Log In
OSRS #6 Time Trial Bonus • May 3 2014
Partly Cloudy, 64 degrees, wind 15 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Christian Prochain Cycling 10:22.81
2 Max Savage Prochain Cycling 10:38.96 Teammate Win: Alex Christian
3 Nicholas Petrov Cincinnati Cyclocross 12:33.05
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Mccann Netherland Rubber 08:08.74
2 Matt Bole Team Dayton Bicycling 08:18.78
3 Jonathan Card 08:25.99
4 Samuel Wright 08:34.74
5 Robert Smallman Team Upland Brewing 08:40.46
6 Ian Mcshane Bissell/ABG Cycling Club 08:41.08
7 David Neis Team Dayton Bicycling 08:44.37 Teammate Top 5: Matt Bole
8 Timothy Nixon Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga 08:50.78
9 Abraham Mcnutt Team Dayton Bicycling 08:55.34 Teammate Top 5: Matt Bole
10 Zachary Lewis Cincinnati Velo Club Inc 09:02.08
11 Nathan Robinson US Military Cycling Team 09:06.62
12 Chad Clemons MatsonMoney 09:08.46
13 Alex Mclaughlin Clarksville Schwinn/Rapid Transit 09:11.71
14 Ryan Gamm Cincinnati Velo Club Inc 09:13.58
15 Ray Smith Clarksville Schwinn/Rapid Transit 09:14.02
16 Dan Peairs Cincinnati Velo Club Inc 09:25.21
17 Andy Prickett Team Dayton Bicycling 09:33.84 Teammate Top 5: Matt Bole
18 Ryan Good Cincinnati Velo Club Inc 09:41.08
19 Michael Mcshane Kentucky Flyers Cycling Inc 10:01.84
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Bair Zephyr Wheel Sports 08:35.34
2 Sam Harbison Team Upland Brewing 08:42.24
3 Charles Dell Team Upland Brewing 08:42.55
4 Spencer Petrov Prochain Cycling 08:45.96
5 Dan Payton Champion City Cycling 08:53.40
6 Evan Price Ghisallo Cycling Team Inc. 09:00.02
7 Justin Bird Prochain Cycling 09:02.14 Teammate Top 5: Spencer Petrov
8 Ryan Mcloughlin Prochain Cycling 09:03.05 Teammate Top 5: Spencer Petrov
9 Cody Bohachek 09:03.81
10 Jason Mott Bio Wheels Racing 09:12.87
11 Michael Chifala Ghisallo Cycling Team Inc. 09:23.08
12 Christopher Poptic Zephyr Wheel Sports 09:23.90 Teammate Win: Eric Bair
13 Nick Mossing Queen City Wheels 09:26.78
14 Nick Perhala Queen City Wheels 09:29.18
15 Taylor Kruse Paradise Garage Racing 09:42.74
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Messmer 09:03.58
2 Doug Carraway Team Six One Four 10:06.40
3 Christian Ambjorn Reser Bicycle 10:07.02
4 Adam Liette Team Dayton Bicycling 10:29.87
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Wimberg Queen City Wheels 08:47.30
2 Rodney Roof Zephyr Wheel Sports 09:12.96
3 Patrick Lach Zephyr Wheel Sports 09:35.87
4 Todd Williams Zephyr Wheel Sports 09:38.37
5 Charles Hogan 10:00.81
6 Ken Misch T3 Cycling Team 10:18.71
7 Jay Hissett Covington-Newport Cycling 10:29.68
8 David Thole 7 Hills Racing Inc 11:26.55
9 Andy Jones Queen City Wheels 11:34.27 Teammate Win: Peter Wimberg
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Ellis Team Indiebike p/B Angie's List 09:50.71
2 Rod Thompson Queen City Wheels 11:27.62
3 Bruce Skillings Team Dayton Bicycling 12:24.52
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kit Hinders Ghisallo Cycling Team Inc. 09:12.49
2 David Cox Team Dayton Bicycling 09:28.96
3 Nelson Gaker Darkhorse Racing 09:33.34
4 Robert Jensen 09:36.34
5 Michael Szymanski Team Dayton Bicycling 09:39.30
6 Jason Korte Peloton Sports Group 09:39.71
7 Terry Griffith Backroom Coffee Roasters / Echelon 09:42.78
8 Stephen Herman Team Dayton Bicycling 09:55.55 Teammate Top 5: David Cox
9 Jay Salge 10:02.34
10 Daniel Perrino Queen City Wheels 10:31.81
11 Greg Blanton Ghisallo Cycling Team Inc. 10:37.11 Teammate Win: Kit Hinders
Finishers: Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Kieffer COBC- National Engineering 08:50.46
2 Tom Corrigan 09:13.52
3 Dan Hiller Super Sketch 09:23.30
4 Eric Boltz Zephyr Wheel Sports 09:35.40
5 Robert Parsons 09:38.68
6 Christopher Robertson Team Athens 09:39.24
7 Mark Rose 09:45.93
8 Andrew Knapp 09:53.02
9 Zachary Young Prochain Cycling 09:57.08
10 Ryan Havlicek A World Of Pain 10:01.40
11 Ken Buddell 10:03.96
12 Mark Ticen AeroCat Cycling 10:10.40
13 Cheyenne Mcnutt Super Sketch 10:11.14 Teammate Top 5: Dan Hiller
14 Cameron Fisk Red Zone Cycling 10:22.49
15 Daniel Perrino Queen City Wheels 10:27.21
16 Christopher Lee 10:27.58
17 Zachary Ross Prochain Cycling 10:36.62
18 Eric Hess Trek Bicycle Store of Cincinnati 14:03.18
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Mccracken Element Cycles 09:12.18
2 Dan Cox 09:19.55
3 Brandon Miller University of Cincinnati 09:56.93
4 Doug Hogue Element Cycles 10:17.46 Teammate Win: Joe Mccracken
5 Charles Price Queen City Wheels 10:57.62
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Callia Tellez Team Dayton Bicycling 12:58.34
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Nuovo Lady Gnar Shredders 09:52.27
2 Erika Bohn Element Cycles 09:56.34
3 Tarah Cole Ghisallo Cycling Team Inc. 10:04.40
4 Mackenzie Green Prochain Cycling 10:10.62
5 Katherine Santos Prochain Cycling 10:16.02
6 Maya Wei-haas Lady Gnar Shredders 10:24.34 Teammate Win: Allison Nuovo
7 Lauren Bair Bishop Bicycles 10:24.37
8 Shera Clark Clarksville Schwinn/Rapid Transit 10:25.55
9 Kayla Starr Queen City Wheels 10:25.93
10 Kennedy Adams Prochain Cycling 10:35.84 Teammate Top 5: Mackenzie Green
11 Cooper Ambjorn Team Hungry 10:41.65
12 Stephanie Rynas Scenic City Velo 10:41.74
13 Kristen Arnold Lady Gnar Shredders 10:42.02 Teammate Win: Allison Nuovo
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Dobrozsi Prochain Cycling 10:54.30
2 Maria Grilliot 10:55.55
3 Kira Williams Lady Gnar Shredders 11:01.05
4 Lorna Waterstellez Team Dayton Bicycling 11:05.68
5 Nicole Wheeler Queen City Wheels 11:43.52
6 ? Chienhui A Cycling Team 12:42.96
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 1