Log In
Tour de Xenia • May 31 2015
Drizzle, 71 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Petrov Hincapie Cycling
2 Adam York WAS Labs Cycling
3 Sam Stone Team Upland Brewing
4 Jeremy Grimm Ride On Wooster
5 Jacob Henningsen Team Hungry
6 Cory St clair Cincinnati Velo Club Inc
7 Ryan Gamm Cincinnati Velo Club Inc
8 David Neis Team Dayton Bicycling
9 John Woods Team Upland Brewing Teammate Top 5: Sam Stone
10 Andy Prickett Team Dayton Bicycling
11 Nicholas Vorwerk Team Novo Nordisk
12 Ben Page 352 Racing p/b Bikes and More
13 Chad Clemons Cincinnati Velo Club Inc
14 Ryan Good Cincinnati Velo Club Inc
15 Timothy Nixon Cutters Cycling
16 Robert Sherman Team Dayton Bicycling
17 Tom Burke WAS Labs Cycling Teammate Top 5: Adam York
18 John Gatch Cincinnati Velo Club Inc
19 Eric Bair Cincinnati Velo Club Inc
20 Zachary Lewis Cincinnati Velo Club Inc
21 Luke Manning Kreitler Racing Team
22 Jason Mott Team Hungry Teammate Top 5: Jacob Henningsen
23 James Raddin 0
24 Jason Karew Cincinnati Velo Club Inc
25 Richie Minner Zephyr Wheel Sports
26 Dan Peairs Cincinnati Velo Club Inc
27 Scott Baumer Team Upland Brewing Teammate Top 5: Sam Stone
28 Jerry Witham Ft. Wayne Outfitters
29 Christopher Poptic Zephyr Wheel Sports
30 Daniel Tokarczyk Spin/Litzler Automation
31 Nathaniel Allen Team Hungry Teammate Top 5: Jacob Henningsen
32 Edward Wimmer Team Dayton Bicycling
33 Richard Toler Team Dayton Bicycling
34 Marc Jurewicz Zephyr Wheel Sports
DNF Morgan Hunter Cincinnati Velo Club Inc
DNF Matt Bole Team Dayton Bicycling
DNF Mark Danniballe Trek Store Columbus / Echelon Cycli
DNF Patrick Minner Team Hungry Teammate Top 5: Jacob Henningsen
DNF Nathan Robinson Think Green-Pedal the Planet
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 20   Cat 3: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Mcloughlin Ride On Wooster
2 Robert Jensen Elite Endurance Training Systems
3 Mark Danniballe Trek Store Columbus / Echelon Cycli
4 Andy Perrino Bio Wheels Racing
5 Nick Mossing Queen City Wheels
6 Duncan Jensen Bishop Bicycles
7 Eric Boltz Zephyr Wheel Sports
8 Nathaniel Allen Team Hungry
9 Mark Damschroder Ghisallo Cycling Team Inc.
10 Matt Matthews Ghisallo Cycling Team Inc.
11 Zachary Young Cincinnati Cyclocross
12 Dustyn Smith Zephyr Wheel Sports
13 David Rich Team Dayton Bicycling
14 Renato Sosa Team Dayton Bicycling
15 Sean Davidson Zephyr Wheel Sports
16 David Stanley Darkhorse Racing
17 Dale Eads Zephyr Wheel Sports
18 Richard Toler Team Dayton Bicycling
19 M. Shayne dillinger Ghisallo Cycling Team Inc.
Finishers: Cat 3: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Lorentz Zephyr Wheel Sports
