Log In
Greenville Spring Series • Feb 21 2015
Partly Cloudy, 41 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Jasnoch Classic Cycling
2 Michael Grigat Mojo Cycles Racing
3 Jeff Hall Greenville Spinners Racing
4 David Tucker Greenville Spinners Race Team
5 Kumpol Sriprapa Team Mission Source / NGCA
6 Steven Mcglothlin Race City Cycling
7 Stephen Keiser RTO National
8 Miren Ivankovic Safe Harbor p/b Technico Inc.
9 Jeff Blum Globalbike Charlotte
10 Ricardo Galindez USMES
11 Kendall Calvin Race City Cycling
12 Kim Cantrell Bike Town
13 John Sorochinsky Finish Strong Endurance Team p/b Pa
14 Mark Yunker Velo Smart Performance Lab
15 Stephen Mayes Villlage Wrench Supported By Gloryc
16 Russell Thompson US Military Cycling Team
17 Dean Pennypacker Globalbike Charlotte
18 Kenneth Klimkowski Greenville Spinners Bicycle Club
DNF Nathaniel Swearingen
DNF Bennet Sansbury
DNF Ben Baum Greenville Spinners Racing Teammate Top 5: Jeff Hall
DNF Stacey Mace
DNF Yohann Leblanc Team Greenville Health System
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 20   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rodney Dender Trappe Door Cycling
2 Chris Knetsche TRAPPE DOOR Cycling Team/Hincapie
3 Shane Martin Classic Cycling
4 Matthew Tebbetts Crosstown Velo
5 Andrew Le beau Greenville Health System
6 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
7 Jefferson Parker Crosstown Velo Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
8 William Jenkins Globalbike Charlotte
9 Tommy Jones Carolina Cycling Team
10 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / CrankWor
11 Todd Mion Trappe Door Cycling Team
12 Kyle Wolfe
13 Bill Short Matrix Cycling Club
14 Jasen Clutts
15 Matt Botting Carolina Cycling Team
16 James Beers CES/ Crankworks
17 Benjamin Mosley Greenville Spinners Racing
18 Erik Peterson Finish Strong Elite Cycling Team
19 Darin Marhanka Trappe Door Cycling Team
20 John Glover Crosstown Velo Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
21 David Curran Team Trappe Door p/b POA
22 Aaron Johnston Finish Strong Elite Cycling Team p/
23 Shaun Walsh Myrtle Beach Bicycle Racing
24 Marcello Rodio DNK Cycling
DNF Tracy Terpstra Village Volkswagen Cycling Team
DNF Stephen Guidry Carolina Cycling Team
DNF Roberto Di giovine Amore & Vita-USA Racing
DNF Jeffrey May Outspokin
DNF John James Trappe Door
DNF Jose Arguelles Greater Hartford Cycling Club
DNF George Moser Greenville Spinners Racing
DNF Patrick Weddell Greenville Health Systems
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 16   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Batke WAS Labs Cycling
2 Ted Hopkins Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
3 Gene Fowler Trappe Door Cycling
4 Stephen Sperry Trappe Door Cycling Team
5 Jeff Marshall Safe Harbor p/b Technico Inc.
6 Brian Jones Racerheads Sports and Leisure Club
7 Robert Thomas Mojo Cycles Racing
8 Joel Price Spinx Bike Race Team
9 Clayton Griffin
10 Roger Payne Asheville - BRC
11 Glenn Poupore SC Masters Cycling Team
12 William Kerrigan Outspoken
13 Dustan Barber
14 David Kyzer Spinx
15 Ben Jones Greenville Spinners Bicycle Club
16 Joe Lehner RTO National
17 Simon Harvey
18 Bobby Hough SC Masters Cycling Team
19 Adam Pinkston Downtown Asheville Racing Club (DAR
20 Michael Grigat Mojo Cycles Racing
21 Willard Renner Pista Elite
22 Arthur Danfy SPINX BIKE RACE TEAM
23 Andrew Danfy Spinx Bike Race Team
24 Jim Watson
25 Jim Brown Spinx Bike Race Team
26 Jeffrey Allums Carolina Velo/Cycle Center
27 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
28 Henry Mccullough Trappe Door Cycling Team Teammate Top 5: Stephen Sperry
29 James Berry Spinx Bike Race Team
30 Glenn Thrift SC Masters Cycling Team
DNF Thomas Ratajczak Downtown Asheville Racing Club (DAR
DNF Jeff Gunn SC Masters Cycling Team
DNF Lee Reavis Carolina Cycling Team
DNF Robert Potter Downtown Asheville Racing Club (DAR
DNF Reid Hanford CT Cycling Advancement Program
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 16   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Fairman Revolve Residential pb Pre-Reg.com
