Log In
South Carolina Road race Championship Weekend • Jun 7 2014
Partly Cloudy, 80 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary King Safe Harbor
2 Chris Adams RTO National
3 Josh Cates Cyclus Sports
4 Timo Heister
5 Hans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
6 James Haycraft ICE Racing
7 Kendal James The Spirited Cyclist Cycling Club
8 James Brookshire Volharden
9 David Walls AYC Junior Development Team
10 Paul Gregory Cyclus Sports Teammate Top 5: Josh Cates
11 Matthew Mcnees Cyclus Sports Teammate Top 5: Josh Cates
12 Bradley Garrett Les Amis/Up State Junior Cycling
13 Matthew Chisholm Tumult Racing
14 David Hoffman Moab/Middle Tennessee Velo
15 Carter Harris SV/BikeSource Racing
16 Jim Payne Tumult Racing
17 Franklin Deese Cyclus Sports Teammate Top 5: Josh Cates
18 Mike Helman RTO National Teammate Top 5: Chris Adams
19 Andrew Udinsky Globalbike Savannah
20 Justin Barber PSIMET/Zilla Racing
21 Price Howard RTO National Teammate Top 5: Chris Adams
22 Nicholas Luther Greenville Health Systems
DNF Camden Simon TGCR Team Greenville Cycling Racing Teammate Top 5: Hans Halaixt
23 John Hain Tumult Racing
DNF Louis Turra TGCR
DNF David Flesher Low Country Cycling Team
DNF Samuel Kophazi Les Amis/Calder Brothers Developmen
Finishers: Cat 3: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Willie Fowlkes RTO National
2 Ronald Chrastina Myrtle Beach Bicycle Racing
3 Jordan Garrett Les Amis/Calder Brothers
4 Mitchell Crofts Low Country Cycling Team
5 Brian Levy SV/BikeSource Racing
6 Tom Oconnor
7 James Brigman South Main Cycles Racing
8 Walter Montoya TGCR
9 Roy Jones Greenville Spinners Racing
10 Jonathan Crawford
11 David Lovell
12 Chad Crocker RTO National Teammate Win: Willie Fowlkes
13 Matthew Capps Modry
14 Mark Harden RTO National Teammate Win: Willie Fowlkes
15 Luis Zapata
16 Tyler Conner
17 Stephen Wilson Cone Health/cycles de ORO
18 Stephen Guidry Globalbike Charlotte
19 Jordan Foster
20 Tyler Ramer Carolina Cycling
21 Kevin Brazell Massage Envy Cycling
22 Peter Cassidy Globalbike Club Team
23 Robert Thomas Team Placid Planet
24 Chris Bartus Globalbike Racing
25 Richard Soto Massage Envy Cycling p/b Catup.com
26 Chad Rochester Massage Envy Cycling p/b Catup.com
27 Thomas Fleckenstein RTO National Teammate Win: Willie Fowlkes
28 Kyle Mcnamee Team Hoffenchard
29 Timmy Supplee Massage Envy Cycling
30 Daniel Lenis SV/Bikesource Racing Teammate Top 5: Brian Levy
31 Baker Watts RTO National Teammate Win: Willie Fowlkes
32 Ken Beaudry Modry/Evergreen Partners
33 Elisha Godfrey RTO National Teammate Win: Willie Fowlkes
34 Thomas Parry RTO National Teammate Win: Willie Fowlkes
35 Jeff Mrachek RTO National Teammate Win: Willie Fowlkes
36 Scott Thomas Scenic City Velo/Village Volkswagen
37 Kyle Danner Greenville Spinners Racing Team
DNF Kevin Pergerson RTO National Teammate Win: Willie Fowlkes
DNF Robert Bennett Ms.Roses p/b J.Brown Contractors
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 37   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Imes
2 Ross Handy ICE Racing
3 Jose Soto Massage Envy Cycling p/b Catup.com
4 Josh Wilson
5 Brett Sumpter
6 Jake Beck Mojo Cycles
DNF Chase Morris
DNF Charles Martino
DNF Brent Hawkins
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Babington Greenville Spinners
2 Luke Barnett RTO national
3 Eric Ropp Safe Harbor P/B Technico Inc
4 Ramon Perez
5 Ben Mccall None
6 Nick Strehle
7 David Tucker Greenville Spinners Race Team
8 Andrew Turman
9 Vernon Miller Safe Harbor p/b Technico Inc. Teammate Top 5: Eric Ropp
10 Rip Major Greenville Spinners Racing Team
11 Ben Miller
12 Adrian Long L5Flyers p/b Maxxis
13 Ryan Mccarthy Unattached
14 R Scott hellman
15 Bernie Chin Mojo Racing
