Log In
Greenville Spring Series • Mar 1 2015
Clear, 40 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Cookson Globalbike Charlotte
2 Ian Witsaman Caraway Velo Club
3 Josh Wilson Greenville Spinners Racing
4 Sean Bittner
5 Jonathan Wilson South Main Cycles Racing
6 Spencer Crowe Cycle Haus
7 Mike Phillips South Main Cycles Racing Teammate Top 5: Jonathan Wilson
8 Alfred Jessee
9 Peter Conaty Against The Grain Endurance
DNF Justin Bridges junior flyers
DNF Ed Schurr
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooks Wienke Les Amis/Upstate Junior Cycling
2 Charles Westbrook AYC
3 Cj Burford
4 Tristen Westbrook AYC
5 James Paine The Bike Store
DNF Aneesh Shakthy Frazier Cycling Juniors
DNF Jake Neal Frazier Cycling
DNF Francesca Nguy Frazier Cycling
DNF Owen Braunecker Team Mission Source/NGCA
DNF Esha Shakthy Frazier Cycling Juniors
DNF Josiah Mcintyre Frazier Cycling
DNF Reece Latham Team Mission Source/NGCA
DNF Alex Coffey Les Amis/Upstate Junior Cycling Teammate Win: Brooks Wienke
DNF Aidan Furman Frazier Cycling Juniors
DNF Stephen Heath Frazier Cycling
DNF David Hills Frazier Cycling
DNF Baden Rogan Frazier Cycling
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Marhanka Masters Cycling Systems LLC.
2 Gavin Haley Greenville Spinners Racing
3 Ian Mcshane Hincapie Cycling
4 Alec Whyte Finish Strong
5 Samuel Kophazi Upstate Jr Cycling-Calder Brothers
6 Dylan Cantrell Asheville Youth Cycling
7 Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team p/
8 Ross Szendrei F.A.CT.
9 Cade Bennett AYC Junior Development Race Team
10 Anthony Bailey AYC Junior Development Race Team
11 Seth Jones Avista Foundation/Mazda Motorsports
12 Eric Moore Les Amis Upstate Junior Cycling / C
13 Brooks Wienke Les Amis/Upstate Junior Cycling
14 Elizabeth Harden Les Amis/Upstate Junior Cycling
15 Ethan Pepitone
16 Will Goodson Trace Bikes
17 Willem Wambeke Les Amis/Upstate Junior Cycling
18 Kate Holbrook Asheville Youth Cycling Team
19 Matthew Montoya Les Amis Upstate Junior Cycling
20 Charles Westbrook AYC
21 Joshua Morrow asheville youth cycling
22 Cj Burford
23 Tristen Westbrook AYC
24 James Paine The Bike Store
DNF Elizabeth Liza kate may Frazier Cycling
DNF Garrett Smith Reedy Creek Bicycles
DNF Craig Pinholster Frazier Cycling
DNF Justin Bridges junior flyers
DNF Micah Milne Masters Cycling Systems LLC. Teammate Win: Jordan Marhanka
DNF Kyle Tiesler Scenic City Velo/Village Volkswagen
DNF Francesca Nguy Frazier Cycling
DNF Sarah Dressel Les Amis/Upstate Junior Cycling
DNF Stephen Heath Frazier Cycling
DNF Aneesh Shakthy Frazier Cycling Juniors
DNF Nicolas Federico Frazier Cycling
DNF Alex Coffey Les Amis/Upstate Junior Cycling
DNF Aidan Furman Frazier Cycling Juniors
DNF Grace Hetzel
DNF David Hills Frazier Cycling
DNF Esha Shakthy Frazier Cycling Juniors
DNF Baden Rogan Frazier Cycling
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 13   Cat 5: 20   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clayton Griffin
2 Seth Jones Avista Foundation/Mazda Motorsports
3 Eric Moore Les Amis Upstate Junior Cycling / C
4 Elizabeth Harden Les Amis/Upstate Junior Cycling
