Log In
Philadelphia Amateur Time Trial • Jun 6 2015
Drizzle, 75 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Gossow Superkids Multisport 22:28.1
2 Jacob Evans T-town elite 23:47.4
3 Ian Witkowski Young Medalists 25:13.3
4 Divik Verma T-Town Elite 25:19.9
5 William Jackson Young Medalists 27:27.2
6 Raymond Welgosh Superkids Multisport 28:58.0 Teammate Win: Daniel Gossow
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gerard Josulevicz Team Vortex/Vortex Cycling 20:06.6
2 William Walton Young Medalists 20:33.2
3 Connor Thompson Young Medalists 21:06.3
4 David Do young medalists 21:59.9
5 Joey Skrip JVR Sports 22:34.4
6 Michael Gossow Superkids Multisport 23:45.8
7 Benjamin Bunting 24:20.2
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Skrip JVR Sports 17:46.6
2 Landon Garcia JVR Sports 18:38.3 Teammate Win: Jacob Skrip
3 Reilly Carlton Liberty Cycles 19:54.6
4 Andrew Wiedwald??? Young Medalists 20:01.0
5 Justin Butsavage T-Town Elite 20:06.5
6 Ryan Breslin Tri State Velo 20:48.3
7 Austin Banks Young Medalists 22:01.3 Teammate Top 5: Andrew Wiedwald???
8 Saras Perry-anderson??? QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 22:27.2
9 Judah Featherman Guy's Racing Club 23:26.6
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcello Cesario Young Medalists 18:22.1
2 Aaron Temple ActiveYards 18:50.0
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Lambert FIT WERX 16:50.1
2 Meurig James QCW cycling p.b. Breakawaybikes.com 16:54.1
3 Patrick Walter Guy's Racing Club 17:03.7
4 Warren Holzman Team AJSfund.org 17:34.3
5 Michael Whitaker RHR p/b Shirk's Bike Shop 17:36.7
6 Thomas Detwiler PA Masters RC p/b Piscitello Law 17:42.1
7 David Iglewicz PA Masters RC 17:54.6
8 Frank Ortiz QCW Cycling p/b Breakawaybikes.com 18:30.9 Teammate Top 5: Meurig James
9 Colin Sandberg Team GPOA 18:37.3
10 Eric Fredericks Skyline 19:43.1
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Mclaughlin Team FEC p/b Trek Bikes 17:39.6
2 Jeffrey Miesemer MAMBO Kings Racing / D&Q 18:16.7
3 Jeff Overstreet Active Yards 18:21.5
4 Mark Gorman Bike Line Lehigh Wheelmen Bike Line 18:23.4
5 Abe Barley Thru It All Body Shop 18:26.2
6 Joseph Lanza QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 18:26.3
7 Dean Molle PA Masters RC 18:29.5
8 Peter Fickinger ActiveYards 18:29.6 Teammate Top 5: Jeff Overstreet
9 Mark Featherman Guy's Racing Club 18:35.3
10 Todd Schwartz PA Masters RC 18:45.2
11 Gregory Danielewicz Bike King Racing 18:47.3
12 Tom Nagy SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal 18:52.1
13 George Kotokis Guy's Racing Club 19:11.0
14 William Braun 19:11.1
15 Greg Horrocks SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal 19:23.5
16 Cory Schaeffer Blue Mountain Velo 20:03.2
17 Robert Wilson Kelly Benefit Strategies/LSV 21:09.6
18 Shawn Blumenfeld Hub Racing 21:59.8
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 9   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Manacchio PA Masters RC 18:04.1
2 Douglas Mcclellan Outdoor Action Company 18:26.7
3 John Dalzell PA Masters RC p/b Piscitello Law 18:43.2
4 Paul Mcdonald Bike Line / Lehigh Wheelmen 18:50.8
5 Kevin Saint clair Team SKYLINE 19:07.9
6 Jeffery Markham Thru It All Body Shop 19:13.3
7 Ted Slack QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 19:14.0
8 Michael Speranza QCW Cycling p.b Breakawaybikes.com 19:25.2
9 Richard Maynard Amoroso's Racing Team/Tri State Vel 19:27.3
10 Ricardo Hernandez QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 19:37.1
