Log In
Colossal Cave Road Race • Mar 1 2015
Clear, 70 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Tallmadge 0:00:00
1
2 Jeremy Barrett Team Rhino 0:00:00
2
3 Jonathan Mclaren Aggress 0:00:00
3
4 Armon Haghighat Strada Racing Club 0:00:00
4
5 Bryan Little 0:00:00
5
6 Michael Kothke Exo Miles Ahead 0:00:00
6
7 Julian Turner 0:00:00
7
8 Anthony Brown Team Rhino 0:00:00
8
Teammate Top 5: Jeremy Barrett
9 Conrad Sanders Superissimo 0:00:00
9
10 Robert Steinmann Aggress 0:00:00
10
Teammate Top 5: Jonathan Mclaren
11 Austin Arseo Summit Velo 0:00:00
11
12 Larry Busbea Exo Miles Ahead 0:00:00
12
13 Gregory Chmelik IC3 Tucson 0:00:00
13
14 Gary Schobel IC3 Tucson 0:00:00
14
15 Dmitry Baer Team Rokform 0:00:00
15
16 Nicholas Dawley 0:00:00
16
17 Jimmy Davisjr IC3 Tucson 0:00:00
17
18 Kevin Mikkelson Beads of Courage-Pro Bike Racing 0:00:00
18
19 Kevin Petrick 0:00:00
19
20 Jan Cesnek Fleming Wealth Strategies.com 0:00:00
20
21 Al Lewis 0:00:00
21
22 Fernando Medina 0:00:00
22
23 Ken Huizenga IC3 Tucson 0:00:00
23
24 George Villanueva TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:00:00
24
DNF Aidan Gould 0:00:00
25
25 John Willmon University of Arizona 0:00:00
25
DNF Keith Gonzalez 0:00:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 23   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Beeler 0:00:00
1
2 Azael Garcia 0:00:00
2
3 Bill Karras Two Wheel Jones Racing 0:00:00
3
4 Michael Brilhante AZ Cyclery & Multisport 0:00:00
4
5 Erik Brockhoff 0:00:00
5
6 Stephen Pedone Superissimo 0:00:00
6
7 Caleb Smith 0:00:00
7
8 Michael Hast IC3 Tucson 0:00:00
8
9 Marco Valente Tolero Racing 0:00:00
9
10 Levi Kramer Ride-Faster.com 0:00:00
10
11 Bayram Orazov 0:00:00
11
12 Robert Jones 0:00:00
12
13 Ignacio Rivera de rosales El Grupo Youth Cycling Club 0:00:00
13
14 Shane Castle Aggress 0:00:00
14
15 Evan Robold 0:00:00
15
16 Chase Heavirland University of Arizona 0:00:00
16
17 Buzz Wright IC3 Tucson 0:00:00
17
18 Ryan Robold TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:00:00
18
19 Kyle Vanrenterghem TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:00:00
19
20 Todd Ulery Carlos O'Briens Racing 0:00:00
20
21 Dan Dillon TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:00:00
21
22 Garlen Gudinas Fleming Wealth Strategies.com 0:00:00
22
23 Alex Brakmo jr 0:00:00
23
24 Richard Castro Stone House Group P/B VeloVie 0:00:00
24
25 Joshua Strauss TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:00:00
25
26 John Harrison Sabino Cycles Racing 0:00:00
26
27 Avery Cronyn El Grupo Youth Cycling Club 0:00:00
27
28 Ernesto Reina mendivil 0:00:00
28
DNF Nicholas King TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:00:00
28
DNF Pat Mause Team Colleen 0:00:00
DNF Gustavo Amado Aggress 0:00:00
DNF Joesph Keeler Tolero Racing 0:00:00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 29   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leo Oneill El Grupo Youth Cycling Club 0:00:00
1