2 Rob Bruyer Zephyr Wheel Sports Teammate Win: Michael Lorentz
3 Charles Fletcher 0
4 Michael Szymanski Team Dayton Bicycling
5 Michael Prater Lake Washington Velo
6 Sean Martin 0
7 Sergejs Bowers Ohio High School Development Team
8 Lavelle Hatcher Lindsey Wilson College
9 Peter Gorzynski Zephyr Wheel Sports Teammate Win: Michael Lorentz
10 Cameron Schmidt Ride On Wooster
11 Neal Schmitt Team Six One Four
12 Chris Taylor Zephyr Wheel Sports Teammate Win: Michael Lorentz
13 Bryan Ralston Ghisallo Cycling Team Inc.
14 Chad Mangeot Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Michael Szymanski
15 Sokha Bun Healthy and Happy Racing
16 Alex Christian Cincinnati Cyclocross
17 Daniel Mccarty Champion City Cycling
18 Steve Quelette Headwind Cycling
19 Stephen Herman Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Michael Szymanski
20 Adam Burns 0 Teammate Top 5: Charles Fletcher
21 Michael Buckner Headwind Cycling
22 George Conti A World Of Pain
23 Jeffrey Youngs Mid-Ohio Velo Sport
24 Josh Goodman 0 Teammate Top 5: Charles Fletcher
25 Todd Alt Buckeye Cycling Club
DNF Alex Hackney Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Michael Szymanski
DNF Dylan Rockwood Cincinnati Cyclocross
DNF Patrick Bendel Queen City Wheels
DNF Mike Otting Queen City Wheels
DNF David Thole 7 Hills Racing Inc
DNF Michael Emerson University of Cincinnati
Finishers: Cat 4: 30   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Shelton
2 Mark Gilmore Queen City Wheels
3 Jason Tellez Team Dayton Bicycling
4 Steve Curran Team Dayton Bicycling
5 Douglas Sellars
6 Evan Liles 0
7 Dale Craft 0
8 Andrew Pokupec Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Jason Tellez
9 Joseph Lawhorn Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Jason Tellez
10 Pete Hitzeman 0
11 Michael Hallock jr Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Jason Tellez
12 Maciej Kawalkowski Queen City Wheels Teammate Top 5: Mark Gilmore
DNF Jacob Kastens 0
Finishers: Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Petrov Cincinnati Cyclocross
2 Jonathan Hills Cincinnati Cyclocross Teammate Win: Nicholas Petrov
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucas Stierwalt Cincinnati Cyclocross
2 Chase Widener Cincinnati Cyclocross Teammate Win: Lucas Stierwalt
3 Anthony Sadaghiani Healthy and Happy Racing
4 Jacob Krynock Cincinnati Cyclocross Teammate Win: Lucas Stierwalt
5 Alex Ditchen Team Dayton Bicycling
6 Jacob Smith Team Dayton Bicycling
7 Ian Soderquist
8 Bartek Kawalkowski Cincinnati Cyclocross Teammate Win: Lucas Stierwalt
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Young Cincinnati Cyclocross
2 Owen Busch Cincinnati Cyclocross Teammate Win: Zachary Young
3 Cameron Schmidt Ride On Wooster
4 Enzo Allwein Cincinnati Cyclocross Teammate Win: Zachary Young
5 Dylan Rockwood Cincinnati Cyclocross Teammate Win: Zachary Young
6 Alex Christian Cincinnati Cyclocross Teammate Win: Zachary Young
7 Max Savage Cincinnati Cyclocross Teammate Win: Zachary Young
8 Ricky Dungan 0
9 Chase Widener Cincinnati Cyclocross Teammate Win: Zachary Young
10 Jonathan Baryluk Upper Arlington High School
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Tokarczyk Spin/Litzler Automation