16 Benjy Brown Team Greenville Health System
17 Jimmy Corr RTO National Teammate Top 5: Luke Barnett
DNF Simon Harvey Greenville Spinners Racing
18 James Taylor Greenville Spinners Club
DNF Dan Lewis
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Edge Greenlife-Subaru Benefitting Global
2 Justin Meade Finish Strong Elite Cycling Team
3 Thaddeus Dulin Greenlife-Subaru Benefitting Global Teammate Win: Scott Edge
4 David Forkner Greenlife-Subaru Benefiting Globalb
5 Carlos Pinate Finish Strong Elite Cycling Team
6 Marek Lipold Peachtree Bikes
7 Grayson Brookshire Volharden
8 Brian Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin
9 Marc Williams Greenlife-Subaru Benefitting Global Teammate Win: Scott Edge
DNF John Hood Greenville Velo
10 Brian Dalton
DNF Gregory Miller Harper Auto
DNF Boyd Johnson Globalbike Racing
DNF Caleb Welborn Greenlife Grocery/Subaru p/b Global
DNF Richard Bailey Finish Strong Elite Cycling Team p/
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Heath Frazier Cycling
2 Davis Branyon Frazier Cycling Teammate Win: David Heath
3 Connor Benson Les Amis
4 W. Harrison nguy Frazier Cycling Teammate Win: David Heath
5 Eric Moore Les Amis Upstate Junior Cycling / C
6 Kerrigan Sunday South Carolina Masters
7 Willem Wambeke Les Amis Calder Brothers
8 Nicolas Federico Frazier Cycling Teammate Win: David Heath
9 Matthew Montoya Les Amis calder brothers
10 Elizabeth Harden Les Amis/Calder Bros Devo Team
11 Mclain Ludwig Les Amis/Up State Junior Cycling
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Brookshire Volharden
2 Beatty Wolverton Les Amis/Calder Brothers Developmen
3 Rand Allison AYC Junior Development Team
4 Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team p/
5 Eric Calder Up State Junior Cycling-Les Amis/Ca
6 Cade Bennett Ms.Roses p/b J.Brown Contractors
7 Dawson Askew LES AMIS/UPSTATE JUNIOR CYCLING/CAL
8 Bradley Garrett Les Amis/Up State Junior Cycling
9 Ross Szendrei Forest Acres Cycling Team
10 Megan Heath Frazier Cycling
11 Chris Arriaza Frazier Cycling
12 Rishi Teja mocherla Frazier Cycling
13 Holden Mccullough FACT
14 Ian Schirmer Frazier Cycling
15 Isabella Nguy Frazier Cycling
16 Kennedy Lambe FACT
17 Charlotte Mcadams forest acres cycling team
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 8   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jimm Mcelroy Velosports Racing
2 Alexander Bender Hilton Head Cycling/Robson Forensic
3 Thomas Savage
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Burleson Finish Strong Elite Cycling Team p/
2 David Lee Finish Strong Elite Cycling Team
3 Philip Ball Trappe Door Cycling
4 Kelsey Oliver RTO
DNF Tom Vaquera Rogue Velo Racing
5 Daniel Thode
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerry Humphrey Carolina Cycling Team
2 Grant Baldwin Team Mission Source/NGCA
3 Brad Harman Safe Harbor p/b Technico Inc.
4 Matt Botting Carolina Cycling Team Teammate Win: Kerry Humphrey
5 Matthew Tebbetts Trappe Door
6 Erik Peterson Finish Strong Elite Cycling Team
7 Yuans Halaixt TGCR
8 Paul Duffy Team Mission Source/NGCA Teammate Top 5: Grant Baldwin
9 Andrew Kimble Velosports Racing
10 Walter Turlington VeloSports Racing
11 Ryan Robinson Safe Harbor p/b Technico Inc. Teammate Top 5: Brad Harman
12 Joe Hathcock Carolina Cycling Team Teammate Win: Kerry Humphrey
13 Stanley Dover Carolina Cycling Team Teammate Win: Kerry Humphrey
DNF David Curran Team Trappe Door p/b POA Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
14 John James Trappe Door Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
DNF Thomas Wilson Velosports Racing
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rodney Dender The Trappe Door Cycling Team
