Log In
Mason Lake Road Race Series • Mar 8 2015
Clear, 51 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clint Schneider HSP 00:47.0
Off The Front
2 Brian Falkowski Northwest Tri and Bike 01:24.0
Off The Front
3 Greg Hoglund HSP 01:24.0
Off The Front
Teammate Win: Clint Schneider
4 Andrew Shirey Audi 01:27.0
Off The Front
5 Brian Clark HSP 02:23.0
1
Teammate Win: Clint Schneider
6 Thierry Douet Fischer Plumbing Cycling Team 02:23.0
2
7 Richie Strong SCCA/Starbucks Cycling 02:23.0
3
8 Brian Smith Blue Rooster/ScanSnap 02:23.0
4
9 John Rasanen SCCA/Starbucks Cycling 02:23.0
5
10 Robert Rice Market Street Cycling Club 02:23.0
6
11 Joel Jones Narrows Velo Cycling 02:23.0
7
12 Anthony Carroll SCCA/Starbucks Cycling 02:23.0
8
13 Anthony Whiley Seattle Super Squadra 02:23.0
9
14 Benjy Edwards Olympia Orthopaedic Associates 02:23.0
10
15 Simon Davies TÍte de la Course Cycling 02:23.0
11
16 Mark Watson Fischer Plumbing Cycling Team 02:23.0
12
17 George Romer EuroSports 02:23.0
18 Francisco Pons PC4Men Cycling 02:23.0
19 Bruce Krebs SCCA/Starbucks Cycling 02:23.0
20 Christopher Nelson Reliant Recovery Water p/b Old Town 02:23.0
21 Russ Sovde Fischer Plumbing Cycling Team 02:23.0
22 Gary Johnson Gig Harbor Velo 02:23.0
23 Gian Vito SCCA/Starbucks Cycling 02:28.0
24 Justin Tornow 02:32.0
25 James Vanrosmalen Fischer Plumbing Cycling Team 02:32.0
26 Vladimir Schmidt HSP 02:32.0 Teammate Win: Clint Schneider
27 Kyle Broderson Excel Sports Boulder 02:32.0
DNF Tri Tran DNF
DNF Nelson Mittuch MisFitz Cycling Team DNF
DNF Tony Veteri Kenmore Velo DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 14   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Green HSP 04:53.0
1
2 James Kodjababian Fischer Plumbing Cycling Team 04:53.0
2
3 Todd Gallaher Guinness Cycling Team 04:53.0
3
4 Bill Zimmerman Seattle Super Squadra 04:53.0
4
5 Rick Roof Reliant Recovery Water p/b Old Town 04:53.0
5
6 Ronald Sielinski Therapeutic Associates Racing 04:53.0
6
7 Jim Heinlein Wenatchee Valley Velo 04:53.0
7
8 Kyle Anderson Olympia Orthopaedic Associates 04:53.0
8
9 Ganbold Tsedendamba 04:53.0
9
10 Bill Serantoni Apex Racing Team 04:53.0
10
11 Rollin Rogers Fischer Plumbing Cycling Team 04:53.0
11
Teammate Top 5: James Kodjababian
12 Brian Bolin Fischer Plumbing Cycling Team 04:53.0
12
Teammate Top 5: James Kodjababian
13 Kevin Johnson Blue Rooster/ScanSnap 04:53.0
13
14 John Rodgers MisFitz Cycling Team 04:53.0
14
15 Bennett White HSP 04:58.0 Teammate Win: Steve Green
16 Paul Krebsbach Cucina Fresca Cycling Team 05:01.0 Teammate Top 5: Bill Zimmerman
17 Tom Potter Olympia Orthopaedic Associates 05:04.0
18 Michael Klisch Kenmore Velo 05:12.0
19 Rick Benson Fischer Plumbing Cycling Team 05:12.0 Teammate Top 5: James Kodjababian
20 Harry Pepe Kenmore Velo 21:33.0
Off The Back
DNF Josh Gerak Avanti Racing Club DNF
Off The Back
DNF Peter Cathcart SJBC DNF
DNF Bob Sims DNF
DNF Tom Hackleman Reliant Recovery Water p/b Old Town DNF Teammate Top 5: Rick Roof
DNF Jeffery Patterson Reliant Recovery Water p/b Old Town DNF Teammate Top 5: Rick Roof
