Log In
Fouche Gap Road Race • Apr 4 2015
Clear, 58 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors 1:31:03.500
2 Luciano Hasko Frazier Cycling 1:44:58.980 Teammate Win: Eli Hoppenfeld
3 Aidan Landrum Frazier Cycling 1:46:44.340 Teammate Win: Eli Hoppenfeld
4 Reece Latham Team Mission Source / NGCA 1:54:48.527
5 Jake Neal Frazier Cycling 1:56:40.147 Teammate Win: Eli Hoppenfeld
6 Cameron Conlon Frazier Cycling 1:57:42.050 Teammate Win: Eli Hoppenfeld
DNF Brett Barton DNF
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicolas Federico Frazier Cycling 1:25:28.313
2 Chase Widener ProChain Junior Development 1:26:34.757
3 Axel Mateo 1:27:33.680
4 Adam Taylor Junior Flyers 1:27:50.783
5 Lane Galloway 1:29:18.097
6 Thomas Kwon Frazier Cycling 1:49:52.930 Teammate Win: Nicolas Federico
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Heath Frazier Cycling 1:33:10.083
2 Ryan Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors 1:46:20.393 Teammate Win: Stephen Heath
3 Andrew Conlon Frazier Cycling 2:09:16.750 Teammate Win: Stephen Heath
4 Andrew Merlo 2:13:56.670
5 David Hills Frazier Cycling Juniors 2:24:42.487 Teammate Win: Stephen Heath
6 Aidan Furman Frazier Cycling Juniors 2:25:42.167 Teammate Win: Stephen Heath
7 Josiah Mcintyre Frazier Cycling Juniors 2:35:23.173 Teammate Win: Stephen Heath
DNF Baden Rogan Frazier Cycling DNF Teammate Win: Stephen Heath
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Atkins Velocity Racing & Cycling Inc 2:39:27.660
2 Bryan Hoy Crosstown Velo 2:41:51.730
3 Matthew Tebbetts Crosstown Velo 2:42:16.707
4 Gregory Smith Velocity Racing & Cycling Inc 2:42:30.877 Teammate Win: Jonathan Atkins
5 Brad Parkerson Nouveau Velo Cycling Team 2:42:40.927
6 Terry O'toole Peachtree Bikes 2:42:56.047
7 Ryan Robinson Safe Harbor p/b Technico, Inc. 2:43:18.487
8 Sean Philyaw Nouveau Velo Cycling Team 2:43:20.884 Teammate Top 5: Brad Parkerson
9 Brian Derose Nouveau Velo Cycling Team 2:43:23.527 Teammate Top 5: Brad Parkerson
10 John Allison Peachtree Bikes 2:43:47.397
11 Isaac Strickland Velocity Racing & Cycling Inc 2:44:16.034 Teammate Win: Jonathan Atkins
12 David Lovell 2:44:25.630
13 Eric Ropp Safe Harbor p/b Technico, Inc. 2:44:39.874
14 Todd Muller Nouveau Velo Cycling Team 2:44:50.087 Teammate Top 5: Brad Parkerson
15 Gregory Brown Team Prowheelbuilder.com 2:45:16.047
16 Eric Anderson Nouveau Velo Cycling Team 2:45:41.887 Teammate Top 5: Brad Parkerson
17 Tony Robinson Toyota Forklifts of Atlanta 2:46:11.044
18 Daudi Cobb Peachtree Bikes 2:46:15.187
19 Benjy Coil Peachtree Bikes 2:46:17.730
20 Tracy Honeycutt Free Flite Masters 2:46:33.754
21 Chris Withers Safe Harbor p/b Technico, Inc. 2:54:07.900
22 Marcelo Martino Southern Crescent Cycling 3:10:54.437
DNF John Holden Village Volkswagen Cycling Team DNF
DNF Ryan Pumpian Team Mission Source / NGCA DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Hall Greenville Spinners Racing 2:08:43.997
2 Craig Forest 2:09:04.423
3 Aaron Meyers Alpha Bikes Race Team 2:09:06.567
4 Eric Anderson Village Volkswagen Cycling Team 2:09:06.977
5 Jeremy Gruber Village Volkswagen Cycling Team 2:09:16.603
