D Racing
40 Pierce Young
DNF Jaxson Appel Cook Ford/Bay Area Cycling Teammate Top 5: Benjamin Pollack
42 Rodolfo Arredondo GS Tenzing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 39   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sutton Sugar Cycles Factory Racing
2 Randy Warren
3 Zach Ross Bike Barn Texas
4 Connor Bazley Nac Velo-The Bike Shop
5 Lance Mooney Northwest Cycling Club
6 Stanton Kruse FCS Cycling
7 Cosme Ramirez Ghisallo Foundation
8 Chris Marvin
9 Dave Mccarthy Austinbikes/Revenant
10 Scott Crowley
11 Travis Turner 787 Racing
12 Marc Cverson Tolero Racing
13 Oscar Barreto
14 Alberto Spishakoff
15 Bernave Velasquez Dallas BIke Works
16 Brady Reed Baylor University
17 Ed kronenberger Bayou city racing Bayou City Racing
18 Kris Bates VooDoo Racing
19 Saul Monarca Ghisallo Foundation
20 Christopher Leedy
21 Ross Spruiell
22 Richard Tatlow Kelly's Team
23 Peter Winski Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Lance Mooney
24 Manuel Alba Nick Lopez Tailoring Cycling Team
25 Alexander Fleming Bike Barn
26 Jose Aguilar
27 Ned Frost 787 Racing
28 Armando Espinosa jr.
29 Jonathan Hyak The University of Texas at Austin
30 Omar Nunez Golds Gym-Laredo,TX
31 Troy bassiri ?
32 John Sanchez Soler's Sports
33 Wes Morgan Team LaS'port
34 Nery Hernandez
35 Matthew Medlock Soler's Sports
36 Juan Marroquin
37 Nigel ramberansingh Shama cycles Shama Cycles
38 Trae Taute
39 Jonathan Whaley Woodlands Cycling Club Race Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 36   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Swanson
2 Xavier Williams Southern Elite
3 Nicholas Minnery Southern Elite/Sun & Ski Sports
4 Matthew Hayes Southern Elite/Sun & Ski Sports
5 Johnathan Miller
6 Gage Diehl Northwest Cycling Club
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Sofjan Northwest Cycling Club
2 Austin Schneider Northwest Cycling Club Teammate Win: Logan Sofjan
3 Camren Ordaz Bike Barn (Texas)
4 Ben Gray Southern Elite
5 Rhys Garcia
6 Alexander Bartz Southwest Cycling Club Racing
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eddie Cadena McKinney Velo Club
