Log In
Hollander/Benelux Sussex Criterium • May 1 2016
Mostly Cloudy, 51 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Skyler Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Sam Keon Hollander Benelux Racing
3 Lance Mikkelsen
4 Ella Knox
5 Dorothy Keon Hollander Benelux Racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Meakim Lakes Area Physical Therapy
2 Aaron Holtebeck Hollander Benelux Racing
3 Kelly Shurilla KS Energy Services / MOSH / Team Wi
4 Marc O'shea EGO p/b Sammys Bikes
5 Mike Budd Team Wheel & Sprocket
6 Voytek Glinkowski POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati
7 Steven Sarver Team Velocause
8 James Broennimann Hollander Benelux Racing Teammate Top 5: Aaron Holtebeck
9 Brian Turany MadCity Racing
10 Jarred Cassady Trek Midwest Team
11 Heather Haviland
12 Paul Kiedrowski Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Shane Meakim
13 Benny Smith Team Velocause
14 Corey Sepanski LAPT CC Teammate Win: Shane Meakim
15 Corey Dempski Hollander Benelux Racing Teammate Top 5: Aaron Holtebeck
16 Brien Christopherson KS Energy Services / MOSH / Team Wi Teammate Top 5: Kelly Shurilla
17 Tyson Beck Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Shane Meakim
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs
2 Stanley Trzeciak Plus Cycling Team
3 Michael Meteyer Trek Midwest Team
4 Kenneth Haines Team Wheel & Sprocket
5 David Bixby FASTER RPM
6 Steven Sarver Team Velocause
7 Michael Froh ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
8 John Van susteren Lakes Area Physical Therapy
9 Eric Knuth Trek Midwest Team Teammate Top 5: Michael Meteyer
10 Matthew Garni LAPT CC
11 James Merrifield Trek Midwest Team Teammate Top 5: Michael Meteyer
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Turany MadCity Racing
2 Tyler Giese Great Dane Velo Club p/b Capital Br
3 Michael Swart Great Dane Velo Club p/b Capital Br
4 James Anders Marquette University
5 Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
6 Ryan Girouard UW-Whitewater Cycling
7 Mitchell Dutczak Velocause Centraal Cycling
8 Jereme Noffke
9 Thomas Ziolkowski UW-Whitewater Cycling
10 Kurt Druffel MSN Pro Coaching
11 Heather Haviland
12 Gary Baisa Brazen Dropouts
13 Ralph Rufo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Jake Tarnowski
14 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
15 Matthew Povlich Hollander Benelux Racing
16 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University Teammate Top 5: James Anders
17 Ryan Schmeling ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Jake Tarnowski
18 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Jake Tarnowski
19 Wayne Sletten Lakes Area Physical Therapy
20 John Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Jake Tarnowski
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxwell Anderson Lakes Area Physical Therapy
2 Tyler George xXx Racing
3 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
4 Andrew Giniat EGO p/b Sammys Bikes
5 Simon Jones
6 Leif Byrge-liebig Avant Cycling p/b Precision Plus
7 Keith Tussey
8 Chris Lowry
9 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Maxwell Anderson
10 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
11 Oliver Moors
12 Matt Green
13 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
14 Timothy Campbell Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Dan Teaters
15 Alan Krueger KS Energy Services / MOSH / Team Wi
16 Chris Hill Avant Cycling p/b Precision Plus
17 Albertus Rohling Intelligentsia Coffee
18 Brian Kaker Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Maxwell Anderson
19 Eric Hill Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Maxwell Anderson
20 Thomson Remo
DNF Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Maxwell Anderson
DNF Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Matt Waite Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Dan Teaters
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 9   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Jones
2 Bryson Mcdougall ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Ralph Rufo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
4 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
6 Mitchell Dutczak Velocause Centraal Cycling
7 Sam Naggatz Junior Dropouts
8 Patrick Knox
9 Hunter Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Bryson Mcdougall
10 Skyler Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Bryson Mcdougall