6 Scott Elkins Johnson & Hayes Physical Therapists 2:09:20.853
7 Jared Thornhill Team Mission Source / NGCA 2:09:22.260
8 John Wilkes 2:09:22.470
9 Edward Marks 2:09:24.360
10 Gary Farmer Velo Voodoo 2:09:34.117
11 Cal Till Georgia Neurosurgical Institute 2:09:38.223
12 Sergei Grigorian 2:09:42.717
13 Tom Armes 2:09:53.047
14 Robert Vinson Cherry St. Cycles 2:10:17.007
15 Adrian Long L5Flyers p/b Preston Partnership 2:10:17.410
16 Keith Werle Team Mission Source / NGCA 2:10:29.927
17 Jeff Bilsky 2:10:36.057
18 Steven Harker Reality Bikes Ambassador 2:10:37.737
19 Miren Ivankovic 2:10:42.007
20 Jorge Collado Southern Crescent Cycling 2:10:47.873
21 John Holden Village Volkswagen Cycling Team 2:10:53.197 Teammate Top 5: Eric Anderson
22 Guzman Larronda 2:11:19.910
23 Greg Goldsberry Cherry St. Cycles 2:11:35.747
24 Johnny Mayero Southern Crescent Cycling 2:12:07.093
25 Greg Bryant Cherry St. Cycles 2:15:33.873
26 Richard Hayes 2:20:55.677
27 Gordon Hillegas 2:20:55.903
28 Scott Thomas Village Volkswagen Cycling Team 2:22:49.313 Teammate Top 5: Eric Anderson
DNF Manuel Chamorro James Bros. Bikes DNF
DNF Jeff Kahley Cherry St. Cycles DNF
DNF Ovirne Lopez Wrenched Bicycles and Athlete DNF
DNF Ilhan Olcay DNF
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 16   Cat 5: 11   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Brackenbury Team Mission Source / NGCA 2:52:42.633
2 Brad Reed 2:53:08.450
3 Charles Rossignol Litespeed-BMW 2:53:36.780
4 Nelson Daniel Team Mission Source / NGCA 2:54:33.390 Teammate Win: Mark Brackenbury
5 Marvin Rivera 2:54:51.333
6 Peter Butler RedEye Velo 2:54:58.113
7 Robert Jordan Georgia Neurosurgical Institute 2:55:07.293
8 John Fillyaw Velo Voodoo 2:55:08.960
9 Jim Whitehead Team Mission Source / NGCA 2:55:20.650 Teammate Win: Mark Brackenbury
10 Mchael Fitzgerald L5Flyers p/b Preston Partnership 2:55:24.036
11 Chris Isenberg North Georgia Cycling Association, 2:55:27.990
12 Jerry Andrick Reality Bikes 2:55:32.960
13 Tony Blansit Georgia Neurosurgical Institute 2:56:02.216
14 Patrick Flautt 2:56:12.123
15 Dale Hair Village Volkswagen Cycling Team 2:56:42.646
16 Charles Seward Unione Sportiva Italiana 2:56:52.506
17 Steven Eastman Rogue Racing Project 2:57:30.543
DNF James Dunn Johnson & Hayes Physical Therapists DNF
DNF Chris Freeman DNF
DNF Daryle Glaser Cycle Sport Concepts Tampa DNF
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 13   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Willem Kaiser Team Mission Source / NGCA 2:46:54.224
2 Justin Prior Johnson & Hayes Physical Therapists 2:47:16.284
3 Eric Palacio L5Flyers p/b Preston Partnership 2:47:43.214
4 Will Eustace Smyrna Bicycles 2:48:18.034
5 Alex Berry Team Mission Source / NGCA 2:48:19.404 Teammate Win: Willem Kaiser
6 Innocent Harelimana Velo Force 2:48:20.744
7 Ryan Pumpian Team Mission Source / NGCA 2:48:32.860 Teammate Win: Willem Kaiser
8 Sean Burris Village Volkswagen Cycling Team 2:48:38.834
9 Johnathan Spathelf Frazier Cycling 2:48:39.047
10 Tommy Morrison North Georgia Cycling Association, 2:48:49.344
11 Justin Schmidt Team Mission Source / NGCA 2:49:02.044 Teammate Win: Willem Kaiser