2 Darin Marhanka Masters Cycling Systems LLC.
3 Brian Curran outspokin columbia
4 Gordon Stiel Carolina Cycling Team
5 Marcus Jones Crosstown Velo
6 K.c. Brechnitz Modry/Evergreen Partners
7 Reece Haettich Crosstown Velo Teammate Top 5: Marcus Jones
8 Bruce Stauffer Cycle Works
9 Matt Nowak
10 Shaun Walsh Myrtle Beach Bicycle Racing
11 Jefferson Parker Crosstown Velo Teammate Top 5: Marcus Jones
12 Perry Melneciuc Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
13 Brian Schultz Velosports Racing
14 Lars Tonnesen Modry/Evergreen Partners
15 Tommy Jones Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Gordon Stiel
DNF Robert Watkins Myrtle Beach Bicycle Fix
DNF Chris Withers Safe Harbor p/b Technico Inc.
DNF Jeffrey May Outspokin
DNF Eric Christophersen Safe Harbor p/b Technico Inc.
DNF Chris Knetsche The Trappe Door Cycling Team Teammate Win: Rodney Dender
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 11   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Miner
2 Nello Teer Mission Source pb NGCA
3 Philip Fisher Crosstown Velo Racing Team
4 Thomas Sunday South Carolina Masters
5 Ben Jones SC Masters Cycling Team
6 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
7 Andrew Danfy Spinx Bike Race Team
8 William Kerrigan outspoken Agusta
9 Mitch Hunt Rogue Velo Racing
10 Arthur Danfy SPINX BIKE RACE TEAM
11 Joseph Gallagher SC Masters Cycling Team Teammate Top 5: Ben Jones
12 Doug Imes Finish Strong
13 Greg Hilt CatUP Coaching
14 David Moore Modry/Evergreen Partners
15 Bobby Hough SC Masters Cycling Team Teammate Top 5: Ben Jones
16 Jeff Gunn SC Masters Cycling Team Teammate Top 5: Ben Jones
17 James Berry Spinx Bike Race Team
18 David Kyzer Spinx Bike Race Team
19 James White Team Bicycles Inc.
20 David Novak jr RTO National
21 Allen Duquette Vision Quest
22 Stephen Verdell Globalbike Club Team
23 Glenn Poupore SC Masters Cycling Team Teammate Top 5: Ben Jones
DNF Christopher Benson
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Steele Modry Evergreen Racing
2 David Epstein Ms Roses p/b J.Brown Construction
3 Joe Lehner RTO National
4 Jay Beam Modry/Evergreen Partners
5 Paul Steagall SV/BikeSource Racing Team
6 Jim Brown Spinx Bike Race Team
7 Glenn Thrift SC Masters Cycling Team
8 Chris Dietrich Modry/Evergreen Partners Teammate Top 5: Jay Beam
9 Mac Canon Masters Cycling Systems LLC.
10 Willard Renner
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 J Grier Modry/Evergreen Racing
2 Jon Limbird Greenville Velo
3 Guenter Heyen Unilin MDF racing team
4 Gary Jackson Velosports Racing
5 Randall Maddox Modry Evergreen Racing Teammate Win: J Grier
6 Steven Lehman Modry Evergreen
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bethan Eynon SpokesWomen Syndicate Inc.
2 Webber Heather RTO
3 Mandy Thompson GHS Every Womens
4 Beth Barry Greenville Spinners
DNF Allie Wetzel SpokesWomen Syndicate
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Bendt Carolina Cycling Team
2 Sarah Kraxberger Carolina Cycling Team Teammate Win: Samantha Bendt
3 Maryann Riley FACT
4 Jennifer Wakeman Team Zoom
5 Amy Hill Myrtle Beach Bicycle Racing
6 Savannah Adams Prestige Imports/Porsche/Audi Race
7 Amy Alexander Team Zoom Teammate Top 5: Jennifer Wakeman
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Jones - morgan Team Zoom
2 Kimberly Elmore GHS Every Women
3 Christina Maddox Modry/Evergreen Partners
4 Paula Dempsey GHS Every Woman
5 Diane Jackson GHS Every Woman Cycling Team
6 Julie Webster
7 Ohara Osorio-mckenna SV/BikeSource Racing Team
8 Olga Weeks Queen City Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 1