Log In
Mt Hood Cycling Classic:Prologue • Jun 1 2010
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
» Pro/1/2
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Mach Bissell Pro Cycling 07:11.85
2 Morgan Schmitt UnitedHealthcare presented by Maxxi 07:13.30
3 Ryan Parnes Yahoo! Cycling Team 07:16.63
4 Roman Kilun UnitedHealthcare presented by Maxxi 07:18.06
5 Chris Baldwin UnitedHealthcare presented by Maxxi 07:18.75
6 Michael Creed Team Type 1 07:19.72
7 Nathaniel English Echelon Gran Fondo/Z-Team 07:20.15
8 Sam Johnson Hagens-Berman LLP Cycling 07:20.75
9 Marc Demaar UnitedHealthcare presented by Maxxi 07:21.43 Teammate Top 5: Morgan Schmitt
10 Robert Britton Bissell Pro Cycling 07:22.92 Teammate Win: Paul Mach
11 Mike Olheiser Moontoast.com/Tristar 07:24.44
12 Jonathan Patrick mccarty Matrix/Richardson Bike Mart 07:25.32
13 Mike Northey Rubicon-ORBEA' Benefiting LIVESTRON 07:25.50
14 Ben Chaddock Rubicon-ORBEA' Benefiting LIVESTRON 07:26.61
15 Jamie Sparling Total Restoration Cycling Team 07:28.06
16 Jesse Moore California Giant Berry Farms/Specia 07:29.43
17 Adam Switters Yahoo! Cycling Team 07:29.71 Teammate Top 5: Ryan Parnes
18 Kevin Rowe Team Exergy 07:29.71
19 Evan Huffman Yahoo! Cycling Team 07:30.00 Teammate Top 5: Ryan Parnes
20 Taylor Gunman Rubicon-ORBEA' Benefiting LIVESTRON 07:30.00
21 Tyler Dibble Yahoo! Cycling Team 07:30.40 Teammate Top 5: Ryan Parnes
22 Chris Mcniel TEAM H&R BLOCK 07:30.80
23 Taylor Kneuven 07:31.29
24 Eric Barlevav UnitedHealthcare presented by Maxxi 07:31.40 Teammate Top 5: Morgan Schmitt
25 Nic Hamilton Trek Red Truck 07:31.43
26 William O'donnell Westwood Cycle/Trade Manage Capital 07:31.63
27 Michael Mathis AXA Equitable/CRCA 07:31.80
28 Shane Buysse 07:32.27
29 Cyrus Kangarloo Total Restoration Cycling Team 07:32.31
30 Jason Allen Rubicon-ORBEA' Benefiting LIVESTRON 07:32.72
31 Gabe Varela Vertical Earth 07:33.55
32 Maxim Jenkins UnitedHealthcare presented by Maxxi 07:34.14 Teammate Top 5: Morgan Schmitt
33 Kai Applequist Team Exergy 07:34.34
34 Aaron Schooler TEAM H&R BLOCK 07:34.65
35 Brian Hitchcock Garage Racing 07:34.67
36 Alister Ratcliff BikeReg.com/Cannondale 07:34.78
37 David Glick RideClean p/b PatentIt.com 07:34.89
38 Chris Stastny California Giant Berry Farms/Specia 07:35.00
39 Justin Kerr TEAM H&R BLOCK 07:35.60
40 Christopher Parrish Hagens-Berman LLP Cycling 07:35.65
41 Jonathan Garcia Team Rio Grande 07:35.83
42 Andrew Goessling ALA Cycling p/b Lombardi Sports 07:35.83
43 Joshua Liberles Team Oregon presented by Laurelwood 07:35.85
44 Bradley Gehrig Barbacoa - Mi Duole 07:36.14
45 Brian Williams Northern Rockies Orthopaedic 07:36.29
46 Quinn Keogh Rubicon-ORBEA' Benefiting LIVESTRON 07:36.91
47 Brandon Lynch Team Exergy 07:37.36
48 James Williamson Bike Religion 07:37.38