5 Will Goodson Trace Bikes
6 Willem Wambeke Les Amis/Upstate Junior Cycling
7 Matthew Montoya Les Amis Upstate Junior Cycling Teammate Top 5: Elizabeth Harden
8 Joshua Morrow asheville youth cycling
DNF Nicolas Federico Frazier Cycling
DNF Sarah Dressel Les Amis/Upstate Junior Cycling Teammate Top 5: Elizabeth Harden
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Tucker Greenville Spinners Race Team
2 Reuben Howden Race City Cycling
3 Dean Pennypacker Globalbike Charlotte
4 Rob Winkler
5 Steven Mcglothlin Race City Cycling
6 Jonathan Parker
7 Ryan Mccarthy Mojo Cycles Racing
8 Michael Grigat Mojo Cycles Racing
9 Kim Cantrell Bike Town
10 Eddie Bailey Racing Toes
11 Stephen Mayes Villlage Wrench Supported By Gloryc
12 Jeff Blum Globalbike Charlotte Teammate Top 5: Dean Pennypacker
13 Jeff Hall Greenville Spinners Racing
14 Stephen Keiser RTO National
15 Keith Wise SOUTH MAIN CYCLES
16 Jr Delvasto Globalbike
17 Tracy Outen Gaston County Cyclists
18 Tony Downs Greenville Spinners Race Team Teammate Win: David Tucker
19 David Latty
20 Jeff Moore
21 Christopher Dougherty Wattage Cottage p/b Boyd Cycling
22 Bennett Sansbury Greenville Spinners Racing
23 Mike Withrow
24 James Taylor Greenville Spinners Club
DNF Robert Hummel Greenville spinners racing
DNF Ricardo Galindez USMES
DNF Mark Yunker Velo Smart Performance Lab
DNF Yohann Leblanc Team Greenville Health System
DNF Nathaniel Swearingen
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 20   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Knetsche TRAPPE DOOR Cycling Team/Hincapie
2 Eric Skoloff
3 Christopher Sheehan Classic Cycling/Dolce Vita Wines
4 Patrick Weddell Greenville Health Systems
5 Darin Marhanka Trappe Door Cycling Team
6 Scott Edge Greenlife-Organic Valley p/b Hiball
7 Erik Peterson Finish Strong Elite Cycling Team
8 Ives Vanheule
9 Matt Botting Carolina Cycling Team
10 George Moser Greenville Spinners Racing
11 Price Howard
12 Andrew Le beau Greenville Health System
13 Jay Westbrook Chainheart
14 David Keesler
15 Bradley Price Tri Cities Road Club
16 Tommy Jones Carolina Cycling Team
17 Tim Tobbe Crosstown Velo
18 Deane Gauthier Crosstown Velo
19 Eric Jacobsen
20 Charlie Putnal Crosstown Velo
21 Gordon Stiel Carolina Cycling Team
22 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / CrankWor
23 Marcus Jones Crosstown Velo
24 Brad Harman Safe Harbor p/b Technico Inc.
25 Roberto Di giovine Amore & Vita-USA Racing
26 Rodney Dender Trappe Door Cycling
27 John James Trappe Door Teammate Top 5: Darin Marhanka
28 David Curran Team Trappe Door p/b POA Teammate Top 5: Darin Marhanka
29 William Jenkins Globalbike Charlotte
30 Eric Schusterman BMC Total Care Racing
DNF James Cunningham Team Greenville Health System
DNF Kelly Edwards Outspokin' Augusta
DNF Rod Michael
DNF Todd Mion Trappe Door Cycling Team Teammate Top 5: Darin Marhanka
DNF Cayce Tiesler??? MOAB Masters/Middle TN Velo
DNF Benjamin Mosley Greenville Spinners Racing
DNF Dwight Smith Tri Cities Road Club
DNF Jefferson Parker Crosstown Velo
DNF Michael Walters Tri-Cities Road Club
DNF John Glover Crosstown Velo
DNF Ryan Robinson Safe Harbor p/b Technico Inc.