DNF Donald Stimson Cucina Fresca Cycling Team DNF Teammate Top 5: Bill Zimmerman
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 15   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Fisher UCI CT: Jelly Belly Cycling 43:11.0
1
2 Benjamin Swedberg UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be 43:11.0
2
3 Kent Ross Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cy 43:11.0
3
4 David Richter UCI CT: Jamis Hagens Berman 43:11.0
4
5 Austin Arguello Therapeutic Associates Racing 43:11.0
5
6 Eric Gushurst Team Oregon p/b Laurelwood Brewing 43:11.0
6
7 Neal Joslyn Hagens Berman-Society Consulting 43:11.0
7
8 Galen Erickson Keller Rohrback Cycling 43:11.0
8
9 Clark Cameron 43:11.0
9
10 Ryan Short PC4Men Cycling 43:11.0
10
11 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing 43:11.0
11
Teammate Top 5: Austin Arguello
12 Cameron Williams Cycle U / Apex Racing 43:11.0
12
13 Andrew Easley Olympia Orthopaedic Associates 43:11.0
13
14 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 43:11.0
14
Teammate Top 5: Austin Arguello
15 Pj Bauser Hagens Berman-Society Consulting 43:11.0
15
16 Mathew Waterfall HSP 43:11.0
16
17 Keiichi Otani Broadmark Capital 43:11.0
17
18 John Wolters Tenspeed Hero 43:11.0
18
19 Steve Westover 43:11.0
19
20 Rob Campbell Green Bike Team 43:11.0
20
21 Denny Rowe 43:11.0
21
22 Ryan Bibko Mafia Racing 43:11.0
22
23 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 43:11.0
23
Teammate Top 5: Austin Arguello
24 Sean Phillips Garage Racing 43:11.0
24
25 Keegan Oneill 43:11.0
25
26 Ryan Dean Recycled Cycles Racing 43:11.0
26
27 Stephen Bedford Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cy 43:11.0
27
Teammate Top 5: Kent Ross
28 Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite 43:11.0
28
29 Rad Cunningham Stranamanti Cycling 43:11.0
29
30 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates 43:11.0
30
31 Theodore Schwartz HSP 43:11.0
31
32 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates 43:11.0
32
33 Olivier Humbert HSP 43:11.0
33
34 Colin Gibson Keller Rohrback Cycling 43:11.0
34
35 Kaler Marshall Audi 43:26.0
1
36 Ivy Audrain 43:26.0
2
37 Coul Hill IC3 Montana 43:26.0
3
38 James Stangeland Keller Rohrback Cycling 43:26.0
4
39 David Root Therapeutic Associates Racing 43:26.0
5
Teammate Top 5: Austin Arguello
40 Peter Baughman Kenmore Velo 43:28.0
6
41 Dustin Van wyck HSP 43:28.0
42 Gregory Kauper Boat Street Cycle Club (BSCC) 43:28.0
43 Bart Hawkinson Therapeutic Associates Racing 43:28.0 Teammate Top 5: Austin Arguello
44 Warren Atkey Union Bay Cycling 43:28.0
45 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cy 43:28.0 Teammate Top 5: Kent Ross
46 Johnathan Mccoy 43:28.0
47 Kenneth Williams Kenmore Velo 43:32.0
48 Ian Tubbs Audi 43:32.0
49 Michael Murdin Garage Racing 43:32.0
50 Joe Holmes 43:32.0
51 Rider Dave 43:32.0
52 Ward Zauner 43:32.0
53 Spahr Trevor 43:32.0
54 Eric Cockrell HSP 43:32.0
55 Kevin Hansen Ravenna Capital Management 43:32.0
56 Morgan Schmitt UCI CT: Jelly Belly Cycling 43:32.0 Teammate Win: Steve Fisher
57 Bradford Kilcline HSP 43:32.0
58 Zach Bowden Audi 43:42.0