49 Ben Rathkamp Fanatik Bike Co. 07:37.53
50 Joshua Bartlett Rubicon-ORBEA' Benefiting LIVESTRON 07:37.66
51 Roman Van uden Rubicon-ORBEA' Benefiting LIVESTRON 07:37.87
52 Phillip Elsasser Hagens-Berman LLP Cycling 07:38.01
53 Sean Passage Hagens-Berman LLP Cycling 07:38.30
54 Frank Marrs Davis Bike Club Race Team 07:38.42
55 Andrew Boone Cyclesoles/Sagebrush Cycles 07:39.15
56 Kennett Peterson Hagens-Berman LLP Cycling 07:39.91
57 James Mattis California Giant Berry Farms/Specia 07:39.98
58 Garrett Mcleod TEAM H&R BLOCK 07:40.46
59 Marcel Aarden Total Restoration Cycling Team 07:40.56
60 Jesse Miller-smith Cyclepaths Wild Cherries 07:40.96
61 Spencer Paxson Team S+M 07:41.49
62 Vincent Owens Yahoo! Cycling Team 07:41.56 Teammate Top 5: Ryan Parnes
63 Evan Hyde Bahati Foundation Pro Cycling Team 07:41.63
64 Jason Thompson Garneau Evolution 07:41.90
65 Brad Bingham Team Rio Grande 07:41.97
66 Mike Sohm Canyon Bicycles-Draper 07:42.18
67 Ian Gray Team Rio Grande 07:43.40
68 Daniel Bechtold Team Bobs-bicycles.com 07:44.50
69 Adam Wisseman Tessier Bike 07:45.27
70 Remi Mcmanus Team Exergy 07:46.36
71 Marsh Cooper 07:46.47
72 Philip Mooney Yahoo! Cycling Team 07:46.60 Teammate Top 5: Ryan Parnes
73 Craig Debellefeuille Cyclemeisters 07:47.00
74 Ian Holt Team Rio Grande 07:47.12
75 Jared Gilyard RideClean p/b PatentIt.com 07:47.32
76 Brandon Dyer Cyclesoles/Sagebrush Cycles 07:47.59
77 Marcel Delisser Team Oregon presented by Laurelwood 07:47.68
78 Shawn Ongers Lenovo/HB 07:47.78
79 John Bennett California Giant Berry Farms/Specia 07:47.81
80 Brandon Trafton California Giant Berry Farms/Specia 07:48.12
81 Chris Aten Bicycle Haus Racing 07:48.18
82 Gardie Jackson Cole Sport 07:48.77
83 Benjamin D'hulst Barbacoa - Mi Duole 07:48.85
84 David Williams Bissell Pro Cycling 07:49.05 Teammate Win: Paul Mach
85 Orion Berryman Team Oregon presented by Laurelwood 07:50.08
86 Dustin Eskelson Barbacoa - Mi Duole 07:51.06
87 David Talbott Moontoast.com/Tristar 07:51.18
88 Chris Winn Team Rio Grande 07:51.23
89 Sebastian Salas TEAM H&R BLOCK 07:52.01
90 Eric Fischer Team Clif Bar 07:52.59
91 Dan Macdonald Total Restoration Cycling Team 07:53.25
92 Ken Gallardo Peninsula Velo/Pomodoro 07:53.48
93 Scott Gray Cyclesoles/Sagebrush Cycles 07:54.20
94 Austin Allison Dogfish Racing 07:54.32
95 Dylan Jones Team WM/Hammer Nutrition 07:54.45
96 Christopher Mcgarity Garneau Evolution 07:54.47
97 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood 07:54.87
98 Trevor Connor Cyclesoles/Sagebrush Cycles 07:55.06
99 Shannon Morgan BikeReg.com/Cannondale 07:55.07
100 Dustin Andrews TEAM H&R BLOCK 07:55.09
101 Sid Taberlary California Giant Berry Farms/Specia 07:56.04
102 Allen Krughoff Team Rio Grande 07:56.18
103 Marshall Opel Waste Management/Hammer Nutrition 07:56.45
104 Brendan Treacy 07:56.55