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 12   Cat 3: 20   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Miner
2 Glenn Poupore SC Masters Cycling Team
3 Jay Beam CAROLINA CYCLING TEAM
4 Keith Johnson US Military Cycling Team
5 Thomas Sunday South Carolina Masters
6 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
7 John Fillyaw Velo Voodoo
8 Gene Fowler Trappe Door Cycling
9 Robert Thomas Mojo Cycles Racing
10 Brian Jones Racerheads Sports and Leisure Club
11 Brian Stockmaster usa Pista Elite
12 Jeff Marshall Safe Harbor p/b Technico Inc.
13 Jeffrey Allums Carolina Velo/Cycle Center
14 Joel Price Spinx Bike Race Team
15 Derek Wilford Spin/Litzler Automation
16 Clayton Griffin
17 Dean Lyons Boone Bike
18 Jim Palmer Outspokin Augusta
19 Glenn Sandefur Robson Forensic Hilton Head Cycling
20 Arthur Danfy SPINX BIKE RACE TEAM
21 Thomas Ratajczak Downtown Asheville Racing Club (DAR
22 Philip Fisher Crosstown Velo Racing Team
23 Joe Lehner RTO National
24 Robert Potter Downtown Asheville Racing Club (DAR
25 Glenn Thrift SC Masters Cycling Team Teammate Top 5: Glenn Poupore
26 James Johnston Crosstown Velo
27 D Langston powell Carolina Velo/Cycle Center
28 James Berry Spinx Bike Race Team
29 David Kyzer Spinx
30 Willard Renner Pista Elite
31 Andrew Danfy Spinx Bike Race Team
32 Bobby Hough SC Masters Cycling Team Teammate Top 5: Glenn Poupore
33 Henry Mccullough Trappe Door Cycling Team
34 Jim Brown Spinx Bike Race Team
DNF Simon Harvey
DNF Lee Reavis Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Jay Beam
DNF Stephen Sperry Trappe Door Cycling Team
DNF David Hoffman Moab Masters
DNF Jeff Gunn SC Masters Cycling Team Teammate Top 5: Glenn Poupore
DNF Randy Parker E3: Endurance/ Herbalife 24
DNF Ben Jones Greenville Spinners Bicycle Club
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 21   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Levi Nelson Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
