Log In
Greenville Spring Series • Feb 8 2015
Clear, 63 degrees, wind 18 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Thibodeau Outspokin' Augusta
2 Jake Rosenbloum Breadwinner Cycles
3 Eric Ernst
4 Ian Witsaman Caraway Velo Club
5 Samuel Huntington Lowcountry Racing
6 Hayden Pierpont J.Brown p/b Ms.Roses
7 Spencer Crowe Cycle Haus
8 Josh Wilson Greenville Spinners Racing
9 Richie Berens Lowcountry Racing Teammate Top 5: Samuel Huntington
10 Kyle Morgan
DNF Peter Conaty Against The Grain Endurance
DNF Justin Bridges junior flyers
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josiah Mcintyre Frazier Cycling
2 Stephen Heath Frazier Cycling Teammate Win: Josiah Mcintyre
3 Esha Shakthy Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Josiah Mcintyre
4 Reece Latham Team Mission Source/NGCA
5 Cj Burford
6 Jake Neal Frazier Cycling Teammate Win: Josiah Mcintyre
7 Owen Braunecker Team Mission Source/NGCA Teammate Top 5: Reece Latham
8 Aneesh Shakthy Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Josiah Mcintyre
9 Baden Rogan Frazier Cycling Teammate Win: Josiah Mcintyre
10 Alex Coffey Les Amis/Upstate Junior Cycling
11 Aidan Furman Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Josiah Mcintyre
12 Francesca Nguy Frazier Cycling Teammate Win: Josiah Mcintyre
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Marhanka Masters Cycling Systems LLC.
2 Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team p/
3 Simon Lewis Village Volkswagon
4 Kyle Tiesler Scenic City Velo/Village Volkswagen
5 Dylan Cantrell Asheville Youth Cycling
6 Rand Allison Asheville Youth Cycling Club
7 Josiah Mcintyre Frazier Cycling
8 Jonas Wood Village Volkswagen Cycling Team
9 Caleb Smith AYC Junior Development Race Team
10 Arvin Jansen Village Volkswagen Cycling Team
11 Connor Benson Les Amis/Upstate Junior Cycling!
12 Ross Szendrei F.A.CT.
13 Holden Mccullough FACT
14 Eric Moore Les Amis Upstate Junior Cycling / C
15 Craig Pinholster Frazier Cycling
17 Stephen Heath Frazier Cycling
18 Elizabeth Harden Les Amis/Upstate Junior Cycling
19 Willem Wambeke Les Amis/Upstate Junior Cycling
20 Grace Hetzel
21 Matthew Montoya Les Amis Upstate Junior Cycling
22 Kristopher Sally Les amis upstate jr cycling
23 Esha Shakthy Frazier Cycling Juniors
24 Reece Latham Team Mission Source/NGCA
25 Cj Burford
26 Joshua Morrow asheville youth cycling Teammate Top 5: Dylan Cantrell
27 Jake Neal Frazier Cycling
28 Owen Braunecker Team Mission Source/NGCA
29 Aneesh Shakthy Frazier Cycling Juniors
30 Baden Rogan Frazier Cycling
31 Alex Coffey Les Amis/Upstate Junior Cycling
32 Aidan Furman Frazier Cycling Juniors
DNF Kate Holbrook Asheville Youth Cycling Team
33 Francesca Nguy Frazier Cycling
DNF Micah Milne Masters Cycling Systems LLC. Teammate Win: Jordan Marhanka
DNF Seth Jones Avista Foundation/Mazda Motorsports
DNF Justin Bridges junior flyers
DNF Sarah Dressel Les Amis/Upstate Junior Cycling
DNF Nicolas Federico Frazier Cycling
DNF Elizabeth Liza kate may Frazier Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 13   Cat 5: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Benson Les Amis/Upstate Junior Cycling!