2 Alex Driscoll Adventures for the Cure 0:00:00
2
3 Lirain Urreiztieta 0:00:00
3
4 Wouter Zwart 0:00:00
4
5 Jonathan Wickner University of Arizona 0:00:00
5
6 Nicholas Harris El Grupo Youth Cycling Club 0:00:00
6
Teammate Win: Leo Oneill
7 Derek Sonderegger Flagstaff Cycling 0:00:00
7
8 Richard Horn Aggress 0:00:00
8
9 Juan Rivera 0:00:00
9
10 Colin Taira Bicycle Haus Racing 0:00:00
10
11 Dariusz Zdunek Two-Wheel Jones Racing 0:00:00
11
12 Braden Bott Carlos O'Briens Racing 0:00:00
12
13 Daniel Yakushevich El Grupo Youth Cycling Club 0:00:00
13
Teammate Win: Leo Oneill
14 Donovan Caputo El Grupo Youth Cycling Club 0:00:00
14
Teammate Win: Leo Oneill
15 Nikita Lindgren Sabino Cycles Racing 0:00:00
15
16 Thomas Keating Team Winded Development 0:00:00
16
17 Joshua Christensen Carlos O'Briens Racing 0:00:00
17
18 Keenan Duncan El Grupo Youth Cycling Club 0:00:00
18
Teammate Win: Leo Oneill
19 Mirko Salazar 0:00:00
19
20 Peter Michaud Aggress 0:00:00
20
21 Stephen Banta Landis/Trek 0:00:00
21
DNF Randy Nelson 0:00:00
21
DNF Gilberto Melendez 0:00:00
DNF Michael Misevch Aggress 0:00:00
Finishers: Cat 3: 23   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Beyer UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 0:00:00
1
2 Matteo Dal-cin 0:00:00
2
3 Kevin Mullervy UCI CT: Champion System - Stans NoT 0:00:00
3
4 Travis Samuel 0:00:00
4
5 Thomas Jondall 0:00:00
5
6 Quinn Keogh UCI CT: Team Exergy 0:00:00
6
7 Ben Duncan El Grupo Youth Cycling Club 0:00:00
7
8 Todd Wells 0:00:00
8
9 Lewis Elliot Bicycle Ranch 0:00:00
9
10 Rob Alvarez Stone House Group P/B VeloVie 0:00:00
10
11 Eugene Boronow GS Mengoni U.S.A. 0:00:00
11
12 Tyler Stites El Grupo Youth Cycling Club 0:00:00
12
13 Unknown Rider Landis/Trek 0:00:00
13
14 Conor O'Brien 0:00:00
14
15 Nathaniel Davis Sabino Cycles Racing 0:00:00
15
16 Robert Chorost Superissimo 0:00:00
16
17 Timothy Carolan Stone House Group P/B VeloVie 0:00:00
17
18 Adam Bryfogle Sabino Cycles Racing 0:00:00
18
19 Christian Santa cruz El Grupo Youth Cycling Club 0:00:00
19
20 Victor Riquelme UCI CT: Wonderful Pistachios Cyclin 0:00:00
20
21 Zach Stelling Carlos O'Briens Racing 0:00:00
21
22 David Swanson Stone House Group P/B VeloVie 0:00:00
22
DNF Kathryn *bertine 0:00:00
23
23 Casey Clark Landis/Trek 0:00:00
23
DNF Louis Waugaman Stone House Group P/B VeloVie 0:00:00
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Unai Urreiztieta 0:00:00
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Harris El Grupo Youth Cycling Club 0:00:00
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zayk Cronyn El Grupo Youth Cycling Club 0:00:00
1
2 Luke Brocco Landis/Trek 0:00:00
2
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Lightner Exo Miles Ahead 0:00:00
1
2 Stan Landry Core Cycling Team 0:00:00
2
3 Allyn Smith 0:00:00
3
4 Richard Meyers Bicycle Ranch 0:00:00
4
5 Daniel Furtney Exo Miles Ahead 0:00:00
5
Teammate Win: Donald Lightner
6 Ruben Rosales EP Cyclists 0:00:00
6
7 Kevin Huenneke 0:00:00
7
8 Ed Delgado AZ Cyclery & Multisport 0:00:00