11 John Hamilton Main Line Cycling-BiKyle 19:41.7
12 Richard Wolf CRCA/Foundation 19:46.4
13 Mark Hastings QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 20:00.8
14 Mike Connair Bike Line 20:07.5
15 Albert Bold Team Makuri 20:08.5
16 Kevin Greene QCW Cycling p.b. breakawaybikes.com 20:13.0
17 Bryan Patton Cecil County Cycling Club 20:22.6
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stuart Ross Team Beyer Auto 18:54.2
2 Kevin Tuttle Main Line Cycling-BiKyle 20:43.6
3 Mark Matthews QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 20:48.4
4 Robert Lea T.E.A.M FUJI 20:59.7
5 David Harwi 22:12.1
6 Attila Neszmelyi 24:08.4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trey Sheeler Superkidsmultisports 26:29.1
2 Luke Myers Team Citius 27:04.6
3 Hunter Vajda 28:56.8
4 John Josulevicz Team Vortex/Vortex Cycling 35:04.6
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Wasch SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal 16:47.1
2 Michael Lambert FIT WERX 16:56.7
3 Lee Sobotkin SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal 17:24.3 Teammate Win: Robert Wasch
4 Jason Roth SwashBuckler Brewing Co Cycling 17:46.5
5 Benjamin Strine Thru It All Body Shop 17:53.4
6 Jonah Coste QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 18:01.0
7 Jason Lindemuth SwashBuckler Brewing Co Cycling 18:15.4 Teammate Top 5: Jason Roth
8 Brett Houser Tri-State Velo / Amoroso's Racing T 18:18.9
9 Christopher Baccash The Performance Lab p/b Caffeinated 18:29.3
10 Frank Ortiz QCW Cycling p/b Breakawaybikes.com 18:41.5
11 Abe Barley Thru It All Body Shop 18:42.2 Teammate Top 5: Benjamin Strine
12 Matthew Dishart Thru It All Body Shop 18:48.0 Teammate Top 5: Benjamin Strine
13 Jason Hammond Atomic Energy Squad 18:53.7
14 Jeffery Markham Thru It All Body Shop 19:41.1 Teammate Top 5: Benjamin Strine
Finishers: Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Evers SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal 18:20.7
2 Joshua Deringer CS Velo 18:27.4
3 Rich Carolan High Gear Cycles Trek Watchung Whee 18:33.5
4 Matthew Brubaker 18:48.3
5 Stuart Ross Team Beyer Auto 19:02.2
6 Christopher Brianas 19:23.9
7 John Knisely 19:58.5
8 Matthew Mory QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 20:03.4
9 Paul Schmeltzer SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal 20:23.0 Teammate Win: William Evers
10 Cory Schaeffer Blue Mountain Velo 20:29.2
11 William Marquis 20:37.6
12 Justin Butsavage T-Town Elite 20:40.5
13 Fernando Cotero Team Somerset 21:08.7
14 Wyatt Boughter Wannabe Cancer Free Racing 21:17.7
15 Scott Goodwin Team superchuprcabra 22:06.7
Finishers: Cat 4: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zak Andrews 17:45.3
2 Robert Thompson 18:29.1
3 John Fitzgibbons Harford Multisport 19:33.8
4 John Carlton Liberty Cycles 19:50.1
5 Francis Setash Route 1 Velo 20:55.6
6 Justin Capetola SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal 20:56.3
7 Steve Justice PSRacing/BTB 21:00.0
8 David Meyers Active Yards 21:02.7
9 Jeffrey Stead Tri-State Velo / Amoroso's Racing T 21:04.9
10 Christopher Burkhart 21:05.4
11 Joshua Moskow 22:40.7
12 Henry Rinck World Cup Ski & Cycle 23:04.2
13 Daniel Fatell 24:24.9
Finishers: Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Blagden 18:44.6
2 Brian Hickey crossfit endurance 19:38.6
3 Daniel Corredor NA 20:22.4
4 Nik Weidenbacher Breakaway Racing 20:22.6
5 Jesse Prall Philadelphia Ciclismo 21:16.6
6 Brian Thrippleton Astoban Racing 22:29.4
7 Robert Friedman 23:11.8