59 Steven Wilssens Audi 43:44.0
60 Todd Herriott Health Net Cycling Team TTlll 43:44.0
61 Stephen Lockwood 43:44.0
62 Joel Fletcher Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cy 43:44.0 Teammate Top 5: Kent Ross
63 Jacob Rathe UCI CT: Jelly Belly p/b Maxxis 43:44.0
64 Michael Walsh Panache Endurance Team 43:44.0
65 Tim Smith SCCA/Starbucks Cycling 43:44.0
66 Andrew Austin Therapeutic Associates Racing 43:44.0 Teammate Top 5: Austin Arguello
67 Brad Halstead Olympia Orthopaedic Associates 44:00.0
68 Richard Steele LangeTwins Winery Racing Team 44:06.0
69 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 44:45.0
Off The Back
Teammate Top 5: Austin Arguello
70 Peter Beels Audi 49:29.0
Off The Back
71 Andreas Freund 49:29.0
Off The Back
72 Steven Beardsley Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cy 54:56.0
Off The Back
Teammate Top 5: Kent Ross
DNF Vanessa Johnson ICE Sportswear p/b Pinnacle Racing DNF
Off The Back
DNF Cady Chintis Garage Racing DNF
DNF Gary Lardizabal Bikesport Racing DNF
DNF Alfredo Ramirez Audi DNF
DNF Travis Venable Audi DNF
DNF Austin Carroll DNF
Finishers: Cat 1: 25   Cat 2: 43   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stewart Myers 19:55.0
Off The Front
2 Riley Mccammon Team Oregon p/b Laurelwood Brewing 20:03.0
Off The Front
3 Wayne Brown Cycle U / Apex Racing 20:58.0
1
4 Mark Schroeder Oregon State University 20:58.0
2
5 Scott Villalon SCCA/Starbucks Cycling 20:58.0
3
6 Pierrebernard Thiffault Hagens Berman-Society Consulting 20:58.0
4
7 Lewis Whiley Audi 20:58.0
5
8 Sam Waples Audi 20:58.0
6
9 Marcus Nedelmann Cycle U / Apex Racing 20:58.0
7
Teammate Top 5: Wayne Brown
10 John Morehouse 20:58.0
8
11 Rick Birdsey 20:58.0
9
12 Ludo Max HSP 20:58.0
10
13 Layton Carroll- novack Cycle U / Apex Racing 20:58.0
11
Teammate Top 5: Wayne Brown
14 Dan Swanson HSP 21:02.0
1
15 Max Coleman Audi 21:02.0
2
16 Tim Farrell SCCA/Starbucks Cycling 21:02.0
3
Teammate Top 5: Scott Villalon
17 Christopher Kaiser Fischer Plumbing Cycling Team 21:02.0
4
18 Aaron Griffith SCCA/Starbucks Cycling 21:04.0
5
Teammate Top 5: Scott Villalon
19 Sean Murphy Tacoma Bike Racing Team 21:06.0
6
20 Bradlee Haley SCCA/Starbucks Cycling 21:06.0
7
Teammate Top 5: Scott Villalon
21 Jesse Nofziger SCCA/Starbucks Cycling 21:12.0 Teammate Top 5: Scott Villalon
22 Erik Philipson Hagens Berman-Society Consulting 21:16.0
23 Michael Spring Audi 21:18.0
24 Edward Rosenberg SCCA/Starbucks Cycling 21:23.0 Teammate Top 5: Scott Villalon
25 Timothy Hughes Olympia Orthopaedic Associates 21:24.0
26 Adrien Mccosker Hagens Berman-Society Consulting 21:29.0
27 Kyle Mccall 21:56.0
Off The Back
28 Paul Coffee Tacoma Bike 22:17.0
Off The Back
29 Ron Jones Olympia Orthopaedic Associates 23:28.0
Off The Back
30 Allen Butler Cycle U / Apex Racing 24:37.0
Off The Back
Teammate Top 5: Wayne Brown
31 Dean Jasper Boat Street Cycle Club (BSCC) 24:41.0
Off The Back
DNF Peter Hinckley Therapeutic Associates Racing DNF
Off The Back
32 Brian Babcock 44:29.0
Off The Back
DNF Keli Murdin DNF
DNF Zhaolong Wu RAPHA CYCLING CLUB DNF