2 John Hain Tumult Racing
3 Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team p/
4 Zachary King Safe Harbor p/b Technico Inc.
5 Cliff Kugler Cycle Haus Racing
6 John Croom Mars Hill University
7 Josh Payne BHB
8 Alec Whyte Finish Strong
9 Gabe Hipps Finish Strong Cycling Team
10 Price Howard
11 Jeremy Spafard Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
12 Aidan Pounder AYC Junior Development Race Team
13 Thomas Evelein CT Cycling Advancement Program
14 David Walls High Country Devolopment
15 Ron Babington Greenville Spinners
16 Chris Withers Team Safe Harbor p/b Technico
17 Brad Harman Safe Harbor p/b Technico Inc. Teammate Top 5: Zachary King
18 Caleb Smith AYC Junior Development Race Team
DNF Ives Vanheule
DNF Erich Mesquita lima Mars Hill University
DNF James Todd Frazier Cycling
DNF Samuel Kophazi Upstate Jr Cycling-Calder Brothers
DNF Trent Blackburn Wattage Cottage Racing
DNF Ian Broadhead Wattage Cottage Racing
DNF Andrew Luettgen Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
DNF Paul Gregory J.Brown p/b Ms.Roses
DNF Jim Payne Tumult Racing Teammate Top 5: John Hain
Finishers: Cat 3: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Harrison Clemmons Bicycle Racing
2 Davis Branyon Frazier Cycling Juniors
3 David Lovell
4 Jordan Foster
5 Gregory Pfister Virginia Tech
6 Alastair Pounder AYC Junior Development Race Team
7 Roy Jones Greenville Spinners Racing
8 Greg Campbell
9 Jose Soto Massage Envy Cycling
10 Eric Ropp Safe Harbor P/B Technico Inc
11 Walter Montoya
12 Nick Sabatelli CT Cycling Advancement Program
13 Gabriel Mendez Frazier Cycling Teammate Top 5: Davis Branyon
14 Dylan Cantrell Asheville Youth Cycling
15 Chris Mathis Cycle Center
16 W. Harrison nguy Frazier Cycling Teammate Top 5: Davis Branyon
17 Johnathan Spathelf Frazier Cycling Teammate Top 5: Davis Branyon
18 David Heath Frazier Cycling Teammate Top 5: Davis Branyon
19 ? Harry unattached
20 Chris Guella SV/BikeSource Racing
DNF Rip Major Greenville Spinners Racing Team
DNF Jonathan Guiza
DNF Christopher Benson Les Amis/ Upstate Junior Cycling
DNF Colton Crallie Avista MS Education Foudation
DNF John Curwen Hilton Head Cycling Inc.