2 Nicholas Vorwerk Team Novo Nordisk
3 Ryan Mcloughlin Ride On Wooster
4 Joshua Gilmore Queen City Wheels
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Whitt Team Dayton Bicycling
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Mott Team Hungry
2 Chad Clemons Cincinnati Velo Club Inc
3 Zachary Lewis Cincinnati Velo Club Inc
4 Andy Prickett Team Dayton Bicycling
5 Matt Matthews Ghisallo Cycling Team Inc.
6 Richie Minner Zephyr Wheel Sports
7 Michael Lorentz Zephyr Wheel Sports
8 Eric Bair Cincinnati Velo Club Inc Teammate Top 5: Chad Clemons
9 Ryan Fogle Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Andy Prickett
10 Pete Hitzeman 0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Neis Team Dayton Bicycling
2 Robert Sherman Team Dayton Bicycling Teammate Win: David Neis
3 Nick Mossing Queen City Wheels
4 Renato Sosa Team Dayton Bicycling Teammate Win: David Neis
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Bole Team Dayton Bicycling
2 Greg Tombragel Queen City Wheels
3 Robert Jensen Elite Endurance Training Systems
4 Jason Karew Cincinnati Velo Club Inc
5 Sean Martin 0
6 Brett Brevoort Darkhorse Racing
7 Chad Mangeot Team Dayton Bicycling Teammate Win: Matt Bole
8 Jason Tellez Team Dayton Bicycling Teammate Win: Matt Bole
9 Fred Peters Champion City Cycling
DNF Douglas Sellars
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Frueh WAS Labs Cycling
2 Matthew Hough 0
3 James Raddin 0
4 James Halpin Queen City Wheels
5 Joel Schmidt Ride On Wooster
6 Rodney Roof Zephyr Wheel Sports
7 Eric Boltz Zephyr Wheel Sports
8 Sean Davidson Zephyr Wheel Sports
9 David Stanley Darkhorse Racing
10 Edward Walker Team Dayton Bicycling
11 Marc Jurewicz Zephyr Wheel Sports
12 Christian Fischer Team Six One Four
13 Daniel Mccarty Champion City Cycling
14 George Collins Champion City Cycling
15 Chris Taylor Zephyr Wheel Sports
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Gatch Cincinnati Velo Club Inc
2 O'brien Forbes Queen City Wheels
3 Jonathan Card 0
4 Greg Bamford 0
5 Michael Savory Ghisallo Cycling Team Inc.
6 David Cox Team Dayton Bicycling
7 Alan Willey Queen City Wheels Teammate Top 5: O'brien Forbes
8 Patrick Bendel Queen City Wheels Teammate Top 5: O'brien Forbes
9 Paul Neff Queen City Wheels Teammate Top 5: O'brien Forbes
10 James Dennedy Ghisallo Cycling Team Inc. Teammate Top 5: Michael Savory
11 David Savage Zephyr Wheel Sports
12 Mike Otting Queen City Wheels Teammate Top 5: O'brien Forbes
13 John Patrick rademacher Queen City Wheels Teammate Top 5: O'brien Forbes
14 Aaron Matthews Team Dayton Bicycling
15 Greg Blanton Ghisallo Cycling Team Inc. Teammate Top 5: Michael Savory
DNF David Brueggen Darkhorse Racing
DNF Robert Adamson
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Grisvard Colavita Racing Inc.