8
9 Mike Hatton 0:00:00
9
10 Gil Tovar 0:00:00
10
11 Dean Marvin Summit Velo 0:00:00
11
12 Gene Rowley 0:00:00
12
13 Lonnie Poarch Tolero Racing 0:00:00
13
14 Robert Fleckenstein Summit Velo 0:00:00
14
15 Alex Garcia Tolero Racing 0:00:00
15
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Hosterman White Mountain Road Club 0:00:00
1
2 Joel Thompson Southwest Hand Cycling Team 0:00:00
2
3 Preston Robertson Sabino Cycles Racing 0:00:00
3
4 Chris Steele Carolina Cycling Team 0:00:00
4
5 Alex Brakmo 0:00:00
5
6 Jeffrey Ulbrich Landis/Trek 0:00:00
6
7 Joe Patronite Southwest Hand Cycling Team 0:00:00
7
Teammate Top 5: Joel Thompson
8 Donald Lewis Team Rhino 0:00:00
8
9 Jon Black GST Racing 0:00:00
9
10 Mark Mandel Aggress 0:00:00
10
11 Dave Rackoski Landis/Trek 0:00:00
11
DNF Alan Fischer Arizona Cycling Racing Team Inc. 0:00:00
11
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Burke Sabino Cycles Racing 0:00:00
1
2 Dave Denomy Southwest Hand Cycling Team 0:00:00
2
3 Shannon Fox Boulder Orthopedics 0:00:00
3
4 Duane Mulvaney White Mountain Road Club 0:00:00
4
5 Ronald Bryenton 0:00:00
5
6 Steven Long Stone House Group P/B VeloVie 0:00:00
6
7 James Ostrem Summit Velo 0:00:00
7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Holman Southwest Hand Cycling Team 0:00:00
1
2 Roy Quade 0:00:00
2
3 John Conahay Southwest Hand Cycling Team 0:00:00
3
Teammate Win: Philip Holman
4 Randall Maddox Carolina Cycling Team 0:00:00
4
5 Brian Mcquiston Arizona Cycling Racing Team Inc. 0:00:00
5
6 Doug Perry Aggress 0:00:00
6
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Ellwanger Aggress 0:00:00
1
2 Michael Patterson 0:00:00
2
3 Jack Dillon Sabino Cycles Racing 0:00:00
3
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Franz Hammer 0:00:00
1
2 John Bailiff Summit Velo 0:00:00
2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesus Lamb GST Racing 0:00:00
1
2 Craig Croxton Summit Velo 0:00:00
2
3 Joel Brazil Sturtevant's Cycling 0:00:00
3
4 Erik Hjortaas 0:00:00
4
5 Scott Baker GST Racing 0:00:00
5
Teammate Win: Jesus Lamb
6 Joe Ebenroth Bicycle Haus Racing 0:00:00
6
7 Brian Lemke Landis/Trek 0:00:00
7
8 Jim Holbrook Ride-Faster.com 0:00:00
8
9 Geoff Gould Rapha Condor Cycling Club 0:00:00
9
10 Mark Weideman Action Sports 0:00:00
10
11 David Matthews Union Bay Cycling/Bikesale.com 0:00:00
11
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Reedy Unity Racing 0:00:00
1
2 Joel Biederman TEAM New York Life 0:00:00
2
3 Luis Chacon 0:00:00
3
4 Oscar Cota 0:00:00
4
5 Sergio Dominguez 0:00:00
5
6 Joseph Tonon Destination Cycling 0:00:00
6
7 Karl Baumgart GPE Racing p/b Athlete Octane 0:00:00
7
8 Gerry Clapper Ride-Faster.com 0:00:00
8
9 Paul Kealey TEAM New York Life 0:00:00
9
Teammate Top 5: Joel Biederman
10 Aurelio Valenzuela 0:00:00
10
11 Craig Orozco GPE Racing p/b Athlete Octane 0:00:00
11
12 Mark Cowin Pro Pedals Bike Shop 0:00:00
12
13 Ernesto Yberri 0:00:00
13
14 Joel Castro 0:00:00
14
15 Jose Nicola 0:00:00