2 Nicolas Federico Frazier Cycling
4 Elizabeth Harden Les Amis/Upstate Junior Cycling Teammate Win: Connor Benson
5 Willem Wambeke Les Amis/Upstate Junior Cycling Teammate Win: Connor Benson
6 Matthew Montoya Les Amis Upstate Junior Cycling Teammate Win: Connor Benson
7 Esha Shakthy Frazier Cycling Juniors
DNF Sarah Dressel Les Amis/Upstate Junior Cycling Teammate Win: Connor Benson
9 Joshua Morrow asheville youth cycling
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Tucker Greenville Spinners Race Team
2 Kumpol Sriprapa Team Mission Source / NGCA
3 Mark Yunker Velo Smart Performance Lab
4 Chris Leavitt
5 Michael Grigat Mojo Cycles Racing
6 Miren Ivankovic Safe Harbor p/b Technico Inc.
7 Matthew Emerick
8 Nathaniel Swearingen
9 William Link Village Wrench
10 Kim Cantrell Bike Town
11 Jared Thornhill Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Kumpol Sriprapa
12 Stephen Mayes Villlage Wrench Supported By Gloryc
13 Stacey Mace
14 James Taylor Greenville Spinners Club
15 John Emerick
DNF Yohann Leblanc Team Greenville Health System
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Peterson Finish Strong Elite Cycling Team
2 Brad Harman Safe Harbor p/b Technico Inc.
3 Todd Mion Trappe Door Cycling Team
4 Cayce Tiesler??? MOAB Masters/Middle TN Velo
5 Rodney Dender Trappe Door Cycling
6 Shane Martin Classic Cycling
7 Eric Skoloff
8 Patrick Weddell Greenville Health Systems
9 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / CrankWor
10 Darin Marhanka Trappe Door Cycling Team Teammate Top 5: Todd Mion
11 Tim Tobbe Crosstown Velo
12 Jefferson Parker Crosstown Velo
13 John James Trappe Door Teammate Top 5: Todd Mion
14 Gen Kogure Velosports Racing Asheville
15 Brian Harper North Atlanta Riding Club
16 James Beers CES/ Crankworks
17 Chris Knetsche TRAPPE DOOR Cycling Team/Hincapie
18 Willie Payton Deathrow Velo
19 Tracy Honeycutt Free Flite Masters
20 Reece Haettich Crosstown Velo
21 Andrew Le beau Greenville Health System
22 Clive Desousa Villlage Wrench Supported By Gloryc
23 Aaron Johnston Finish Strong Elite Cycling Team p/
24 Sebastian Byers Revolve/Pre-Reg
DNF Richard Nance Hearts Racing Club
DNF Charlie Putnal Crosstown Velo
DNF David Curran Team Trappe Door p/b POA Teammate Top 5: Todd Mion
DNF Eric Jacobsen
DNF Roberto Di giovine Amore & Vita-USA Racing
DNF George Moser Greenville Spinners Racing
DNF Andrew Kimble Velosports Racing Asheville
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12   Cat 3: 14   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Barker Carolina Cycling Team
2 Glenn Poupore SC Masters Cycling Team
3 Gene Fowler Trappe Door Cycling
4 Robert Thomas Mojo Cycles Racing
5 Clayton Griffin
6 Jeff Marshall Safe Harbor p/b Technico Inc.
7 Nello Teer Team Mission Source / NGCA
8 Dustan Barber
9 Stephen Sperry Trappe Door Cycling Team
10 Brian Kennedy Mojo Cycles Racing Teammate Top 5: Robert Thomas
11 Brian Jones Racerheads Sports and Leisure Club
12 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
13 Joel Price Spinx Bike Race Team
14 Lee Reavis Carolina Cycling Team Teammate Win: James Barker
15 Jay Beam CAROLINA CYCLING TEAM Teammate Win: James Barker
16 Arthur Danfy SPINX BIKE RACE TEAM
17 Glenn Thrift SC Masters Cycling Team Teammate Top 5: Glenn Poupore
18 Mark Hill Carolina Cycling Team Teammate Win: James Barker
19 Jeff Gunn SC Masters Cycling Team Teammate Top 5: Glenn Poupore
20 Michael Grigat Mojo Cycles Racing Teammate Top 5: Robert Thomas
21 James Berry Spinx Bike Race Team
22 Thomas Ratajczak Downtown Asheville Racing Club (DAR
23 Dean Lyons Boone Bike
24 Thomas Sunday South Carolina Masters
25 William Kerrigan Outspoken
26 David Kyzer Spinx
27 Jim Palmer Outspokin Augusta
28 Jim Brown Spinx Bike Race Team
DNF Paul Steagall SV/BikeSource Racing Team
DNF Andrew Danfy Spinx Bike Race Team
DNF David Moore Carolina Cycling Team Teammate Win: James Barker
DNF Randy Mccreight Village Wrench Cycling supported by
DNF John Strickland Prima Tappa Cycling Team
DNF Nicole Johnson Boyd Cycling Factory Team
DNF Simon Harvey
DNF Chris Dietrich Carolina Cycling Team Teammate Win: James Barker
DNF Ben Jones Greenville Spinners Bicycle Club
DNF Catherine James Boyd Cycling Factory Team
DNF Bobby Hough SC Masters Cycling Team Teammate Top 5: Glenn Poupore
DNF Dan Murray RTO National
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 24   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timo Heister
