Log In
DeSales Criterium • Aug 8 2010
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Dattner Chester County Velo - Smedley/IronH
2 Anthony Loden Century Road Club Association
3 Robert Grimwood Eastern Mobile Cycling Team
4 Zachary Semian Chester County Cycling Foundation
5 Matthew Doyal Pure Energy Cycling-ProAirHFA
6 Kenneth Wareham Thru-It-All Body Shop Inc.
7 Jeffrey Toth QCW Cycling/Breakawaybikes.com
8 Thomas Dreyer Eastern Mobile Cycling Team Teammate Top 5: Robert Grimwood
9 Kenneth Drake Somerset Wheelmen
10 Don Kulp Thru-It-All Body Shop Inc
11 Jeffrey Myers Pure Energy Cycling-ProAirHFA Teammate Top 5: Matthew Doyal
12 Mark Flis Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon
13 Benjamin Nester Tri State Velo
14 Mark Buyyounouski Unattached
15 Taylor Lantz Shirks Racing Presented by Trek Bik
16 David Hansen Corning Race Team
17 Steven Sillett Pure Energy Cycling-ProAirHFA Teammate Top 5: Matthew Doyal
18 Ryan Shank Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes
19 Eric Fischer The Devil's Gear
20 Drew Karlberg Chester County Velo - Smedley/IronH Teammate Win: Greg Dattner
21 David Lauria philadelphia ciclismo/villanova uni
22 Jonathan Glick Christiana Cycling
23 Brent Blouse Phenix Velo Club Teammate Top 5: Robert Grimwood
24 Gerald Burkett Eastern Mobile Cycling Team Teammate Top 5: Robert Grimwood
25 Timothy Hancock Main Line Cycling
26 Douglas Jones Shirks Racing Masters Team
27 Darren Hartman Unattached
28 Matthew Black
29 Cyril Monnet QCW Cycling
30 William Blakeley Dartmouth College
31 John Schwarz Bike Line/LWA
32 Arthur Gorka Cycles 54
33 Timothy Kauffman International Christian Cycling Clu
34 Joseph Carew Pure Energy Racing Teammate Top 5: Matthew Doyal
35 Jason Forsell QCW Cycling/breakawaybikes.com
36 George Sherman Gotham Cyclists
37 Jose Maldonado Zen Masters Racing
38 Keith Plunkett Hup United
39 Scott Steele Gotham Cyclists
40 Stephen Baumbach Cycledrome Bicycling Team
41 David Krial Cycledrome
42 Stephen Sambrano Main Line Cycling - BiKyle/Mazur
43 Michael Holub Lehigh Wheelmen Assoc
44 Edward Klock-mccook Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
45 David Grant Chester County Velo Teammate Win: Greg Dattner
46 Brian Evans Cycledrome
47 John Novak Upstate Velo
48 John Rachfal Chester County Velo Teammate Win: Greg Dattner
49 Greg Horrocks QCWcycling/breakawaybikes.com
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 21   Cat 4: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Davco 35:12.0
1
2 Shaun Gormley
2
3 Jamie Orr
3
4 Micah Engle
4
5 George Dietrich
5
6 Chase Rutt
6
7 Dan Antonelli
7
8 Adam Duke
8
9 Kurt Swanson
9
10 Kyle Penny
10
11 Shawn Detweiler
11
12 Eric Greenberg
12
13 Douglas Junkins
13
14 Thomas Calcagni
14
15 Jeffrey Hartman
15
16 Robert Gates
16
17 Gary Fletcher
17
18 Paul Rinkenberg
18
19 Paul Gavlick
19
Finishers: Cat 2: 2   Cat 5: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Stanley 50:14.0
1
2 Joe Saling