Finishers: Cat 4: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Thibodeau Outspokin' Augusta
2 Chase Morris N/A
3 William Hunter
4 Spencer Crowe Cycle Haus
5 Ian Witsaman Caraway Velo Club
6 Peter Schulten CT Cycling Advancement Program
7 James Edwards
8 Cole Garrett Cycle Haus Teammate Top 5: Spencer Crowe
9 Michael Montgomery
10 Eric Moore Les Amis Upstate Junior Cycling / C
11 Jacob Richard Appalachian State University
DNF Justin Bridges junior flyers
DNF Ed Schurr
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thaddeus Dulin Greenlife-Organic Valley pb Hiball
2 Matt Moosa Team Finish Strong Elite Cycling Te
3 Taylor Little Greenlife - Organic Valley p/b Hiba Teammate Win: Thaddeus Dulin
4 Andrew Baker Team GHS GCM
5 Boyd Johnson Greenlife-Organic Valley p/b Hiball Teammate Win: Thaddeus Dulin
6 Stephen Vogel Kens Bike Shop - Hearts Racing
7 Stuart Wight H&R Block Pro Cycling Team
8 John Harris CT Cycling Advancement Program
9 David Forkner GreenlifeOrganic Valley pb Hiball E Teammate Win: Thaddeus Dulin
10 Justin Lowe Ms roses pb champion systems /j-bro
11 Christopher Meacham
12 Timothy Mccollum Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
13 Kurt Page US Military Cycling Team
14 Zachary Hoover village volkswagen
15 Chad Salla Team Energy Velo
16 Joshua Whitmore Greenlife-Organic Valley p/b Hiball Teammate Win: Thaddeus Dulin
17 Devin Reavis HC Devo
18 Timo Heister
19 Forrest Howard ASU Cycling
20 Brandon Milet Greenlife- Organic Valley p/b Hibal Teammate Win: Thaddeus Dulin
21 Jose Avila Battley Harley-Davidson Spokes Etc
22 Jose Robinson
23 David Hall Myrtle Beach Bicycle Racing
DNF Reid Beloni Greenlife - Organic Valley p/b Hiba Teammate Win: Thaddeus Dulin
DNF Christy Keely Asheville Bicycle Racing Club
DNF Jacob Hill Team FinishStrong Teammate Top 5: Matt Moosa
DNF Hank Booth Finish Strong
DNF Andrew Crater Dom360.com
DNF Charlie Hough
DNF Oscar Jimenez
DNF Carlos Norena Finish Strong
DNF Hunter Resek Mars Hill University
DNF Johnny Mitchell Team Finish Strong Elite Cycling Te Teammate Top 5: Matt Moosa
DNF Nolan Tankersley Team Finish Strong Elite Cycling Te Teammate Top 5: Matt Moosa
DNF Parker Kyzer Team Finish Strong Elite Cycling Te Teammate Top 5: Matt Moosa
DNF William Guillen Team Finish Strong Elite Cycling Te Teammate Top 5: Matt Moosa
DNF Nina Laughlin Pain Pathways
DNF Micah Milne Masters Cycling Systems LLC.
DNF Ryan Robinson Safe Harbor p/b Technico Inc.
DNF Michael Koerschner Asheville Bicycle Racing Club
DNF Brad Neagos Lupus Racing Team
DNF Andrew Dahlheim Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C
DNF Mauro Rato Mars Hill University
DNF Benjamin Renkema Team Finish Strong Elite Cycling Te Teammate Top 5: Matt Moosa
DNF Oliver Flautt Lupus Racing Team
DNF David Duquette DOM360
DNF Conor Schunk Masters Cycling Systems LLC.
DNF John Murphy
DNF Ian Garrison Masters Cycling Systems LLC.
DNF Jordan Marhanka Masters Cycling Systems LLC.
DNF David Hoyle CT Cycling Advancement Program
DNF Mac Brennan
DNF Justin Meade Finish-Strong Elite Cycling Team
DNF Oscar Clark
Finishers: Cat 1: 30   Cat 2: 20   Cat 3: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debbie Milne DOM360
2 Cinthia Lehner Pain Pathaway
3 Megan Heath Frazier Cycling
4 Stephanie Wetzel Colavita Racing Inc.
5 Jane Tullis Frazier Cycling
6 Hannah Arensman Twenty16 Devo p/b Sho-Air
7 Laura Calvin Race City Cycling
8 Sarah Matchett Race City Cycling
9 Susan Jones - morgan Team Zoom
10 Julie Tracy
DNF Mandy Thompson GHS Every Woman Cycling Team
DNF Hannah Swan Team Finish Strong Elite Cycling Te
DNF Karen Muehl Bike Law - Uptown Cycles
DNF Stephanie Cucaz Team Finish Strong Elite Cycling Te
DNF Amy Hill Myrtle Beach Bicycle Racing
DNF Conny Walker Finish Strong Endurance Team
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nia Counihan GHS Every Woman Cycling
2 Karen Muehl Bike Law - Uptown Cycles
3 Tonya Shuba GHS Every Woman Cycling Team
4 Kathryn Goody Race City Cycling
5 Jana Morse Finish Strong Endurance Team
6 Conny Walker Finish Strong Endurance Team
7 Mandy Thompson GHS Every Woman Cycling Team Teammate Top 5: Tonya Shuba
8 Isabella Nguy Frazier Cycling
Finishers: Cat 4: 8