12 Calvin Cheung Team Mission Source / NGCA 2:49:10.094 Teammate Win: Willem Kaiser
13 Evan Glowiak US Military Cycling Team 2:49:18.947
14 Robbin Rahman L5Flyers p/b Preston Partnership 2:49:20.914 Teammate Top 5: Eric Palacio
15 Drago Cepar Round Here Racing 2:49:30.017
16 Conor Mcnally L5Flyers p/b Preston Partnership 2:49:37.587 Teammate Top 5: Eric Palacio
17 Jonathan Sierra Village Volkswagen Cycling Team 2:50:05.514
18 David Collier Apolline Racing 2:50:10.944
19 Tracy Terpstra Village Volkswagen Cycling Team 2:50:49.554
20 Jc Emberton Village Volkswagen Cycling Team 2:52:02.037
21 James Todd Frazier Cycling 2:54:28.130
22 Scott Morris Village Volkswagen Cycling Team 2:59:44.680
23 Nick Gastley Litespeed-BMW 3:02:17.190
24 Marc Klokow Prima Tappa Cycling 3:07:34.037
25 Aaron Budsock Free Flite Masters 3:07:51.594
DNF James Delong Village Volkswagen Cycling Team DNF
DNF Tommy Morrison North Georgia Cycling Association, DNF
DNF Mathias Rasmussen DNF
DNF Alisher Vokhobov DNF
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Mendez Frazier Cycling 2:05:18.160
2 Jonathan Crain 2:05:21.470
3 Dylan Cantrell AYC Junior Development Race Team 2:05:22.080
4 W. Harrison nguy Frazier Cycling 2:05:31.686 Teammate Win: Gabriel Mendez
5 David Heath Frazier Cycling 2:05:33.670 Teammate Win: Gabriel Mendez
6 Jacob Schwyn 2:05:40.786
7 Blake Zorn Peachtree Bikes 2:05:46.670
8 Jack Rexer Primal/Audi Denver Women's Racing 2:05:51.336
9 Devin Vernick L5Flyers p/b Preston Partnership 2:05:51.750
10 Lamanza Davis Rome Velo 2:05:57.816
11 Luis Berrios 2:06:00.413
12 Josh Wilson Greenville Spinners Racing 2:06:01.130
13 Thomas Cross jr Team Mission Source / NGCA 2:06:01.550
14 Jordan Picchiottino Village Volkswagen Cycling Team 2:06:02.446
15 Ben Rothschild Georgia Tech Cycling Team 2:06:02.870
16 Cody Elder L5Flyers p/b Preston Partnership 2:06:03.890
17 Nick Scott 2:06:06.900
18 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team 2:06:12.820
19 Dan Murray 2:06:15.893
20 Jose Soto Massage Envy Cycling 2:06:29.706
21 Zachary Lee Auburn University 2:06:39.496
22 Ovirne Lopez Wrenched Bicycles and Athlete 2:06:50.530
23 Michael Garrison Team Mission Source / NGCA 2:06:56.873
24 Brian Robinson Johnson & Hayes Physical Therapists 2:07:07.096
25 Jerry Perullo L5Flyers p/b Preston Partnership 2:07:07.533
26 Kenny Gilead Southern Crescent Cycling 2:07:34.076
27 Patrick Carroll North Georgia Cycling Association, 2:08:05.050
28 Robert Conlon Frazier Cycling 2:08:52.363 Teammate Win: Gabriel Mendez
29 Blake Wilson Frazier Cycling 2:13:26.770 Teammate Win: Gabriel Mendez
30 James Dunn Johnson & Hayes Physical Therapists 2:26:58.290
31 Chase Bohannon Village Volkswagen Cycling Team 2:28:52.510
DNF Stephen Baxter North Georgia Cycling Association, DNF
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 28   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blair O'bryant 2:08:51.694
2 Tyler Campbell 2:09:05.970
3 Wesley Crane 2:09:15.964
4 Joe Young 2:09:17.297
5 Blake Bennett 2:09:21.610
6 Todd Trappe 2:09:26.017
7 Craig Forest 2:09:32.914
8 Ricardo Nojima North Georgia Cycling Association, 2:09:38.877