2 Jonathan Pattie Team Cycle Progression
3 Dan Kemp Joe's Pro Bikes
4 Kevin Fontenot Woodlands Cycling Club Race Team
5 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
6 Eric Larson Southwest Cycling Club Racing
7 Scott Boykin Texas Pro Health Racing
8 Rich Dotson FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
9 William Cearley LiftMaster-Tuneros Racing
10 Andrew Powell Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Roman Lobkovsky
11 Jeff Cummings
12 Jeff Paulsen
13 Michael Adams Woodlands Cycling Club Race Team Teammate Top 5: Kevin Fontenot
14 Manuel Samaniego FRESH Racing
15 James Courtier Southwest Cycling Club Racing
16 Paul Wakefield The Mules International Cycling Tea
17 Keith Shelly VooDoo Racing
18 Mikey Benes Woodlands Cycling Club Race Team Teammate Top 5: Kevin Fontenot
19 Vernon Mcdonald
20 Mike Aguayo The Woodlands Cycling Club
21 Lee Keeling Boneshaker Project
22 Chuck Terrell
23 Drew Yoder Southwest Cycling Club Racing
24 Christopher Copeland Bike Barn Texas
25 James Mcculloch Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Roman Lobkovsky
26 John powell Voodoo racing VooDoo Racing
27 Robert Diaz Bike Barn Texas
28 Noah Bartsch
29 James Engle Woodlands Cycling Club Race Team Teammate Top 5: Kevin Fontenot
30 Wally Wilkins Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Roman Lobkovsky
31 Shane Baldon Sugar Cycles Factory Team
32 Weston Giunta Violet Crown Sports Assoc
33 William Hughes FRESH Racing
34 Chad geisler Austin nationals cycling Austin Nationals Cycling
35 Doug Baysinger Shama Cycles
36 James Newsom
37 Todd Swanson
38 Josafat Jaime Southwest Cycling Club Racing
39 Howard Chapman
40 John Yoder Southwest Cycling Club Racing
41 Clint Fiedler Joes Pro Bikes Teammate Top 5: Dan Kemp
42 Bradley Herle FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
43 Ricardo Wilson
44 Ralph Ramirez
45 Hai Pham Cook Ford/Bay Area Cycling
46 Michael Atzert Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Roman Lobkovsky
47 Jose Gonzalez Rock Fitness Cycling Team
48 Joel Shewry Team Bicycles Inc.
49 Michael baker Tbi - dedicated race team TBi - Dedicated Race Team
50 Jeff Martin
51 Matthew Michaels
52 Joel Turner Cook Ford/Bay Area Cycling
53 Gregory Ostrowski
54 Marc Overton
55 Todd Mitchell
56 Hao Le Southwest Cycling Club Racing
57 Tran Chris Southwest Cycling Club Racing
58 M. Shane binion
59 Greg Shotts Woodlands Cycling Club Race Team Teammate Top 5: Kevin Fontenot
60 Eric Oneal The Woodlands Cycling Club
61 Richard Martin canlas BikeLand Developmental Factory Team
62 Marcos Ferreyra
63 Mark Goldstein
64 Yann Kuhndechizelle Southwest Cycling Club Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 42   Cat 5: 20   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Kuehnel
2 Maurizio Topini Woodlands Cycling Club Race Team
3 Robert Clark Bayou City Racing
4 Herbert Dasilva
5 Alan Guo
6 Stephen Maurice Northwest Cycling Club
7 Pascal Roberts
8 Brian Menegaz Ham Cycles
9 Carlos Garcia
10 Brad Harkey Ham Cycles
11 Cesar Gomez
12 Rod Colletti
13 Patrick Dougherty
14 Kevin Taylor Southwest Cycling Club Racing
15 Nicholas Bellnoski
16 Alex De'ath
17 Walter Robles
18 Jeremy Schwab
19 Sean Fannin
20 Westley Wrightson
21 Joshua Gibson Northwest Cycling Club
22 Daniel Schurman
23 Chris Pedersen Kissena Cycling Club
24 Robert Pollak Houston Community College
25 Mark Simmons
26 Toshiaki Ansai
27 Benjamin Proko
28 Marjoe Borromeo
29 Fabio Santos
30 Christopher Dicaprio
31 Roy mitchell Sugar cycles factory racing Sugar Cycles Factory Racing
32 Chris Tissues Ham Cycles
33 Eric Labod
34 Evert Klein
35 Jose Reyes
36 Edward Aviles Shama Cycles
37 Jaxson Warrick VooDoo Racing
38 Benjamin Proko
39 Pete Rios Team Spincycle
40 John Maloney
41 Dan Li
42 Alex Dye
43 Luis Ruiz Northwest Cycling Club
44 Kaoru Hosaka Southwest Cycling Club Racing
45 Tim Dixon
46 Ryan Ruiz SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
47 Calvin Valdez Level X Cycling Association
48 James Ortego
49 Gerardo Morales
50 Eddy Moreno SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
51 Matt Chandler Baylor University
52 Mark Barnett Southwest Cycling Club Racing
53 Bradley Dixon Jubilee Subaru
54 Lambert Dasilva
55 Jose munoz Pedalheads laredo Pedalheads Laredo
56 John Ricasio SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
57 Rob Wilson
58 Enrique Garcia Ham Cycles
59 Orlando Ramirez
60 Omar Espinoza Northwest Cycling Club
61 Eric Wood
62 Brian Jackson
63 Christopher Bartz Southwest Cycling Club Racing