2 Ives Vanheule
3 Nicholas Luther Greenville Health Systems
4 Andrew Fairman Revolve Residential pb Pre-Reg.com
5 John Croom Mars Hill University
6 Chris Harrigan finish strong
7 David Fowley Mojo Cycles Racing
8 Cliff Kugler Cycle Haus Racing
9 Jonathan Crawford The Electric Banana Cycling Project
10 Zachary King Safe Harbor p/b Technico Inc.
11 Tim Spackman Globalbike Savannah
12 James Todd Frazier Cycling
13 Matthew Cross Tumult Racing
14 Willie Fowlkes RTO National Cycling
15 James Couvillion Les Amis/CBC Devo
16 Chris Withers Team Safe Harbor p/b Technico
17 Colin Cavaliere Tumult Racing
DNF Samuel Kophazi Upstate Jr Cycling-Calder Brothers
DNF Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team p/
DNF Rand Allison Asheville Youth Cycling Club
DNF Randy Mccreight Village Wrench Cycling supported by
DNF Price Howard
DNF Danielle Mullis Andre Machine Star
DNF Zachary Nave Finish Strong
DNF Eli Wemyss Treehouse Racing
DNF Ian Broadhead Wattage Cottage Racing
DNF Jim Payne Tumult Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 24   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johnathan Spathelf Frazier Cycling
2 Eric Ropp Safe Harbor P/B Technico Inc
3 Jake Beck Mojo Cycles Racing
4 Chris Mathis Cycle Center
5 Chris Guella SV/BikeSource Racing
6 David Lovell
7 Gabriel Mendez Frazier Cycling Teammate Win: Johnathan Spathelf
8 Mike King YoungBlood Bikes
9 Philip Dewire GlobalBike
10 Baker Watts
11 R Scott hellman Low Country Cycling Team/ J. Brown
12 Luke Barnett RTO National Cycling
13 Roy Jones Greenville Spinners Racing
14 Chris Sparace Safe Harbor p/b Technico Inc Teammate Top 5: Eric Ropp
15 Steven Brown J. Brown / Presented by Ms. Roses (
16 Chad Hayes Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
17 Greg Campbell
18 Kyle Danner Greenville Spinners Racing Team
19 Brian Lafranchi OrthoCarolina
20 David Heath Frazier Cycling Teammate Win: Johnathan Spathelf
21 Walter Montoya
22 Nicholas Townes Upstate Junior Cycling/Calder Broth
23 James Kuhne J. Brown p/b Ms. Roses
24 Allen Duquette Live It Xtream Sports & Race Team
25 Ben Mccall RTO National
26 Josh Jackson Outspokin Augusta
27 Davis Branyon Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Johnathan Spathelf
28 Christopher Benson Les Amis/ Upstate Junior Cycling
29 Dawson Askew Upstate Junior Cycling/Calder Broth
30 W. Harrison nguy Frazier Cycling Teammate Win: Johnathan Spathelf
31 Charles Ramsbotham
32 Cliff Mueller Tumult Racing
DNF John Curwen Hilton Head Cycling Inc.
DNF Dustin Wambeke Les Amis
DNF Jordan Foster
DNF Eric Calder UpState Jr Cycling-Les Amis/Calder
DNF Rip Major Greenville Spinners Racing Team
DNF Eric Lafranchi
DNF Mike Hopkins US Military Endurance Sports
DNF Michael Askew Upstate Junior Cycling/Calder Broth
DNF Zachary Parker Revolve Residential p/b pre-reg.com
DNF Jaymes Graham Tumult Racing
DNF Brian Sobey
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 40   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mac Brennan