2 James Haycraft
3 Josh Cates Cyclus Sports
4 Chris Harrigan finish strong
5 Paul Gregory J.Brown p/b Ms.Roses
6 Matthew Spargo Revolve Residential p/b Pre-Reg.com Teammate Win: Levi Nelson
7 Oliver Donkervoet Virginia Tech
8 Simon Jones Hincapie Development team
9 Cliff Kugler Cycle Haus Racing
10 Tom Salvesen
11 Carter Harris HC Devo
12 Andrew Fairman Revolve Residential pb Pre-Reg.com Teammate Win: Levi Nelson
13 Matthew Mcnees Cyclus Sports Teammate Top 5: Josh Cates
14 Andrew Schmidt Hincapie Development team
15 Caleb Smith AYC Junior Development Race Team
16 Matthew Cross Tumult Racing
17 Kenneth Ingersoll J.Brown p/b Ms.Roses Teammate Top 5: Paul Gregory
18 Garrett Belanger
19 Jim Payne Tumult Racing
20 Zachary King Safe Harbor p/b Technico Inc.
21 Mike Helman
DNF Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team p/
DNF Tyler Dishmon HC Devo p/b Pactimo/OrthoCarolina
DNF Sebastian Byers Revolve/Pre-Reg
DNF Brandon Davis Wattage Cottage p/b Boyd Cycling
DNF Chris Withers Team Safe Harbor p/b Technico
DNF John Croom Mars Hill University
DNF James Todd Frazier Cycling
DNF Dallas Handy HC Devo p/b Pactimo/OrthoCarolina
Finishers: Cat 3: 28   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Thibodeau Outspokin' Augusta
2 Eric Ropp Safe Harbor P/B Technico Inc
3 Thomas Fleckenstein
4 Star Bridges Habersham Bicycles
5 Chris Mathis Cycle Center
6 Baker Watts
7 Jose Soto Massage Envy Cycling
8 Jordan Foster
9 Ben Mccall RTO National
10 Roy Jones Greenville Spinners Racing
11 David Lovell
12 Robert Bennett J.Brown p/b Ms.Roses
13 Jeff Mrachek RTO National
14 Cameron Moss Velo 16 BSG
15 Jeff Safrit SV/BikeSource Racing
16 Mike King YoungBlood Bikes
17 Nicholas Townes Upstate Junior Cycling/Calder Broth
18 Cliff Mueller Tumult Racing
19 Walter Montoya
20 Zachary Parker Revolve Residential p/b pre-reg.com
21 Ross Handy ICE Racing
22 Greg Campbell
23 Dylan Cantrell Asheville Youth Cycling
24 Allen Duquette Live It Xtream Sports & Race Team
25 Eric Calder UpState Jr Cycling-Les Amis/Calder
26 Mark Harden RTO National
27 Peter Cassidy Globalbike Club Team
28 Jaymes Graham Tumult Racing
29 Will Seidel Team Energy Racing
30 R Scott hellman Low Country Cycling Team/ J. Brown
31 Ray Von dohlen
32 Brad Henry Faqualia
33 Dawson Askew Upstate Junior Cycling/Calder Broth
34 James Brigman South Main Cycles Racing
35 Rip Major Greenville Spinners Racing Team
36 Timothy Granger Greenville Spinners Racing
37 Colden Kimber Virginia Tech
38 Michael Askew Upstate Junior Cycling/Calder Broth
DNF ? Harry unattached
DNF Philip Dewire GlobalBike
DNF Christopher Benson Les Amis/ Upstate Junior Cycling
DNF Johnathan Spathelf Frazier Cycling
DNF Kyle Tiesler Scenic City Velo/Village Volkswagen
DNF Gabriel Mendez Frazier Cycling
DNF Kelcie Keith J.Brown p/b Ms.Roses
DNF David Heath Frazier Cycling
DNF Neil Singh Virginia Tech
DNF Davis Branyon Frazier Cycling Juniors
DNF W. Harrison nguy Frazier Cycling
DNF Connor Benson Les Amis/Upstate Junior Cycling!
DNF John Curwen Hilton Head Cycling Inc.
DNF Chris Guella SV/BikeSource Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 51  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andsz Flaksis