8 Tim Shaaban Astoban Racing 22:18.6
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Syd Lea 19:20.0
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Damian Lopez alfonso 19:10.3
2 Brian Wacik Bike Line Racing 20:31.1
3 Dean Wagner CAF/Operation Rebound 20:47.3
4 Ronne Irvine T.E.A.M. Fuji 23:14.3
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan D'alba Kelly Benefit Strategies Elite 16:16.1
2 William Cooper Breakawaybikes.com p/b Felt Bicycle 16:26.3
3 Bobby Lea CustomVelo 16:31.6
4 John Minturn CRCA/The Weather Channel Giant Cycl 16:36.1
5 Bill Ash QCW Breakawaybikes.com p/b Felt Bic 16:52.0
6 Nick Rogers Breakawaybikes.com p/b Felt Bicycle 16:55.1
7 Steven Wentworth Tri-State Velo/Amoroso's Racing Tea 17:31.6
8 Thomas Detwiler PA Masters RC p/b Piscitello Law 17:36.5
9 David Dawson Team Skyline 17:54.0
10 Drew Karlberg RHR p/b Shirk's Bike Shop 20:27.8
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meurig James QCW cycling p.b. Breakawaybikes.com 16:29.1
2 Andrea Brennan QCW Breakawaybikes.com p/b Felt bic 17:32.2 Teammate Win: Meurig James
3 Robert Wasch SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal 19:28.6
4 Lee Sobotkin SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal 26:34.6
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anja Thomas 25:53.7
2 Mia Geudtner Team Citius 27:01.1
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nia Goddard??? SuperKids Multipsport 23:04.5
2 Victoria Cotero Team Somerset 28:13.5
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paige Shumskas TTown Elite 21:10.7
2 Kalie King 23:31.3
3 Aliza Tobias EC Devo 24:07.7
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maria Gaasche Sunnybrook Racing 20:51.3
2 Julia Blatzer 21:30.0
3 Ida Figliuolo Bikesport/Sly Fox 22:32.7
4 Melissa Paquette QCW Cycling p.b. breakawaybikes.com 23:40.9
5 Dee Anne gavlick Sturdy Girl Cycling 23:47.8
6 Susan Goodwin Team superchupacabra 24:09.8
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann marie Miller CRCA/Eumaeus Asset Management-Fuori 19:48.2
2 Candace Kennedy Sturdy Girl Cycling / Vanderkitten 22:00.5
3 Pamela Gass Susquehanna Valley Velo Club 22:08.4
4 Tracy Lea T.E.A.M. FUJI 22:31.1
5 Diane Sagnella Team FEC p/b Trek Bikes 23:01.0
6 Annette Weaver 23:08.3
7 Marjorie Sherr Sunnybrook Racing 25:18.7
8 Jeanne Davis 26:46.5
9 Kathleen Haines 32:52.7
10 Monika Lukens Team FEC p/b Trek Bikes 20:35.4 Teammate Top 5: Diane Sagnella
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Divya Verma T-Town Elite 28:12.2
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Kaplan JL Velo Ambassadors 18:26.5
2 Julia Lonchar Team Alliance Environmental 18:46.6
3 Samantha Fox QCW Cycling 19:33.7
4 Ann marie Miller CRCA/Eumaeus Asset Management-Fuori 19:50.2
5 Kristie Nichols james QCW Breakawaybikes.com p/b Felt Bic 20:11.4
6 Evelyn Korbich Team EPS/CSSp/b Shebell & Shebell 20:59.8
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Matro QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 20:27.4
2 Jill Sterbakov 20:51.7
3 Elizabeth Corredor 21:27.4
4 Victoria Mather 21:34.7
5 Teresa Young QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 22:22.8 Teammate Win: Jennifer Matro
6 Jill Morgan SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal 22:51.3
7 Jayme Morris Team FEC P/B Trek Bikes 22:58.6
8 Samantha Downey QCW Cycling p.b. Breakawaybike 23:07.7 Teammate Win: Jennifer Matro
9 Kelly O'brien Team FEC p/b Trek Bikes 24:05.2
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 2