15
16 Andrew Scott TEAM New York Life 0:00:00
16
Teammate Top 5: Joel Biederman
17 Manuel Sanchez 0:00:00
17
18 David Hutton 0:00:00
18
19 Jerry Natale Natural Grocers Cycling Team 0:00:00
19
20 Esteban Armendariz 0:00:00
20
21 Benjamin Forbes 0:00:00
21
22 Fernando Krimpe 0:00:00
22
DNF Troy Burns Stone House Group P/B VeloVie 0:00:00
22
DNF Javier Armendariz 0:00:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Helmke El Grupo Youth Cycling Club 0:00:00
1
2 Isabel Havsrath 0:00:00
2
3 Christine Boisen 0:00:00
3
4 Amanda Davis Jobing.com Women's Racing 0:00:00
4
5 Holly Reed TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:00:00
5
6 Carolyn Audilet TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:00:00
6
7 Carol Carruth TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:00:00
7
Teammate Top 5: Holly Reed
8 Tracy Waltmire TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:00:00
8
Teammate Top 5: Holly Reed
9 Cara Payne 0:00:00
9
10 Andrea Gonzales Tolero Racing 0:00:00
10
11 Kerry Hebert 0:00:00
11
12 Ana Quintana-bernal El Grupo Youth Cycling Club 0:00:00
12
Teammate Win: Michelle Helmke
13 Susan Johansen TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:00:00
13
Teammate Top 5: Holly Reed
DQ Genea Gettig El Grupo Youth Cycling Club 0:00:00 Teammate Win: Michelle Helmke
Finishers: Cat 4: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marti Shea Destination Cycling 0:00:00
1
2 Kimberly Lucie Sabino Cycles Racing 0:00:00
2
3 Erica Clevenger University of Arizona 0:00:00
3
4 Daniela Diamente El Grupo Youth Cycling Club 0:00:00
4
5 Maureen Mcauliffe 0:00:00
5
6 Karla Gendler Team Cycle Progression 0:00:00
6
7 Emily Brown Sabino Cycles Racing 0:00:00
7
Teammate Top 5: Kimberly Lucie
8 Chloe Welch El Grupo Youth Cycling Club 0:00:00
8
Teammate Top 5: Daniela Diamente
9 Jodie Oates Jobing.com Women's Racing 0:00:00
9
DNF Cara Oneill El Grupo Youth Cycling Club 0:00:00
9
Teammate Top 5: Daniela Diamente
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Izabel Adams 0:00:00
1
2 Susie King El Grupo Youth Cycling Club 0:00:00
2
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Berger Sabino Cycles Racing 0:00:00
1
2 Louisa Larson Team Winded Development 0:00:00
2
3 Beata George 0:00:00
3
4 Nathalie Potvin Jobing.com Women's Racing 0:00:00
4
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Maddox 0:00:00
1
2 Leeann Land Strada Racing Club 0:00:00
2
3 Lisa Crujido Jobing.com Women's Racing 0:00:00
3
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carol Chester 0:00:00
1
2 Joanie Rogucki TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:00:00
2
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sharon Scofield Summit Velo 0:00:00
1
2 Lee Marvin Summit Velo 0:00:00
2
Teammate Win: Sharon Scofield
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melinda Berge Summit Velo 0:00:00
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aileen El kadi EP Cyclists 0:00:00
Finishers: Cat 3: 1