64 Jaime Depujadas Ham Cycles
65 Fab Ordonez Ham Cycles
66 Gilbert Madrona SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
67 William Mariano SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
68 David Bockholt The Woodlands Cycling Club
69 Jerry Mira
70 Rigo Vasquez
71 Robert Snoza Ham Cycles
72 Kasey Dixon Ham Cycles
73 Andrew Piasecki Ham Cycles
74 Greg Colvin Shama Cycles
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 68   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hector Rangel
2 Heath Blackgrove ELBOWZ RACING p/b Boneshaker Projec
3 Logan Hutchings ELBOWZ RACING p/b Boneshaker Projec
4 Colin Strickland Division One
5 Stefan Rothe Tulsa Tough Racing pb ICEdot
6 Michael Sheehan ELBOWZ RACING p/b Boneshaker Projec
7 Mat Stephens ELBOWZ RACING p/b Boneshaker Projec Teammate Top 5: Heath Blackgrove
8 Caleb Hulsey 787 Racing
9 Corey Ray Herring Gas Cycling Team
10 Christopher Haga Bicycle Sport Shop pb Integrity
11 Nick Torraca ELBOWZ RACING p/b Boneshaker Projec Teammate Top 5: Heath Blackgrove
12 Tyler stewart Dallas bike works Dallas BIke Works
13 Robbie Chrisman 787 Racing
14 David Wenger Bicycle Sport Shop pb Integrity
15 Phil Wikoff Bicycle Sport Shop pb Integrity
16 Paul Carty Austin Bikes/ Mobil 1
17 Justin Stanley Dallas Bike Works
18 Michael Mull 787 Racing
19 Grant Koontz Southern Elite
20 Kenneth Day GS Tenzing
21 Jaime Olmo Griin / Mambo Cycling Team
22 Addison Mcauley Bicycle-Heaven
23 Jonathan Hughes Austin Bikes/ Mobil 1
24 Said Assali Shama Cycles
25 Unknown Rider
26 Unknown Rider
27 Robby Ketterhagen 787 Racing
28 Scott Minard Bayou City Racing
29 Carlos vargas Think finance p/b trek bike stores Think Finance p/b Trek Bike Stores
30 Jason Codianne Sugar Cycles Factory Racing
31 Peter Reed MSMOC
32 Kevin Fish Bicycle Sport Shop pb Integrity
33 Jimmy Miller Chicken and Waffles Racing
34 Brian Odonnell Bayou City Racing
35 Enoc Ishida Dallas BIke Works
36 Kevin Girkins Austin Bikes/ Mobil 1
37 Carlo Villarreal Slipstream-Craddock Junior Developm
38 Michael Lalla Plano Athletic Cycling Club/PACC
39 Pedro Martinez Southern Elite/Sun & Ski Sports
40 Ruarri Day-stirrat 787 Racing
41 Shawn Small GS Tenzing
42 Jimmy Montreuil Austin Bikes/ Mobil 1
43 Abel Ibarra
44 Robert Biard 787 Racing
45 Henk Calderon Nick Lopez Tailoring Cycling Team
46 Mason Quintana Austin Bikes/ Mobil 1
47 Bill Quach Southern Elite/Sun & Ski Sports
48 Alberto Covarrubias
49 Joseph Garcia Bicycle-Heaven
50 Michael Morgovnik Team Wooly Mammoth
51 Caleb Fuchs Think Finance p/b Trek Bike Stores
52 Edward Novak S3 Racing Team
53 Cody Foster Southern Elite
DNF Devin Carroll
DNF Shawn Hodges PACC
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 28   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Sato Violet Crown
2 Joy Brott Tri-City Bicycles
3 Lauren Smith Austin Flyers Women's Cycling
4 Crystal Horn Ham Cycles
5 Amanda Gannon Austin Flyers Women's Cycling
6 Kathy Garrett Southwest Cycling Club Racing
7 Katie Kantzes Shama Cycles
8 Sarah Ginsbach
9 Christie Tracy Team ALS
10 Katie Griffin Violet Crown Teammate Win: Laura Sato
11 Pam Downs Colavita Racing
12 Julie Cushen Ghisallo Foundation
13 Sarah Hankla
14 Angela Roberts Matrix Cycling Club
15 Venny Alub The Woodlands Cycling Club
16 Danielle Keller Colavita Racing
17 Helen Currie Northwest Cycling Club
18 Kaylee Bazley
19 Kayla Bass FRESH Racing
20 Audrey Wanger Southwest Cycling Club Racing
21 Judith Kendrick Acadiana Bicycle Racing
22 Kristin Blaise FRESH Racing
23 Leigh Ganzar
24 Alexis hamilton ?
25 Emily Vandyken
Finishers: Cat 4: 23   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann-elise Mitcham Team Bicycles Inc.
2 Kara Bazley
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Mcrae 787 Racing
2 Mandy Heintz Shama Cycles
3 Kathleen Hattaway Jubilee Subaru
4 Sheri Rothe Jubilee Subaru
5 Mary Jimenez Team LaS'port
6 Kathryn Hunter
7 Kim Jennings Jubilee Subaru Teammate Top 5: Kathleen Hattaway
8 Florinda Isabel deleon
9 Michelle Montoya Jubilee Subaru Teammate Top 5: Kathleen Hattaway
10 Meredith Bunkers The Mules International Cycling Tea
11 Suzy Snell Colavita Racing
12 Karla Gendler Colavita Racing
13 Allison Atkinson ATC Racing
14 Celina Richardson River City Market Racing
15 Lucy Needham Colavita Racing, Inc.
16 Melissa Ruthven ATC Racing
17 Marla Briley ATC Racing
18 Claire Mckenna Jubilee Subaru Teammate Top 5: Kathleen Hattaway
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat ?: 1