11 Eli Keyes Team Velocause
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Albertus Rohling Intelligentsia Coffee
2 Ryan White Hollander Benelux Racing p/b Badger
3 Andrzej Krzysiak Polish & Slavic FCU - KRUTO Interna
4 Grzegorz Monko POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati
5 Carlos Casali Intelligentsia Coffee Teammate Win: Albertus Rohling
6 Billy Jones Intelligentsia Coffee Teammate Win: Albertus Rohling
7 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
8 Jeffrey Bannink Type One United
9 Ben Lund Hollander Benelux Racing p/b Badger Teammate Top 5: Ryan White
10 Andrew Anderson Polish & Slavic FCU - KRUTO Interna Teammate Top 5: Andrzej Krzysiak
11 Steven Flurry CZ Velo
12 Eric Knuth Trek Midwest Team
13 Andrew Ohlsson LAPT CC
14 Robert Gauss Lakes Area Physical Therapy
15 Larry Stoegbauer Polish & Slavic FCU - KRUTO Interna Teammate Top 5: Andrzej Krzysiak
16 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
17 Ryan Fandre CZ Velo
18 John Van susteren Lakes Area Physical Therapy
19 Mark hughes ? CZ Velo
20 Paul Dryden ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
21 Stanley Trzeciak Plus Cycling Team
22 Alan Krueger KS Energy Services / MOSH / Team Wi
23 Aaron Holtebeck Hollander Benelux Racing
24 Michael Meteyer Trek Midwest Team
DNF David Jablonowski Hollander Benelux Racing p/b Badger Teammate Top 5: Ryan White
DNF Voytek Glinkowski POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati Teammate Top 5: Andrzej Krzysiak
DNF Rick Flayter
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 11   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kurt Druffel MSN Pro Coaching
2 Ryan Schmeling ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Ralph Rufo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
4 Richard Grunewald
5 Joe Garni
6 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
7 Noah Kirchner ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Ryan Schmeling
8 Matthew Katz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Ryan Schmeling
9 Wayne Sletten Lakes Area Physical Therapy
10 Larry Gausmann Brazen Dropouts
11 Jordan Javor ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Ryan Schmeling
12 James Grove Marquette University
13 Phillip Van asten
14 Ryan Riehm
15 Jakub Cychowski Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
16 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
17 Lee Prouty
18 Noah Wolfe ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Ryan Schmeling
19 Otley Freymiller
DNF Carlos Javier
DNF Peter Kazaks Hollander Benelux Racing
DNF Preston Copeland Hollander Benelux Racing
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jakub Cychowski Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
2 Phillip Van asten
3 Peter Kazaks Hollander Benelux Racing
4 Hunter Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Richard Grunewald
6 Ryan Lemke Ass Savers Racing
7 Joe Garni
8 Wade Currie
9 Thomas Leu
10 Carlos Javier
11 Preston Copeland Hollander Benelux Racing Teammate Top 5: Peter Kazaks
12 Noah Wolfe ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Hunter Schmitt
13 Christopher Luccas
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cedella Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Lindsey Kriete Hollander Cycling p/b ISCorp
3 Jennifer Koch ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Cedella Janczak
4 Jennifer Skierka ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Cedella Janczak
5 Antonia Leal
6 Sarah Drilias ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Cedella Janczak
7 Jodie Prestine ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Cedella Janczak
8 Janell Brock
DNF Stephanie Moffett Hollander Benelux Racing
DNF Erin Ninmer Hollander RDC
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cedella Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Kellee Colvard Great Dane Velo Club p/b Capital Br
3 Jodie Prestine ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Cedella Janczak
4 Erin Serrault Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Ruth Swedler Hollander Benelux Racing
6 Traci Elliott ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Cedella Janczak
7 Lori Kazaks Hollander Benelux Racing Teammate Top 5: Ruth Swedler
8 Erin Ninmer Hollander Benelux Racing Teammate Top 5: Ruth Swedler
9 Stephanie Moffett Hollander Benelux Racing Teammate Top 5: Ruth Swedler
10 Becca Krueger
Finishers: Cat 4: 10