2 Matt Moosa Team Finish Strong Elite Cycling Te
3 Andrew Baker Team GHS GCM
4 Benjamin Renkema Team Finish Strong Elite Cycling Te
5 Johnny Mitchell Team Finish Strong Elite Cycling Te
6 Andrew Dahlheim Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C
7 Boyd Johnson Greenlife-Organic Valley p/b Hiball
8 Chris Uberti Astellas Pro Cycling
9 Hank Booth Finish Strong
10 Jacob King California Giant Berry Farms/Specia
11 David Duquette DOM360
12 Ryan Robinson Safe Harbor p/b Technico Inc.
13 James Brookshire NCCF Team Specialized Juniors
14 Conor Schunk Masters Cycling Systems LLC.
15 Reid Beloni Greenlife - Organic Valley p/b Hiba
16 David Forkner GreenlifeOrganic Valley pb Hiball E
17 Justin Lowe Ms roses pb champion systems /j-bro
18 Michael Gearren ii Unattached
19 Hunter Resek Mars Hill University
20 Jacob Hill Team FinishStrong Teammate Top 5: Matt Moosa
21 David Hall Myrtle Beach Bicycle Racing
22 Brock Denis Finish Strong Elite Cycling Team
23 Ryan Joyce Finish Strong
24 Nathan Race Greenlife-Organic Valley pb Hiball
25 Matthew Tebbetts Crosstown Velo
26 Joshua Whitmore Greenlife-Organic Valley p/b Hiball
27 Scott Edge Greenlife-Organic Valley p/b Hiball
28 Thaddeus Dulin Greenlife-Organic Valley pb Hiball
29 David Flynn Hearts Racing Club
30 Brandon Freyer HC Devo
31 Connor Ardrey Outspokin Augusta
32 Carlos Norena Finish Strong
DNF Gregory Thompson Carolina Cycling Team
DNF Richard Nance Hearts Racing Club
DNF Nolan Tankersley Team Finish Strong Elite Cycling Te Teammate Top 5: Matt Moosa
DNF Stuart Wight H&R Block Pro Cycling Team
DNF Parker Kyzer Team Finish Strong Elite Cycling Te Teammate Top 5: Matt Moosa
DNF Micah Milne Masters Cycling Systems LLC.
DNF Oscar Clark
DNF Justin Meade Finish-Strong Elite Cycling Team
DNF Jordan Marhanka Masters Cycling Systems LLC.
DNF Kyle Knott Revolve Residential Cycling Team p/
DNF Grayson Brookshire Greenlife-Organic Valley pb Hiball
DNF William Guillen Team Finish Strong Elite Cycling Te Teammate Top 5: Matt Moosa
DNF Ian Garrison Masters Cycling Systems LLC.
DNF Charlie Hough
DNF Christy Keely Asheville Bicycle Racing Club
Finishers: Cat 1: 27   Cat 2: 17   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauretta Hanson Building Champions Womens Squad
2 Sonnery Cottet marie
3 Hannah Swan Team Finish Strong Elite Cycling Te
4 Debbie Milne DOM360
5 Jennifer Caicedo Finish Strong
6 Megan Heath Frazier Cycling
7 Kayla Starr Queen City Wheels
8 Stephanie Cucaz Team Finish Strong Elite Cycling Te Teammate Top 5: Hannah Swan
9 Jane Tullis Frazier Cycling
10 Maryann Riley FACT
11 Susan Jones - morgan Team Zoom
12 Webber Heather Team Zoom
13 Heidi Marshall Queen City Wheels
14 Nicole Wheeler Queen City Wheels
15 Heather Riniker Team Alderman-OSP
16 Jacqueline Blair Hearts Racing Club
17 Morgan Miller Scenic City Velo/ Taco Mamacita
18 Alix Payton Queen City Wheels
DNF Jennifer Wakeman Team Zoom
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 1   Cat 3: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nia Counihan GHS Every Woman Cycling
2 Karen Muehl Bike Law - Uptown Cycles
3 Kalen Lee scholz
4 Kerrigan Sunday FACT
5 Suzanne Costello
6 Dedi Williamson Mamacita
7 Katrina Svach Queen City Wheels
8 Isabella Nguy Frazier Cycling
9 Conny Walker Finish Strong Endurance Team
10 Jana Morse Finish Strong Endurance Team
11 Katherine Lane
12 Valerie Grimshaw GHS Every Woman Cycling Team
13 Kennedy Lambe fact Teammate Top 5: Kerrigan Sunday
14 Kimberly Dail
Finishers: Cat 4: 13   Cat ?: 1