2 Toms Skujins
3 Andrew Baker Team GHS GCM
4 Andrew Dahlheim Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C
5 David Forkner GreenlifeOrganic Valley pb Hiball E
6 James Brookshire NCCF Team Specialized Juniors
7 Benjamin Renkema Team Finish Strong Elite Cycling Te
8 David Duquette DOM360
9 Billy Jones Intelligentsia Coffee
10 Mac Brennan
11 Patrick Raines Hearts Racing Club
12 Zack Kratche J.Brown p/b Ms.Roses
13 Evan East Masters Cycling Systems LLC.
14 David Hall Myrtle Beach Bicycle Racing
15 David Flynn Hearts Racing Club
16 Michael Gearren ii Unattached
17 Carlos Norena Finish Strong
18 Charkie Huegel Kens Bike Shop/Hearts Racing Club
19 Conor Schunk Masters Cycling Systems LLC.
20 Christy Keely Asheville Bicycle Racing Club
21 Dion Smith
22 Devin Reavis HC Devo
23 Stephen Vogel Kens Bike Shop - Hearts Racing
24 Jose Robinson
25 Matt Moosa Team Finish Strong Elite Cycling Te
26 Ian Garrison Masters Cycling Systems LLC.
27 Chris Uberti Astellas Pro Cycling
28 Bryan Hoy Crosstown Velo
29 John Delong Starlight Custom Apparel
30 Ryan Joyce Finish Strong
31 William Messenger DARC - Downtown Asheville Racing Cl
32 Chad Salla Team Energy Velo
33 R Reid richesin Village Volkswagen Cycling Team
34 John Wofford Hearts Racing Club
35 Kent Bostick Greenlife-Organic Valley p/b Hiball Teammate Top 5: David Forkner
36 Boyd Johnson Greenlife-Organic Valley p/b Hiball Teammate Top 5: David Forkner
37 Jacob Hill Team FinishStrong
38 Matthew Willing youngblood bicycles
39 Stephen Wagstaff Happy Tooth Racing
40 Kellen Goodell J.Brown p/b Ms.Roses
41 Micah Milne Masters Cycling Systems LLC.
42 Marcus Jones Crosstown Velo
43 Artur Sagat J.Brown p/b Ms.Roses
44 Gregory Thompson Carolina Cycling Team
45 Joshua Whitmore Greenlife-Organic Valley p/b Hiball Teammate Top 5: David Forkner
46 Thaddeus Dulin Greenlife-Organic Valley pb Hiball Teammate Top 5: David Forkner
47 Matthew Tebbetts Crosstown Velo
48 Justin Lowe Ms roses pb champion systems /j-bro
49 Reid Beloni Greenlife - Organic Valley p/b Hiba Teammate Top 5: David Forkner
50 Brock Denis Finish Strong Elite Cycling Team
51 Robert Donovan Dom360.com
DNF James Schurman
DNF Rodney Dender Trappe Door Cycling
DNF Jordan Marhanka Masters Cycling Systems LLC.
DNF Parker Kyzer Team Finish Strong Elite Cycling Te
DNF Spencer Petrov Hincapie Cycling
DNF Chris Mojock
DNF Will Teal HSP
DNF Justin Meade Finish-Strong Elite Cycling Team
DNF Ian Mcshane Hincapie Cycling
DNF Andrew Crater Dom360.com
DNF Forrest Howard ASU Cycling
DNF Oscar Clark
DNF Stuart Wight H&R Block Pro Cycling Team
DNF William Guillen Team Finish Strong Elite Cycling Te
DNF Charlie Hough
DNF Nolan Tankersley Team Finish Strong Elite Cycling Te
DNF Hank Booth Finish Strong
DNF Adam Koble Team United Healthcare Georgia/706P
DNF Jonathan Brown Hot Tubes Junior Development team
Finishers: Cat 1: 34   Cat 2: 29   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debbie Milne DOM360
2 Jennifer Caicedo Finish Strong
3 Jacqueline Blair Hearts Racing Club
4 Maryann Riley FACT
5 Susan Jones - morgan Team Zoom
6 Danielle Nelson Bike Law - Uptown Cycles
DNF Megan Heath Frazier Cycling
DNF Hannah Swan Team Finish Strong Elite Cycling Te
DNF Amy Hill Myrtle Beach Bicycle Racing
DNF Jane Tullis Frazier Cycling
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christy Daniel Bike Law-Uptown Cycles
2 Sarah Guilbert SpokeWomen Syndicate
3 Karen Muehl Bike Law - Uptown Cycles Teammate Win: Christy Daniel
4 Nia Counihan GHS Every Woman Cycling
5 Kerrigan Sunday FACT
6 Conny Walker Finish Strong Endurance Team
7 Merrill Thierman Bike Law Uptown Cycles Teammate Win: Christy Daniel
8 Lynne Jones GHS Every Woman Cycling Teammate Top 5: Nia Counihan
9 Jeanie Koechley Bike Law p/b Uptown Cycles
10 Mandy Thompson GHS Every Woman Cycling Team
11 Jaimee Jenkins South Main Cycles Racing
12 Jana Morse Finish Strong Endurance Team
13 Allyson Hurst FACT Teammate Top 5: Kerrigan Sunday
14 Kennedy Lambe fact Teammate Top 5: Kerrigan Sunday
15 Sarah Dressel Les Amis/Upstate Junior Cycling
16 Susan Wienke Les Amis/Upstate Junior Cycling
DNF Isabella Nguy Frazier Cycling
DNF Suzanne Costello
Finishers: Cat 4: 18