2 Jim Creamer Team Heroes- MOB
3 Richard Toler Team Dayton Bicycling
4 Robert Westendorf Queen City Wheels
5 Doug Mcconaha Veloscience Cycling Team
6 Daniel Lach Zephyr Wheel Sports
7 Clayton Giuffre The Midwest Express
8 Andy Perrino Bio Wheels Racing
9 Dick Chartier Ghisallo Cycling Team Inc.
10 James Pontius Zephyr Wheel Sports
11 Daid Hart Zephyr Wheel Sports
12 Willis Brown Buckeye Cycling Club
13 Paul Colavincenzo Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Richard Toler
14 Dale Eads Zephyr Wheel Sports
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Naber The Midwest Express
2 George Conti A World Of Pain
3 Todd Alt Buckeye Cycling Club
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Linden Team Dayton Bicycling
2 Paul Rouse Team Dayton Bicycling Teammate Win: David Linden
3 Donald Drozd 0
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruce Skillings Team Dayton Bicycling
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Riemenschneider
2 Ian Fischer
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristen Arnold Lady Gnar Shredders
2 Sierra Siebenlist Scarlet Fire
3 Mackenzie Green Cincinnati Cyclocross
4 Tate Devlin Element Cycles
5 Lauren Bair Element Cycles
6 Victoria Steen Lady Gnar Shredders Teammate Win: Kristen Arnold
7 Erika Bohn Element Cycles Teammate Top 5: Tate Devlin
8 Stephanie Breslin de sosa Team Dayton Bicycling
9 Kayla Starr Queen City Wheels
10 Diane Dennedy Team Dayton Bicycling
11 Elli Sigmond Team Dayton Bicycling
12 Marilyn Rayner Lady Gnar Shredders Teammate Win: Kristen Arnold
13 Birgit Reeves Team Dayton Bicycling
14 Karla Labbe Element Cycles Teammate Top 5: Tate Devlin
15 Pei-i Wu Lady Gnar Shredders Teammate Win: Kristen Arnold
16 Krystal Mcnutt Team Dayton Bicycling
17 Elaine Schaaf Team Dayton Bicycling
18 Mary Wienholts Team Dayton Bicycling
DNF Angie Sexton Bishop Bicycles
DNF Julie Herrmann Team Dayton Bicycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Porter Team Dayton Bicycling
2 Karilyn Cox Team Dayton Bicycling Teammate Win: Katie Porter
3 Katrina Svach Queen City Wheels
4 Shannon Raddin
5 Heidi Riffle Team Dayton Bicycling Teammate Win: Katie Porter
6 Susan Zurface Team Dayton Bicycling Teammate Win: Katie Porter
7 Heather Smith Team Dayton Bicycling Teammate Win: Katie Porter
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Rademacher Cincinnati Cyclocross
2 Morgan Riemenschneider 0
DNF Marie Grassi Lady Gnar Shredders
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rosalyn Willey
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gillian Wenger Cincinnati Cyclocross
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mackenzie Green Cincinnati Cyclocross
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexa Stierwalt Cincinnati Cyclocross
2 Alexis Hills Cincinnati Cyclocross Teammate Win: Alexa Stierwalt
3 Alexa Fischer Lady Gnar Shredders
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erika Bohn Element Cycles
2 Lauren Bair Element Cycles Teammate Win: Erika Bohn
3 Karla Labbe Element Cycles Teammate Win: Erika Bohn
Finishers: Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Herrmann Team Dayton Bicycling
2 Diane Dennedy Team Dayton Bicycling Teammate Win: Julie Herrmann
3 Shannon Raddin
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Marshall Queen City Wheels
2 Angie Sexton Bishop Bicycles
3 Birgit Reeves Team Dayton Bicycling
4 Elli Sigmond Team Dayton Bicycling
5 Kim Cory Queen City Wheels Teammate Win: Heidi Marshall
6 Heidi Riffle Team Dayton Bicycling
7 Katrina Svach Queen City Wheels Teammate Win: Heidi Marshall
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristine Hofstra Team Dayton Bicycling
2 Heather Maier Team Dayton Bicycling Teammate Win: Kristine Hofstra
3 Susan Zurface Team Dayton Bicycling Teammate Win: Kristine Hofstra
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Giuffre The Midwest Express
2 Mary Wienholts Team Dayton Bicycling
3 Susan Sagan Team Dayton Bicycling
4 Geanie Helfrich Team Dayton Bicycling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Breslin de sosa Team Dayton Bicycling
2 Stephanie Hyatt Team Dayton Bicycling Teammate Win: Stephanie Breslin de sosa
3 Mitzi Silber Team Dayton Bicycling Teammate Win: Stephanie Breslin de sosa
4 Mary Bill Team Dayton Bicycling Teammate Win: Stephanie Breslin de sosa
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Wells-hamilton Bio Wheels Racing
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isabella Lawhorn
Finishers: Cat 5: 1