105 Conor Mullervy Team Exergy 07:56.88
106 Nathan Freed Team Clif Bar 07:58.77
107 Nic Andrichuck Cyclemeisters 07:58.82
108 Julian Martinez California Giant Berry Farms/Specia 07:59.17
109 Chris Turner Los Gatos 07:59.59
110 Zane Westerbeek Cyclemeisters 07:59.75
111 Ryan Trebon RideClean/Kona 08:00.24
112 Nathan Macdonald Trek Red Truck 08:00.32
113 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood 08:00.54
114 Ryan Brown Chinook Cycling Club, Tri-Cities 08:00.57
115 Ariel Herrmann Metromint Cycling 08:01.05
116 Tyler Stearns Castelli USA 08:01.23
117 Travis Mccabe RideClean p/b PatentIt.com 08:01.43
118 Christopher Hong Team Exergy 08:01.81
119 Alexander Blease Chico Corsa Cycling Club 08:03.90
120 John Sindell Garage Racing 08:04.48
121 Patrick Marzullo Team Oregon presented by Laurelwood 08:05.45
122 Austin Arguello Team Exergy 08:05.47
123 Lang Reynolds Hagens-Berman LLP Cycling 08:05.71
124 Tyler Brandt California Giant Berry Farms/Specia 08:06.73
125 Peter Vraniak 08:07.39
126 Alan Adams Hagens-Berman LLP Cycling 08:07.47
127 Colby Elliot Bike Religion 08:07.86
128 Shawn Daly southwest hand 08:07.98
129 Todd Hageman Cole Sport 08:08.47
130 Kevin Mullervy Team Exergy 08:09.85
131 Will Niemann-ross Life Cycle Bike Shop 08:10.02
132 Tyler Trace Trek Red Truck 08:10.51
133 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood 08:12.05
134 Adam Thuss Trek Red Truck 08:12.80
135 Seth Patla River City Bicycles 08:13.63
136 Mitchell Peterson Cole Sport 08:14.72
137 Matthew O'hagan Garneau Evolution 08:16.21
138 Ethan Stehley SLOCUM Rebound Racing 08:16.26
139 Alan Schmitz Hagens-Berman LLP Cycling 08:16.70
140 Joseph Baum 08:17.29
141 Michael Jasinski Chico Corsa Cycling Club 08:20.88
142 Bill Demong Cole Sport 08:21.41
143 Luke Pennington 08:21.94
144 Dan Skinner Trek Red Truck 08:22.73
145 Cory Domingues Trek Red Truck 08:25.11
146 Wm. Colter young ERTC 08:25.13
147 Mac Garvin Cyclemeisters 08:27.69
148 Jordan Humble Krystal Elite 08:30.41
149 Ryan Iddings Lenovo/HB 08:37.06
150 Matt Bell Trek Red Truck 08:37.71
151 Tyler Riedesel Canyon Bicycles-Draper 08:47.44
152 Travis Sherman Moontoast.com/Tristar 08:56.89
153 Coulton Hartrich Santo-MegaCycle 09:00.25
154 Sidney Taberlay
155 Lucas Binder Echelon Gran Fondo/Z-Team
156 Shawn Rosenthal Echelon Gran Fondo/Z-Team
157 Dylan Sebel coastal
158 Connor Spencer Metromint Cycling
159 Kyle Valenta Scott's Cycles
160 T. burke Swindlehurst Team Give p/b Blackbottoms Cyclewea
161 Johnathan Edwards Barry Lasko DDS Cycling Team
162 Carl Decker Giant
163 Steven Beardsley Gentle Lovers
164 Mark Krause Land Shark
165 Andrew Rosette Second Ascent
166 Mckenzie Thramer SLOCUM Rebound Racing
167 Eric Sammuli Team Ranchos
Finishers: Cat 1: 76   Cat 2: 44   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 35