DNF Bryan Torian Olympia Orthopaedic Associates DNF
DNF Samuel Park Therapeutic Associates Racing DNF
DNF Alex Votry Therapeutic Associates Racing DNF
Finishers: Cat 3: 35   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathon Levie Cycle U / Apex Racing 57:02.0
Off The Front
2 Jack Toland Audi 57:02.0
Off The Front
3 Jack Duncan Audi 57:11.0
Off The Front
4 Yee Feng Audi 59:28.0
1
5 Mitchell Thornton Fischer Plumbing Cycling Team 59:28.0
2
6 Alec Osenbach Hagens Berman-Society Consulting 59:28.0
3
7 Randy Manion Motofish Racing 59:28.0
4
8 David Dipetrillo Broadmark Capital 59:28.0
5
9 Lloyd Lints Cucina Fresca Cycling Team 59:28.0
6
10 Devon Wight 59:28.0
7
11 Daniel Fealk Fischer Plumbing Cycling Team 59:28.0
8
Teammate Top 5: Mitchell Thornton
12 Sun Dang Audi 59:28.0
9
Teammate Top 5: Jack Toland
13 Chris Mayer Therapeutic Associates Racing 59:28.0
10
14 Julian Soh Olympia Orthopaedic Associates 59:32.0
1
15 Nik Ramstad Audi 59:33.0
2
Teammate Top 5: Jack Toland
16 Brendan Lanctot Hagens Berman-Society Consulting 59:33.0
3
17 Michael Thornton Fischer Plumbing Cycling Team 59:33.0 Teammate Top 5: Mitchell Thornton
18 Mark Statema Emde Sports 59:33.0
19 James Bishop Cycle U / Apex Racing 59:33.0 Teammate Win: Jonathon Levie
20 Alexander Walentynowicz Herriott Sports Performance 59:33.0
21 George Fordham Audi 59:33.0 Teammate Top 5: Jack Toland
22 Sean Mcgraw Hagens Berman-Society Consulting 59:33.0
23 Martin Vaneycke Tacoma Bike 59:33.0
24 Jason Corbridge SCCA/Starbucks Cycling 59:33.0
25 Nick Fisher Team Steam 59:33.0
26 James Shimada Cucina Fresca Cycling Team 59:44.0
27 Joshua Simmons Reliant Recovery Water p/b Old Town 59:48.0
DNF Colin Mckenna Therapeutic Associates Racing DNF
Off The Front
28 Jarrett Aregger Kenmore Velo 00:04.0
Off The Front
DNF Kirk Beatty Olympia Orthopaedic Associates DNF
Finishers: Cat 4: 29   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Stripes 30:49.0
1
2 Alexander Perry HSP 30:49.0
2
3 Jimmy Zhu Audi 30:49.0
3
4 D Chris twardzik HSP 30:49.0
4
5 Michael Leonard Reliant Recovery Water p/b Old Town 30:49.0
5
6 Dexter Closterman Audi 30:49.0
6
7 Zach Goodin Cycle U / Apex Racing 30:49.0
7
8 Joshua Assink Shuksan Velo Club 30:49.0
8
9 Gian Vito SCCA/Starbucks Cycling 30:49.0
9
10 Wyatt Mason Rad Racing NW 30:49.0
10
11 Timothy Welsh 30:49.0
11
12 Jacob Assink Shuksan Velo Club Race Team 30:49.0
12
13 Adrian Magun Cycle U / Apex Racing 30:49.0
13
14 Michael Keller Bikesport Racing 30:49.0
14
15 Ryan Riegler Cycle U / Apex Racing 30:49.0
15
16 Colin Corbin Olympia Orthopaedic Associates 30:49.0
16
17 Douglas Hansen Fischer Plumbing Cycling Team 30:49.0
17
18 Joe Smith SCCA/Starbucks Cycling 30:49.0
18
19 Thomas Bell 30:49.0
19
20 Devin Fife 30:49.0
20
21 Reid Hellekson Cycle U / Apex Racing 30:55.0
22 Mark Lagioia Team Oregon presented by Laurelwood 30:55.0
23 Daniel Rexin 30:55.0
24 Andy Foltz Cucina Fresca Cycling Team 30:55.0
25 Duncan Mcintosh 31:00.0
26 Jeremiah Jensen Hagens Berman-Society Consulting 31:00.0
27 Joseph Mullan 333fab CX Factory Team 31:04.0
28 Kevin Semler Reliant Recovery Water p/b Old Town 31:42.0