9 Joseph Hamlin 2:09:41.287
10 Jimmy Loudermilk 2:09:45.127
11 Ryan Scheinfeld 2:09:47.257
12 Mark Kozee 2:09:52.910
13 Patrick Johnson 2:09:56.624
14 Tadd Peck 2:10:07.507
15 Ethan Kaiser I AM Racing 2:10:16.000
16 Terrance Boxx Village Volkswagen Cycling Team 2:10:23.730
17 ?benjamin Rowland??? 2:10:26.504
18 Ben Callaway L5Flyers p/b Preston Partnership 2:10:26.894
19 Edward Van der heoden 2:10:43.264
20 Ben Milcarek 2:10:56.734
21 Driss Chahboune 2:11:03.384
22 Jose Gomez 2:12:31.387
23 Timmy Shultz 2:14:53.947
24 Wesley Frank Velocity Racing & Cycling Inc 2:15:27.410
25 Alex Fuentes 2:15:52.097
26 Michael Montgomery 2:17:14.407
27 Dana Simmons 2:21:09.524
28 Kyle Oday 2:21:53.597
29 Gatewood Baynes 2:22:35.337
30 Arthur Wilke 2:24:43.254
31 Mackenzie Gregory 2:25:05.960
32 Johnny Hall 2:26:40.234
33 Adrian Long L5Flyers p/b Preston Partnership 2:31:51.307
34 Daniel Varnado Rome Velo 2:32:32.414
35 Trevor Henderson Village Volkswagen Cycling Team 2:38:27.347
36 Ricardo Galindez US Military Cycling Team 2:39:44.700
37 John Davis 2:42:21.867
DNF Jacob Blair DNF
DNF Bret Burleson DNF
DNF Jeffery Cahill US Military Cycling Team DNF
DNF Paul Lawler DNF
DNF Derek Sherbondy Village Volkswagen Cycling Team DNF
DNF Austin Gooch DNF
DNF Dan Brock Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 37   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Bassett Hagens Berman U-23 3:12:55.697
2 Mark Fisher Village Volkswagen Cycling Team 3:12:57.920
3 Thomas Brown UCI PCT: Team Novo Nordisk 3:13:10.237
4 Mehdi Benhamouda 3:13:20.293
5 Brock Mason Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 3:13:25.087
6 Ian Garrison Masters Cycling Systems LLC. 3:13:27.773
7 Frank Travieso UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain 3:13:31.620
8 Austin Ulich Team United Healthcare Georgia/706P 3:13:38.023
9 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/706P 3:13:39.950
10 Amos Harvey Round Here Racing 3:13:41.370
11 Ulugbek Saidov 3:13:48.483
12 Nicholas Van winkle Litespeed-BMW 3:13:49.097
13 Matthew Russell Village Volkswagen Cycling Team 3:13:56.987 Teammate Top 5: Mark Fisher
14 Nicholas Vorwerk Team Novo Nordisk Juniors 3:13:58.547
15 Ian Umstead Village Volkswagen Cycling Team 3:13:59.153 Teammate Top 5: Mark Fisher
16 Christopher Mcgovern 3:14:05.317
17 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 3:14:09.813 Teammate Top 5: Brock Mason
18 Daragh Campbell 3:14:14.090
19 Fletcher Lydick Team United Healthcare Georgia/706P 3:14:15.927
20 Nick Jowsey UCI CT: Lupus Racing Team 3:14:17.337
21 Emanuel Mini 3:14:18.477
22 Juan Carlos arias Southern Crescent Cycling 3:14:23.890
23 Chris Chotas Litespeed-BMW 3:14:32.820
24 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development 3:14:38.393
25 Joseph Tortorelli Scarlet Fire 3:14:41.560
26 Kurt Page Friends Great Smokies (FGS Cycling) 3:14:43.487
27 Cameron Molchan Friends Great Smokies (FGS Cycling) 3:14:44.510
28 Oleg Tanovitsky Century Road Club Assoc 3:14:49.283
29 Quentin Valognes 3:14:56.060
30 Oliver Flautt UCI CT: Lupus Racing Team 3:14:56.673
31 Jason Smitherman Round Here Racing 3:14:59.127