2
3 Barry Free
3
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Gorman 57:34.0
1
2 Benjamin Miller
2
3 Vladimir Borovkov
3
4 David Bonser
4
5 Karl Woitas
5
6 Greg Dattner
6
7 Frederick Billet
7
8 Michael Miller
8
9 Rod Myers
9
10 Kevin Fryberger
10
11 Nao Yamashita
11
12 Joshua Bardige
12
13 Ryan Pomajevich
13
14 James Best
14
15 Michael Degeorge
15
16 Scott Hodder
16
17 Kyle Eckley
17
18 Christian Sell
18
19 Craig Guensch
19
20 John Schwarz
20
21 Dennis Penny
21
22 Bryan Stahley
22
23 Kevin Keane
23
24 David Krial
24
25 Joseph Murphy
25
26 Thomas Lyons
26
27 Stephen Baumbach
27
28 Alexander Roberts
28
29 Stephen May
29
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 11   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Diefenbach 54:46.0
1
2 Theodore Inoue
2
3 Bruce Donaghy
3
4 Neal Stansbury
4
5 Eric Anderson
5
6 Jeffrey Appeltans
6
7 Karl Moore
7
8 David Gulick
8
9 Brian Wolf
9
10 Jan Felice
10
11 Thomas Bartolacci
11
12 Craig Leiser
12
13 Bill Strickland
13
14 Michael Long
14
15 Michael Holub
15
16 Robert Kowal
16
17 Bryan Stahley
17
18 Ed Slaughter
18
19 Michael Shapanka
19
20 Mark Valentine
20
21 William Daniels
21
22 Paul Mcdonald
22
23 Steven Laverty
23
24 Philip Laskaris
24
25 Linford Weaver
25
26 Randy Sellari
26
27 Kazuto Tanahashi
27
28 Christopher Cumo
28
29 Doug Morris
29
30 Michael Fink
30
31 Chuck Crocco
31
32 William Mclaughlin
32
33 Tim Toms
33
34 Jay Hoffman
34
35 Peter Siegfried
35
36 Neil Head
36
37 Jim Pomeroy
37
38 Thomas Lyons
38
39 David Frankford
39
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 22   Cat 4: 12   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chip Berezny 50:14.0
1
2 Robert Kehl
2
3 Richard Steele
3
4 Gregory Ruch
4
5 Jay Hoffman
5
6 Steven Laverty
6
7 Michael Shapanka
7
8 John Capaldo
8
9 David Frankford
9
10 Daniel Kiningham
10
11 David Nesler
11
12 Neil Gussman
12
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stacey Jensen 43:25.0
1
2 Christine Fennessy
2
3 Colleen Gulick
3
4 Jacqueline Paull
4
5 Arley Kemmerer
5
6 Alaina Gurski
6
7 Cheryl Wolf
7
8 Kelley Bethoney
8
9 Jessica Chong
9
10 Elspeth Huyett
10
11 Antonina Esposto
11
12 Lynda Maldonado
12
13 Patricia Marzi
13
14 Andrea Luebbe
14
15 Lorraine Lipfert
15
16 Sarah Iepson
16
17 Jennifer Rhodes
17
18 Tammy Ebersole
18
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Hellenthal QCW Cycling/breakawaybikes.com
2 Lara Marek Sturdy Girl Cycling
3 Bailey Semian Chester County Cycling Foundation
4 Pamela Schmaldinst Team Vortex
5 Jocelyn Ruiz Sturdy Girl
6 Barbara Statton Sturdy Girl Cycling
7 Beth Fayant Sturdy Girl Cycling Teammate Top 5: Lara Marek
8 Jennifer Bollinger Team Alliance Environmental
9 Joanne Cannon Bike Line/LWA
10 Sarah Mcallister Sturdy Girl Cycling Teammate Top 5: Lara Marek
11 Dee Anne gavlick Sturdy Girl Cycling Teammate Top 5: Lara Marek
12 Lara Goodman Allentown Pennsylvania
13 Karen Baumbach Allentown Pennsylvania
Finishers: Cat 4: 13