Off The Back
Teammate Top 5: Michael Leonard
29 Andrew Dapore 33:48.0
Off The Back
30 Doug Vaskas 34:23.0
Off The Back
31 Roy Stadell 34:40.0
Off The Back
32 Charles Sharp 37:58.0
Off The Back
33 Zachary Johnson Audi 38:42.0
Off The Back
Teammate Top 5: Jimmy Zhu
34 Christopher Quast 39:22.0
Off The Back
35 Josh Bierman 39:22.0
Off The Back
36 Frank Obrien 39:25.0
Off The Back
37 Todd Dry 40:20.0
Off The Back
38 Andy Bechtel 40:43.0
Off The Back
39 Jacob Kallman 46:51.0
Off The Back
40 Mark Stripes 47:29.0
Off The Back
DNF Caleb Kimbrell DNF
Off The Back
41 Murry Rexin 50:29.0
Off The Back
DNF Simon Douwes Bremerton Racing DNF
DNF Ralph Plata Fischer Plumbing Cycling Team DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 35   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Youmans Kryki Sports 13:29.0
2 Jadine Riley Team Group Health 13:30.0
3 Annette Williams Kenmore Velo 13:30.0
4 Jane Evely Kenmore Velo 13:30.0
5 Alicia King Hagens Berman-Society Consulting 13:30.0
6 Jennifer Burtner SCCA/Starbucks Cycling 13:33.0
7 Christine Denis HSP 13:33.0
8 Carly Tu Hagens Berman-Society Consulting 13:36.0 Teammate Top 5: Alicia King
9 Gina Kavesh Bikesale / VOLKL 13:46.0
10 Kelly Plese Kenmore Velo 17:46.0 Teammate Top 5: Annette Williams
11 Karen Wilkinson Team Group Health 26:05.0 Teammate Top 5: Jadine Riley
12 Amanda Mcnabb Team Group Health 38:07.0 Teammate Top 5: Jadine Riley
DNF Joyce Lagow Kenmore Velo DNF Teammate Top 5: Annette Williams
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sheila Croft Hagens Berman-Society Consulting 06:51.0
Off The Front
2 Olga Magun Team Group Health 10:49.0
Off The Front
3 Lindsay Nofziger SCCA/Starbucks Cycling 10:54.0
Off The Front
4 Amanda Anttilaoza Team Group Health 10:54.0
Off The Front
5 Cara Machacek Team Group Health 11:02.0
Off The Front
6 Laura Jeddeloh Team Group Health 11:02.0
Off The Front
7 Mckayla Dunfey Team Group Health 11:02.0
Off The Front
Teammate Top 5: Olga Magun
8 Moriah Patashnik Team Group Health 11:02.0
Off The Front
Teammate Top 5: Olga Magun
9 Stephanie Halamek SCCA/Starbucks Cycling 11:38.0
Off The Front
Teammate Top 5: Lindsay Nofziger
10 Emily Alexander SCCA/Starbucks Cycling 12:08.0
1
Teammate Top 5: Lindsay Nofziger
11 Alisha Jones Hagens Berman-Society Consulting 12:08.0
2
Teammate Win: Sheila Croft
12 Michelle Murphy 12:09.0
3
13 Linda Moul Union Bay Cycling/Bikesale.com 12:09.0
4
14 Colleen Welch Olympia Orthopaedic Associates 12:09.0
5
15 Amanda Heep Team Group Health 12:09.0
6
Teammate Top 5: Olga Magun
16 Joanna Klimczak Team Group Health 17:00.0
Off The Back
Teammate Top 5: Olga Magun
17 Paula Froke Team Group Health 17:00.0
Off The Back
Teammate Top 5: Olga Magun
18 Sandi Navarro Team Group Health 17:00.0
Off The Back
Teammate Top 5: Olga Magun
19 Heather Wilsonmccarty Team Group Health 17:00.0
Off The Back
Teammate Top 5: Olga Magun
20 Jean Fisher Olympia Orthopaedic Associates 23:24.0
Off The Back
DNF Stacey Giuffre Gregg's Trek Racing Team DNF
Off The Back
21 Sheryl Johnson Blue Rooster/ScanSnap 25:45.0
Off The Back
Finishers: Cat 4: 22