32 Benjamin Bryant Team Mission Source / NGCA 3:15:03.690
33 Brandon Pruett Litespeed-BMW 3:15:07.280
34 Reid Mcclure 3:15:08.090
35 Brais Dacal 3:15:49.847
36 Andy Lougher Giordana p/b Reality Bikes 3:15:55.170
37 Hank Beaver Litespeed-BMW 3:16:00.507
38 Igor Rudalev Lupus Racing Team 3:18:24.950
39 David Varela 3:18:31.257
40 Jake Andrews Cherry St. Cycles 3:19:36.417
41 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development 3:20:28.687
42 Brady Rogers Litespeed-BMW 3:21:05.570
43 Tim Henry Litespeed-BMW 3:21:05.997
44 Colby Millen Litespeed-BMW 3:23:14.507
DNF Christopher Deluise The 706 Project DNF
DNF David Gearhart Litespeed-BMW DNF
DNF David Goodman The 706 Project DNF
DNF Zachary Hoover Village Volkswagen Cycling Team DNF Teammate Top 5: Mark Fisher
DNF Clay Parks Litespeed-BMW DNF
DNF John Stowe Cherry St. Cycles DNF
DNF Darren Comer Litespeed-BMW DNF
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 19   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexa Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors 1:46:25.877
2 Elizabeth Liza kate may Frazier Cycling Juniors 1:56:14.250 Teammate Win: Alexa Hoppenfeld
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Bell Taco Mamacita 1:29:40.123
2 Madeline Pearce Taco Mamacita 1:29:54.720 Teammate Win: Emily Bell
3 Loren Morgan Team Mission Source / NGCA 1:30:05.570
4 Connie Clement 1:30:21.250
5 Jenna Downey Peachtree Bikes 1:30:23.890
6 Chloe Murdock Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 1:30:50.560
7 Lori Dailey MEPSC 1:31:06.503
8 Cathi Swanson Taco Mamacita 1:31:19.430 Teammate Win: Emily Bell
9 Deborah Gibb Taco Mamacita 1:31:36.050 Teammate Win: Emily Bell
10 Isabella Nguy Frazier Cycling 1:31:41.676
11 Blair Boden Rogue Racing Project 1:31:52.690
12 Suzanne Brockway Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 1:32:01.803
13 Amy Christian Taco Mamacita 1:32:03.733 Teammate Win: Emily Bell
14 Mary Isaac Taco Mamacita 1:32:05.956 Teammate Win: Emily Bell
15 Dedi Williamson Taco Mamacita 1:32:06.366 Teammate Win: Emily Bell
16 Kimberly Fuller Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 1:32:24.220
17 Paige Harper Taco Mamacita 1:32:25.640 Teammate Win: Emily Bell
18 Mae Gurene Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 1:32:46.206
19 Molly Mccormack 1:33:10.863
20 Lisa Baynes 1:33:43.546
21 Joy Walker 1:35:19.290
22 Anja Conlon Frazier Cycling 1:36:13.363
23 Rachel Tarver 1:54:56.790
Finishers: Cat 4: 19   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Tortorelli Scarlet Fire presented by Matthews 2:19:15.933
2 Megan Heath Frazier Cycling 2:19:30.103
3 Jane Tullis Frazier Cycling 2:19:32.213
4 Heidi Dahlmann 2:19:42.213
5 Abigail Aldridge PCP Race Team 2:20:24.337
6 Kimberly Nelson Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 2:20:35.037
7 Morgan Miller Taco Mamacita 2:20:42.700
8 Stephanie Rynas Taco Mamacita 2:20:57.730
9 Kimberly Campione Wrenched Bicycles and Athlete 2:21:04.827
10 Diana Ramos PCP Race Team 2:21:15.967 Teammate Top 5: Abigail Aldridge
11 Tina Locklear Georgia Neurosurgical Institute 2:21:22.463
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 7